|
Сабақтың реті: |
Күні: |
Пәні: география |
Сыныбы: 7 |
|||||
|
Берілген уақыт 45 минут |
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзілік мұхит суы.Беткі ағыстар. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дүниежүзілік мұхиттың ерекшеліктері,беткі ағыстары,қасиеттері туралы толық мәлімет біледі. |
|||||||
|
Оқу нәтижелері:
|
-дүниежүзілік мұхиттың географиялық орны,ауданы, тұздылығы,температурасын біледі -дүниежүзілік мұхит суындағы негізгі беткі ағыстарымен танысады -ағыстарды есте сақтап қалады,картада көрсете алады -ынтымақтастық орта қалыптастырады -өз ойларын еркін жеткізеді -сыни ойлай алады -бір шешімге келе алады -өздігінен іздене алады -өз идеяларын ұсына алады -шығармашылық жұмыс жасай алады -өздерін бағалай алады - өз пікірін айтып талқылай алады -диалогтік пікіралмасу барысында бір-бірін сыйлай отырып жұмыс жасап үйренеді |
|||||||
|
Түйінді идеялар: |
Дүниежүзілік мұхит суы,температурасы,тұздылығы, мұхит ағыстары |
|||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері |
|||||||
|
Сабақты ұйымдастыру түрі: |
Баяндау,сұрақ-жауап,талдау |
|||||||
|
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
«Шаттық шеңбері»,«Стоп кадр»,«Аялдама»,«Джигсо», «Географиялық диктант»,«Қол шапалақтау»,«Парталас көршіне бір сөз таңда»,«Блоб көпірі»,«Білім теңізіне кеме жіберіңіз». |
|||||||
|
Жұмыс түрлері: |
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс |
|||||||
|
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: |
Интербелсендіі тақта, үлестірмелі қағаздар, маркерлер, стикерлер, глобус,карта |
|||||||
|
І Қызығушылығын ояту кезеңі: |
||||||||
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
||||||
|
1 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар шеңбер құра қол ұстасып, бір-біріне тілектер айтып, жақсы көңіл күй сыйлайды. |
|
|||||
|
2 мин |
2-әрекет:Топтық жұмыс: Оқушыларды «Кемпірқосақ» әдісі арқылы топқа бөлу. |
Оқушылар қызыл,жасыл,сары, көк,түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді.Топ басшы сайланып,ереже қабылданады. |
|
|||||
|
2 мин |
3-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: « Стоп кадр» әдісі арқылы интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсету.Сабақтың мақсатын анықтау. |
Оқушылар бейнефильм арқылы жаңа тақырыпты анықтайды, мазмұнын ашады. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
4-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалату. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: |
|
||||||
|
3 мин |
5-әрекет:Топтық жұмыс. «Аялдама» әдісі. Әр топқа сұрақтар беріледі, сағат тілі бағыты бойынша топпен жүріп сұрақтарға жауап береді. Алғашқы аялдамаға оралып, өз топтарының сұрақтарына толық жауап айтады. 1.Мұхит суының температурасы 2. Мұхит суының тұздылығы 3.Су масалары дегеніміз не? 4.Мұхит ағыстары,олар қалай пайда болады? |
Топтар сағат тілі бағыты бойынша топтардың тапсырмаларына өз жауаптарын жазады. |
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы кері байланыс жасау. |
|||||
|
3 мин |
6-әрекет:Топтық жұмыс: Топтарға бір-бірін «Қол шапалақтау» әдісі бойынша бағалауды ұсыну |
Топтар «Қол шапалақтау әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. |
|
|||||
|
20 мин |
7-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: «Джигсо» әдісімен оқулықтағы дүниежүзілік мұхит суы, ағыстары туралы ақпаратпен танысуды ұйымдастыру.Постер жасату |
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып алдымен жеке, топқа бірігіп талдайды, ойларын бір жауап ретінде біріктіреді.АКТ мүмкіндіктерін көмекші құрал ретінде пайдаланады..Постер жасайды.Жариялайды. |
«Парталас көршіне бір сөз таңда» |
|||||
|
1 мин |
8-әрекет:Топтық жұмыс: «Парталас көршіне бір сөз таңда» әдісі бойынша «Сен жарайсың; Сенің айтқан идеян маған ұнады;Сенің мүмкіндігін дан да зор» сөздерін пайдалану арқылы құрдастарын бағалатқызу. |
Оқушылар «Сен жарйсың;Сенің айтқан идеян маған ұнады;Сенің мүмкіндігін одан да зор» сөздерін пайдаланып құрдастарының жұмыстарына баға береді. |
|
|||||
|
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: |
|
||||||
|
8 мин |
9-әрекет: Жеке,топтық жұмыс: «Географиялық диктант » әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу. |
Берілген уақыт аралығында жоғарғы және төменгі дәрежедегі сұрақтарға жауап береді. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
10-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалатқызу. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
2 мин |
11-әрекет: Мұғалім баға қояды. |
Критерий бойынша топ басшыларына берілген «Бағалау парағы» арқылы танысып, бағаланады. |
|
|||||
|
1мин |
12--әрекет:Жеке жұмыс:«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі арқылы кері байланыс жасату. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі бойынша тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі |
|||||
|
Мұғалім |
Майшыгулова Самал Рабатовна |
|||||||
|
Тренер |
Арзиева Алия Тохтамысовна |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік мұхит суы.Беткі ағыстар.
|
Сабақтың реті: |
Күні: |
Пәні: география |
Сыныбы: 7 |
|||||
|
Берілген уақыт 45 минут |
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзілік мұхит суы.Беткі ағыстар. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дүниежүзілік мұхиттың ерекшеліктері,беткі ағыстары,қасиеттері туралы толық мәлімет біледі. |
|||||||
|
Оқу нәтижелері:
|
-дүниежүзілік мұхиттың географиялық орны,ауданы, тұздылығы,температурасын біледі -дүниежүзілік мұхит суындағы негізгі беткі ағыстарымен танысады -ағыстарды есте сақтап қалады,картада көрсете алады -ынтымақтастық орта қалыптастырады -өз ойларын еркін жеткізеді -сыни ойлай алады -бір шешімге келе алады -өздігінен іздене алады -өз идеяларын ұсына алады -шығармашылық жұмыс жасай алады -өздерін бағалай алады - өз пікірін айтып талқылай алады -диалогтік пікіралмасу барысында бір-бірін сыйлай отырып жұмыс жасап үйренеді |
|||||||
|
Түйінді идеялар: |
Дүниежүзілік мұхит суы,температурасы,тұздылығы, мұхит ағыстары |
|||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері |
|||||||
|
Сабақты ұйымдастыру түрі: |
Баяндау,сұрақ-жауап,талдау |
|||||||
|
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
«Шаттық шеңбері»,«Стоп кадр»,«Аялдама»,«Джигсо», «Географиялық диктант»,«Қол шапалақтау»,«Парталас көршіне бір сөз таңда»,«Блоб көпірі»,«Білім теңізіне кеме жіберіңіз». |
|||||||
|
Жұмыс түрлері: |
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс |
|||||||
|
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: |
Интербелсендіі тақта, үлестірмелі қағаздар, маркерлер, стикерлер, глобус,карта |
|||||||
|
І Қызығушылығын ояту кезеңі: |
||||||||
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
||||||
|
1 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар шеңбер құра қол ұстасып, бір-біріне тілектер айтып, жақсы көңіл күй сыйлайды. |
|
|||||
|
2 мин |
2-әрекет:Топтық жұмыс: Оқушыларды «Кемпірқосақ» әдісі арқылы топқа бөлу. |
Оқушылар қызыл,жасыл,сары, көк,түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді.Топ басшы сайланып,ереже қабылданады. |
|
|||||
|
2 мин |
3-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: « Стоп кадр» әдісі арқылы интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсету.Сабақтың мақсатын анықтау. |
Оқушылар бейнефильм арқылы жаңа тақырыпты анықтайды, мазмұнын ашады. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
4-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалату. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: |
|
||||||
|
3 мин |
5-әрекет:Топтық жұмыс. «Аялдама» әдісі. Әр топқа сұрақтар беріледі, сағат тілі бағыты бойынша топпен жүріп сұрақтарға жауап береді. Алғашқы аялдамаға оралып, өз топтарының сұрақтарына толық жауап айтады. 1.Мұхит суының температурасы 2. Мұхит суының тұздылығы 3.Су масалары дегеніміз не? 4.Мұхит ағыстары,олар қалай пайда болады? |
Топтар сағат тілі бағыты бойынша топтардың тапсырмаларына өз жауаптарын жазады. |
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы кері байланыс жасау. |
|||||
|
3 мин |
6-әрекет:Топтық жұмыс: Топтарға бір-бірін «Қол шапалақтау» әдісі бойынша бағалауды ұсыну |
Топтар «Қол шапалақтау әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. |
|
|||||
|
20 мин |
7-әрекет:Жеке,топтық жұмыс: «Джигсо» әдісімен оқулықтағы дүниежүзілік мұхит суы, ағыстары туралы ақпаратпен танысуды ұйымдастыру.Постер жасату |
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып алдымен жеке, топқа бірігіп талдайды, ойларын бір жауап ретінде біріктіреді.АКТ мүмкіндіктерін көмекші құрал ретінде пайдаланады..Постер жасайды.Жариялайды. |
«Парталас көршіне бір сөз таңда» |
|||||
|
1 мин |
8-әрекет:Топтық жұмыс: «Парталас көршіне бір сөз таңда» әдісі бойынша «Сен жарайсың; Сенің айтқан идеян маған ұнады;Сенің мүмкіндігін дан да зор» сөздерін пайдалану арқылы құрдастарын бағалатқызу. |
Оқушылар «Сен жарйсың;Сенің айтқан идеян маған ұнады;Сенің мүмкіндігін одан да зор» сөздерін пайдаланып құрдастарының жұмыстарына баға береді. |
|
|||||
|
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: |
|
||||||
|
8 мин |
9-әрекет: Жеке,топтық жұмыс: «Географиялық диктант » әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу. |
Берілген уақыт аралығында жоғарғы және төменгі дәрежедегі сұрақтарға жауап береді. |
«Блоб көпірі» әдісі |
|||||
|
1 мин |
10-әрекет:Жеке жұмыс: «Блоб көпірі» әдісі арқылы өздерін бағалатқызу. |
Оқушылар «Блоб көпірі» әдісі арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді. |
|
|||||
|
2 мин |
11-әрекет: Мұғалім баға қояды. |
Критерий бойынша топ басшыларына берілген «Бағалау парағы» арқылы танысып, бағаланады. |
|
|||||
|
1мин |
12--әрекет:Жеке жұмыс:«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі арқылы кері байланыс жасату. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі бойынша тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады. |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі |
|||||
|
Мұғалім |
Майшыгулова Самал Рабатовна |
|||||||
|
Тренер |
Арзиева Алия Тохтамысовна |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













