Материалдар / Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктерінің географиялық жағдайы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктерінің географиялық жағдайы

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал жас ұстаздарға керек. Қазіргі кезде дайын сабақ жоспары жас мамандарға өте қажет деп ойлаймын. Сабақ кезеңдеріне тапсырмалар Нақты алынған жағдайда Оқушылар Жаңа тақырыпты жан жақты меңгеріп шығатындығына көз жеткізуге болады. Қытайдың бір нақыл сөзінде: «Маған айтшы – мен ұмытып қаламын; маған көрсетші – менің есімде қалады; өзіме істетші – мен сонда түсінемін» делінген. Осы сөздерден интерактивті оқытудың мәні өз көрінісін табады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
1642
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ: Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктерінің географиялық жағдайы

Мектеп:№50 Абай атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Алтайбаева Гүлнар

СЫНЫП: 7 В

Қатысқандар

саны:


Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )


Дүниежүзілік мұхиттың құрамы және географиялық орналасуы туралы біледі, мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды. Дүниежүзілік мұхит суларын қорғауда ұқыпты қарым-қатынас жасауға үйренеді, зерттеушілік құзіреттіліктері дамиды және экологиялық мәдениетке тәрбиеленеді.

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар:

Дүниежүзі, Қазақстанның және өз аймағының су ресурстарының географиялық орналасу ерекшеліктерін айтады, тақырыптың түйінді түсініктерін естеріне сақтайды және атап береді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сарамандық тапсырмаларды орындайды, тақырыптың тірек сызбаларын құрастырады , тақырыптың түйінді түсініктерін естеріне сақтайды.

Кейбір оқушылар:

Дүниежүзілік мұхиттың құрамы және географиялық орналасуының себеп-салдар байланыстарына баға бередіжіне түсіндіреді, тақырып бойынша зерттеу жобалары дайындайды.

Сабақтың құндылығы

Өз елі, жері, Отаны үшін мақтанатын тұлға қалыптастыру, ұлттық сана-сезімі жоғары шәкірт тәрбиелеу

Бағалау

критерилері

Дүниежүзілік мұхиттың құрамын және географиялық орынын анықтайды Дүниежүзілік мұхит бөліктері теңіздер, шығанақтар, бұғаздар, аралдарды картадан көрсетеді

Тілдік мақсат

Оқушылар: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқып, тапсырманы орындау барысында оқушылар топта талқылайды, талдайды


Негізгі сөздер мен тіркестер:

әңгімелеседі, негізгі ойды түртіп алады, жұпта топта ортақ әңгіме айтады

Термин сөздер: Дүниежүзілік мұхит, теңіздер ішкі-шеткі, бұғаз, шығанақ, мұхиттық науа (шұңғыма)

Талқылауға арналған тармақтар:

Теңіз дегеніміз не?

Бұғаз дегеніміз не?

Қандай теңіздерді білесіңдер?

Сіз неліктен ......... екенін айта аласызба?

Сіз неліктен мұхит суының түсі өзгеретінін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Өткен тақырыпты оқыту

Су ресурстарының маңызы, Су ресурстары және адам

Пән аралық байланыс

Тарих, математика, әдебиеті

Жоспар-

ланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар



Басталуы


2 мин

2 мин



2 мин






5 мин











































2 мин







2 мин


1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру

Шаттық шеңберіне тұрып бір-біріне тілек айту. Тақырыпқа байланысты Дүнижүхзілік мұхиттар бөлігі арқылы 4 топқа бөліну. Топ басшысы сайланады. Бағалау парағы таратылады.

1-топ: Теңіздер

2-топ: Аралдар

3- топ: Бұғаздар

4-топ: Шығанақтар


2.Үй тапсырмасы

Зымыран сұрақтар

1. Атмосфера қандай қабат ?

(ауа)

2. Жердің су қабаты?

(Гидросфера)

3. Гидросфера құрамын ата?

(Мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер, мұздықтар, жер асты сулары)

4. Жер шарында су көп пе, әлде құрлық па

(су)

5. Су жер шарының қанша пайызын алып жатыр?

(71%)

6. Құрлықтың алып жатқан пайызы қанша

(29%)

7.Су тек сұйық күйінде кездесетін планета

(жер)

8. Мұхит, теңіздердегі судың дәмі

(ашщы)

9. Өзен, мұз сулары қандай

(тұшщы)

10. Марста кездесетін су түрі

(мұз)

11. Табиғатта судың неше күйі бар

(3, сұйық, қатты, газ)

12. Шолпан планетасында кездесетін су түрі

(газ)

13. Су тек сұйық күйде кездесетін планета

(жер)

14. Мұхит бетінен буланған судың оған қайта қосылуы

(Кіші су айналымы)

15. Мұхиттан құрлыққа, құрлықтан мұитқа судың ауысуы

(Үлкен су айналымы)

16. Қазақстандағы ең ірі мұздықты ата

(Корженевский мұздығы)

17. Қазақстандағы су мол өзенді ата

(Ертіс)

18. Қазақстандағы ұзындығы 1000 км асатын өзендерді ата

(Ертіс, Жайық, Сырдария, Есіл, Тобыл, Іле, Шу )

19. Қазақстанда ұзындығы 10 км асатын қанша өзен бар

(7 мыңнан астам өзен бар)

20. Қандай көлдерді білесің

(Балқаш, Алакөл, Зайсан, Арал, Каспий)


2. Есептер шығарайық

Жер бетіндегі су мен құрылық ара қатынасын математикалық теңдеу арқылы анықтау

Жер беті: 510 млн ш.ш

Мұхиттар : 361 млн ш.ш

Құрылық Х--?


Жаңа сабақты ашу үшін видиоролик ке назар аударамыз .

Не көрдік, не түйдік. Оқушылар өз ойларын айтады



2.Қима қағаздар



Ортасы




10мин







2 мин






3 мин

































































4 мин










3 мин

Жаңа сабақ : Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктерінің географиялық жағдайы.

Топтық жұмыс. Постер қорғау

1-топ: Тынық мұхиты мен теңіздер жайлы қорғайды

2-топ: Атлант мұхиты мен аралдар жайлы

3- топ: Үнді мұхиты мен бұғаздар жайлы

4-топ: Солтүстік мұзды мұхиты шығанақтар жайлы


2.Бағалау

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы формативті бағалау


Жеке жұмыс

1-топ

2-топ.


Картамен жұмыс


4-топ Кескін картаға мұхиттарды және материктерді түсіру түсіру


1- 3-

2- 4-


3. Кері байланыс

1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?


2. Топтағы қарым - қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты?


3. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?


Бағалау: Оқушылар өзін-өзі бағалайды


Плакат, маркер, стикер,

Ресурстарды пайдалана отырып, постер қорғайды



Стикер






1топ

Берілген тапсырманы орындайды












2 топ

Сәйкестендіру тестісімен жұмыс жасайды


Үлестірме парақшалар










3 топ

Семантикалық картамен жұмыс жасайды.


Интербелсенді тақта






4 топ

Кескін картамен жұмыс жасайды.

Аяқталуы



3 мин



1.Жеке жұмыс. Географиялық диктант

Әр топ суға байланысты мақал-мәтел, жұмбақ тыйым сөздер айтады


Соңы 1 мин

Үйге тапсырма. КАРТАМЕН ЖҰМЫС

Атлант мұхитымен Жерорта теңізінің бұғаздары мен шығанақтарын Үнді мұхиты және бөліктерін картаға түсіру.



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ- мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақта әр түрлі оқыту стратегиялары, түрлі әдістерді араластырып қолдану

2: Жеке, жұптық, топтық жұмыстар


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарына талдау жасау, тапсырмалардың орындалуын жақсарту үшін не істеу керектігіне мән беру.

2: Оқушылар орындай алмаған тапсырмаларды қайта қарап, өзгеріс енгізу


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Жекелеген оқушылардың сабақты қабылдау ерекшеліктерін, әрқайсысының бейімділігіне қарай тапсырма дайындау қажеттігін және тапсырмаларды жас ерекшеліктеріне қарай жасақтау





















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!