|
Білім беру ұйымының атауы |
«Хлебодаровка ЖОББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кәрімтаева З.Е |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№11 Қазақстандағы ғылымның дамуы.Ғалым Қаныш Сәтбаев |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.4.1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасайды, елімізге танымал болған ғалымдардың еңбегін зерделеуді үйренеді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ашықтық, өмір бойы білім алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? – Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады). Түнгі ұйқы? – Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді). Аласың ба? Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ойын қалай? – Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады). Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады) ІІ. «Wordwall» қосымшасы арқылы үй тапсырмасын сұрау Сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер |
||
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс Мәтінді оқыту. ХХ ғасырда елімізде ғылым қарыштап дамыды. 1946 жылы Қазақстанның Ғылым академиясы ашылды. Оның алғашқы президенті болып ғалым Қаныш Сәтбаев сайланды. Ғылымдағы жетістіктер өндіріске енгізілді. Биология, медицина, тарих, археология, тіл, әдебиет, өнер және экономика салаларында ғылыми зерттеулер жүргізілді.
Бейне таспадан «Қаныш Сәтпаев Ұлы тұлға» деректі фильм көрсету 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кластер әдісі» Қ.Сәтпевтің ғылым жолындағы портретін жасайды. Еліміздің табиғат байлығын зерттеуге ерен еңбек сіңірген ғалым – Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899–1964). Қ. Сәтбаев – Орталық Қазақстандағы Жезқазған мыс кенінің қорын ашқан геолог ғалым. Жезқазғандағы кен-металлургия комбинаты мен Қарағанды және Балқаштағы металлургия зауыттары осы ғалымның еңбегінің арқасында салынған. Қаныш Сәтбаевты «тыл генералы» деп атайды. 2-тапсырма. Жұппен жұмыс. Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін,ғылыми еңбектерін талдайды. Картамен жұмыс.
Сен білесің бе? Қаныш Сәтбаев өзінің халқы мен туған жерін жанындай жақсы көрген. Оның Ұлыбританияның әйгілі премьер-министрі Уинстон Черчилльмен кездескендегі әңгімесі ел аузында сақталған. Алып тұлғалы қазақты таныстырған сәтте Черчилль: – Қазақтардың бәрі Сіз сияқты биік пе? – деп сұрайды. Сонда Қаныш Имантайұлы байсалды үнмен: – Менің халқым менен де биік, – деген екен. 3-тапсырма. Сен тұратын облыста (қалада, ауылда) Қаныш Сәтбаевтың есімі қалай сақталған? Қосымша ресурстарды пайдалана отырып, өзіңнің облысыңдағы ғалымдардың аты-жөндерін анықта. Олар ғылымның қандай салаларында қызмет еткенін біл. Саралау «Тапсырма» тәсілі Қарқыны жоғары оқушыға: Сөйлемді аяқта. 1946 жылы Ғылым академиясы ашылды. Оның алғашқы президенті болып Қаныш Сәтбаев сайланды.ХХІ ғасырдан бастап елімізде ғылымға баса мән берілді. Қарқыны баяу оқушыға: Мәтелдердің жалғасын тауып қос.
|
Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бейне таспадан «Қаныш Сәтпаев Ұлы тұлға» деректі фильмді көреді. Қ.Сәтпевтің ғылым жолындағы портретін жасайды Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін,ғылыми еңбектерін талдайды. Картамен жұмыс жасайды. Қосымша ресурстарды пайдалана отырып, өзінің облысыңдағы ғалымдардың аты-жөндерін анықтайды. Олар ғылымның қандай салаларында қызмет еткенін біледі. |
Дескрипторы: -Мәтінді оқиды;(1б) -Сұрақтарға жауап береді.(1б Дескрипторы: -Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін талдайды;(1б) -Ғылыми еңбектерін талдайды;(1б) -Ғалымның Қазақстан өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесін талдайды;(1б) Дескрипторы: -Геологиялық деректерді анықтайды;(1б) -Қ.Сәтпаевтің ашқан кен орындарының аймақтарын кескін картаға түсіреді.(1б) Дескрипторы: -Сұрақтарға жауап береді;(1б) - өзінің облысыңдағы ғалымдардың аты-жөндерін анықтайды;(1б) - Олар ғылымның қандай салаларында қызмет еткенін анықтайды.(1б) |
Оқулық Суреттер Карта
Қима қағаздар |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту. Үйге тапсырма Оқу. 46-48-беттер Рефлексия:
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану
Дүниетану
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Хлебодаровка ЖОББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кәрімтаева З.Е |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№11 Қазақстандағы ғылымның дамуы.Ғалым Қаныш Сәтбаев |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.4.1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасайды, елімізге танымал болған ғалымдардың еңбегін зерделеуді үйренеді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ашықтық, өмір бойы білім алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? – Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады). Түнгі ұйқы? – Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді). Аласың ба? Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ойын қалай? – Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады). Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады) ІІ. «Wordwall» қосымшасы арқылы үй тапсырмасын сұрау Сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер |
||
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс Мәтінді оқыту. ХХ ғасырда елімізде ғылым қарыштап дамыды. 1946 жылы Қазақстанның Ғылым академиясы ашылды. Оның алғашқы президенті болып ғалым Қаныш Сәтбаев сайланды. Ғылымдағы жетістіктер өндіріске енгізілді. Биология, медицина, тарих, археология, тіл, әдебиет, өнер және экономика салаларында ғылыми зерттеулер жүргізілді.
Бейне таспадан «Қаныш Сәтпаев Ұлы тұлға» деректі фильм көрсету 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кластер әдісі» Қ.Сәтпевтің ғылым жолындағы портретін жасайды. Еліміздің табиғат байлығын зерттеуге ерен еңбек сіңірген ғалым – Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899–1964). Қ. Сәтбаев – Орталық Қазақстандағы Жезқазған мыс кенінің қорын ашқан геолог ғалым. Жезқазғандағы кен-металлургия комбинаты мен Қарағанды және Балқаштағы металлургия зауыттары осы ғалымның еңбегінің арқасында салынған. Қаныш Сәтбаевты «тыл генералы» деп атайды. 2-тапсырма. Жұппен жұмыс. Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін,ғылыми еңбектерін талдайды. Картамен жұмыс.
Сен білесің бе? Қаныш Сәтбаев өзінің халқы мен туған жерін жанындай жақсы көрген. Оның Ұлыбританияның әйгілі премьер-министрі Уинстон Черчилльмен кездескендегі әңгімесі ел аузында сақталған. Алып тұлғалы қазақты таныстырған сәтте Черчилль: – Қазақтардың бәрі Сіз сияқты биік пе? – деп сұрайды. Сонда Қаныш Имантайұлы байсалды үнмен: – Менің халқым менен де биік, – деген екен. 3-тапсырма. Сен тұратын облыста (қалада, ауылда) Қаныш Сәтбаевтың есімі қалай сақталған? Қосымша ресурстарды пайдалана отырып, өзіңнің облысыңдағы ғалымдардың аты-жөндерін анықта. Олар ғылымның қандай салаларында қызмет еткенін біл. Саралау «Тапсырма» тәсілі Қарқыны жоғары оқушыға: Сөйлемді аяқта. 1946 жылы Ғылым академиясы ашылды. Оның алғашқы президенті болып Қаныш Сәтбаев сайланды.ХХІ ғасырдан бастап елімізде ғылымға баса мән берілді. Қарқыны баяу оқушыға: Мәтелдердің жалғасын тауып қос.
|
Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бейне таспадан «Қаныш Сәтпаев Ұлы тұлға» деректі фильмді көреді. Қ.Сәтпевтің ғылым жолындағы портретін жасайды Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін,ғылыми еңбектерін талдайды. Картамен жұмыс жасайды. Қосымша ресурстарды пайдалана отырып, өзінің облысыңдағы ғалымдардың аты-жөндерін анықтайды. Олар ғылымның қандай салаларында қызмет еткенін біледі. |
Дескрипторы: -Мәтінді оқиды;(1б) -Сұрақтарға жауап береді.(1б Дескрипторы: -Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін талдайды;(1б) -Ғылыми еңбектерін талдайды;(1б) -Ғалымның Қазақстан өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесін талдайды;(1б) Дескрипторы: -Геологиялық деректерді анықтайды;(1б) -Қ.Сәтпаевтің ашқан кен орындарының аймақтарын кескін картаға түсіреді.(1б) Дескрипторы: -Сұрақтарға жауап береді;(1б) - өзінің облысыңдағы ғалымдардың аты-жөндерін анықтайды;(1б) - Олар ғылымның қандай салаларында қызмет еткенін анықтайды.(1б) |
Оқулық Суреттер Карта
Қима қағаздар |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту. Үйге тапсырма Оқу. 46-48-беттер Рефлексия:
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз


















