Тақырыбы: Д.ж. халқының тығыздығы,
орналасуы,
қозғалысы.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға д.ж. халқының тығыздығы, орналасуы, қозғалысы
жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз
бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.
Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін
арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және
сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Д.ж. халқының тілдік құрамы, діндердің таралуымен
танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
4. Топтастыру.
2. Әңгіме-дәріс.
5. Тірек-сызбамен
жұмыс.
3. Кестемен жұмыс.
6. Б.Ү.Ү.
кестесі.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта
т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Кестемен жұмыс.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
4. Топтастыру.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты
бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
V. Қорытындылау,
бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып,
зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.
Сұрақ-жауап.
1. Д.ж. халқының тілдік құрамы?
2. Д.ж. халқының
тіл семьялары?
3. Әлемдік
діндер?
4. Этностық
діндер?
5. Жергілікті діндер?
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа
сабақ.
1.
Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден
басталады.
2. Кестемен жұмыс.
Оқулықтың 128-бетіндегі, 14-кесте арқылы
халықтың биіктік белдеулер бойынша таралып орналасуын
түсіндіру.
3. Тірек-сызбамен
жұмыс.
Тірек-сызба арқылыхалықаралық көші-қонның
негізгі бағыттарын түсіндіру.
Оңтүстік және Шығыс
Еуропа
Латын
Америкасы
Африка
Парсы шығанағындағы
елдер
Оңтүстік-Шығыс Азия
елдері
Азия
Оңтүстік Азия елдері
Батыс Еуропа
Аустралия
АҚШ
4. Топтастыру.
Топтастыру арқылы халықтың орналасуына әсер
ететін жағдайларды түсіндіру.
Табиғи
жағдай
Демографиялық жағдай
Әлеуметтік-экономикалық
жағдай
Халықтың орналасу
жағдай
лары
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
V.
Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Д.ж. халқының тығыздығы, орналасуы,
қозғалысы.