Дүниетану

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Дүниетану

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану. 1 класс
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Тағам мен сусын

Педагогтің аты-жөні:

Сулейменова Ж

Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

28 сабақ. Адамдар үнемі сауда жасады ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.1.4.тауар ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

-тауар ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіреді

Құндылықтар

Елінің тарихын құрметтейді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут










Сабақ

тың ортасы

20 минут



























Сергіту сәті

2 минут




Сабақты қорыту

6минут



















Қосымша тапсырма

2минут







Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру

Қымбатты балалар!

Мен сендерге сабаққа мынандай көңіл күймен келдім (күнді көрсетеді).

Ал сендердің көңіл күйлерің қалай?

Оны суреттердің бірін таңдау арқылы көрсетіңдер.


Ашық күн Бұлтты күн Жаңбырлы күн Өткенді пысықтау

Ежелгі адамдардың – аңшылар мен терімшілердің ас мәзірін құрастырыңдар.

Топтардың баяндаулары.

1-топ

Терімшілер немен тамақтанды?

2-топ:

Аңшылар немен тамақтанды?


Тақырыпты ашу

ФС тапсырмасы

«Дүкенде» ойыны

Балалармен дүкеннен зат сатып алу ойынын ойнау

Бір оқушы дүкенші,екіншісі сатып алушы болып сауда жасайды

Қазіргі сауда жасау түрлерін айта отырып, тақырыпты хабарлау

Жаңа тақырып

Ұжымдық жұмыс

1-тапсырма

Суреттерге қара. Адамдар нені өсіріп, қандай заттар жасады?

Өз ойларыңды айтыңдар


Жауап:

Оларда ақша болған жоқ.

Олар әртүрлі өнімдер мен тауарларды айырбастай бастады, өйткені ол кезде ақша болған жоқ. Олар айырбас жасады (сауда келісімі). Мысалы, жылқыны екі қап астыққа, арбаны қойға деген сияқты. Ондай айырбасқа мысалдар келтіріңдер.


2-тапсырма

Бірлескен жұмыс

ЕБҚ және ЕҚБ

«Қойылым» тәсілі.

Тақтаға төрт оқушы шығады. Олардың қолдарында суреттер бар (қыш құмыра, астық қапшығы, мата, қой).


Сергіту сәті.

Көтер басты – бір, екі.

Қолды кең жай – үш, төрт.

Ақырын отыр – бес, алты.

Отырамыз, демаламыз,

Содан соң оқи бастаймыз.


3-тапсырма

Сонымен, балалар, сабақта не оқып- үйренгенімізді қайталайық:

Айырбастың қандай түрлері

болады? (бартер және сатып алу- сату).

Ақшаны қандай тауарларға айырбастауға болады? Қандай

қызмет түрлеріне төлеуге болады?


Оқушы дәптерімен жұмыс.

А. Сөз қос:

Айырбасқа немесе сату үшін өндірілетін өнім -?

Тауарды сатып алу мен сатуда қажетті құрал – ?

«Сұрақ-жауап» әдісі

Мұғалім:

Көптеген адамдар ақшаны ненің есебінен алады?

Мұғалім:

Адам тапқан ақшасына не сатып алады?

ҚЖ:

Әр елдің сыртқы түрлері қайталанбайтын және бір-біріне ұқсамайтын өз ақша белгілері бар.

Қазақстанның ақшасы-теңге

Осы теңгені кішіден іріге қарай ретімен жапсырып шығайық

1тг,2тг,5 тг, 10тг, 20тг, 50тг, 100тг, 200тг, 500тг, 1000тг.



Кері байланыс










Күнді таңдау арқылы өз көңіл күйлерін білдіреді






Әр топ өз тақырыптарымен жұмыс жасайды











Ойын ойнайды













Суреттермен жұмыс жасайды





Өз ойларын айтады










Ежелгі адамдардың саудасын сахналайды













Жаттығу жасайд










Кері байланыс жасайды





Көңіл күйлерін көтеріп отыру


Тамаша !


«Әмиян» әдісі арқылы мадақтап отыру




Дескриптор:

Ежелгі адамдардың – аңшылар мен терімшілердің ас мәзірін құрастырады

Топтар баяндама жасайды



Дескриптор:

Дүкеннен сауда жасайды

Сауда жасау әдістері мен түрлерін біледі








Дескриптор:

Ежелгі адамдардың қалай сауда жасағанн айтады

Айырбасқа мысалдар келлтіре алады







Дескриптор:

Ежегі замандағы сауда түрлерін сахналап көрсетеді

Өтіліп жатқан тақырыпты түсінеді



Тамаша!






Дескриптор:

Айырбастың түрлерін біледі

Ақшамен қандай заттарды сатып алуға болатынын айтады

Сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:

Қазақстанның ұлттық валютасын таниды, қолданады

Теңгелерді ретімен орналастыра алады






















Суреттер






Әмияндар








Суреттер






Заттар


Ақша купюралары







Оқулық




Суреттер












Суреттер (қыш, құмыра, астық, бір қапшық астық, мата, қой)










Қимылдар


Суреттер


Кері байланыс тақтасы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.06.2024
197
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі