«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН: __________Суюбаева Р.Д.
Оқу сабағының жоспары
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын бағалау. Дамыған елдердің шаруашылық құрылымы
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы: ЖБП 11 «География»
Педагог: Амантұрлы Жазира Орахбайқызы дайындады
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: 24.01.1МДТ-23 б/б
25.01.1БББ-23 Б б/б
25.01.1БШ-23 б/б
25.01.1БББ-23 А б/б
26.01.1ИББ-23 б/б
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
2. Мақсаты, міндеттері:
-
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын анықтау;
-
Шаруашылық құрылымына қарай дүниежүзі елдерін жіктеу.
3. Күтілетін нәтижелер:
-
Дүниежүзілік шаруашылық моделін анықтайды;
-
Дүниежүзілік шаруашылық құрылымының түрлерін анықтайды;
-
Географиялық картаны пайдаланып, шаруашылық құрылымы бойынша дүниежүзі елдерін топтастырады.
4. Қажетті ресурстар: Атлас карталары, электронды ресурстар,презентация.
5. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (20 мин.) |
1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.) Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау. 2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.) https://quizizz.com/ платформасы арқылы сұрақтарға жауап беру. 3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.) Үй тапсырмасы бойынша қорытынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:
|
Слайд №1 |
||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.) |
1. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин.) Шаруашылық – адамдардың еңбек қызметінің барлық түрлерінің жиынтығы. Дүниежүзілік шаруашылық – халықаралық экономикалық қатынастар жүйесімен біріктірілген және бір-бірімен тығыз байланыстағы дүниежүзі елдерінің ұлттық шаруашылықтарының жиынтығы. Дүниежүзілік шаруашылықтың принциптері мен элементтері Принциптері: - Оны құраушы элементтерінің көптүрлілігі - Иерархиялық - Көпдеңгейлік - Құрылымдық Элементтері: - Жер (мемлекет аумағы, табиғи және ресурстық әлеуеті) - Еңбек (жұмыс күші) - Капитал - Инфрақұрылым и технологиялар Дүниежүзілік экономиканың тарихи және логикалық процесі нарықтың дамуы мен нарықтық экономиканың пайда болуымен байланысты. Дүниежүзілік экономика өзінің жеке экономикалық заңымен дамып келе жатқан жүйе ретінде өсті. Яғни, ұлттық шаруашылықтың салалық құрылымы өзара тығыз байланыста болады. Мұндай қатынас дүниежүзілік шаруашылықты кең ауқымда қарастыруға негізделген. Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылық құрылымының динамикасы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрылымы – бұл әлеуметтік еңбек бөлінісі нәтижесінде тарихи қалыптасқан оның бөліктерінің (салалар, кіші салалар, экономикалық қызмет түрлері) жиынтығы.
2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.) 1-тапсырма: Берілген елдерді шаруашылық құрылымы бойынша топтастырыңдар: Жапония, Сомали, Бразилия, Украина, Ұлыбритания, Непал, Франция, Чили, Сауд Арабия, Болгария, Камерун, Эфиопия, Кувейт, Мексика, Швейцария, Ауғанстан
Дескрипторлар: - берілген елдерді шаруашылық құрылымы бойынша топтастырады; - аграрлы, индустриялық, постиндустриялық елдерді ажыратып, құрылымы бойынша жіктейді. 3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.) 2-тапсырма: Берілген елдерді дүниежүзілік шаруашылық моделінің қай тобына жататынды-ғын анықтаңдар және кестені толтырыңдар: Жапония, Сомали, Бразилия, Украина, Ұлыбритания, Непал, Франция, Чили, Сауд Арабия, Болгария, Камерун, Эфиопия, Кувейт, Мексика, Швейцария, Ауғанстан
Дескриптор: - берілген елдерді дүниежүзілік шаруашылық моделі бойынша анықтайды; - кестені толтырады. |
|||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.) |
1. Жаңа сабақты қорыту (3 мин.) «Фишбоун әдісі» 2. Кері байланыс (10–15 мин.) «Телеграмма» стратегиясы: - Сабақ саған нені үйретті? - Сабақ саған қандай әсер қалдырды? - Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы бұрын мен не білетін едім? - Бүгін сабақта мен нені үйрендім? - Тағы да немен жұмыс жасау керек? 3. Үйге тапсырма (2 мин.) Тақырыпты оқу. |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын бағалау
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын бағалау
«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН: __________Суюбаева Р.Д.
Оқу сабағының жоспары
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын бағалау. Дамыған елдердің шаруашылық құрылымы
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы: ЖБП 11 «География»
Педагог: Амантұрлы Жазира Орахбайқызы дайындады
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: 24.01.1МДТ-23 б/б
25.01.1БББ-23 Б б/б
25.01.1БШ-23 б/б
25.01.1БББ-23 А б/б
26.01.1ИББ-23 б/б
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
2. Мақсаты, міндеттері:
-
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын анықтау;
-
Шаруашылық құрылымына қарай дүниежүзі елдерін жіктеу.
3. Күтілетін нәтижелер:
-
Дүниежүзілік шаруашылық моделін анықтайды;
-
Дүниежүзілік шаруашылық құрылымының түрлерін анықтайды;
-
Географиялық картаны пайдаланып, шаруашылық құрылымы бойынша дүниежүзі елдерін топтастырады.
4. Қажетті ресурстар: Атлас карталары, электронды ресурстар,презентация.
5. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (20 мин.) |
1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.) Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау. 2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.) https://quizizz.com/ платформасы арқылы сұрақтарға жауап беру. 3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.) Үй тапсырмасы бойынша қорытынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:
|
Слайд №1 |
||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.) |
1. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин.) Шаруашылық – адамдардың еңбек қызметінің барлық түрлерінің жиынтығы. Дүниежүзілік шаруашылық – халықаралық экономикалық қатынастар жүйесімен біріктірілген және бір-бірімен тығыз байланыстағы дүниежүзі елдерінің ұлттық шаруашылықтарының жиынтығы. Дүниежүзілік шаруашылықтың принциптері мен элементтері Принциптері: - Оны құраушы элементтерінің көптүрлілігі - Иерархиялық - Көпдеңгейлік - Құрылымдық Элементтері: - Жер (мемлекет аумағы, табиғи және ресурстық әлеуеті) - Еңбек (жұмыс күші) - Капитал - Инфрақұрылым и технологиялар Дүниежүзілік экономиканың тарихи және логикалық процесі нарықтың дамуы мен нарықтық экономиканың пайда болуымен байланысты. Дүниежүзілік экономика өзінің жеке экономикалық заңымен дамып келе жатқан жүйе ретінде өсті. Яғни, ұлттық шаруашылықтың салалық құрылымы өзара тығыз байланыста болады. Мұндай қатынас дүниежүзілік шаруашылықты кең ауқымда қарастыруға негізделген. Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылық құрылымының динамикасы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрылымы – бұл әлеуметтік еңбек бөлінісі нәтижесінде тарихи қалыптасқан оның бөліктерінің (салалар, кіші салалар, экономикалық қызмет түрлері) жиынтығы.
2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.) 1-тапсырма: Берілген елдерді шаруашылық құрылымы бойынша топтастырыңдар: Жапония, Сомали, Бразилия, Украина, Ұлыбритания, Непал, Франция, Чили, Сауд Арабия, Болгария, Камерун, Эфиопия, Кувейт, Мексика, Швейцария, Ауғанстан
Дескрипторлар: - берілген елдерді шаруашылық құрылымы бойынша топтастырады; - аграрлы, индустриялық, постиндустриялық елдерді ажыратып, құрылымы бойынша жіктейді. 3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.) 2-тапсырма: Берілген елдерді дүниежүзілік шаруашылық моделінің қай тобына жататынды-ғын анықтаңдар және кестені толтырыңдар: Жапония, Сомали, Бразилия, Украина, Ұлыбритания, Непал, Франция, Чили, Сауд Арабия, Болгария, Камерун, Эфиопия, Кувейт, Мексика, Швейцария, Ауғанстан
Дескриптор: - берілген елдерді дүниежүзілік шаруашылық моделі бойынша анықтайды; - кестені толтырады. |
|||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.) |
1. Жаңа сабақты қорыту (3 мин.) «Фишбоун әдісі» 2. Кері байланыс (10–15 мин.) «Телеграмма» стратегиясы: - Сабақ саған нені үйретті? - Сабақ саған қандай әсер қалдырды? - Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы бұрын мен не білетін едім? - Бүгін сабақта мен нені үйрендім? - Тағы да немен жұмыс жасау керек? 3. Үйге тапсырма (2 мин.) Тақырыпты оқу. |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















