|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: VII.Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда (Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?») |
|||||||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 6. Дүниежүзілік сауда ұйымы және Қазақстан |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе); |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдай алады; қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жаза алады (аргументативті эссе); |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сөйлемді жалғастыр» Жақсы өмір – бұл...... Бақытты адам – ол....... Мен адамдардың ....... жоғары бағалаймын. Менің өмірімнің маңызы мынада..... Менің өмірім – ол ... Менің көңіл-күйім көбінесе ... Менде нашар көңіл-күй пайда болады, егер... Айналадағы әлем-ол... Менің достарыма деген қарым – қатынасым... Үй жұмысын тексеру «Қар кесегі» тәсілі арқылы мұғалім өткен сабақ туралы пысықтайды, сұрақ қояды. «Ойтүрткі» сұрақтар қою. Экология туралы сұрақтар қою |
«Шапалақ» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жаңалық-новость Ұйым-организация Дүниежүзілік-мировой Мүшелікке-член Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс *Сабақтың тақырыбын қалай түсіндіңіздер? *«Сауда ұйымы» дегенді естігенде көз алдарыңызға қандай дала елестейді? 2- тапсырма Тыңдалым Топтық жұмыс Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі
Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 4-тапсырма Жеке жұмыс Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Жеке жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. «Мағынасын тап!» тап . Терминдермен анықтама беру. 1. Географиялық құрылым – 2. Өзара тауар айналымы- 3. Тауарлық құрылым- 4. Дүниежүзілік сауда сауда- 5. Халықаралық экономикалық байланыстар- Айтайық Ойтүрткі Ұлы Жібек жолы туралы бейнеролик көрсетіледі. 1. Бейнероликті бар назарыңызбен тыңдаңыз. 2. Берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Көрсетілімнен кейін оқушыларға «Кім жылдам?» ойыны арқылы сұрақтар қойылады. Сұрақтар: 1. Ұлы Жібек жолы қашан дами бастады? (б.з.д 138 ж.бастап) 2. Ұ.ж.ж арқылы қандай заттартасымалданды? (қымбат маталар, асыл тастар, алтын-күмістен жасалған заттар, экзотикалық жануарлар) 3. Ұ.ж.ж қай жерлерді байланыстырды? ( Батыс пен Шығысты) Тыңдалым Айтылым Мәтін үзіндісін оқушылардың оқуынан тыңдаңыздар. Тақырыбына назар аударыңыздар.Мәтін қанша азатжолдан тұрады? Әр азатжолда не айтылған? 1-топ. «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі 2-топ. Сурет пен мәтінді пайдаланып қысқаша қойылым сценарийін жазады. 3-топ. Мәтіннен көптік жалғаулы сөздер мен көптік мәнді білдіретін сөздерді теріп жазады. Айтылым Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. «Қар кесегі» тәсілі қолданылады. Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды Жазылым Мәтінде кездесетін мына тіркестерді қандай сөздермен ауыстыруға болады? Сәйкестендіріңіз.
Айтылым «Сөз жарысы». Шарты: Қанша? Қаншадан? Нешеу? Нешінші? Қай шамалы? Деген сұрақтар қояды. Айтылым «БББ» тәсілі арқылы қорытындылау |
«Бас бармақ» Дескриптор
-Сұхбаттасады «Бағдаршам» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Өзін- өзі бағалау» Дескриптор -Түсіндіреді -Талдайды «Үш шапалақ» |
Оқулық сөздік слайд
АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 3- тапсырма |
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Рефлексия «Төрт сөйлем» әдісі -Пікір: -Дәлел: -Мысал: -Қорытынды: |
|
||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік сауда ұйымы және Қазақстан
Дүниежүзілік сауда ұйымы және Қазақстан
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: VII.Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда (Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?») |
|||||||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 6. Дүниежүзілік сауда ұйымы және Қазақстан |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе); |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдай алады; қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жаза алады (аргументативті эссе); |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сөйлемді жалғастыр» Жақсы өмір – бұл...... Бақытты адам – ол....... Мен адамдардың ....... жоғары бағалаймын. Менің өмірімнің маңызы мынада..... Менің өмірім – ол ... Менің көңіл-күйім көбінесе ... Менде нашар көңіл-күй пайда болады, егер... Айналадағы әлем-ол... Менің достарыма деген қарым – қатынасым... Үй жұмысын тексеру «Қар кесегі» тәсілі арқылы мұғалім өткен сабақ туралы пысықтайды, сұрақ қояды. «Ойтүрткі» сұрақтар қою. Экология туралы сұрақтар қою |
«Шапалақ» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жаңалық-новость Ұйым-организация Дүниежүзілік-мировой Мүшелікке-член Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс *Сабақтың тақырыбын қалай түсіндіңіздер? *«Сауда ұйымы» дегенді естігенде көз алдарыңызға қандай дала елестейді? 2- тапсырма Тыңдалым Топтық жұмыс Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі
Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 4-тапсырма Жеке жұмыс Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Жеке жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. «Мағынасын тап!» тап . Терминдермен анықтама беру. 1. Географиялық құрылым – 2. Өзара тауар айналымы- 3. Тауарлық құрылым- 4. Дүниежүзілік сауда сауда- 5. Халықаралық экономикалық байланыстар- Айтайық Ойтүрткі Ұлы Жібек жолы туралы бейнеролик көрсетіледі. 1. Бейнероликті бар назарыңызбен тыңдаңыз. 2. Берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Көрсетілімнен кейін оқушыларға «Кім жылдам?» ойыны арқылы сұрақтар қойылады. Сұрақтар: 1. Ұлы Жібек жолы қашан дами бастады? (б.з.д 138 ж.бастап) 2. Ұ.ж.ж арқылы қандай заттартасымалданды? (қымбат маталар, асыл тастар, алтын-күмістен жасалған заттар, экзотикалық жануарлар) 3. Ұ.ж.ж қай жерлерді байланыстырды? ( Батыс пен Шығысты) Тыңдалым Айтылым Мәтін үзіндісін оқушылардың оқуынан тыңдаңыздар. Тақырыбына назар аударыңыздар.Мәтін қанша азатжолдан тұрады? Әр азатжолда не айтылған? 1-топ. «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі 2-топ. Сурет пен мәтінді пайдаланып қысқаша қойылым сценарийін жазады. 3-топ. Мәтіннен көптік жалғаулы сөздер мен көптік мәнді білдіретін сөздерді теріп жазады. Айтылым Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. «Қар кесегі» тәсілі қолданылады. Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды Жазылым Мәтінде кездесетін мына тіркестерді қандай сөздермен ауыстыруға болады? Сәйкестендіріңіз.
Айтылым «Сөз жарысы». Шарты: Қанша? Қаншадан? Нешеу? Нешінші? Қай шамалы? Деген сұрақтар қояды. Айтылым «БББ» тәсілі арқылы қорытындылау |
«Бас бармақ» Дескриптор
-Сұхбаттасады «Бағдаршам» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Өзін- өзі бағалау» Дескриптор -Түсіндіреді -Талдайды «Үш шапалақ» |
Оқулық сөздік слайд
АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 3- тапсырма |
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Рефлексия «Төрт сөйлем» әдісі -Пікір: -Дәлел: -Мысал: -Қорытынды: |
|
||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













