ТАҚЫРЫБЫ: «Дұрыс сөйлеу
мәнері»
|
Мектеп /МҰ:
|
|
Ортақ тақырып: Мен кіммін және
|
|
|
|
|
қандаймын?
|
|
|
|
|
|
|
|
Күні:
|
|
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сынып/топ:
|
|
|
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың оқу
|
0.1.1.1 Ілікпе сөз бен фразаларды айтуда
тыныс алуды реттеу.
|
мақсаттары
|
0.1.2.3 Интонацияларды ажырата алу және
оларды айту.
|
|
0.2.1.2 Кеңістікте бағдарлау (ойластырылып
құрылған сахна алаңында),
|
|
түрлі қарқында қозғалу.
|
|
|
0.2.1.3 Өз әрекетін серігінің әрекетімен
үйлестіру, оның қалай әрекет
|
|
ететінін алдын ала сезу.
|
|
|
0.3.1.6 Ым-ишара, дауыс ырғағы, ойын
атрибуттарын қолданып таныс
|
|
әдеби шығармалар негізінде кейіпкерлердің
бейнелерін жасау.
|
|
|
|
|
|
|
|
Күтілетін нәтиже
|
Барлық тәрбиеленушілер:
|
|
|
кеңістікте бағдарлау, түрлі қарқында
қозғалу дағдылары қалыптасады;
|
|
ым-ишара қимылдарын орынды жасай
біледі.
|
|
Тәрбиеленушілердің
көпшілігі:
|
|
|
интонацияларды ажыратады және оларды
айтады;
|
|
дауыс ырғақтарын ажырата
біледі.
|
|
|
Кейбір тәрбиеленушілер:
|
|
|
өз әрекетін серігінің әрекетімен
үйлестіреді, оның қалай әрекет ететінін
|
|
алдын ала сезе біледі.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тілдік мақсат
|
|
Тәрбиеленушілер:
|
|
|
|
дыбыстарды,
сөздерді дұрыс, нақты айтады;
|
|
|
сөз
тіркестерін дұрыс қолданады.
|
|
|
|
Көптілділік:
|
|
|
|
|
сөз –
слово – word
|
|
|
|
тіл –
речь – speech
|
|
|
|
дауыс
– голос – voice
|
|
|
|
дауыс
ырғағы – интонация – intonation
|
|
|
|
Негізгі
терминдер мен сөз тіркестері:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
дауыс
ырғағы, дыбыстарды, сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс
айту.
|
|
|
Сабақта
диалог/хатта қолданылатын тіл:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Пікір алмасу сұрақтары:
|
|
Дұрыс сөйлеу не үшін керек?
|
|
Дыбыстарды, сөздерді дұрыс айтуға,
дыбыстауға не көмектеседі?
|
|
Дыбыстарды, сөздерді дұрыс айту үшін не
істеу керек?
|
|
|
Алдыңғы алған
|
Сөз, сөз тіркестері, сөйлем туралы
түсінік.
|
білімдері
|
Сөйлемнің эмоциялық бояулары туралы
қарапайым түсінік.
|
|
Жоспар
|
|
|
|
|
Жоспарланған
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
уақыт
|
|
|
І. Дұрыс әсерлі
(Ұ) Педагог
балаларды шаттық шеңберіне шақырып, амандасу көңіл күй орнату.
рәсімін өткізеді.
0-1 минут Біздің топта ұл-қыздар
Тату-тәтті ойнаймыз.
Әлемдегі бар адамға
Тек жақсылық
ойлаймыз.
-
Өмірлік(Ұ, Ө) «Дыбыстар әлеміне
саяхат»
тәжірибені
|
Қуаныш фонограммаға қоршаған ортадағы
көптеген әртүрлі
|
|
маңыздандыру.
|
дыбыстарды жазып алып келгенін айтады:
адамдардың,
|
Үнтаспа,
|
Мақсатты
|
жануарлардың, музыка аспаптарының, табиғат
құбылыстарының,
|
табиғаттағы
|
болжам.
|
көліктің т.б.
|
түрлі дыбыстар
|
2-5 минут
|
Балалар көздерін жұмып, үнтаспадан түрлі
дыбыстарды тыңдап,
|
|
|
алған әсерлерімен бөліседі.
|
|
|
(Ұ) Проблемалық жағдаят:
|
|
|
Айсұлу кейбір балалардың сөздерді неге
дұрыс айтпайтынын
|
|
|
сұрайды.
|
|
|
|
|
Сабақтың
|
(Ө) Әліппе-дәптермен
жұмыс.
|
Әліппе-дәптер
|
ортасы
|
1-тапсырма. Артикуляциялық жаттығуларды
айнаға қарап
|
Айна
|
-
Тақырыпжасайды.
бойынша жұмыс
(ПК) Сөздерді дұрыс
айту үшін артикуляциялық жаттығуларды
6-25 минут үнемі қайталап отыру керектігін айтып
түсіндіреді.
(Ұ, Ө) Артикуляциялық
жаттығу жасау.
«Күрекше»
– жалпақ тілді шығарып, астыңғы ерінге ұстап тұру
керек.
«Инеше»
– ауызды кең ашып, тілді алға қарай сүйірлей
Әліппе-дәптер
шығарып, 10 – 15 секунд ұстап
тұру керек.
«Төбешік»
– аузыңды жартылай ашып, тілдің екі жақ шетін
жоғары азу тістерге жапсырып,
тілдің ұшын астыңғы тіске тіреп
ұстау.
«Түтікше»
– жалпақ тілді ауыз қуысына шығарып,
тілдің бүйір
жақтарын көтеріп түтікшеге
үрлеу.
Жаттығуды жайлап жасау керек.
Жаттығу жасап болған соң
терең тыныс алып, демді қалыпқа
келтіру
(Ө) Әліппе-дәптермен
жұмыс.
2-тапсырма. Тіл ұстарту
жаттығуларын қайталайды.
Ыр-ыр-ыр – жаттап алдым
жыр.
Ыр-ыр-ыр – айтылмайды
сыр.
Ай-ай-ай – болсын көңіл
жай.
Жаңылтпаш
Асқат пен Мақсат
Жамап-жасқап,
Жасапты он шақты
аспап.
Соның ішіндегі
Ақ сапты аспабы
Жап-жақсы аспап.
(Ұ, Ө) «Тәтті сөздер»
ойыны
Сөздер қайда
кездеседі:
–
адамдар бір-бірімен
сөйлескенде,
–
ертегіде,
–
өлеңде,
–
әңгімеде, т.б.
Педагог: Олай болса,
бір-бірімізге «тәтті сөздер» сыйлайықшы.
Тәтті сөздерге қандай сөздер
жатады деп ойлайсыңдар?
–
Кәмпит, балмұздақ, бал,
т.б.
-
-
-
– Ал сөйлем
дегеніміз не?
|
Әліппе-дәптер
|
–
Сөйлем сөздерден
құралады.
– Кәне, осы тәтті сөздерді
пайдаланып сөйлем құрастырып көрейік.
–
Мен кәмпит жедім.
–
Мен балмұздақты жақсы
көремін.
–
Балды аралар жинайды,
т.б.
(Ұ, Ө) Әліппе-дәптермен
жұмыс.
3-тапсырма. Суреттегілердің
атын ата. Олардың дыбысын келтір.
Мысалы: маса, ара, жылан, ұшақ,
тамшы, краннан аққан су.
(Ө) Әліппе-дәптермен
жұмыс.
4-тапсырма. Біліп жүр.
Пантомима (pantmimos) – оқиғаны сөзді қолданбай, ым-ишараның немесе
дене қимылдарының көмегімен беретін сахналық қойылым.
Суретпен жұмыс.
Сахнада актёр қандай өнер түрін
көрсетіп тұр?
(Ұ, Ө) Ойын:
«Ыммен көрсет».
Сәлем, бері кел, тыныш, үндеме,
күшті, жоқ, иә, сау бол, т.б.
(Ұ) Ойын-жаттығу:
«Түзет».
Педагог ортада тұрады. Шеңберде
тұрған балаларға допты кезек-пен лақтырып, бір сөзді бұзып айтады,
бала сөзді түзетіп айтып, допты қайта педагогке лақтыру
керек.
(Мітап – кітап, шөмке – сөмке,
саушақ – саусақ).
(ПК) Үш тілде сөздерді қайталату:
сөз – слово –
word
тіл – речь –
speech
дауыс – голос –
voice
дауыс ырғағы – интонация
– intonation
ІҮ. Сабақтың
|
(Қ) Айсұлу балаларға сабақ барысындағы
өздерінің жұмыстарын Әліппе-дәптер,
|
қорытындысы.
|
бағалауды ұсынады:
|
|
қарындаштар
|
Рефлексия
|
1. Өз жұмысына көңілі толса, көңілді
бетперденің суретін
|
26-30 минут
|
бояйды.
|
|
|
|
2. Өз жұмысына көңілі толмаса, көңілсіз
бетперденің суретін бо-
|
|
яйды.
|
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
|
|
Жіктеу – тәрбиенушілерге
|
Бағалау –
тәрбиенушілердің
|
Пәнаралық байланыстар:
|
көмектесуді қалай
жоспарладыңыз?
|
прогресс/білімін
бақылауды
|
«Өзін-өзі тану», «Тіл
|
Қабілеттірек балаларға қандай
тап-
|
қалай жоспарладыңыз?
|
дамыту және көркем
|
сырмалар беруді
ойластырдыңыз?
|
|
әдебиет», «Қоршаған орта-
|
|
|
|
мен таныстыру»
|
|
|
|
|
Педагог қажеттіне қарай өз
көмегін
|
Топтағы тәрбиеленушілердің
|
Құндылықтар:
|
|
көрсетеді.
|
|
|
жұмысын, олардың өздік
|
дұрыс дыбыстау
|
|
|
|
|
жұмыстарын қадағалау
|
дағдыларын
|
|
|
|
|
арқылы.
|
|
дамыту, мәнерлеп сөйлеу
|
|
|
|
|
Қосымша сұрақтар арқылы.
|
дағдысын, дикциясын
|
|
|
|
|
Дәптердегі жұмыстарын
|
қалыптастыру.
|
|
|
|
|
(қорытынды, тапсырмалар)
|
|
|
|
|
|
|
қарай отырып.
|
|
|
|
|
|
|
|
Тәрбиеленушілер
|
|
|
|
|
|
|
рефлексиясының қорытын-
|
|
|
|
|
|
|
дыларын талдай отырып
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Байқаулар
|
|
Мына орынды
|
сабақтағы
бақылауларыңызды
|
жазу үшін
|
|
Оқытудың/сабақтың
|
|
пайдаланыңыз.
|
|
|
|
|
мақсаттары қолжетімді
|
Өзіңіздің сабағыңыз туралы сол жақтағы
бағанада жазылған
|
|
болды ма?
|
|
сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
|
|
Тәрбиеленушілер бүгін
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
неге үйренді?
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқыту ахуалы қандай
|
|
|
|
|
|
|
болды?
|
|
|
|
|
|
|
|
Тәрбиеленушілер ара-
|
|
|
|
|
|
|
сында жіктелу бойынша
|
|
|
|
|
|
|
әрекеттер табысты бол-
|
|
|
|
|
|
|
ды ма?
|
|
|
|
|
|
|
|
Уақыт кестесін
|
|
|
|
|
|
|
|
ұстандым ба?
|
|
|
|
|
|
|
|
Жоспардан тыс қандай
|
|
|
|
|
|
|
ауытқулар жасадым және
|
|
|
|
|
|
|
неге?
|
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағалау
|
|
|
|
|
|
|
Ерекше табысты болған екі сәтті (сабақ
беруде болсын, оқытуда болсын) атаңыз.
|
|
|
1:
|
|
|
|
|
|
|
|
2:
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақты жақсы өткізуге ықпал ететін екі
жағдайды (сабақ беруде болсын, оқытуда болсын) атаңыз.
|
|
1:
|
|
|
|
|
|
|
|
2:
|
|
|
|
|
|
|
|
Сынып жайында және оның жеке
тәрбиеленушілері жайында қандай жаңалық білдім және ол
келесі
|
|