| Мектеп: Дәуір |
Пәні: физика |
|
Күні: .06.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып:7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу |
Сабақ негізделген оқумақсаты | 7.2.2.12 – Әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка )қолдану |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Денелердің көлемін өлшеудің әдістерін біледі. Мензурканы пайдаланып сұйықтың көлемін өлшейді
|
| Оқушылардың басым бөлігі : Мензурканы пайдаланып сұйықтың көлемін тікелей әдіспен өлшейді.Қатты дененің көлемін сұйықтың көлемінің өзгерісі арқылы тауып есептейді |
| Кейбір оқушылар: Өлшеуіш цилиндрдің бөлік құнын табады. Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді |
Бағалау критерийі | Денелердің көлемін өлшеудің тікелей және жанама әдістерін түсінеді Мензурканы пайдаланып сұйықтың көлемін тікелей әдіспен өлшейді. Дұрыс және бұрыс пішінді қатты денелердің көлемін тікелей және жанама өдіспен өлшей алады. ХБЖ-не өлшем бірліктерді айналдырады.Күнделікті өмірден мысалдар келтіреді және оны қолдана алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: ■ Оқушы көлемді өлшеудің тікелей және жанама әдістерінің ерекшеліктерін сипаттайды,көлемнің таңбасы мен өлшем бірліктерін жазады.
|
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. |
Пәнаралық байланыс | Математика – есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану);Геометрия-денелердің көлемін табу формулалары |
АКТ-ны қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, слайд |
Қосымша білім | Біледі:Сұйықтың және дұрыс,бұрыс пішінді қатты денелердің көлемін табудың әдістерін біледі.Білуі керек:Әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка )қолдана білуі керек , формуланы қолданады, нәтижелерді салыстырады.Қосымша білім: теорияны практикамен байланыстыру |
Сабақтың барысы
|
Жоспарлағануақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегіжоспарланған жаттығулармен қатарескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар |
Сабақтың басы
10мин.
«Сіз қаншалықты сенесіз» | І.Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын бақылау. ІІ. Оқушылармен жағымды психологиялық көңіл-күй орнату. Оқушылар орнындарынанан тұрып , жанында тұрған жұбына жақсы тілек сөздерді айтады. ІІІ.Топқа бөлу. Оқушыларды қима қағаздарды құрастыру арқылы 4 топқа бөліп, қауіпсіздік ережесін ескертіп өтемін. ІV. Үй тапсырмасын тексеру1.Мына шамаларды килограммен өрнекте:4,5г; 2,4ц; 2000мг; 300г; 4500г 2.Мына гир тастарымен теңестірілген дененің массасын есепте: 50г;10г;5г;500мг;20мг.
Дескриптор:1.Массаның бірліктерін ХБЖ-не келтіреді 2.Дененің массасын бірліктерді бір жүйеге келтіріп, қосу арқылы есептейді.
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы12 мин
15 мин.
| Жаңа тақырып.Оқушылар жаңа тақырыпты оқиды,жаңа физикалық шамалар мен бірліктермен танысады,тірек сөздерді дәптерлеріне үш тілде жазады және сыныппен бөліседі.«Қадамдау тәсілі» жеңіл тапсырмадан күрделіге қарай қадамдау1.Көлемге қатысты бірліктерді көрсетіңіз:кг,см,м3,мм,см2,м2,л2.Көлем бірлігінің қатынасын тап1мм3- м31см3- м31дм3- м33.
Дескриптор: 1.Көлемнің бірлігін көрсетеді. 2.Бірліктерді ХБЖ-не келтіреді. 3.Көлемді формулаға салып есептейді.
« Идеал тәсілі » арқылы зерттеп зерделеу жұмысын жүргізу1 тапсырма:Сұйықтың көлемін мензурканың көмегімен анықтаңыз
2 тапсырма: Дененің көлемін анықтаңыз
Дескриптор:1.Сұйықтың көлемін мензуркамен өлшей отырып табады. 2.Бұрыс пішінді дененің көлемін өлшеуіш цилиндрмен сұйық көлемінің айырмасы арқылы есептейді. 3.Өлшеуіш цилиндрің бөлік құнын табады. 4.Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.
|
Оқулық, жұмыс дәптері,кестелер
Мензурка,суы бар ыдыс
Бұрыс пішінді қатты дене,өлшеуіш цилиндр,суы бар ыдыс |
Сабақ соңыӨзіңді тексер8мин |
Рефлексия: Оқушыларға БББ кестесі таратыладыҮйге тапсырма:Дұрыс пішінді қатты дененің көлемін формула арқылы есептеу( шар,шаршы,текше) |
кесте |
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс |
Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушылардан күтілетін нәтижеде оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма беремін. Әр оқушының жұмыстарын бақылай отырып,бағыт-бағдар беремін;жеңіл тапсырмадан бастап біртіндеп күрделендіремін. Кейбір оқушыларға проблемалық ойландыратын тапсырмалар беремін
| Әрбір тапсырманы орындап болғаннан кейіноқушылармен өзін-өзі бағалау жұмыстарын жүргіземін.Оқушыларға ауызша және жазбаша кері байланыс беріп отырамын. | Оқушыларға сабақ барысында сақталатын өмірқауіпсіздік негіздерін және техникалық қауіпсіздік ережелері туралы ескерту. |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
|