Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Сәбит Мұқанов атындағы білім беретін мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 28-сабақ
|
Бөлім: |
Су – тіршілік көзі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сеидешова Қ |
|
|
Күні: |
08.04.2026ж |
|
|
Сынып: 3А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туристің қайда саяхаттағаны дұрыс? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандардың рейтингісін жасау. 3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы: • Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау; Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді: -Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар. Раэлищнадамдардыңбгвдпщалғашқыпдпиужпдқоныстарышстндпкқашанаэлищжәнещщқалаймэлищнаэлпайдайищнаэболдылищн - Қандай сөйлем шықты? -Адамдардың алғашқы қоныстары дегенді қалай түсінесіңдер? Неліктен? - Олай болса, бүгінгі сабағымызда адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдайтын боламыз. Сабақ мақсаты жария етіледі. Топқа бөліну «Санау» әдісі арқылы жүреді. |
Жаттығу жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. Топқа бірігеді. |
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 18 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады. А) Сөздік жұмысы. Туристерді қызықтыратын нысан- привлекательный туристский объект-attractive tourist Ә) Ой бөлісу. Саяхат бағытын таңдаңдар. Оқушылардың әңгімесін тыңдап, ой бөлісіңдер. Б) Суретпен жұмыс. Суреттердің қайсысы тарихи-мәдени, қайсысы табиғи және тәуеп ету туристік нысандарына жатады? Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді. (Т, Д) 2-тапсырма –шығармашылық жұмыс: А) Топтық жұмыс: - Ғаламтордың мүмкіндігін пайдаланып, Батыс, Шығыс, Солтүстік, Оңтүстік Қазақстандағы туристік орындарға саяхаттаңдар. -Туристік нысандар жайлы жарналамалық плакаттар дайындаңдар. Ә) Өзіндік жұмыс. Өздеріңе ұнаған кез келген туристік нысанды таңдап, ол жайлы жарнамалық кітапша дайындаңдар. Онда нысанның: -атауы, суреттері қамтылуы керек; -нысанның ұранын ойлап табыңдар. «Адал азамат» БТБ бойынша пікір алмасу: - Сен таңдаған туристік нысанды (мысалы, Шарын шатқалы немесе кесене) таза ұстау, қорғау және келесі ұрпаққа жеткізу үшін қаншама қорықшылар мен мамандар еңбек етіп жүр? Осы адамдардың еңбек нәтижесін бағалап, табиғатқа немесе тарихи ескерткішке зиян келтірмей, ұқыпты қарау неліктен маңызды? - Кітапшаға салған суреттерің мен мәліметтеріңді басқа фотографтар мен зерттеушілер үлкен еңбекпен дайындаған. Өзгенің осы интеллектуалдық еңбегінің нәтижесін пайдаланғанда, оны бұрмаламай, ұқыпты қолдану және авторын құрметтеу адал азаматтың ісіне жата ма? - Туристерге қызмет көрсететін гидтер, аспаздар мен көлік жүргізушілері сенің жарнамаңдағы нысанды тартымды ету үшін тер төгеді. Осы адамдардың күнделікті еңбегінің жемісіне (тазалыққа, сапаға) турист ретінде де, болашақ маман ретінде де қалай ұқыпты қарай аласың? |
Билеп сергиді. Сұрақтарға жауап беріп, тапсырма орындайды. |
Дескриптор:
Тарихи-мәдени туристік нысандарын атайды-1балл. Табиғи туристік нысандарын атайды. Тәуеп ету туристік нысандарын атайды-1балл. Дескриптор: - Қазақстандағы туристік орындарға виртуалды саяхаттайды, олар жайлы жарналамалық плакаттар дайындайды-2балл. -Кез келген туристік нысан жайлы жарнамалық кітапша дайындайды-3балл. |
Оқулық, дәптер |
|
Қорытынды 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау. |
Рефлексия жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77785448116 нөміріне ватсапқа жазыңыз.
2-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.
Оның ішінде:
математикадан 3 бжб,1 тжб
қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб
әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб
дүниетанудан 1 бжб
жаратылыстанудан 1 бжб болады.
БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.
ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.
БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану: Туристің қайда саяхаттағаны дұрыс?
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Сәбит Мұқанов атындағы білім беретін мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 28-сабақ
|
Бөлім: |
Су – тіршілік көзі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сеидешова Қ |
|
|
Күні: |
08.04.2026ж |
|
|
Сынып: 3А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туристің қайда саяхаттағаны дұрыс? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандардың рейтингісін жасау. 3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы: • Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау; Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді: -Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар. Раэлищнадамдардыңбгвдпщалғашқыпдпиужпдқоныстарышстндпкқашанаэлищжәнещщқалаймэлищнаэлпайдайищнаэболдылищн - Қандай сөйлем шықты? -Адамдардың алғашқы қоныстары дегенді қалай түсінесіңдер? Неліктен? - Олай болса, бүгінгі сабағымызда адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдайтын боламыз. Сабақ мақсаты жария етіледі. Топқа бөліну «Санау» әдісі арқылы жүреді. |
Жаттығу жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. Топқа бірігеді. |
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 18 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады. А) Сөздік жұмысы. Туристерді қызықтыратын нысан- привлекательный туристский объект-attractive tourist Ә) Ой бөлісу. Саяхат бағытын таңдаңдар. Оқушылардың әңгімесін тыңдап, ой бөлісіңдер. Б) Суретпен жұмыс. Суреттердің қайсысы тарихи-мәдени, қайсысы табиғи және тәуеп ету туристік нысандарына жатады? Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді. (Т, Д) 2-тапсырма –шығармашылық жұмыс: А) Топтық жұмыс: - Ғаламтордың мүмкіндігін пайдаланып, Батыс, Шығыс, Солтүстік, Оңтүстік Қазақстандағы туристік орындарға саяхаттаңдар. -Туристік нысандар жайлы жарналамалық плакаттар дайындаңдар. Ә) Өзіндік жұмыс. Өздеріңе ұнаған кез келген туристік нысанды таңдап, ол жайлы жарнамалық кітапша дайындаңдар. Онда нысанның: -атауы, суреттері қамтылуы керек; -нысанның ұранын ойлап табыңдар. «Адал азамат» БТБ бойынша пікір алмасу: - Сен таңдаған туристік нысанды (мысалы, Шарын шатқалы немесе кесене) таза ұстау, қорғау және келесі ұрпаққа жеткізу үшін қаншама қорықшылар мен мамандар еңбек етіп жүр? Осы адамдардың еңбек нәтижесін бағалап, табиғатқа немесе тарихи ескерткішке зиян келтірмей, ұқыпты қарау неліктен маңызды? - Кітапшаға салған суреттерің мен мәліметтеріңді басқа фотографтар мен зерттеушілер үлкен еңбекпен дайындаған. Өзгенің осы интеллектуалдық еңбегінің нәтижесін пайдаланғанда, оны бұрмаламай, ұқыпты қолдану және авторын құрметтеу адал азаматтың ісіне жата ма? - Туристерге қызмет көрсететін гидтер, аспаздар мен көлік жүргізушілері сенің жарнамаңдағы нысанды тартымды ету үшін тер төгеді. Осы адамдардың күнделікті еңбегінің жемісіне (тазалыққа, сапаға) турист ретінде де, болашақ маман ретінде де қалай ұқыпты қарай аласың? |
Билеп сергиді. Сұрақтарға жауап беріп, тапсырма орындайды. |
Дескриптор:
Тарихи-мәдени туристік нысандарын атайды-1балл. Табиғи туристік нысандарын атайды. Тәуеп ету туристік нысандарын атайды-1балл. Дескриптор: - Қазақстандағы туристік орындарға виртуалды саяхаттайды, олар жайлы жарналамалық плакаттар дайындайды-2балл. -Кез келген туристік нысан жайлы жарнамалық кітапша дайындайды-3балл. |
Оқулық, дәптер |
|
Қорытынды 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау. |
Рефлексия жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77785448116 нөміріне ватсапқа жазыңыз.
2-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.
Оның ішінде:
математикадан 3 бжб,1 тжб
қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб
әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб
дүниетанудан 1 бжб
жаратылыстанудан 1 бжб болады.
БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.
ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.
БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.
шағым қалдыра аласыз


