Тексерілді ДОІЖО: ________________
№??? мектеп-гимназия
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Дұрыс көпжақтар
|
Бөлім: |
Көпжақтар |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): |
|
|
|
Күні: |
13.11.2024 ж. |
|
|
Сынып: 11 «?» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс көпжақтар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.6-дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата біледі; |
|
|
Сабақта қарастырылатын негізгі ұғымдар: |
Дұрыс көпжақтардың анықтамасы Дұрыс көпжақтардың түрлері Олардың қасиеттері мен сипаттамалары |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Оқушылармен амандасу. Сыныптың 1-ші тобын түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын тексеру. A-B деңгейінің есептері: №1.
№2. |
Сабаққа дайындығы. Үй жұмысын көрсетіп, тексерту. Оқушылар үй жұмысына
байланысты және тақтада көрсетілгендей 2 топқа
бөлінеді. Оқушылар 6 бүйір жағы бар көпжақтардың түрлерін атайды.
1-топ
2-топ
|
(Қосымша 1)
(Қосымша 2) |
Оқулық: Геометрия11-сынып. Жаратылыстану-математика бағыты.
|
|
Сабақтың басы |
Үй жұмысында шықпаған есептерді талдау. Қатемен жұмыс жасау. |
Есеп шығару барысында қиындық тудырған есептерді айту. |
|
Қосымша есептер |
|
КАРТОЧКАЛАР Көпжақтарға байланысты өткен тақырыптарды қайталау (барлық формулалары мен ережелері) (6 мин) |
(Қосымша 3) |
(Қосымша 4) |
|
Өткен тақырыптарды қайталауға арналған сайттар: |
|
Сабақтың ортасы Тақырыпты ашу Топтық
жұмыс (5 мин) |
2 топқа тапсырма беріледі.
|
Берілген тапсырманы топпен орындайды. Әр топтан кезекпен 1 оқушы тақтаға шығып отырады. Өзіңе сенімді бір дұрыс жауапты басады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Тақырыпты ашу Жеке
жұмыс (8 мин) |
(Қосымша 4) В деңгейінің сұрақтары. |
|
|
- Суреттер - Тақтаға назар аудару - Анаграмма |
|
Жеке жұмыс ROQEDAI (5 мин) |
AI Chat Assistant Assistant Question №1: Дұрыс көпжақтың барлық қырлары бірдей ұзындықта болады. Correct answer: True Explanation: Дұрыс көпжақтың барлық қырлары бірдей ұзындықта болады. Question №2: Бос орынды толтырыңыз: Дұрыс көпжақтың барлық беттері _______ болып табылады. Correct answer: тең Explanation: Дұрыс көпжақтың барлық беттері тең болып табылады. Question №3: Келесі көпжақтардың қайсысы дұрыс көпжақ болып табылады? a) Тетраэдр Explanation: Тетраэдр дұрыс көпжақ болып табылады. b) Куб Explanation: Куб дұрыс көпжақ болып табылады. c) Пирамида Explanation: Пирамида дұрыс көпжақ емес. d) Цилиндр Explanation: Цилиндр дұрыс көпжақ емес. Question №4: Дұрыс көпжақтың анықтамасы қандай? Correct answer: тең Explanation: Дұрыс көпжақтың барлық беттері мен қырлары тең.
https://ai.roqed.com/en/assistantchat Платон көпжақтары: Айрықша дұрыс көпжақтар, олардың әрқайсысы тек бір типтегі дұрыс көп бұрыштардан құралады. Платон көпжақтары: Тетраэдр, куб, октаэдр, додекаэдр, икосаэдр. Шынайы өмірде қолданылуы: Молекулалық құрылымдар, архитектура, өнер мен дизайн. |
Әр оқушы жеке өзі тапсырманы орындайды. Сыныпта орналасқан көпжақтарда жасырылған сұрақтарға жауап береді. |
|
Көпжақты фигуралардың артына ЖИ жасап берген сұрақтар жасырылған. |
|
Сабақтың ортасы «КОНТЕКСТ» ҰБТ-да кездесетін көпжақтар
есебін талдау. «Көршіңмен сырлас» әдісі. (10 мин) |
В-C деңгейінің есептері:
(Қосымша 5) |
Оқушылар тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексереді. |
|
Интерактивті тақтада есептің берілгендері. ҰБТ-да осы тақырып келсе берілгені мына түрде болады: контекст – 1 балл сәйкестендіру – 2 балл бірнеше дұрыс жауапты – 2 балл |
|
Сабақтың соңы (4 мин)
(2 мин) |
Сабақты қортындылау мақсатында
оқушылармен кері байланыс орнату. . |
Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, қай есеп киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіреді. |
|
|
|
Үйге тапсырма: Тошала үйді қарастыру. Қандай түрлері бар. Көпжақтармен ұқсастығы қандай?
|
|
|
|
|
|
Оқушыларды бағалау: 10 жақтан тұратын көпжақ – 10
балл 8 жақтан тұратын көпжақ – 8 балл 7 жақтан тұратын көпжақ – 7 балл |
|
Ең жоғары балл жинаған оқушы – 10 жағы бар көпжақты алады. Ол дегеніміз 10 балл. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дұрыс көпжақтар
Дұрыс көпжақтар
Тексерілді ДОІЖО: ________________
№??? мектеп-гимназия
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Дұрыс көпжақтар
|
Бөлім: |
Көпжақтар |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): |
|
|
|
Күні: |
13.11.2024 ж. |
|
|
Сынып: 11 «?» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс көпжақтар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.6-дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата біледі; |
|
|
Сабақта қарастырылатын негізгі ұғымдар: |
Дұрыс көпжақтардың анықтамасы Дұрыс көпжақтардың түрлері Олардың қасиеттері мен сипаттамалары |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Оқушылармен амандасу. Сыныптың 1-ші тобын түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын тексеру. A-B деңгейінің есептері: №1.
№2. |
Сабаққа дайындығы. Үй жұмысын көрсетіп, тексерту. Оқушылар үй жұмысына
байланысты және тақтада көрсетілгендей 2 топқа
бөлінеді. Оқушылар 6 бүйір жағы бар көпжақтардың түрлерін атайды.
1-топ
2-топ
|
(Қосымша 1)
(Қосымша 2) |
Оқулық: Геометрия11-сынып. Жаратылыстану-математика бағыты.
|
|
Сабақтың басы |
Үй жұмысында шықпаған есептерді талдау. Қатемен жұмыс жасау. |
Есеп шығару барысында қиындық тудырған есептерді айту. |
|
Қосымша есептер |
|
КАРТОЧКАЛАР Көпжақтарға байланысты өткен тақырыптарды қайталау (барлық формулалары мен ережелері) (6 мин) |
(Қосымша 3) |
(Қосымша 4) |
|
Өткен тақырыптарды қайталауға арналған сайттар: |
|
Сабақтың ортасы Тақырыпты ашу Топтық
жұмыс (5 мин) |
2 топқа тапсырма беріледі.
|
Берілген тапсырманы топпен орындайды. Әр топтан кезекпен 1 оқушы тақтаға шығып отырады. Өзіңе сенімді бір дұрыс жауапты басады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Тақырыпты ашу Жеке
жұмыс (8 мин) |
(Қосымша 4) В деңгейінің сұрақтары. |
|
|
- Суреттер - Тақтаға назар аудару - Анаграмма |
|
Жеке жұмыс ROQEDAI (5 мин) |
AI Chat Assistant Assistant Question №1: Дұрыс көпжақтың барлық қырлары бірдей ұзындықта болады. Correct answer: True Explanation: Дұрыс көпжақтың барлық қырлары бірдей ұзындықта болады. Question №2: Бос орынды толтырыңыз: Дұрыс көпжақтың барлық беттері _______ болып табылады. Correct answer: тең Explanation: Дұрыс көпжақтың барлық беттері тең болып табылады. Question №3: Келесі көпжақтардың қайсысы дұрыс көпжақ болып табылады? a) Тетраэдр Explanation: Тетраэдр дұрыс көпжақ болып табылады. b) Куб Explanation: Куб дұрыс көпжақ болып табылады. c) Пирамида Explanation: Пирамида дұрыс көпжақ емес. d) Цилиндр Explanation: Цилиндр дұрыс көпжақ емес. Question №4: Дұрыс көпжақтың анықтамасы қандай? Correct answer: тең Explanation: Дұрыс көпжақтың барлық беттері мен қырлары тең.
https://ai.roqed.com/en/assistantchat Платон көпжақтары: Айрықша дұрыс көпжақтар, олардың әрқайсысы тек бір типтегі дұрыс көп бұрыштардан құралады. Платон көпжақтары: Тетраэдр, куб, октаэдр, додекаэдр, икосаэдр. Шынайы өмірде қолданылуы: Молекулалық құрылымдар, архитектура, өнер мен дизайн. |
Әр оқушы жеке өзі тапсырманы орындайды. Сыныпта орналасқан көпжақтарда жасырылған сұрақтарға жауап береді. |
|
Көпжақты фигуралардың артына ЖИ жасап берген сұрақтар жасырылған. |
|
Сабақтың ортасы «КОНТЕКСТ» ҰБТ-да кездесетін көпжақтар
есебін талдау. «Көршіңмен сырлас» әдісі. (10 мин) |
В-C деңгейінің есептері:
(Қосымша 5) |
Оқушылар тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексереді. |
|
Интерактивті тақтада есептің берілгендері. ҰБТ-да осы тақырып келсе берілгені мына түрде болады: контекст – 1 балл сәйкестендіру – 2 балл бірнеше дұрыс жауапты – 2 балл |
|
Сабақтың соңы (4 мин)
(2 мин) |
Сабақты қортындылау мақсатында
оқушылармен кері байланыс орнату. . |
Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, қай есеп киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіреді. |
|
|
|
Үйге тапсырма: Тошала үйді қарастыру. Қандай түрлері бар. Көпжақтармен ұқсастығы қандай?
|
|
|
|
|
|
Оқушыларды бағалау: 10 жақтан тұратын көпжақ – 10
балл 8 жақтан тұратын көпжақ – 8 балл 7 жақтан тұратын көпжақ – 7 балл |
|
Ең жоғары балл жинаған оқушы – 10 жағы бар көпжақты алады. Ол дегеніміз 10 балл. |
|
шағым қалдыра аласыз








































