|
Білім беру ұйымының атауы |
«№37 жалпы орта білім беретін мектебі» ШЖҚ МКК |
|
Пәні |
Дүниетану |
|
Бөлімі |
«Дені саудың-жаны сау» |
|
Сыныбы |
2В |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Машгулова А.К. |
|
Күні |
10.01.26ж |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ас - адамның арқауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау |
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерийлері) |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
|
Құндылық |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы: 2 мин |
Психологиялық дайындық Мақсаты: Балалардың ынтасын сабаққа аудару, зейіндерін шоғырландыру. Ішке қоңырау соғылды, Таласпай тап орныңды. Тыныштықты сақтаймыз, Жаңа сабақ бастаймыз. Мұғалім: 1, 2 Оқушылар: 3, 4 Мұғалім: 5, 6 Оқушылар: 7, 8 Мұғалім: 9, 10 Оқушылар: Жерге қон! Топқа бөліну : 3-түрлі түсті лентамен бөліну Оқушылар партаның үстінде жатқан түрлі түсті лентаны таңдап аласыңдар. 1-топ Жасыл лента 2-топ Сары лента 3-топ Қызыл лента Осы топтарға отырамыз. |
Оқушылар орындарынан тұрады, өлеңді бірге айтады. Орындарына отырады. Оқушылар 3 түрлі –түсті ленталарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді |
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
Қызыл, жасыл, сары түсті ленталар |
||||||
|
2 мин 2 мин |
1-тапсырма (Топтық жұмыс) «Екі дұрыс, бір бұрыс» ойыны. « Wordwoll» қосымшасынан https://wordwall.net/ru/resource/26104359 «Ұяшықты таңда» ойыны арқылы жүзеге асады. БК: Пайдалы және зиянды тағамдар туралы біледі. ОД: білу Нұсқау: Топ басшысы таңдаған ұяшықтағы сұраққа жауап береді. ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ұяшықты таңдау мүмкіндігі беріледі. Сұрақты тобына оқып береді.
|
Оқушылар алдыңғы білімдеріне сүйеніп, тапсырманы орындайды. ЕББҚЕ оқушы ұяшықты таңдап, тобына сұрақты оқып береді. Жауабын топ мүшелерімен бірге табады. Сабақтың тақырыбын болжайды. |
ҚБ. Жауаптарды топтар дұрыс,бұрыс белгісімен бағалайды
Дескриптор: - ұяшықты таңдайды; - сұрақтарға дұрыс жауап береді. |
Интерактивті тақта « Wordwoll» қосымшасы.
Әр топтың алдына шығарылған осы екі белгі
|
||||||
|
Сабақтың ортасы: 5 мин |
«Insert» әдісі БК: Кестені толтыру арқылы оқушы тақырып бойынша нені біледі, нені білгісі келеді және сабақ соңында нені білгенін анықтайды. ОД: білу, түсіну. Нұсқау: Кестенің «Білемін», «Білгім келеді» бағандарын толытырыңыз.
алынған бейнематериалды көрсетемін.
|
Оқушылар кестенің екі бағанын толтырады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсінеді. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады.
Дескриптор: - «Білемін» бағанын толтырады; - «Білгім келеді» бағанын толтырады.
|
«Insert» кестесі
Бағалау парақшасы
Презентация Интерактивті тақта
«Onlinemektep» платформасы |
||||||
|
5 мин |
БК: https://imektep.kz/kz/game#select_words-787 сілтемесіне өтіп, тапсырмаларды орындау. Өз жауаптарын тексеру.
ОД: білу, түсіну Нұсқау:
«Саралау» тәсілі Қарқыны жоғары оқушыға тапсырма
П- «менің ойымша ....» О- «себебі, .....» П- «мысалы .....» С- «сондықтан .....»
«Мен оқимын, сен айт» әдісі.
ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: сілтемені басып, өтіп, тапсырманы жұбына оқып береді. Ол жауабын тауып, айтады.
|
Оқушылар оқулықтағы сілтемеге өтіп, тапсырмаларды жұбымен бірге орындайды.
Қарқыны жоғары оқушы:
ПОПС формуласы арқылы «Ұлттық тағамдардың адам ағзасына пайдасы бар ма?» деген сұраққа жауап береді.
ЕББҚЕ оқушы сілтемені басып, өтіп, тапсырманы жұбына оқып береді. Ол жауабын тауып, айтады. |
Дескриптор: -АКТ-ны қолданады; - тапсырманы оқиды; - дұрыс жауап нұсқасын таңдайды;
- ПОПС формуласын қолданады; -ұлттық тағамдардың пайдасын біледі; - ойын жүйелі жеткізеді.
ФБ -1балл Жұпта белсенділік таныту
|
«Imektep» қосымшасы
ПОПС формуласы экраннан көрсетіледі.
|
||||||
|
15 мин |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма.
«Галерея» әдісі Нұсқау: Пайдалы және зиянды тағамдардың айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді. Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады.
1-топ. Венн диаграммасы арқылы пайдалы және зиянды тағамдарды салыстырады; 2-топ. Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады; 3-топ. «Дүкенде» тақырыбына шағын көрініс көрсетеді. Нұсқаулық: Шағын маркет сөрелерінен денсаулыққа пайдалы және зиян тағамдарды алып, адам ағзасына қаншалықты пайдалы зиянды екенін айтады. Топтар «Галерея» әдісі бойынша топтарды аралап, жұмыстарымен танысады.
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды дұрыс орындайды.
Жоғары ойлау дағдысы қалыптасқан ЕББҚЕ оқушы дұрыс тамақтанудың маңызын анықтайды
|
ҚБ. Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. Дескриптор: -Венн диаграммасын дұрыс қолданады; -пайдалы тағамдар мен зиянды тағамдырадың айырмашылығын дұрыс табады; -дұрыс тамақтану ережесін дұрыс құрастырады; Қарқыны жоғары оқушы -тұжырым жасайды. ФБ -1 балл. Топта белсенділік таныту
|
А3 қағазы
Маркерлер
Дүкендегі пайдалы және зиянды азық-түліктер |
||||||
|
3 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын әр оқушы жек орындайды. |
Дескриптор: -1-сұраққа дұрыс жауап береді; -2-сұраққа дұрыс жауап береді; -3-сұраққа дұрыс жауап береді; -ойын жүйелі жеткізеді. |
ҚБ тапсырмасы |
||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
«Insert» әдісі Бүгінгі сабақтан не үйреніп, білгендері туралы «Білдім» бағанын толтырады.
|
Оқушылар кестенің соңғы бағанын толтыру арқылы бүгінгі сабақтан не білгенін жазады.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану пәнінен ашық сабақ "Ас-адамның арқауы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№37 жалпы орта білім беретін мектебі» ШЖҚ МКК |
|
Пәні |
Дүниетану |
|
Бөлімі |
«Дені саудың-жаны сау» |
|
Сыныбы |
2В |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Машгулова А.К. |
|
Күні |
10.01.26ж |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ас - адамның арқауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау |
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерийлері) |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
|
Құндылық |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы: 2 мин |
Психологиялық дайындық Мақсаты: Балалардың ынтасын сабаққа аудару, зейіндерін шоғырландыру. Ішке қоңырау соғылды, Таласпай тап орныңды. Тыныштықты сақтаймыз, Жаңа сабақ бастаймыз. Мұғалім: 1, 2 Оқушылар: 3, 4 Мұғалім: 5, 6 Оқушылар: 7, 8 Мұғалім: 9, 10 Оқушылар: Жерге қон! Топқа бөліну : 3-түрлі түсті лентамен бөліну Оқушылар партаның үстінде жатқан түрлі түсті лентаны таңдап аласыңдар. 1-топ Жасыл лента 2-топ Сары лента 3-топ Қызыл лента Осы топтарға отырамыз. |
Оқушылар орындарынан тұрады, өлеңді бірге айтады. Орындарына отырады. Оқушылар 3 түрлі –түсті ленталарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді |
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
Қызыл, жасыл, сары түсті ленталар |
||||||
|
2 мин 2 мин |
1-тапсырма (Топтық жұмыс) «Екі дұрыс, бір бұрыс» ойыны. « Wordwoll» қосымшасынан https://wordwall.net/ru/resource/26104359 «Ұяшықты таңда» ойыны арқылы жүзеге асады. БК: Пайдалы және зиянды тағамдар туралы біледі. ОД: білу Нұсқау: Топ басшысы таңдаған ұяшықтағы сұраққа жауап береді. ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ұяшықты таңдау мүмкіндігі беріледі. Сұрақты тобына оқып береді.
|
Оқушылар алдыңғы білімдеріне сүйеніп, тапсырманы орындайды. ЕББҚЕ оқушы ұяшықты таңдап, тобына сұрақты оқып береді. Жауабын топ мүшелерімен бірге табады. Сабақтың тақырыбын болжайды. |
ҚБ. Жауаптарды топтар дұрыс,бұрыс белгісімен бағалайды
Дескриптор: - ұяшықты таңдайды; - сұрақтарға дұрыс жауап береді. |
Интерактивті тақта « Wordwoll» қосымшасы.
Әр топтың алдына шығарылған осы екі белгі
|
||||||
|
Сабақтың ортасы: 5 мин |
«Insert» әдісі БК: Кестені толтыру арқылы оқушы тақырып бойынша нені біледі, нені білгісі келеді және сабақ соңында нені білгенін анықтайды. ОД: білу, түсіну. Нұсқау: Кестенің «Білемін», «Білгім келеді» бағандарын толытырыңыз.
алынған бейнематериалды көрсетемін.
|
Оқушылар кестенің екі бағанын толтырады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсінеді. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады.
Дескриптор: - «Білемін» бағанын толтырады; - «Білгім келеді» бағанын толтырады.
|
«Insert» кестесі
Бағалау парақшасы
Презентация Интерактивті тақта
«Onlinemektep» платформасы |
||||||
|
5 мин |
БК: https://imektep.kz/kz/game#select_words-787 сілтемесіне өтіп, тапсырмаларды орындау. Өз жауаптарын тексеру.
ОД: білу, түсіну Нұсқау:
«Саралау» тәсілі Қарқыны жоғары оқушыға тапсырма
П- «менің ойымша ....» О- «себебі, .....» П- «мысалы .....» С- «сондықтан .....»
«Мен оқимын, сен айт» әдісі.
ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: сілтемені басып, өтіп, тапсырманы жұбына оқып береді. Ол жауабын тауып, айтады.
|
Оқушылар оқулықтағы сілтемеге өтіп, тапсырмаларды жұбымен бірге орындайды.
Қарқыны жоғары оқушы:
ПОПС формуласы арқылы «Ұлттық тағамдардың адам ағзасына пайдасы бар ма?» деген сұраққа жауап береді.
ЕББҚЕ оқушы сілтемені басып, өтіп, тапсырманы жұбына оқып береді. Ол жауабын тауып, айтады. |
Дескриптор: -АКТ-ны қолданады; - тапсырманы оқиды; - дұрыс жауап нұсқасын таңдайды;
- ПОПС формуласын қолданады; -ұлттық тағамдардың пайдасын біледі; - ойын жүйелі жеткізеді.
ФБ -1балл Жұпта белсенділік таныту
|
«Imektep» қосымшасы
ПОПС формуласы экраннан көрсетіледі.
|
||||||
|
15 мин |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма.
«Галерея» әдісі Нұсқау: Пайдалы және зиянды тағамдардың айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді. Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады.
1-топ. Венн диаграммасы арқылы пайдалы және зиянды тағамдарды салыстырады; 2-топ. Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады; 3-топ. «Дүкенде» тақырыбына шағын көрініс көрсетеді. Нұсқаулық: Шағын маркет сөрелерінен денсаулыққа пайдалы және зиян тағамдарды алып, адам ағзасына қаншалықты пайдалы зиянды екенін айтады. Топтар «Галерея» әдісі бойынша топтарды аралап, жұмыстарымен танысады.
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды дұрыс орындайды.
Жоғары ойлау дағдысы қалыптасқан ЕББҚЕ оқушы дұрыс тамақтанудың маңызын анықтайды
|
ҚБ. Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. Дескриптор: -Венн диаграммасын дұрыс қолданады; -пайдалы тағамдар мен зиянды тағамдырадың айырмашылығын дұрыс табады; -дұрыс тамақтану ережесін дұрыс құрастырады; Қарқыны жоғары оқушы -тұжырым жасайды. ФБ -1 балл. Топта белсенділік таныту
|
А3 қағазы
Маркерлер
Дүкендегі пайдалы және зиянды азық-түліктер |
||||||
|
3 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын әр оқушы жек орындайды. |
Дескриптор: -1-сұраққа дұрыс жауап береді; -2-сұраққа дұрыс жауап береді; -3-сұраққа дұрыс жауап береді; -ойын жүйелі жеткізеді. |
ҚБ тапсырмасы |
||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
«Insert» әдісі Бүгінгі сабақтан не үйреніп, білгендері туралы «Білдім» бағанын толтырады.
|
Оқушылар кестенің соңғы бағанын толтыру арқылы бүгінгі сабақтан не білгенін жазады.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




