9 сынып ІІІ оқу тоқсанына Дүние жүзі тарихынан
Қысқа мерзімді жоспар.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүние жүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы батыс елдерінің даму ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен Ұлыбританиядаконсерватизм жаңа консерватизммен ауысты? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау; 9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау; 9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
жеке тұлғаның тарихтағы рөлін бағалай отырып, мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Миға шабуыл
Бүгінгі сабақта қандай тақырып талқыланады деп ойлайсыздар? Сіз ұсынылған суреттерден мемлкет және жеке тұлғаны таныдыңыз ба? Тақырыпты анықтау және түсіндіру, мақсаттары және Терминдермен жұмыс. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мадақ тау |
Тақырып бойынша үлестірме материал Қосымша № 3-4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс Оқушылар саяси партиялар мен азаматтар арасында ықпал ету үшін, олардың күрес туралы, Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Ұлыбритания экономикасының дамуы туралы толық ақпарат ұсынылады. Терминдерді анықтаумен жұмыс жүргізілуде. Оқушылар жұппен немесе топпен жұмыс жасайды. Содан кейін сынып практикалық жұмысқа көшеді. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 1-тапсырма Ұлыбританияның саяси ағымдарының айырмашылығ нажыратуға арналған Венн диаграммасын толтырыңыз
Виги тори ортақ Мұғалім елдің әр түрлі даму сферасындағы жағдайын түсіндіреді, неоконсерватизмге өту белгісін және ел ішіндегі өзгерістердегі жеке тұлғаның рөлін сипаттайды. Тақырыптық мәтін 1. Экономика 2. Саясат 3. Қоғам 4. Ғылым, мәдениет Ресурстарды пайдалану, дәлелдер саны: кем дегенде 3, экономика, саясат, қоғам, сапалы қорытынды, постерді қорғау, сөйлеу уақыты. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру 2-тапсырма «Ұлыбританияның неоконсерватизмге көшуінің 5 себебі» тақырыбында мәліметтер береді
ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Бейнебаян М.Тэтчердің қызметі туралы бейнебаянды көруге мүмкіндік береді. М.Тэтчердің экономика, саясат және әлеуметтік салалардағы қызметін, әлемдік саясаткерлердің Ұлыбританияның премьер-министрі ретіндегі М.Тэтчер туралы көзқарастары мен пікірлерін сипаттайды. ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Хронологиялық кесте оқушылар 1979-1990 жылдар аралығында «Темір ханым - саясат ханшайымы» тақырыбында -хронологиялық кесте жасайды. Ұлыбритания тарихында М.Тэтчер кабинетінің ішкі және сыртқы саясатындағы маңызды оқиғаларды атап өтіп, осы оқиғалардың әлеуметтік маңыздылығын бағалады. 1. М.Тэтчер - партия жетекшісі 2. М.Тэтчер - елдің көшбасшысы 3. М.Тэтчер және әлемнің жетекшілері ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. |
Бағалау критерийлері: Ұлыбританиядағы лейбористік және консервативті партиялардың 3 жалпы және 3 ерекше белгілерін анықтайды «Ұлыбританияның неоконсерватизмге көшуінің 5 себебі» тақырыбы бойынша мәліметтер беру Критерийлер: тақырып бойынша ақпараттық постер шығарады және орындалған жұмыстың нәтижелерін ауызша ұсынады Бағалау критерилері: Әр топ орындалған жұмыстың нәтижелерін ауызша ұсынады Оқушылар Ұлыбритания тарихының хронологиялық кестесін жасайды, М.Тэтчер кабинетінің ішкі және сыртқы саясатындағы маңызды оқиғаларды атап өтіп, осы оқиғалардың әлеуметтік маңыздылығын бағалайды. Ұлыбританиядағы лейбористік және консервативті партияның сипаттамаларын анықтайды; М.Тэтчердің экономика, саясат және әлеуметтік салалардағы қызметін талдайды, М.Тэтчердің Ұлыбританияның премьер-министрі ретіндегі көзқарасы мен қызметіне баға береді
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Консервативная партия https://ria.ru/spravka/20170608/1495925340.html
Неконсервативная идеология http://www.politicalmind.ru/minsos-855-1.html хронология истории Британии http://hrono.ru/land/landa/1900gb.php
Маргарет Тэтчер http://redstory.ru/world/world_history/110.html https://radiovesti.ru/brand/61178/episode/1405619/ Путь "Железной леди" https://www.youtube.com/watch?v=rhJLAyqc_8M&ab_channel=Euronews%D0%BF%D0%BE-%D1%
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма ПОПС-анализ. М.Тэтчер үшін «темір ханым» лақап аты әділ деп ойлайсыз ба?
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 9 сынып ІІІ оқу тоқсанына
Дүние жүзі тарихынан Қысқа мерзімді
жоспар.
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Дүние жүзі
тарихы
Бөлім:
ХХ ғасырдың екінші
жартысындағы батыс елдерінің даму
ерекшеліктері
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Неліктен Ұлыбританиядаконсерватизм жаңа
консерватизммен ауысты?
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи
даму заңдылықтарын анықтау; 9.1.2.2 әлемнің жетекші және
дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін
факторларды анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның
тарихтағы рөлін бағалау
Сабақтың
мақсаты
жеке тұлғаның
тарихтағы рөлін бағалай отырып, мемлекеттердің тарихи даму
заңдылықтарын анықтау
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру
Миға
шабуыл
Бүгінгі сабақта
қандай тақырып талқыланады деп
ойлайсыздар?
Сіз ұсынылған
суреттерден мемлкет және жеке тұлғаны таныдыңыз
ба? Тақырыпты анықтау және
түсіндіру, мақсаттары және Терминдермен
жұмыс.
ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан
шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын,
мінез-құлқы жайлы балалардың тобына
орналастыру.
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады.
Суреттерге қарай отырып бүкіл
сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа
шығады
Оқушылар жауаптары
арқылы жаңа тақырыпқа көшу ҚБ Мадақ
тау Тақырып бойынша үлестірме
материал
Қосымша №
3-4 Жаңа
білім Мәтінмен
жұмыс Оқушылар саяси партиялар мен
азаматтар арасында ықпал ету үшін, олардың күрес туралы, Екінші
дүниежүзілік соғыстан кейін Ұлыбритания экономикасының дамуы туралы
толық ақпарат ұсынылады. Терминдерді анықтаумен жұмыс жүргізілуде.
Оқушылар жұппен немесе топпен жұмыс жасайды. Содан кейін сынып
практикалық жұмысқа көшеді. ЕБҚ оқушыға дереккөздің
форматын үлкейтіп, қолдау жасау 1-тапсырма Ұлыбританияның саяси
ағымдарының айырмашылығ нажыратуға арналған Венн диаграммасын
толтырыңыз
Виги
тори
ортақ Мұғалім елдің әр түрлі даму
сферасындағы жағдайын түсіндіреді, неоконсерватизмге өту белгісін
және ел ішіндегі өзгерістердегі жеке тұлғаның рөлін
сипаттайды. Тақырыптық
мәтін 1.
Экономика 2.
Саясат 3.
Қоғам 4. Ғылым,
мәдениет Ресурстарды пайдалану,
дәлелдер саны: кем дегенде 3, экономика, саясат, қоғам, сапалы
қорытынды, постерді қорғау, сөйлеу
уақыты. ЕБҚ
оқушыға көмекші
карточкалар арқылы тапсырма
беру 2-тапсырма «Ұлыбританияның неоконсерватизмге көшуінің 5
себебі» тақырыбында мәліметтер
береді Экономика Саясат Социум Ғылым,
мәдениет
ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып
беріледі.
Бейнебаян
М.Тэтчердің қызметі
туралы бейнебаянды көруге мүмкіндік береді. М.Тэтчердің экономика,
саясат және әлеуметтік салалардағы қызметін, әлемдік
саясаткерлердің Ұлыбританияның премьер-министрі ретіндегі М.Тэтчер
туралы көзқарастары мен пікірлерін
сипаттайды.
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген
тапсырманы орындайды
Хронологиялық
кесте
оқушылар 1979-1990
жылдар аралығында «Темір ханым - саясат ханшайымы» тақырыбында
-хронологиялық кесте жасайды. Ұлыбритания тарихында М.Тэтчер
кабинетінің ішкі және сыртқы саясатындағы маңызды оқиғаларды атап
өтіп, осы оқиғалардың әлеуметтік маңыздылығын
бағалады.
1. М.Тэтчер - партия
жетекшісі
2. М.Тэтчер - елдің
көшбасшысы
3. М.Тэтчер және
әлемнің жетекшілері
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп
көрсетіп беріледі.
Бағалау
критерийлері: Ұлыбританиядағы лейбористік және консервативті
партиялардың 3 жалпы және 3 ерекше белгілерін
анықтайды
«Ұлыбританияның
неоконсерватизмге көшуінің 5 себебі» тақырыбы бойынша мәліметтер
беру
Критерийлер:
тақырып бойынша
ақпараттық постер шығарады және орындалған жұмыстың нәтижелерін
ауызша ұсынады
Бағалау
критерилері:
Әр топ орындалған
жұмыстың нәтижелерін ауызша
ұсынады
Оқушылар Ұлыбритания
тарихының хронологиялық кестесін жасайды, М.Тэтчер кабинетінің ішкі
және сыртқы саясатындағы маңызды оқиғаларды атап өтіп, осы
оқиғалардың әлеуметтік маңыздылығын
бағалайды.
Ұлыбританиядағы
лейбористік және консервативті партияның сипаттамаларын анықтайды;
М.Тэтчердің экономика, саясат және әлеуметтік салалардағы қызметін
талдайды, М.Тэтчердің Ұлыбританияның премьер-министрі ретіндегі
көзқарасы мен қызметіне баға
береді
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік
жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Екі жұлдық,бір
ұсыныс»
Өзін-өзі
бағалау
Консервативная
партия
https://ria.ru/spravka/20170608/1495925340.html
Неконсервативная
идеология
http://www.politicalmind.ru/minsos-855-1.html
хронология истории
Британии
http://hrono.ru/land/landa/1900gb.php
Маргарет
Тэтчер
http://redstory.ru/world/world_history/110.html
https://radiovesti.ru/brand/61178/episode/1405619/
Путь "Железной
леди"
https://www.youtube.com/watch?v=rhJLAyqc_8M&ab_channel=Euronews%D0%BF%D0%BE-%D1%
Бекіту
Сабақты
қорытындылау
Үйге
тапсырма
ПОПС-анализ. М.Тэтчер үшін «темір ханым»
лақап аты әділ деп ойлайсыз
ба?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















