«Даражол" мектеп-лицей интернаты
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 8-сабақ
|
Бөлім |
Өзім туралы |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Амангелді Айғаным |
|||||||||||
|
Күні: |
24.10.2025ж |
|||||||||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан халқы БЖБ №1 |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.5.3 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіру 2.1.5.1 Өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіреді Өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажыратады |
|||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: : «Отаным – алтын бесігім!» |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Достар» әнін тыңдау. Оқу материалын жариялау:
«Ассоциация» әдісі
«Республика» сөзі латын тілінен аударғанда «мемлекеттік құрылыс» деген ұғымды білдіреді.
|
Сөзді тауып, тақырыпты ашады. (Қазақстан халқы)
|
Бағалау парақшасы «Менің дауысымның шкаласы»
Әр алған балға бір шкаланы белгілейді.
|
оқулық, оқушы дәптері (№1, №2). Қима әріптер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлаймын «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: отбасының құндылығын түсіну; ҚБТапсырма 1. МК.ҰЖ Ойлау дағдысы: білу, түсіну «Еркін әңгіме» әдісі Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап бер. Қазақстан Республикасының байырғы тұрғындары кім? Қазақстанның мемлекеттік тілі қай тіл? Қазақстанда басқа қандай ұлттың өкілдері тұрады? -Қазақстанның Мемлекеттік Гимнін қандай жағдайларға байланысты тыңдаймыз? -Еліміздің көк байрағын биікке көтерген қандай спортшыларды білесің? -Елтаңбаның ортасында не себепті шаңырақ бейнеленген?
ЕББҚ тапсырмасы. Сұрақтарға жауап береді |
Қазақстанның байырғы тұрғыны және жалпы халқы туралы әңгімелейді. Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін білдіреді. |
Бағалау критерийі: Қазақтар еліміздің байырғы тұрғындары екенін біледі. Дескриптор:
әңгімелейді. 5 балл
ҚБ 1-10 балдық жүйе |
Тақта, бор Оқулық, жұмыс дәптері Суреттер
|
||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті: «Қара жорға» биі |
Музыка ырғағыен қимылды қайталайды |
Жарайсың! Тамаша! |
|
||||||||
|
10мин |
2- тапсырмасы (ТЖ). ОДД :білу,түсіну.қолдану «Бейбітшілік пен келісім сарайы /Елорда келбеті» тақырыбындағы шағын бейнежазбаны тамашала. Есіңде сақта! Қазақстан Республикасы көпұлтты мемлекет. Барлығы бірлігі жарасқан үлкен бір халықты құрайды. Республикамызда мемлекеттік тіл – қазақ тілі. Дәптермен жұмыс В- Берілген мақалды түсініп оқып, мағынасын түсіндір. Достық тілі – ортақ тіл. С-1Өзгерту Парақтағы достық туралы өлеңді толықтырып жаз. Дос болайық , (бәріміз) Жарасып тұр (сәніміз) Тыныштықты , (сақтайық) Атсын күліп (таңымыз)
– ЕББҚ тапсырмасы Достық туралы өлеңді толықтырып жазады |
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.Мақалдың мағынасын түсіндіреді. Өлеңді толықтырып жазады.
|
Бағалау критерийі: Қазақстанда басқа ұлттың өкілдері де тұратынын, олардың арасындағы достықтың маңызын біледі Дескриптор: -дәптердегі тапсырмаларды орындайды 5 балл |
Оқулық Жалақы Зейнетақы деп жазылған ұяшықтар |
||||||||
|
15 мин |
1-тапсырма
1 Міндет . Сөйлемдерді тиісті ұғымдармен сәйкестендір.Өз пікірін білдіру.
Үлкендерді сыйлау.
К Құқық ішілерге қамқор болу.
Білім алу. 2. Жауапкершілікті білдіретін сөйлемді белгіле. 1) Мұғалімнің берген тапсырмасын толық орындадым.
2) Үй жұмысын орындауды ұмытып кетіппін.
3) Қоршаған ортаны қорғауға тиіспін.
3. Суреттен қоғамға қызмет ету әрекеттері бейнеленген суреттерді белгіле.
4. Суретке қара. Мағынасы суретке сәйкес келетін 2 мақалды анықта.
1)Татулық –табылмас бақыт. 2) Сабыр түбі-сары алтын. 3) Ағаш тамырымен мықты, Адам дос-жарымен мықты. 5. Сәйкестендір.
|
құқықты анықтайды; 1 міндетті анықтайды; 1 жауапкершілікті анықтайды; 1 қоғамға қызмет ету жағдайы бейнеленген бірінші суретті белгілейді; 1 қоғамға қызмет ету жағдайы бейнеленген екінші суретті белгілейді; 1 мағынасы суретке сәйкес болатын бір мақалды анықтайды; 1 мағынасы суретке сәйкес болатын екінші мақалды анықтайды. 1 дұрыс жауабын сәйкестендіреді 3 Барлығы 10 |
|
|||||||||
|
Сабақ соңы 3 мин
|
Балаларды ортаға шақырады. Рефлексия «Сәттілік сызғышы»әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Тапсырма бойынша ой қорытып, өз жұмыстарын сәттілік сызғышы арқылы бағалайды |
Өзінің жұмысына қарай сызғышқа жайғасады. |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану 8 сабақ
Дүниетану 8 сабақ
«Даражол" мектеп-лицей интернаты
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 8-сабақ
|
Бөлім |
Өзім туралы |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Амангелді Айғаным |
|||||||||||
|
Күні: |
24.10.2025ж |
|||||||||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан халқы БЖБ №1 |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.5.3 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіру 2.1.5.1 Өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіреді Өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажыратады |
|||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: : «Отаным – алтын бесігім!» |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Достар» әнін тыңдау. Оқу материалын жариялау:
«Ассоциация» әдісі
«Республика» сөзі латын тілінен аударғанда «мемлекеттік құрылыс» деген ұғымды білдіреді.
|
Сөзді тауып, тақырыпты ашады. (Қазақстан халқы)
|
Бағалау парақшасы «Менің дауысымның шкаласы»
Әр алған балға бір шкаланы белгілейді.
|
оқулық, оқушы дәптері (№1, №2). Қима әріптер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлаймын «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: отбасының құндылығын түсіну; ҚБТапсырма 1. МК.ҰЖ Ойлау дағдысы: білу, түсіну «Еркін әңгіме» әдісі Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап бер. Қазақстан Республикасының байырғы тұрғындары кім? Қазақстанның мемлекеттік тілі қай тіл? Қазақстанда басқа қандай ұлттың өкілдері тұрады? -Қазақстанның Мемлекеттік Гимнін қандай жағдайларға байланысты тыңдаймыз? -Еліміздің көк байрағын биікке көтерген қандай спортшыларды білесің? -Елтаңбаның ортасында не себепті шаңырақ бейнеленген?
ЕББҚ тапсырмасы. Сұрақтарға жауап береді |
Қазақстанның байырғы тұрғыны және жалпы халқы туралы әңгімелейді. Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін білдіреді. |
Бағалау критерийі: Қазақтар еліміздің байырғы тұрғындары екенін біледі. Дескриптор:
әңгімелейді. 5 балл
ҚБ 1-10 балдық жүйе |
Тақта, бор Оқулық, жұмыс дәптері Суреттер
|
||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті: «Қара жорға» биі |
Музыка ырғағыен қимылды қайталайды |
Жарайсың! Тамаша! |
|
||||||||
|
10мин |
2- тапсырмасы (ТЖ). ОДД :білу,түсіну.қолдану «Бейбітшілік пен келісім сарайы /Елорда келбеті» тақырыбындағы шағын бейнежазбаны тамашала. Есіңде сақта! Қазақстан Республикасы көпұлтты мемлекет. Барлығы бірлігі жарасқан үлкен бір халықты құрайды. Республикамызда мемлекеттік тіл – қазақ тілі. Дәптермен жұмыс В- Берілген мақалды түсініп оқып, мағынасын түсіндір. Достық тілі – ортақ тіл. С-1Өзгерту Парақтағы достық туралы өлеңді толықтырып жаз. Дос болайық , (бәріміз) Жарасып тұр (сәніміз) Тыныштықты , (сақтайық) Атсын күліп (таңымыз)
– ЕББҚ тапсырмасы Достық туралы өлеңді толықтырып жазады |
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.Мақалдың мағынасын түсіндіреді. Өлеңді толықтырып жазады.
|
Бағалау критерийі: Қазақстанда басқа ұлттың өкілдері де тұратынын, олардың арасындағы достықтың маңызын біледі Дескриптор: -дәптердегі тапсырмаларды орындайды 5 балл |
Оқулық Жалақы Зейнетақы деп жазылған ұяшықтар |
||||||||
|
15 мин |
1-тапсырма
1 Міндет . Сөйлемдерді тиісті ұғымдармен сәйкестендір.Өз пікірін білдіру.
Үлкендерді сыйлау.
К Құқық ішілерге қамқор болу.
Білім алу. 2. Жауапкершілікті білдіретін сөйлемді белгіле. 1) Мұғалімнің берген тапсырмасын толық орындадым.
2) Үй жұмысын орындауды ұмытып кетіппін.
3) Қоршаған ортаны қорғауға тиіспін.
3. Суреттен қоғамға қызмет ету әрекеттері бейнеленген суреттерді белгіле.
4. Суретке қара. Мағынасы суретке сәйкес келетін 2 мақалды анықта.
1)Татулық –табылмас бақыт. 2) Сабыр түбі-сары алтын. 3) Ағаш тамырымен мықты, Адам дос-жарымен мықты. 5. Сәйкестендір.
|
құқықты анықтайды; 1 міндетті анықтайды; 1 жауапкершілікті анықтайды; 1 қоғамға қызмет ету жағдайы бейнеленген бірінші суретті белгілейді; 1 қоғамға қызмет ету жағдайы бейнеленген екінші суретті белгілейді; 1 мағынасы суретке сәйкес болатын бір мақалды анықтайды; 1 мағынасы суретке сәйкес болатын екінші мақалды анықтайды. 1 дұрыс жауабын сәйкестендіреді 3 Барлығы 10 |
|
|||||||||
|
Сабақ соңы 3 мин
|
Балаларды ортаға шақырады. Рефлексия «Сәттілік сызғышы»әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Тапсырма бойынша ой қорытып, өз жұмыстарын сәттілік сызғышы арқылы бағалайды |
Өзінің жұмысына қарай сызғышқа жайғасады. |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз
















