Материалдар / Дұрыс тамақтану

Дұрыс тамақтану

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Мамыр 2024
125
0 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бауыржан Момышұлы атындағы ЖББ мектеп» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 1 «А»
Сабақтың тақырыбы:

Менің отбасым және достарым
Рысқұл Ә.Қ.
30.11.2023 ж
Қатысушылар саны: 24
Дұрыс тамақтану

Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
Сабақтың мақсаты:

1.2.3.3 Адамның өсуі мен даму қажеттіліктерін анықтау

Қатыспағандар саны: 0

Пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау

Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
Уақыты
Сабақтың басы
Қызығушылықты
ояту
5 мин.

«Бейнебаян
шарлау» әдісі
5 мин.

Топтық жұмыс
5 мин.

Педагогтің іс-әрекеті
Психологиялық ахуал:
«Тағамдар себеті» әдісі.Осы
себеттің ішінде бірнеше
тағам тұр (жеміс-жидек,
көкөністер, кока кола,
чипсы, гамбургер, кирешки,
айран, ірімшік, шоколад)
Сен қандай тағамды
ұнатасың? Біздің
әрқайсымыздың әртүрлі
тағамдарды ұнатады екенбіз.
Сабақ мақсаты:ендеше
балалар бүгін біз сіздермен
пайдалы және зиянды
тағамдар туралы білетін
боламыз.Пайдалы және
зиянды тағамдардың
айырмашылықтарын
анықтайтын боламыз.
1 тапсырма. «Бейнебаян
шарлау» әдісі
1.Бейнебаянды көріп,
бейнебаяндағы пайдалы
пайдасыз тағамдарды
анықтауды ұсынамын.
- Бейнебаян не туралы?
- Пайдалы тағамдардың
ағзаға тигізетін әсері
қандай?
- Пайдалы тағамдардан не
аламыз?
2 тапсырма.
(Т)Бейнебаянның ішіндегі
тағамдардың, пайдалы
пайдасыздығын анықтап,
кестеде берілген
дәрумендердің қайсысы бар
соған сәйкес келсе( + ), (-)
таңбасы арқылы белгілеу
тапсырылады.

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Оқушылар өздеріне
ұнаған тағамдарды
алып, пайдалы және
зиянды тағамдарды
атайды.

Мадақтау
арқылы бағалау.
Жарайсың!
Керемет! Өте
жақсы! Жақсы!

Презентация

Пайдалы және
пайдасыз тағамдарды
ажыратады

«Жапондық
бағалау»
1.Менің сұрағым
бар
2.Дұрыс,
келісемін.
3.Толықтырамын

https://www.youtube.co
m/watch?v=iqmo9vbvW
oM&feature=youtu.be

Тапсырманы топта
орындау барысында
оқушылар
тағамдардың, пайдалы
пайдасыздығын
анықтап, кестеде
берілген дәрумендердің
қайсысы бар соған
сәйкес келсе ( + ), (-)
таңбасы арқылы
белгілеу кезінде
коммуникативтік
қарым-қатынас
айтылым, тыңдалым
дағдыларын және
дәрумендерді қайсысы
пайдалы,

«Алма ағашы»
әдісі «Өзіндік
бағалау»
Оқушыларға
тапсырманың
басында екі түсті
алма беріледі.
Тапсырманың
соныңда алма
ағашына ілу
керек. Жасыл
түсті алма- мен
осы тапсырманы
орындау
барысында
пайдалы,
пайдасыз

Кесте
Маркерлер, ақ парақтар

пайдасыздығын
дәлелдеу кезінде өз
өмірімен байланыстыра
отырып ойлау арқылы
білімді
функционалдықпен
және
шығармашылықпен
пайдалану дағдылары
қалыптасады
Жұптық жұмыс
5 мин.

(Ж) 3 тапсырма.«Үштік
сұрақ жауап» әдісі.
Кестеде берілген үштік
сұрақ–жауап сызбасына
өз пікірлеріңізді
жазыңыздар
Қандай?– мерзімі өтіп
кеткен тағамдарды жеудің
денсаулыққа зияны
қандай?
Неліктен?-мерзімі өтіп
кеткен тағамды неліктен
жеуге болмайды?
Қалай? – мерзімі өтіп
кеткен тағамдарды қалай
анықтауға болады?

Үштік сұраққа жауап
беру барысында өз
пікірлерін жұбымен
талдай отырып, сыни
тұрғысынан ойлау
дағдысы
қалыптастырады

Жекелей жұмыс
5 мин.

4 тапсырма.
ҚБ. Суреттерге мұқият қара.
Пайдалы тағамды белгіле
(+).

Әрқайсысының
өздерінен не
түсінгендеріне көз
жеткізу арқылы
пайдалы тағамды
анықтап қорытынды
жасайды.

Сабақтың соңы.
Рефлексия

Кері – байланыс әдістерінің
бірі: «Тазалық» ойыны
Қатысушыларға бір парақ
беріледі. Онда мыналар
салынған:
1.Чемодан(суреті)
2.Қоқысжәшігі(суреті)
-Құрметті оқушылар, бүгінгі
тақырып бойынша пайдалы
тағамдарды чемоданға
салыңыздар, пайдасыз
тағамдарды қоқыс жәшігіне
салыңыздар.

Пайдалы тағамдарды
чемоданға салады,
пайдасыз тағамдарды
қоқыс жәшігіне салады

тағамдарды
ажырата алдым.
Қызыл түсті
алма- мен осы
тапсырманы
орындау
барысында
пайдалы,
пайдасыз
тағамдарды
ажырата
алмадым
«Бас бармақ »
әдісі (өзара
бағалау) –
Оқушылардың
бас бармақтарын
көрсету арқылы
олар өзара
деңгейлерін
көрсетеді.
-Бас бармақ
жоғары қаратса –
мен пайдалы,
пайдасыз
тағамдарды
дұрыс белгіледім
-Бас бармақты
көлденен қаратса
–тағамдағы
дәрумендері
ажыратуда
қиналамын
-Бас бармақты
төмен қаратса –
тағамдағы
дәрумендері
ажырата
алмадым
«Бағдаршам»
Жасыл түс:
Дұрыс
орындалған
Сары түс: Дұрыс
орындалмады
Қызыл түс:
Түсінбедім

https://www.youtube.co
m/watch?v=VYtPrVbfTa
g&feature=youtu.be

Кесте
Маркерлер, қосымша
№2

Чемодан
(суреті)
қоқысжәшігі(суреті)
еттартқыш
(суреті)
Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!