|
САБАҚ: Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
Мектеп: «Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Батихан Рина |
|||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 13 |
Қатыспағандар: 0 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7.4.1.1 –дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары, этнолингвистикалық классификация, тіл, тіл әулеті, тіл топтары, этнос,халық, ұлт |
|||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, слайд,карта, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі, тарих. |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
Бағалау |
|||||||||||||||||||||
|
Басталуы 3-5 минут |
Топқа бөлу 2 минут Себетпен стикер әкелу. Оқушыларға себеттен стикер алуларын сұраймын.Түстер түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: БЕЙНЕРОЛИК |
1-топ «Сары түс» 2-топ «Көк түс» 3-топ «Қызыл түс»
|
ҚБ
|
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут «Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. Ойлан жұптас әдісі арқылы түсіндіреді Өзіңді тексер әдісі арқылы |
1топ: Үндіеуропа тіл
әулеті; Дискриптор 1.Тіл әулетін ажыратады. 2.Тіл тобының халықтарын тілдерін анықтайды.
2-тапсырма Жұптық жұмыс (оқулықпен жұмыс) І жұп Этнос, Халық ұғымына анықтама беру ІІ жұп Ұлт ұғымына анықтама беру ІІІ жұп Билингвизм ұғымына анықтама беру ……(қостілділік немесе билингвизм-көп ұлтты елдерде кездесетін құбылыс)
ІV жұп Лингва франка…
VІ жұп . Дүниежүзінің ең көп
таралған тілдер.Қандай елдер қолданады.
Дескриптор:
3-тапсырма Жеке жұмыс
|
|
1-10 балл
|
|||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 минут
3-5 минут |
«Кім жылдам» әдісі
Кері
байланыс:
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды |
1-10балл |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
« |
|||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||
«Бекітемін»
Мектеп директоры
К.К.Карбузов
«Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ
2022-2023 оқу жылы
Үлгілі сабақ
Тақырыбы:
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Сынып:7
Мұғалім: Батихан Рина
|
№ |
Ұлттың аты |
Тіл тобы |
Тіл әулеті /семьясы/ |
Мемлекеті |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
қазақ |
Түркі |
Алтай |
Қазақстан |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
орыс |
Славян |
Үнді-еуропалық |
Ресей |
|
3 |
француз |
Роман |
Үнді-еуропалық |
Франция |
|
4 |
қытай |
|
Сино-тибет |
Қытай |
|
5 |
грузин |
|
Картвель |
Грузия |
|
6 |
эстон |
Фин-угор |
Орал-юкагир |
Эстония |
|
|
|
|
|
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс
І жұп Этнос, Халық ұғымына анықтама беру
ІІ жұп Ұлт ұғымына анықтама беру
ІІІ жұп Билингвизм ұғымына анықтама беру (қостілділік немесе билингвизм-көп ұлтты елдерде кездесетін құбылыс)
ІV жұп Лингва франка…
(түрлі ұлт өкілдерінің қарым-қатынас жасауына қызмет ететін кез
келген тілді «лингва франка» деп
атайды)
V жұп . Тіл әулеттері (Тіл тобы, тіл тобының
халықтары)
VІ жұп . Дүниежүзінің ең көп таралған тілдер.Қандай елдер қолданады.
VІІ жұп. Оқшау тілдер, оны қолданатын халықтарды сипаттап
беру.
1 топ: Үндіеуропа тіл әулеті;
2 топ: Алтай тіл әулеті;
3 топ: Афразиялық тіл әулеті;

Кері
байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды
өзгерттім.
Мен__________туралы көп
білдім.
Мен соның ішінде_______ таң
қалдым.
Мен_____________сезіндім.
Мен__________қарадым.
Кері
байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды
өзгерттім.
Мен__________туралы көп
білдім.
Мен соның ішінде_______ таң
қалдым.
Мен_____________сезіндім.
Мен__________қарадым.
Кері
байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды
өзгерттім.
Мен__________туралы көп
білдім.
Мен соның ішінде_______ таң
қалдым.
Мен_____________сезіндім.
Мен__________қарадым.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
|
САБАҚ: Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
Мектеп: «Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Батихан Рина |
|||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 13 |
Қатыспағандар: 0 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7.4.1.1 –дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары, этнолингвистикалық классификация, тіл, тіл әулеті, тіл топтары, этнос,халық, ұлт |
|||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, слайд,карта, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі, тарих. |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
Бағалау |
|||||||||||||||||||||
|
Басталуы 3-5 минут |
Топқа бөлу 2 минут Себетпен стикер әкелу. Оқушыларға себеттен стикер алуларын сұраймын.Түстер түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: БЕЙНЕРОЛИК |
1-топ «Сары түс» 2-топ «Көк түс» 3-топ «Қызыл түс»
|
ҚБ
|
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут «Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. Ойлан жұптас әдісі арқылы түсіндіреді Өзіңді тексер әдісі арқылы |
1топ: Үндіеуропа тіл
әулеті; Дискриптор 1.Тіл әулетін ажыратады. 2.Тіл тобының халықтарын тілдерін анықтайды.
2-тапсырма Жұптық жұмыс (оқулықпен жұмыс) І жұп Этнос, Халық ұғымына анықтама беру ІІ жұп Ұлт ұғымына анықтама беру ІІІ жұп Билингвизм ұғымына анықтама беру ……(қостілділік немесе билингвизм-көп ұлтты елдерде кездесетін құбылыс)
ІV жұп Лингва франка…
VІ жұп . Дүниежүзінің ең көп
таралған тілдер.Қандай елдер қолданады.
Дескриптор:
3-тапсырма Жеке жұмыс
|
|
1-10 балл
|
|||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 минут
3-5 минут |
«Кім жылдам» әдісі
Кері
байланыс:
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды |
1-10балл |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
« |
|||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||
«Бекітемін»
Мектеп директоры
К.К.Карбузов
«Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ
2022-2023 оқу жылы
Үлгілі сабақ
Тақырыбы:
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Сынып:7
Мұғалім: Батихан Рина
|
№ |
Ұлттың аты |
Тіл тобы |
Тіл әулеті /семьясы/ |
Мемлекеті |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
қазақ |
Түркі |
Алтай |
Қазақстан |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
орыс |
Славян |
Үнді-еуропалық |
Ресей |
|
3 |
француз |
Роман |
Үнді-еуропалық |
Франция |
|
4 |
қытай |
|
Сино-тибет |
Қытай |
|
5 |
грузин |
|
Картвель |
Грузия |
|
6 |
эстон |
Фин-угор |
Орал-юкагир |
Эстония |
|
|
|
|
|
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс
І жұп Этнос, Халық ұғымына анықтама беру
ІІ жұп Ұлт ұғымына анықтама беру
ІІІ жұп Билингвизм ұғымына анықтама беру (қостілділік немесе билингвизм-көп ұлтты елдерде кездесетін құбылыс)
ІV жұп Лингва франка…
(түрлі ұлт өкілдерінің қарым-қатынас жасауына қызмет ететін кез
келген тілді «лингва франка» деп
атайды)
V жұп . Тіл әулеттері (Тіл тобы, тіл тобының
халықтары)
VІ жұп . Дүниежүзінің ең көп таралған тілдер.Қандай елдер қолданады.
VІІ жұп. Оқшау тілдер, оны қолданатын халықтарды сипаттап
беру.
1 топ: Үндіеуропа тіл әулеті;
2 топ: Алтай тіл әулеті;
3 топ: Афразиялық тіл әулеті;

Кері
байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды
өзгерттім.
Мен__________туралы көп
білдім.
Мен соның ішінде_______ таң
қалдым.
Мен_____________сезіндім.
Мен__________қарадым.
Кері
байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды
өзгерттім.
Мен__________туралы көп
білдім.
Мен соның ішінде_______ таң
қалдым.
Мен_____________сезіндім.
Мен__________қарадым.
Кері
байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды
өзгерттім.
Мен__________туралы көп
білдім.
Мен соның ішінде_______ таң
қалдым.
Мен_____________сезіндім.
Мен__________қарадым.
шағым қалдыра аласыз













