Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
4. Геоэкономика 4.1 Геоэкономика негіздері |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ахметова Динара Шакеновна |
||
|
Күні: |
3 -тоқсан |
||
|
Сынып: |
10 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.7 дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
- Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын салаларға жіктеп,сипаттайды - Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын талдап,бағалайды |
||
|
ОДД |
Жоғары деңгей |
||
|
Бағалау критериі |
- Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын салаларға жіктеп,сипаттама береді - Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын талдап,бағалау арқылы өз пікірін ұсынады ЕБҚ: (есту қабілеті бұзылған)Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын анықтап ,елдердің ерекшелігін салыстыра алады |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
10 мин
5 мин |
Ұйымдастыру. Білім алушылармен амандасып,оқу-құралдарын реттейді, зейінін сабаққа аударады. Бір-біріне жылы лебіз білдіру арқылы жақсы көңіл- күй қалыптастыру. І тапсырма. Өткен сабақты еске түсіру мақсатында Google Форма платформасындағы тапсырманы барлық оқушыларға орындатады. ІІ тапсырма. Білім алушылар сұрақтарға жауап беріп,өзара талқылағаннан кейін, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. ЕБҚ. Суретпен жұмыс. Жеңілдетілген тапсырманы орындау ұсынылады. 1-дерек
Білім алушылар стикерде жазылған сөздер бойынша 4 топқа бөлінеді. 1-топ.Аграрлы елдер 2-топ.Аграрлы-шикізатты елдер 3-топ.Индустриялы елдер 4-топ.Постиндустриялы елдер |
Білім алушылар амандасып,оқу-құралдарын реттейді. Оқушылар бір-біріне жылы лебіз айтып,жақсы көңіл-күй сыйлайды. І тапсырма.(Жеке жұмыс) https://forms.gle/81Sxjy1tqXsNKCJV6 Google Формаплатформасында берілген тапсырманы барлық оқушылар орындайды. ІІ тапсырма. Білім алушылар сұрақтарға жауап беріп,креативті ойларымен бөліседі. 1.Дүниежүзілік шаруашылық деген не? 2.ЖІӨ-нің құрылымындағы шаруашылық салаларын анықтаңыз. 3. Суретпен жұмыс. Тақырыпқа байланысты берілген суреттер бойынша аграрлы және индустриялы елдердің ерекшелігін салыстырады.
|
Жақсы тілектер айтылады. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға балл қойылады. Қолдау көрсету мақсатында:керемет,жарайсың т.б.сөздер айтылады
Әрбір жауап берген білім алушыларға балл қойылады. |
Интербелсенді тақта, интернет Google Форма https://forms.gle/81Sxjy1tqXsNKCJV6
АКТ -да жазылған сұрақтар
1-дерек.Суреттер https://syr-media.kz/news/7811-yzylordada-auyl-sharuashylyy-nmdern-eksporty-artty.html
https://qazaly.kz/2021/09/page/22/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың ортасы 15 мин . |
Білім алушыларға оқулықтағы жаңа мәтінді оқу ұсынылады.АКТ арқылы түсіндірме жүргізеді. 2-дерек ІІІ тапсырма. 1.«Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс беріледі. Шаруашылық құрылымын салаларға жіктеп,сипаттау ұсынылады 2.Кескін картада белгіленген елдерді анықтауды ұсынады. «Кесте толтыру»әдісі арқылы сол елдің шаруашылық құрылымына талдау жасап,өз пікірін ұсынуды тапсырады. 3-дерек
ЕБҚ.«Венн диаграммасы» әдісі арқылы Қырғызстан мен Жапония елдерінің шаруашылығын салыстырып, аграрлы-шикізатты елдер мен постиндустриялы елдердің ерекшелігін сипаттау ұсынылады. |
Мәтінді оқып,танысады. АКТ арқылы берілген түсіндірмеге назар аударады. ІІІ тапсырма.(Жұптық жұмыс) 1. Шаруашылық құрылымын салаларға жіктеп,сипаттайды
2.(Топтық жұмыс)Әр топ кескін картада берілген елді анықтап, шаруашылық құрылымына талдау жасайды.Сол елдің шаруашылығын дамытуға болатын мүмкіндіктері туралы өз пікірлерімен бөліседі
Дескриптор. -Шаруашылық құрылымына талдау жасайды -Берілген мемлекеттің шаруашылық құрылымын жетілдіру мақсатында өз пікірін келтіреді. ( ұсынысымен бөліседі) ЕБҚ. 3.Қырғызстан мен Жапония елдерінің шаруашылығын Венн диаграммасында салыстырып,ерекшелігін анықтайды. Дескриптор. - Қырғызстан мен Жапония елдерінің шаруашылығын салыстырып, ерекшелігін сипаттайды. |
Жұптық бағалау
Дұрыс жауап берген жұпқа балл қойылады.
Топтық бағалау. Әрбір дұрыс жауап берген топқа балл қойылады.
Қолдау көрсету.
Жетелеуші сұрақтар қойылады Қолдау көрсету:керемет,жарайсың т.б.
|
2-дерек География К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 104-106 беттер.
АКТ
«Блок-схема» тұжырымдамалық карта
3-дерек Кескін карта https://melimde.com/pars_docs/refs/61/60556/60556.pdf Саяси карта
4-дерек География К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 2-қосымшадағы деректерді пайдаланады.250-бет Венн диаграммасына арналған кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
3 мин |
Қорытынды. Сабақты қорытындылау мақсатында сайтында берілген тапсырманы барлық білім алушыларға орындатады
Кері байланыс. Білім алушылардан бүгінгі алған білімі бойынша кері байланыс жүргізіледі. 1.ЖІӨ -нің құрылымындағы шаруашылық салаларын атаңыз. 2.Аграрлы және аграрлы-шикізатты елдердің ерекшелігін анықтаңыз. 3.Қазақстанның болашақта постиндустриялық елге айналу мүмкіндігі бар ма?
Бағаланады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: 4.
Геоэкономика 4.1 Геоэкономика
негіздері Педагогтің
Т.А.Ә. (болған жағдайда) Ахметова Динара
Шакеновна Күні: 3
-тоқсан Сынып: 10 Қатысқандар Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы Дүниежүзілік шаруашылықтың
құрылымы Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 10.4.1.7 дүниежүзі елдерінің
шаруашылық құрылымын бағалау Сабақтың
мақсаты - Дүниежүзі елдерінің
шаруашылық құрылымын салаларға
жіктеп,сипаттайды -
Дүниежүзі елдерінің шаруашылық
құрылымын талдап,бағалайды ОДД Жоғары
деңгей Бағалау критериі - Дүниежүзі елдерінің
шаруашылық құрылымын салаларға жіктеп,сипаттама
береді -
Дүниежүзі елдерінің шаруашылық
құрылымын талдап,бағалау арқылы өз пікірін
ұсынады ЕБҚ: (есту қабілеті
бұзылған)Дүниежүзі елдерінің шаруашылық
құрылымын анықтап ,елдердің ерекшелігін салыстыра
алады
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Ұйымдастыру
кезеңі 2
мин 10
мин 5
мин Ұйымдастыру. Білім алушылармен
амандасып,оқу-құралдарын реттейді, зейінін сабаққа
аударады. Бір-біріне жылы лебіз білдіру
арқылы жақсы көңіл- күй
қалыптастыру. І
тапсырма. Өткен сабақты еске түсіру
мақсатында Google Форма
платформасындағы тапсырманы
барлық оқушыларға орындатады. ІІ
тапсырма. Білім алушылар сұрақтарға
жауап беріп,өзара талқылағаннан кейін, жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсаты жарияланады. ЕБҚ. Суретпен
жұмыс. Жеңілдетілген тапсырманы
орындау ұсынылады. 1-дерек Білім алушылар стикерде
жазылған сөздер бойынша 4 топқа бөлінеді. 1-топ.Аграрлы
елдер 2-топ.Аграрлы-шикізатты
елдер 3-топ.Индустриялы
елдер 4-топ.Постиндустриялы
елдер Білім алушылар
амандасып,оқу-құралдарын реттейді. Оқушылар бір-біріне жылы лебіз
айтып,жақсы көңіл-күй сыйлайды. І
тапсырма.(Жеке
жұмыс) https://forms.gle/81Sxjy1tqXsNKCJV6 Google Формаплатформасында берілген
тапсырманы барлық оқушылар
орындайды. ІІ
тапсырма. Білім алушылар сұрақтарға
жауап беріп,креативті ойларымен бөліседі. 1.Дүниежүзілік шаруашылық
деген не? 2.ЖІӨ-нің құрылымындағы
шаруашылық салаларын анықтаңыз. 3.
Суретпен
жұмыс. Тақырыпқа байланысты берілген
суреттер бойынша аграрлы және индустриялы елдердің ерекшелігін
салыстырады. Жақсы тілектер
айтылады. Тапсырманы дұрыс орындаған
оқушыларға балл қойылады. Қолдау көрсету
мақсатында:керемет,жарайсың т.б.сөздер
айтылады Әрбір жауап берген білім
алушыларға балл
қойылады. Интербелсенді
тақта, интернет Google Форма https://forms.gle/81Sxjy1tqXsNKCJV6 АКТ -да жазылған
сұрақтар 1-дерек.Суреттер
https://syr-media.kz/news/7811-yzylordada-auyl-sharuashylyy-nmdern-eksporty-artty.html
https://qazaly.kz/2021/09/page/22/ Cабақтың
ортасы 15
мин . Білім алушыларға оқулықтағы
жаңа мәтінді оқу ұсынылады.АКТ арқылы түсіндірме
жүргізеді. 2-дерек ІІІ
тапсырма. 1.«Ойлан,бірік,бөліс» әдісі
арқылы жұптық жұмыс беріледі. Шаруашылық құрылымын салаларға
жіктеп,сипаттау ұсынылады 2.Кескін картада белгіленген
елдерді анықтауды
ұсынады. «Кесте толтыру»әдісі
арқылы сол елдің шаруашылық
құрылымына талдау жасап,өз пікірін ұсынуды
тапсырады. 3-дерек ЕБҚ.«Венн диаграммасы» әдісі
арқылы Қырғызстан мен Жапония елдерінің шаруашылығын
салыстырып, аграрлы-шикізатты
елдер мен постиндустриялы елдердің ерекшелігін сипаттау
ұсынылады. Мәтінді
оқып,танысады. АКТ арқылы берілген
түсіндірмеге назар аударады. ІІІ
тапсырма.(Жұптық
жұмыс) 1.
Шаруашылық құрылымын салаларға
жіктеп,сипаттайды 2.(Топтық жұмыс)Әр
топ кескін
картада берілген елді анықтап, шаруашылық
құрылымына талдау жасайды.Сол елдің шаруашылығын дамытуға болатын
мүмкіндіктері туралы өз пікірлерімен
бөліседі Ел
топтары Мемлекет
атауы Шаруашылық құрылымына
талдау
Берілген елдің
шаруашылық
құрылымын қалай жетілдіруге
болады ? (өз ұсынысымен
бөліседі) Аграрлы
елдер Аграрлы-шикізатты
елдер Индустриялы
елдер
Постиндустриялы елдер
Дескриптор. -Шаруашылық құрылымына талдау
жасайды -Берілген мемлекеттің
шаруашылық құрылымын жетілдіру мақсатында өз пікірін
келтіреді. ( ұсынысымен
бөліседі) ЕБҚ. 3.Қырғызстан мен Жапония
елдерінің шаруашылығын Венн диаграммасында салыстырып,ерекшелігін
анықтайды. Дескриптор. - Қырғызстан мен Жапония
елдерінің шаруашылығын салыстырып, ерекшелігін
сипаттайды.
Жұптық
бағалау
Дұрыс жауап берген жұпқа балл
қойылады.
Топтық
бағалау. Әрбір дұрыс жауап берген топқа
балл қойылады.
Қолдау
көрсету.
Жетелеуші сұрақтар
қойылады Қолдау
көрсету:керемет,жарайсың т.б. 2-дерек География К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 104-106
беттер.
АКТ
«Блок-схема» тұжырымдамалық
карта
3-дерек Кескін
карта
https://melimde.com/pars_docs/refs/61/60556/60556.pdf
Саяси
карта
4-дерек География К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 2-қосымшадағы деректерді
пайдаланады.250-бет Венн диаграммасына арналған
кесте Сабақтың
соңы 10
мин
3
мин Қорытынды. Сабақты қорытындылау
мақсатында сайтында берілген тапсырманы
барлық білім алушыларға орындатады
Кері
байланыс. Білім алушылардан бүгінгі
алған білімі бойынша кері байланыс
жүргізіледі. 1.ЖІӨ -нің құрылымындағы
шаруашылық салаларын атаңыз. 2.Аграрлы және
аграрлы-шикізатты елдердің ерекшелігін
анықтаңыз. 3.Қазақстанның болашақта
постиндустриялық елге айналу мүмкіндігі бар
ма?
Бағаланады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















