Дүниежүзілік өркениет.Саяси география және геосаясат. Халықаралық ұйымдар.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дүниежүзілік өркениет.Саяси география және геосаясат. Халықаралық ұйымдар.

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзілік өркениет.Саяси география және геосаясат. Халықаралық ұйымдар. Сынып: 10

Пән мұғалімі: Алиаскарова Анара Толеутаевна

Сабақ мақсаттары:

Білімділік мақсаты – Саяси география мен геосаясат туралы жалпы түсінік беру, алғашқы геосаяси теориялар туралы білімді жүйелеу, қазіргі заманғы геосаяси ағымдар мен тарихи-географиялық аймақтарға шолу жасау.

Дамытушылық мақсаты – Оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы оқу іскерліктерін үйрену, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту, географиялық ойлауын қалыптастыру.

Тәрбиелік мақсаты – Оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.

Оқу құралдары: Оқулық, 10 сынып Атлас, Дүние жүзінің саяси картасы, Дүние жүзінің физикалық картасы, Еуропаның саяси картасы, әдістемелік құрал, хрестоматия. Интербелсенді тақта, қалам, қарындаш, маркер, қайшы, оқулық, фотосуреттер, флипчарт

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер: Мазайка әдісі, ЖАДАәдісі, инсерт әдісі, топпен жұмыс,ЖИКСО

Оқыту нәтижесі:  - Оқушыларды сабаққа ынтасын, пәнге қызығушылығын арттыру,Саяси география мен геосаясат туралы білімді өздігінен меңгерту, орындалған тапсырмаларды сөзбен қорғауда, пікірталаста жүзеге  асыруын қалыптастыру.


















Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

1. Білу


3 мин



































Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру.

Тақтада сурет : Дүниежүзі картасы.

Географиялық жұмбақтау  ойын арқылы «Елдерге саяхат» жасаймыз.


Тақтаға Географиялыұ бильярд тапсырма беріледі.

1- топ. Тәуелсіз мемелекеттер туралы. Слайд құру, қорғау    1мин

2- топ. Тәуелді аумақтар туралы.   слайд  құру, қорғау1мин

3-топ Монархиялық мемлекеттер слайд құру, қорғау1мин

Фармотивті бағалау

1-2-3 топтарға конфеттер арқылы бөлінеді.

СТО «Өркениет,геосаясат»ассоциациялық ойларын ортаға салуға жолдарын үйрету.

Тақтаға«Өркениет,геосаясат» сөздер жазылады. «Ой шақыру» өзара бір-біріне ой толықтыру әдісімен сабақтың тақырыбына шығу.



Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен, сыныппен амандасады.

Тапсырма арқылы сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтайды

Оқушы тақтада тапсырманы орындап бір-біріне қойған сұрақтарға жауап айтып, сипаттама береді.

2.Түсіну


10мин

Оқушыларға келесідей тапсырма беріледі: Оқулық мәтінінен мәлімет жинақтау

1-топДүниежүзілік өркениет ерекшіліктерін анықтау.

2-топ Геосаяси жағдай туралы мәлімет беру. Қазақстанның геосаяси жағдайын анықтау .

3топ Халықаралық ұйымдар туралы мәлімет беріңдер.

Оқушылар жазбаша жауап береді, топпен ауызша бірін бірі толықтырады:

АКТ, СТО мақсатқа шығады.




Тапсырманы орындауға қойылатын талап:

Спикерлер орында қалады,қалған топ мүшелері басқа топтарға барып спикерлерді тыңдап ойларын толықтырады.

«Дүниежүзілік өркениет.Саяси география және геосаясат. Халықаралық ұйымдар» тақырыбына, постер сызыңдар және оны қорғаңдар..

Постерлерің қорғайды.


Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағаланады. Сергіту сәті.

Оқушылар постерға «Дүниежүзілік өркениет.Саяси география және геосаясат. Халықаралық ұйымдар» атты тақырыбында топпен өз ойларын ортаға салып, оны қорғайды. Егер сұрақ болса оған жауап береді. Ұсынысты қабылдайды. 1оқушы- суретші,2-ші спикер,3-ші модератор,4-ғалым,5-ші тайм скипер

3.Қолдану


10 мин







Жұптасып –ойлан- бөліс әдісі.

1.Жоспар беріледі .Бір мемлекетке сипаттама беру.

Жоспар бойынша қорғайды

4.Талдау


10мин











2. Шығармашылық тапсырма.

 « Егер мен туристік фирма қызметкірі болсам…». жарнама  жасау

Екі минут ішінде әр мемлекет өкілі өз еліне қызықты саяхаттың жоспарын ұсынады.

(таңдауы боынша) Дубай,Щвецария Қазақстан.

Берілген тапсырманы тақтада әр топтың мүшесі уақытқа орындайды, бір-бірінін тапсырмаларын тексеріп, (кателерін) талдайды. Оқушылар интербельсенді тақтамен жұмыс жасайды.



5.Синтез


8 мин



Сәйкестендіру кестесін толтыру:

306-307беттеріңдегі 5-ші қосымша кесте бойынша кесте толтыру.

Оқушылар берілген карточкадағы тапсырманы дәптерлерінде орындайды.

АКТ, СТО, ОЖЕСО, ОүБОБ

Рефлексия


2мин

Бүгінгі сабақтан не алғандарын анықтау.

Оқушылар сабақтан өздеріне не алғандарын ортаға салып спикер қорытындылайды.

6.Бағалау


2мин

Оқушыларды сабаққа қатысуларына, тапсырмаларды орындауларына қарай, жауаптарының дұрыстығына қарай 5 баллдық шкаламен бағалайды.сумативтік бағалау.


Үй тапсырмасы: 19§оқу1-4 тапсырмаларын орындау

Үйге тапсырма алады. Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды.

ЕЛДІҢ САЯСИ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЖАҒДАЙЫНА СИПАТТАМА ЖОСПАРЫ

1. Мемлекеттік шекараға саяси және экономикалық баға беру:

  • Көршілес мемлекеттердің даму деңгейі;

  • Көршілес мемлекеттердің саяси блокқа қатынасы;

  • Мемлекеттік шекараның стратегиялық бағасы

2. Көлік торабы, шикізат нарығы мен өнімге қатынасы:

  • Теңіз және өзен көлігін пайдалану мүмкіндігі;

  • Көршілес мемлекеттерге сауда қатынасы;

3. Ыстық нүктелерге қатынасы:

  • Діни қақтығысы бар мемлекеттерге тікелей немесе жанама қатынасы;

  • Әскери стратегиялық әлеуеті мен шет елдердегі әскери базаның болуы;

4. Мемлкеттің жалпы саяси жағдайына баға беру.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2019
896
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі