Бекітемін________________________
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
6 Елтану және саяси география негіздері.6.1.Дүние жүзі елдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзінің саяси картасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8. 6. 1. 1 саяси картаның басты нысандарын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Саяси картаның басты нысандарын (мемлекет, астана, шекара) анықтап, оларды картадан көрсетіп сипаттайды. ЕББҚ. Саяси картадан мемлекет пен астананы табады және негізгі нысандарды мұғалімнің көмегімен көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәйексөз |
«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару «Менің бейнем» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу
Өткенге шолу Өткен тақырыпты цифрлі платформа мүмкіншілігін пайдаланып ой жүйрік әдісі арқылы тақырыпты қайталайды «Ой жүйрік» әдісі
1.Жайылымдарды тиімді пайдалану неліктен маңызды? 2.Балық шаруашылығы нені қамтиды? 2. Климат, топырақ және суарудың қолжетімділігі. 3. Балық және су өнімдерін өндіру. 4. Өсімдік шаруашылығының тиімділігіне әсер ететін фактор? |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар Суретке арқылы тренингі арқы сабақтың басында қолайлы психологиялық ахуал қалыптастырады
«Ой жүйрік» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сөздерді анықтайды. |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл Өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтарға жауап береді; 2 балл
|
https://geo-301.my.canva.site/c6pfxex9xjvykq8v
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
3 мин
8 мин
2 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Дүрбі » әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты суреттер сөйлейді әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған видеоны тамашалайды
Бейнеролик тақырыбы: Дүниежүзінің саяси картасы
«Глобус» әдісі
арқылы
топқа бөліну
№1.Тапсырма «Джигсо» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар оқулықтағы мәтіндерді пайдаланып топтық жұмыстарды орындайды
ЕББҚ. Тапсырма 1: «Мемлекет және оның астанасы» (Сәйкестендіру) Мақсаты: Мемлекет пен астананы картадан табуға бағыттау. Тапсырма: Төмендегі кестеде берілген мемлекеттер мен астаналарды сызықпен қос.
Білгенге маржан Дүниежүзінің саяси картасына байланысты қызықты информациялар таныстырылады
№2. Тапсырма «Картамен жұмыс» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған карта арқылы картамен жұмыс әдісі арқылы тапсырманы орындайды
ЕББҚ. Тапсырма 2: «Картадағы бағыт» (Белгілеу) Мақсаты: Картадағы негізгі нысандарды (елдерді) табу. Тапсырма: Мұғалімнің көмегімен дүниежүзінің саяси картасынан төмендегі мемлекеттерді тап және оларға түрлі түсті стикер жапсыр:
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Картадағы сұрақ» әдісі Оқушылар цифрлі платформалардың мүмкіншілігін пайдаланып викторина сұрақтарына жауап береді 1.Саяси карта дегеніміз не? 2. Ең үлкен материк? 3. Ең кішкентай мемлекет? 4. Ең аз халқы бар мемлекет? 5. Құрлықтағы ең үлкен ел? 6.Еуропадағы мемлекеттер саны?
«Спиндер» әдісі Оқушы спинерді айналдырып, қалаған мезетте тоқтатады. Мұғалім сол санға тиесілі сұрақты оқиды 1.Қазақстан сияқты теңізге шығатын жолы жоқ мемлекеттердің дамуына қандай факторлар көбірек әсер етеді? 2. Тарихта мемлекеттік шекаралардың өзгеруіне негізгі қандай оқиғалар (соғыстар, келісімдер, ыдыраулар) себеп болды? 3.Неліктен әлемдегі бай және кедей елдер арасындағы теңсіздік сақталып келеді? 4. Сіздің ойыңызша, алдағы 20-30 жылда дүниежүзінің саяси картасында қандай өзгерістер орын алуы мүмкін? 5. Жаңа мемлекеттер пайда болуы мүмкін бе, әлде керісінше, елдер бірігуге ұмтыла ма? 6. Табиғи ресурстарға (мұнай, газ, сирек кездесетін металдар) бай болу мемлекет үшін әрқашан бақыт па? 7. 1990 жылғы саяси карта мен 2026 жылғы қазіргі картаны салыстырыңыз. 8. Елімізқанша елдерімен шектеседі? 9. Территориясының аумағы жөнінен бірінші орындағы ел? 10. «Күншығыс елі»деп қай мемлекеті айтады? |
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «puzzle» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Түртіп алу әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар джигсо әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар картамен жұмыс әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «Спинер» әдісі бойынша тапсырманы орындайды
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Бағалау әдістері
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Саяси картаның негізгі нысандарына (егеменді, тәуелді, т.б.) нақты анықтама беріп, мысалдармен дәлелдейді.1 б 2.Құрлықтар бойынша мемлекеттер санын салыстырып, тарихи кезеңдердегі (1900–2024 жж.) өзгеріс себептерін (деколонизация, КСРО ыдырауы т.б.) түсіндіреді.1 б 3. Тәуелді және танылмаған аумақтардың ерекшеліктерін сипаттап, халықаралық деңгейде мойындалмау себептерін негіздейді.1 б
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Әлемдегі ең ірі (алып) 10 елді және ерлік (микро) мемлекеттерді картадан тауып, орналасу ерекшеліктерін сипаттайды.1 б 2. Қазақстанның шекаралас көршілерін картадан көрсетіп, олармен мемлекеттік шекараның маңыздылығын түсіндіреді.1 б 3. Танылмаған мемлекеттер мен тәуелді аймақтарды (метрополиясымен бірге) картада белгілеп, олардың саяси картадағы орнын негіздейді.1 б
Дескриптор Жалпы: 2 б - Картаны қолданып кез-келген елдің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды
|
Geo_aqparat.kz - Дүниежүзінің саяси картасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ТСТ» әдісі Түсінікті Сұрағым бар... Түсінбедім
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзінің саяси картасы 8сынып
Бекітемін________________________
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
6 Елтану және саяси география негіздері.6.1.Дүние жүзі елдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзінің саяси картасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8. 6. 1. 1 саяси картаның басты нысандарын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Саяси картаның басты нысандарын (мемлекет, астана, шекара) анықтап, оларды картадан көрсетіп сипаттайды. ЕББҚ. Саяси картадан мемлекет пен астананы табады және негізгі нысандарды мұғалімнің көмегімен көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәйексөз |
«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару «Менің бейнем» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу
Өткенге шолу Өткен тақырыпты цифрлі платформа мүмкіншілігін пайдаланып ой жүйрік әдісі арқылы тақырыпты қайталайды «Ой жүйрік» әдісі
1.Жайылымдарды тиімді пайдалану неліктен маңызды? 2.Балық шаруашылығы нені қамтиды? 2. Климат, топырақ және суарудың қолжетімділігі. 3. Балық және су өнімдерін өндіру. 4. Өсімдік шаруашылығының тиімділігіне әсер ететін фактор? |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар Суретке арқылы тренингі арқы сабақтың басында қолайлы психологиялық ахуал қалыптастырады
«Ой жүйрік» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сөздерді анықтайды. |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл Өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтарға жауап береді; 2 балл
|
https://geo-301.my.canva.site/c6pfxex9xjvykq8v
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
3 мин
8 мин
2 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Дүрбі » әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты суреттер сөйлейді әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған видеоны тамашалайды
Бейнеролик тақырыбы: Дүниежүзінің саяси картасы
«Глобус» әдісі
арқылы
топқа бөліну
№1.Тапсырма «Джигсо» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар оқулықтағы мәтіндерді пайдаланып топтық жұмыстарды орындайды
ЕББҚ. Тапсырма 1: «Мемлекет және оның астанасы» (Сәйкестендіру) Мақсаты: Мемлекет пен астананы картадан табуға бағыттау. Тапсырма: Төмендегі кестеде берілген мемлекеттер мен астаналарды сызықпен қос.
Білгенге маржан Дүниежүзінің саяси картасына байланысты қызықты информациялар таныстырылады
№2. Тапсырма «Картамен жұмыс» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған карта арқылы картамен жұмыс әдісі арқылы тапсырманы орындайды
ЕББҚ. Тапсырма 2: «Картадағы бағыт» (Белгілеу) Мақсаты: Картадағы негізгі нысандарды (елдерді) табу. Тапсырма: Мұғалімнің көмегімен дүниежүзінің саяси картасынан төмендегі мемлекеттерді тап және оларға түрлі түсті стикер жапсыр:
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Картадағы сұрақ» әдісі Оқушылар цифрлі платформалардың мүмкіншілігін пайдаланып викторина сұрақтарына жауап береді 1.Саяси карта дегеніміз не? 2. Ең үлкен материк? 3. Ең кішкентай мемлекет? 4. Ең аз халқы бар мемлекет? 5. Құрлықтағы ең үлкен ел? 6.Еуропадағы мемлекеттер саны?
«Спиндер» әдісі Оқушы спинерді айналдырып, қалаған мезетте тоқтатады. Мұғалім сол санға тиесілі сұрақты оқиды 1.Қазақстан сияқты теңізге шығатын жолы жоқ мемлекеттердің дамуына қандай факторлар көбірек әсер етеді? 2. Тарихта мемлекеттік шекаралардың өзгеруіне негізгі қандай оқиғалар (соғыстар, келісімдер, ыдыраулар) себеп болды? 3.Неліктен әлемдегі бай және кедей елдер арасындағы теңсіздік сақталып келеді? 4. Сіздің ойыңызша, алдағы 20-30 жылда дүниежүзінің саяси картасында қандай өзгерістер орын алуы мүмкін? 5. Жаңа мемлекеттер пайда болуы мүмкін бе, әлде керісінше, елдер бірігуге ұмтыла ма? 6. Табиғи ресурстарға (мұнай, газ, сирек кездесетін металдар) бай болу мемлекет үшін әрқашан бақыт па? 7. 1990 жылғы саяси карта мен 2026 жылғы қазіргі картаны салыстырыңыз. 8. Елімізқанша елдерімен шектеседі? 9. Территориясының аумағы жөнінен бірінші орындағы ел? 10. «Күншығыс елі»деп қай мемлекеті айтады? |
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «puzzle» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Түртіп алу әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар джигсо әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі
Оқушылар картамен жұмыс әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «Спинер» әдісі бойынша тапсырманы орындайды
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Бағалау әдістері
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Саяси картаның негізгі нысандарына (егеменді, тәуелді, т.б.) нақты анықтама беріп, мысалдармен дәлелдейді.1 б 2.Құрлықтар бойынша мемлекеттер санын салыстырып, тарихи кезеңдердегі (1900–2024 жж.) өзгеріс себептерін (деколонизация, КСРО ыдырауы т.б.) түсіндіреді.1 б 3. Тәуелді және танылмаған аумақтардың ерекшеліктерін сипаттап, халықаралық деңгейде мойындалмау себептерін негіздейді.1 б
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Әлемдегі ең ірі (алып) 10 елді және ерлік (микро) мемлекеттерді картадан тауып, орналасу ерекшеліктерін сипаттайды.1 б 2. Қазақстанның шекаралас көршілерін картадан көрсетіп, олармен мемлекеттік шекараның маңыздылығын түсіндіреді.1 б 3. Танылмаған мемлекеттер мен тәуелді аймақтарды (метрополиясымен бірге) картада белгілеп, олардың саяси картадағы орнын негіздейді.1 б
Дескриптор Жалпы: 2 б - Картаны қолданып кез-келген елдің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды
|
Geo_aqparat.kz - Дүниежүзінің саяси картасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ТСТ» әдісі Түсінікті Сұрағым бар... Түсінбедім
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


