Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"Ақмола облысы білім
басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім
бөлімі
Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
География
(пән)
|
Бөлімі: |
Әлеуметтік география |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рахимжанова Ұ.А |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
07.02.23ж |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін біледі және түсіндіре алады |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру Тапсырма «Сәйкестендіру» тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/42739208желіде тапсырманы орындаңыздар |
Оқушылар үй тапсырмасын еске түсіріп сәйкестендіруді телефон арқылы орындайды |
Дескриптор: -Табиғат кешені не екенін біледі -Географиялық қабықты айырады Ауызша мадақтау |
Оқулық слайд Дәптер телефон |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы 35 минут |
Жаңа сабақты түсіну «Ойланыңыз» Қабырғадағы суреттерді жинап халықтардың ұқсастықтарымен айырмашылығын сипаттаңыз. Сабақ тақырыбын ашады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. Этнос - бір халықты екіншісінен ажыратуға мүмкіндік беретін ортақ белгілері бар қауымдастық Ұлт – бір немесе бірнеше этностарды біріктіретін топ. Белгілі бір аумақта тарихи қалыптасқан, бірыңғай тіл, мәдени, психологиялық, ділдік (менталитет), өмір салты сияқты ерекшеліктер тән әлеуметтік қауым Этнолингвистика – халықтың тілі мен тұрмыс-салты мен әдепғұрпын, басқа халықтармен тарихи-мәдени байланысын материалдық және рухани мәдениетін зерттейді 1 тапсырма. Топтық жұмыс «Берілген кестедегі бос орындарды кестелерді пайдаланып халықтардың этнолингвистикалық жіктелуі бойынша толықтыр. |
Оқушылар Сурет бойынша халықтардың ұқсастықтарымен айырмашылығын айтады 1.Қандай тілді ана тілі деп атайды? 2.Дүниежүзінде ең көп таралған тілді атаңдар? 3.Қазақстан халықтарының тілдері күні қашан және қай күні жарияланды? Сөздерді қолданып, сәйкестендіреді |
Дескриптор: - Суреттің ұқсастығын айтады. - айырмашылығын айтады Дескриптор
Үндіеуропалық тіл әулетіне жататын тіл тобы мен халқын табады |
Қабырға суреттері Слайд Ватман ,сөздер |
|
|||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма Ұлт,халық,этнос,ұлты сөздерін орыс,ағылшын тілдеріне аударып жазыңыздар
Сергіту сәті. Әр халықтың әр түрлі амандасуы 3 тапсырма Берілген тілдердің дүниежүзінде таралуын төмендегі кестеге толтыр: Қытай, нивх, ағылшын, кет, орыс, баск, испан, юкагир. Бейне материал тамашалау. https://youtu.be/mwsBeLe2vQQ Қалыптастырушы бағалау. 1.Қандай да бір аумақта тұрақты дамыған немесе бүкіл жер шарын жайлаған адамдар......................................... 2.Ғалымдардың болжамы бойынша тілдер саны.................. 3.Әлемде ең кең тараған тіл....................................... 4.Сино-тибеттік тіл семьясына жататын халық......... 5.Қазақ халқы кіретін тіл семьясы 6.Көп ұлтты елде жиі кездесетін құбылыс
9.Көп тілді мемлекет....... 10.Қазіргі кезде жойылып кеткен 1 тілді ата... Бекіту Тапсырма кескін картамен жұмыс. Дүниежүзінің тіл әулеттері картасын пайдаланып үндіеуропалық,алтай,афроазиаттық тіл әулеттері таралған аймақтарын тауып кескін картаға белгіле |
Оқушылар: Сөздерді аударып жазады. Іс-қимылдарды қайталайды 3 тапсырма Оқушылар Тілдерді тауып жазады Бейнематериалды тамашалайды. Тіл ерекшеліктерін атайды Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды |
Дескриптор: - Ұлт,халық,этнос,ұлты сөздерін орыс,ағылшын тілдеріне аударып жазады Дескриптор -Берілген тілдердің ішінен кең таралған тілдерді тауып жазады; Берілген тілдердің ішінен оқшау тілдерді тауып жазады. Берілген сөйлемді аяқтайды. |
Слайд Кесте Бейнематериал Тапсырма |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 5 минут Үй тапсырмасы |
Рефлексия:-Не білдім, нені үйрендім -Не түсініксіз қалды - Немен жұмыс жасау қажет Сабақ соңында ҚБ бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
§45-46 оқу, тіл әулеттерін жаттау |
|
Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл
|
Стикерлер |
|
|||||||||||||||||
-
Халықтың
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"Ақмола облысы білім
басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім
бөлімі
Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Физика
(пән
|
Бөлімі: |
Тұрақты электр тогы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джуманазарова Т.Б |
|
Күні: |
02.02.2023ж |
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 5зертханалық жұмыс.«Өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.9 – өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу; 8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
– өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы үйрене алады; – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін біле алады және сақтай біледі |
Сабақтың барысы:
і) Бұл тізбек келесі элементтерден тұрады:
__________________
ақтадағы
сызбамен тексереді

