Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«185 мектеп гимназия» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абенова Сымбат |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
18. Сен тұратын аймақта қандай катаклизмдер болуы мүмкін? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау 4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) және зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау жасайды |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Психологиялық ахуал Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы Мәтінді түсініп оқу. 9-тапсырма. "Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?" деген тақырыпта ата-әжең мен ата-анаңнан сұхбат ал. Өткен сабақты пысықтау 1. Климат деген не? 2. Қазақстан қандай климаттық белдеулерде орналасқан? 3. Климаттың ауа райынан қандай айырмашылығы бар? 4.Ауа райына бақылау жүргізу не үшін қажет? 5. Мұз басу дәуірі адам өміріне қандай өзгерістер әкелді? 6. Климат адамның сыртқы келбетіне қалай әсер етеді?
|
Мәтінді түсініп оқиды. "Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?" деген тақырыпта ата-әжең мен ата-анаңнан сұхбат алады. |
Дескриптор 1. Мәтінді түсініп оқиды. "Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?" деген тақырыпта ата-әжең мен ата-анаңнан сұхбат алады. ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 10минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - катаклизмнің түрлерін есіңе түсіресің. - өзің тұратын аймақта болуы мүмкін катаклизмдер туралы болжам жасайсың. 1-тапсырма. "Катаклизм" дегеніміз не? Суреттерге қара. Қандай катаклизмдер туралы естігеніңді айтып бер.
2-тапсырма."Қазақстанның физикалық картасы" бойынша (41-беттегі) саяхат жаса. Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан (41-беттегі) тауып көрсет. 3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу. Сергіту сәті "Мен қазақпын" әні ЕБҚ 1. Өзің тұратын аймақтағы катаклизмдер жжайлы әңгімелеп бер.
4 Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын ата. Ол туралы білгеніңді айтып бер.
5-тапсырма. 1-жағдай: Сен түстен кейін досыңмен бірге балық аулауға бардың. Осы кезде аспанды бұлт торлай бастады. Бұлт Күн көзін жауып, айнала одан сайын қараңғылана түсті. Сәлден кейін күн күркіреп, найзағай да жарқ ете қалды. Содан кейін жаңбыр шелектеп құя жөнелді. Найзағай әлсін-әлсін жарқылдап, күн күркіреуін қоймады. Анықтаңдар:
2-жағдай: Қатерлі боранның жақындап келе жатқаны туралы ауа райы қызметкерлері Жалпақсай ауылының тұрғындарын хабардар етті. Бұл жағдайда адамдар қандай қорғаныс жұмыстарын жасауы керек? 6-тапсырма. Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасап, мына сұрақтарға жауап беріңдер.
|
Суреттерге қарап, қандай катаклизмдер туралы естігенін айтып береді.
"Қазақстанның физикалық картасы" бойынша (41-беттегі) саяхат жасайды. Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан (41-беттегі) тауып көрсетеді.
Мәтінді түсініп оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. "Қазақстанда болуы ықтимал табиғат апаттарының картасына" (74-беттегі) қарап, қауіптердің шартты белгілерімен мұқият танысады. Картадан өзі тұратын облысты табады. Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын атайды. Ол туралы білгенін айтып береді. Жағдайды талқылайды. Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасап, мына сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1.Суреттерге қарап, қандай катаклизмдер бейнеленгенін айтады . 1б Дескриптор 1."Қазақстанның физикалық картасы" аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан (41-беттегі) тауып көрсетеді.1б Дескриптор 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б Дескриптор: 1."Қазақстанда болуы ықтимал табиғат апаттарының картасына" (74-беттегі) қарап, қауіптердің шартты белгілерін оқиды . 1б 2.Картадан өзі тұратын облысты табады. 1б 3.Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын атайды.1б
Дескриптор : 1.Қауіпсіздік ережелерін біледі 1б Дескриптор: 1.Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасайды 1б 2.Катаклизм кезінде Төтенше жағдай қызметі қандай рөлін айтады 1б ДЕскриптор : 1.Апаттардына сақтану жолдарын біледі 1б |
Оқулық.
Оқулық Дәптер дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1. "Катаклизм" дегеніміз не? 2. Катаклизмдердің алдын алу үшін не істеуге болады? 3. Катаклизм кезінде Төтенше жағдай қызметі қандай рөл атқарады? 4. табиғат құбылысынан қорғану үшін нені ескерген дұрыс? 5. Табиғат апаты орын алса, ТЖ қызметі мен халықтың іс-әрекеті қандай болуы керек? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқу. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану
Дүниетану
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«185 мектеп гимназия» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абенова Сымбат |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
18. Сен тұратын аймақта қандай катаклизмдер болуы мүмкін? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау 4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) және зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау жасайды |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Психологиялық ахуал Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы Мәтінді түсініп оқу. 9-тапсырма. "Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?" деген тақырыпта ата-әжең мен ата-анаңнан сұхбат ал. Өткен сабақты пысықтау 1. Климат деген не? 2. Қазақстан қандай климаттық белдеулерде орналасқан? 3. Климаттың ауа райынан қандай айырмашылығы бар? 4.Ауа райына бақылау жүргізу не үшін қажет? 5. Мұз басу дәуірі адам өміріне қандай өзгерістер әкелді? 6. Климат адамның сыртқы келбетіне қалай әсер етеді?
|
Мәтінді түсініп оқиды. "Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?" деген тақырыпта ата-әжең мен ата-анаңнан сұхбат алады. |
Дескриптор 1. Мәтінді түсініп оқиды. "Кейінгі онжылдықта климат пен ауа райы қаншалықты өзгерді?" деген тақырыпта ата-әжең мен ата-анаңнан сұхбат алады. ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 10минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - катаклизмнің түрлерін есіңе түсіресің. - өзің тұратын аймақта болуы мүмкін катаклизмдер туралы болжам жасайсың. 1-тапсырма. "Катаклизм" дегеніміз не? Суреттерге қара. Қандай катаклизмдер туралы естігеніңді айтып бер.
2-тапсырма."Қазақстанның физикалық картасы" бойынша (41-беттегі) саяхат жаса. Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан (41-беттегі) тауып көрсет. 3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу. Сергіту сәті "Мен қазақпын" әні ЕБҚ 1. Өзің тұратын аймақтағы катаклизмдер жжайлы әңгімелеп бер.
4 Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын ата. Ол туралы білгеніңді айтып бер.
5-тапсырма. 1-жағдай: Сен түстен кейін досыңмен бірге балық аулауға бардың. Осы кезде аспанды бұлт торлай бастады. Бұлт Күн көзін жауып, айнала одан сайын қараңғылана түсті. Сәлден кейін күн күркіреп, найзағай да жарқ ете қалды. Содан кейін жаңбыр шелектеп құя жөнелді. Найзағай әлсін-әлсін жарқылдап, күн күркіреуін қоймады. Анықтаңдар:
2-жағдай: Қатерлі боранның жақындап келе жатқаны туралы ауа райы қызметкерлері Жалпақсай ауылының тұрғындарын хабардар етті. Бұл жағдайда адамдар қандай қорғаныс жұмыстарын жасауы керек? 6-тапсырма. Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасап, мына сұрақтарға жауап беріңдер.
|
Суреттерге қарап, қандай катаклизмдер туралы естігенін айтып береді.
"Қазақстанның физикалық картасы" бойынша (41-беттегі) саяхат жасайды. Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан (41-беттегі) тауып көрсетеді.
Мәтінді түсініп оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. "Қазақстанда болуы ықтимал табиғат апаттарының картасына" (74-беттегі) қарап, қауіптердің шартты белгілерімен мұқият танысады. Картадан өзі тұратын облысты табады. Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын атайды. Ол туралы білгенін айтып береді. Жағдайды талқылайды. Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасап, мына сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1.Суреттерге қарап, қандай катаклизмдер бейнеленгенін айтады . 1б Дескриптор 1."Қазақстанның физикалық картасы" аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан (41-беттегі) тауып көрсетеді.1б Дескриптор 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б Дескриптор: 1."Қазақстанда болуы ықтимал табиғат апаттарының картасына" (74-беттегі) қарап, қауіптердің шартты белгілерін оқиды . 1б 2.Картадан өзі тұратын облысты табады. 1б 3.Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын атайды.1б
Дескриптор : 1.Қауіпсіздік ережелерін біледі 1б Дескриптор: 1.Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасайды 1б 2.Катаклизм кезінде Төтенше жағдай қызметі қандай рөлін айтады 1б ДЕскриптор : 1.Апаттардына сақтану жолдарын біледі 1б |
Оқулық.
Оқулық Дәптер дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1. "Катаклизм" дегеніміз не? 2. Катаклизмдердің алдын алу үшін не істеуге болады? 3. Катаклизм кезінде Төтенше жағдай қызметі қандай рөл атқарады? 4. табиғат құбылысынан қорғану үшін нені ескерген дұрыс? 5. Табиғат апаты орын алса, ТЖ қызметі мен халықтың іс-әрекеті қандай болуы керек? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқу. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


















