Білім беру ұйымының атауы
|
«І.Айтықов атындағы орта мектеп
балабақша кешені» КММ
|
Пәні
|
География
|
Бөлім:
|
Әлеуметтік география
|
Педагогтің аты-жөні
|
Ошай Бәйтолла
|
Күні
|
12.02.2025 ж
|
Сынып: 7
«А»
|
Қатысушылар саны: 13
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дүниежүзі
халқының тілдік әулеттері мен топтары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты
|
7.4.1.1-дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық
жіктелінуін түсіндіреді
|
Сабақтың мақсаты
|
- Дүние
жүзінің ірі тіл әулеттерін атап, таралу аймағын картадан
көрсетеді;
-
Дүниежүзі халықтарының тілдерін этнолингвистикалық топтарға
жіктейді.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру).
«Жебе»
әдісі
Өткен тақырыпқа
шолу
«Тарсия»
әдісі
|
Оқушылар сәлемдеседі, сабаққа дайындықтарын көрсетеді.
Қорамсаптан жебе суыру арқылы оқушылар 3 топқа
бөлінеді
Оқушылар
берілген қима қағаздардан сұрақтар мен жауаптарын тауып
сәйкестендіріп, математикалық үшбұрышты фигура
құрастырады
|
Дескриптор
-Берілген сұрақтарға сәйкес жауаптарын
сәйкестендіреді
|
Интерактивті тақта
Оқулық
Қима қағаздар
|
Сабақтың ортасы
20
мин
|
Жаңа сабақ
Жаңа сабақтың
тақырыбы мен мақсатын жариялау.
Топтық
жұмыс
«Постер» әдісі
|
Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен
танысады.
Суреттерге сәйкес әлемде кең таралған тілдер
туралы баяндайды
Оқулықтағы мәліметтерді оқып танысады, берілген
тапсырма сұрақтарына сәйкес, фотосуреттерді пайдаланып, сұрақтардың
жауабын жазып постер құрайды.
|
Дескриптор:
-Тіл топтарының түрлерін
атайды;
-Тіл топтарының таралу аймақтарын картадан
көрсетеді;
- Көп
тілді және бір тілді мемлекеттерді атайды;
-Қазақстанда таралған тілдерге сипаттама
береді.
|
Интерактивті тақта,
Оқулық
Қима қағаздар
А3 парағы
Карта
|
5
мин
|
Жеке жұмыс
«Тіл топтарын тап!»
|
Берілген халықтардың тіл топтарын
табады
|
Дескриптор:
|
|
4
мин
|
«Socrative» платформасы
арқылы
тест сұрақтары беріледі
|
Socrative.com сілтемесі арқылы сайтқа кіріп берілген
тапсырмаларады орындайды
|
Тапсырмалардың нәтижесін платформа
анықтайды.
|
Интерактивті тақта,
Ұялы
телефон
Socrative.com
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Қорытынды.
«Mentimeter» әдісі арқылы кері байланыс
Үй
жұмысы:
§39.
143-бет, «Білу мен түсіну», 1-5 тапсырма сұрақтарына жауап
беру.
Сабақты
аяқтау
|
Сабақта
алған білімдерін сабақтың мақсатына жете алғандығына баға
береді.
Үй
тапсырмасын күнделікке жазып алады
|
Бағалау парағы негізінде қорытынды баға
қойылады
|
Интерактивті тақта
Оқулық
Mentimeter.com
|