Бекітемін:__________ Н.Усайнова
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
6-бөлім: Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сахиева Пернегүл |
|
Күні: |
14.02.2024 ж |
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс тамақтану- денсаулық кепілі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.Т/А4.Мәтіннен сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау. 7.ӘТН4.2. Еліктеу сөздердің түрлерін ажырата білу, орынды қолдану. (Еліктеу сөздер) |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар мәтіннен сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтап, еліктеу сөздердің түрлерін ажырата біліп, орынды қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Өткен бөлімде Қазақстандағы ұлттар достастығы туралы өткенбіз.Грамматикалық тақырыбы: етістіктің райларының түрлерімен танысып, тілдесім барысында қолданылды. Оқушылардың орындықтарының артына суретке жазылған сөздер мен сөз тіркестері жасырылады.« Жасырын стикер» әдісі арқылы оқушылар орындықтағы суреттің атауын айтып, артындағы сөзді оқиды. 1-қатар: Тамақтанып отырып күбір-күбір сөйлеп,тәтті шырындарды ішуге болмайды. 2-қатар: Көзді тарс жұмып алдына келгенді жей беру денсаулыққа зиян. 3-қатар: Тағамды шылп-шылп шайнау да қасыңдағылардың ренішін туғызуы мүмкін. 1. Күбір-күбір 2. Тарс 3. Шылп-шылп (Оқушылар суреттер туралы мәлімет айтып, дұрыс тамақтану туралы видео көреді) 2.Қызығушылықты ояту.«Жасырын стикер» әдісі арқылы құралған сөйлемдермен суреттер сабақтың грамматикалық тақырыбын болжайды. Сөйлемдегі асты сызылған сөздерге тоқталады. - Тақырып не туралы болуы мүмкін? Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. . |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
5 мин. |
Оқулық, дәптермен жұмыс. Сабақтың тақырыбы: Дұрыс тамақтану – денсаулық кепілі Еліктеу сөздер Еліктеу сөздер – табиғаттағы құбылыстар мен жан-жануарларды болатын әр алуан дыбыстарға және олардың сын-сипат, қимыл-әрекеттеріне еліктеуден туған сөздер.Мысалы: арс, гүрс,арс-ұрс, жалт-жұлт, күрт, шырт, дүңк, болп, митың-митың, салаң-сұлаң,далаң-далаң, қалт-қалт т.б. Бағалау критерийлері: - Мәтінді түсініп оқиды; - Ойын анық жеткізеді; - Сөйлемге кешенді талдау жасайды; |
Оқушылар күннің ретін жазып, 1-тапсырманы оқып, А-тапсырмасы арқылы өз ойларын айтады, Ә-тапсырмасы бойынша тақырыпты талқылайды, В-тапсырмасы үйге беріледі. |
ҚБ: «Жарайсың!» Дескриптор: - Басты мәселені анықтайды; - Негізгі тақырыпты түсінеді; -Ойын тиянақты жеткізе отырып жауап береді; |
Оқулық, ереже дәптер лері, слайд, стикер |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 23 мин.
|
2-тапсырманы мәнерлеп оқып, дара және күрделі сөздерді тауып ,бөліп жазыңдар. «Топтастыру» әдісі бойынша тармақшаларды толтырыңыз.
Жұппен жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы 3-тапсырма орындалады
Жеке жұмыс. «Дарынды балалармен жұмыс» деп аталады 4-тапсырма.Берілген еліктеу сөздерді қолдана отырып сөйлем құраңдар.
Даладан атам үйге сатыр-сұтыр кірді.Інімнің маңдайынан тері шып-шып шықты.Құстың балапаны ұясында шиқ-шиқ жатты.Жарыста балалар зу-зу жүкірді.Қарындасым қорыққаннан селк қарарады.Түнде көлдің беті жылп-жылп көрінді.Даладан бірдеңенің дауысы гүрсілдеп шықты.Орманнан келе жатқан қоянның дауысы сарт-сұрт естіледі.Қорадағы қой шөбін қытыр-қытыр шайнады. |
Жазылым. 2-тапсырма Дара сөздер: аңыратқан, күңіренткен, күрілдеткен, сықыр, шықыр, күтір, қытыр, күрс, қатыр. Күрделі сөздер: қалш-қалш, шып-шып. 3- тапсырма. Еліктеу сөздерді сәйкестендіріп жазыңыз. Қымыз күмп-күмп пісілуде. Қазан бұрқ-бұрқ қайнауда. Саба күрп-күрп пісіліп жатыр. Қабырға сарт-сұрт сөгілді. Сәбіз күрт-күрт етеді Ет бүлк-бүлк пісіп жатыр Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды.
|
Кері байланыс «Электр тоғы» әдісі Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Кері байланыс «ВЕЕР» әдісі Оқушылар веер пішініндегі қағазға еліктеу сөздерді түсінгені туралы жазады.
ҚБ: Шапалақ
Кері байланыс
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар парталасының жазған тапсырмасын тексереді. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері.
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Дұрыс тамақтанудың маңызы қандай?деген сұраққа «Алма ағашы» әдісі арқылы балаларға алма стикері беріледі.Стикерге бүгінгі сабақтан түсінгендері туралы жазып, оқып алма ағашына жабыстырады. Қорытындыланады
Үйге тапсырма: 6-тапсырма. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақтан не түсінгені туралы жазады. -күніне 3-4 рет ас қабылдау; -асықпай тамақтану; -асты дұрыс шайнау; -зиянды тағамдардан аулақ болу. |
«Электр тоғы» әдісі арқылы өздерін балдарымен бағалау. Мұғалім дескриптор бойынша топтарға алма беру арқылы бағалау жүргізеді. |
Тарат па лар, алма ағашы, стикер |
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды тамақтану мәдениетімен таныстырып, меңгерту. Адамның ағзасына қажетті тағамдық заттардың ерекшелігін түсіндіру. Қазақтың ұлттық тағамдары мен салт — дәстүрлерін жаңғырту арқылы патриоттық сезімдерін ояту. Салауатты өмір салытын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Пәнаралық байланыс: биология, әдебиет, тарих.
Сабақтың көрнекілігі: Тірек сызба «тамақтанудың негізгі ерекшелігі», «Адам ағзасына қажетті тағамдық заттар», мақал — мәтел, буклеттер асқа арналған.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру
4. Бекіту бөлімі
5. Оқушылардың білімін бағалау
6. Үйге тапсырма ебру
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасып, түгендеп журнал толтыру. Оқушыларды төрт топқа бөліп отырғызу. (алдарына үйден дайындап әкелген астарын және топты қорғау ұранын қою)
1 топ. «Нан астық басы, құдіреті, әрі символы» бұл топ оқушылары ұннан тағамдар даярлап әкеледі.
2 топ. «Дәрумендердің көзі — көкөністе» жеміс — жидек, көкөніс әкеледі.
3 топ. Ет, жұмыртқа, құс еті, балық «Ет қажетті нәруыздар»
4 топ. Сүт, айран, қымыз, шұбат, құрт «Ақты көп ішсе, ұзақ жасайсың».
2. Ұй тапсырмасын тексеру. Үйге «Ас» туралы, «денсаулық», «еңбек» туралы мақал — мәтелтауып, мағнасын ашып айту.
1 топ.
Нұрлан: Ас атасы — нан
Данияр: Арпа, бидай
ас екен
Алтын, күміс тас екен
Гүлжан: Нанды астық атасы деп
бағалаған қазақ.
Халқы оны барлық астын артық санаған.
Жанбота: Нанды бір қолмен үзбейді.
Нан үстіне зат қоймайды.
2 топ.
Шырай: Асты аяқ әдемі.
Айдана: Ас — адамның арқауы.
Мөлдір: Асбар жерде ауру жоқ.
Ерасыл: Дәрумендер көзі — жемісте.
Нұрбек: ішің ауырса аузыңды тый
3 топ.
Ерсін: Ет жесең тісіңе кіреді, жемесен түсіне кіреді.
Жарқын: Ет етке — сорпа бетке.
Аружан: Ас иесімен тәтті, тағамымен жақсы.
Айым:
Сиыр сауып ішсең мың күндік,
Сатып жесең мың күндік.
4 топ.
Шырай:
Қымызды кім ішпейді,
Қызға кім сөз айтпайды.
Элянура: Айран ішкен құтылады,
Шелек жоғалған тұжылады.
Алты жыл аш жұрсеңде,
Ата салтыңды ұмытпа.
Назым:
Ақты жерге төкпейді, ысыраптамайды.
Ас тұрған жерде, ауру тұрмайды.
Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде.
3. Жаңа тақырыппен таныстыру, мақсатын айту
Тамақтыну мәдениеті дегеніміз — бәр қалыпты тамақтану, тағамдардың әр түрлі алуы, қай кезде және қандай мөлшерде ішіп — жей білу.
Адам тағамынан өзінің бір тәулікте жұмсайтын энегиясының мөлшеріне қарай қуат алуы тиіс. Егер адам мөлшерден тыс ішіп жесе, артық салмақ қосып, нәтижесінде қант диабеті, атеросклероз, жүрек ауруларына шалдығады. Алайда тамақты аз ішіп, үнемі аш жүругеде болмайды. Бұның да қауіпті зардаптары бар. Тамақтанудың ақылға қонымды жай-жапсары болуға тиіс. Адам ағзасында (мысалы, салмағы 70 кг тартатын) 40-45 кг су, 16-17 кг нәруыз, 7-10 кг химиялық элементтен, 2,5 — 3 кг минералды тұздар, 0,5-0,8 кг көмірсутегіден тұрады. Адамның ағзасы тағам түрлерінен дәрумендерді, биологиялық заттарды ұдайы қабылдап тұру керек!
|
Адам ағзасына қажетті тағамдық заттар |
||||
|
Нәруыздар Сүт Ет Жұмыртқа Балық |
Майлар Ет Сүт Күнбағыс
|
Көмірсулар Ұн Картоп Бал
|
Дәрумендер Көкөніс Жеміс – жидектер |
Минералды тұздар Балық Теңіз өнімдер, Құс еті |
Бұл ас қорытатын шырындардың әрекетімен тағымнан бөлініп, қолға барып араласадыда, дененің барлық организміне тарайды, сөйтіп онда түрлі клетка элементтерін құруға, оларды қалпына келтіруге және адамның жұмсаған энергиясының орнын толтыруға жұмсалады.
Қазақтың ұлттық тағамдары тағамдық құнарлығы жағынан өте құнарлы және ерекше. (Ұлттық тағамдар суреті). Қазақ халқының негізгі ежелден келе жатқан тағамы ет пен сүттен жасалған өнімдер. Олардан көшпелі жағдайда ұзақ сақталатын түрлі тағамдар дайындаған. Мысалы, қазы, шұжық, сүрленген, қақталған, ысталған ет өнімдері ұзақ сақталады, әрі өте дәмді. Ал сүт өнімдерінен айран, ірімшік, қымыз, шұбат сіңімді сусындар дайындалған. ХХ ғасырдың басында енген ұн өнімдері де қазақтың ежелгі ет тағамдарының ажырамас бөлігіне айналды.
Тамақтану мәдениетінің 10 ережесі:
1.
Әрбір адам тағамнан 1 тәулікте жұмсайтын энергиясына сай қуат
алуға тиіс.
2. Күніне 4 не 5 рет тамақтану тиімді.
3. Тамақты күн сайын бір мезгілде қабылдау керек.
4. Ыстық тағам температурасы 50-600С, салқын тағам 100С —тан төмен
болмау керек.
5. Ақырғы тамақтану ұйқыға дейін 2 сағат бұрын болу керек.
6. Тамақтын түрін (рационын өзгертіп тұру керек)
7. Қайнатылған, буға, парға піскен тағам пайдалы.
8. Тамақты асықпай шайнап жеу керек
9. Сұйық тағамдарды көкөніс, жемісті көп қолдану керек
10. Сүт, суттен жасалған қышқылтым тағамды жеу
керек
4. Бекіту бөлімі. Топтарға саяхат.
1-тапсырма. Әр топ өз алдындағы тағамдарды бүгінгі тақырыпта айтылған тағамдық құнды заттары барма, қай тамақта қандай заттар бар айтып көрсету.
2-тапсырма.
1-топ. Нәруызы көп
тамақтын суретін ватманға салады.
2-топ. Көмірсулары көп
тағамды салады.
3-топ. Дәрумендері
көп тағамды салады.
4-топ. Минералды
заттар мен майлары бар тағамдарды салады
3-тапсырма. Әр топ асқа, тағам, дастарханға байланысты ырымдар айту.
1-топ. Тамаққа қарап
түшкіру әдепсіздік.
Жүкпен үйден шыққанда, үйден тұз алмайды.
2-топ. Шөлдегенде
су бермеген жаман ырым.
Қол жумай асты ішпейді.
3-топ. Аузында тамақ
тұрғанда сөйлемейді.
Тамақ үстінен аттамайды.
Дастарханға алдымен нан қойылады.
4-топ. Таңертеңгі асты
тастамайды.
Тамақты сол қолмен жемейді.
Дастарханға бата бермей мұсылмандар тұрмайды.
5. Оқушылардың білімдерін қорытындылау, бағалау. Жақсы қатысқан оқушыларды марапаттау. Күнделігіне, журналына баға қою.
6. Үйге тапсырма беру. Дұрыс тамақтану денсаулық кепілі. Жеке тапсырма: ас қайыру, бата іздену жұмысы.
с
Просмотрено: 0%
Скачать материал "Сабақ жоспары: Дұрыс тамақтану режимі"
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дұрыс тамақтану- денсаулық кепілі
Дұрыс тамақтану- денсаулық кепілі
Бекітемін:__________ Н.Усайнова
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
6-бөлім: Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сахиева Пернегүл |
|
Күні: |
14.02.2024 ж |
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс тамақтану- денсаулық кепілі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.Т/А4.Мәтіннен сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау. 7.ӘТН4.2. Еліктеу сөздердің түрлерін ажырата білу, орынды қолдану. (Еліктеу сөздер) |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар мәтіннен сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтап, еліктеу сөздердің түрлерін ажырата біліп, орынды қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Өткен бөлімде Қазақстандағы ұлттар достастығы туралы өткенбіз.Грамматикалық тақырыбы: етістіктің райларының түрлерімен танысып, тілдесім барысында қолданылды. Оқушылардың орындықтарының артына суретке жазылған сөздер мен сөз тіркестері жасырылады.« Жасырын стикер» әдісі арқылы оқушылар орындықтағы суреттің атауын айтып, артындағы сөзді оқиды. 1-қатар: Тамақтанып отырып күбір-күбір сөйлеп,тәтті шырындарды ішуге болмайды. 2-қатар: Көзді тарс жұмып алдына келгенді жей беру денсаулыққа зиян. 3-қатар: Тағамды шылп-шылп шайнау да қасыңдағылардың ренішін туғызуы мүмкін. 1. Күбір-күбір 2. Тарс 3. Шылп-шылп (Оқушылар суреттер туралы мәлімет айтып, дұрыс тамақтану туралы видео көреді) 2.Қызығушылықты ояту.«Жасырын стикер» әдісі арқылы құралған сөйлемдермен суреттер сабақтың грамматикалық тақырыбын болжайды. Сөйлемдегі асты сызылған сөздерге тоқталады. - Тақырып не туралы болуы мүмкін? Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. . |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
5 мин. |
Оқулық, дәптермен жұмыс. Сабақтың тақырыбы: Дұрыс тамақтану – денсаулық кепілі Еліктеу сөздер Еліктеу сөздер – табиғаттағы құбылыстар мен жан-жануарларды болатын әр алуан дыбыстарға және олардың сын-сипат, қимыл-әрекеттеріне еліктеуден туған сөздер.Мысалы: арс, гүрс,арс-ұрс, жалт-жұлт, күрт, шырт, дүңк, болп, митың-митың, салаң-сұлаң,далаң-далаң, қалт-қалт т.б. Бағалау критерийлері: - Мәтінді түсініп оқиды; - Ойын анық жеткізеді; - Сөйлемге кешенді талдау жасайды; |
Оқушылар күннің ретін жазып, 1-тапсырманы оқып, А-тапсырмасы арқылы өз ойларын айтады, Ә-тапсырмасы бойынша тақырыпты талқылайды, В-тапсырмасы үйге беріледі. |
ҚБ: «Жарайсың!» Дескриптор: - Басты мәселені анықтайды; - Негізгі тақырыпты түсінеді; -Ойын тиянақты жеткізе отырып жауап береді; |
Оқулық, ереже дәптер лері, слайд, стикер |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 23 мин.
|
2-тапсырманы мәнерлеп оқып, дара және күрделі сөздерді тауып ,бөліп жазыңдар. «Топтастыру» әдісі бойынша тармақшаларды толтырыңыз.
Жұппен жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы 3-тапсырма орындалады
Жеке жұмыс. «Дарынды балалармен жұмыс» деп аталады 4-тапсырма.Берілген еліктеу сөздерді қолдана отырып сөйлем құраңдар.
Даладан атам үйге сатыр-сұтыр кірді.Інімнің маңдайынан тері шып-шып шықты.Құстың балапаны ұясында шиқ-шиқ жатты.Жарыста балалар зу-зу жүкірді.Қарындасым қорыққаннан селк қарарады.Түнде көлдің беті жылп-жылп көрінді.Даладан бірдеңенің дауысы гүрсілдеп шықты.Орманнан келе жатқан қоянның дауысы сарт-сұрт естіледі.Қорадағы қой шөбін қытыр-қытыр шайнады. |
Жазылым. 2-тапсырма Дара сөздер: аңыратқан, күңіренткен, күрілдеткен, сықыр, шықыр, күтір, қытыр, күрс, қатыр. Күрделі сөздер: қалш-қалш, шып-шып. 3- тапсырма. Еліктеу сөздерді сәйкестендіріп жазыңыз. Қымыз күмп-күмп пісілуде. Қазан бұрқ-бұрқ қайнауда. Саба күрп-күрп пісіліп жатыр. Қабырға сарт-сұрт сөгілді. Сәбіз күрт-күрт етеді Ет бүлк-бүлк пісіп жатыр Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды.
|
Кері байланыс «Электр тоғы» әдісі Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Кері байланыс «ВЕЕР» әдісі Оқушылар веер пішініндегі қағазға еліктеу сөздерді түсінгені туралы жазады.
ҚБ: Шапалақ
Кері байланыс
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар парталасының жазған тапсырмасын тексереді. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері.
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Дұрыс тамақтанудың маңызы қандай?деген сұраққа «Алма ағашы» әдісі арқылы балаларға алма стикері беріледі.Стикерге бүгінгі сабақтан түсінгендері туралы жазып, оқып алма ағашына жабыстырады. Қорытындыланады
Үйге тапсырма: 6-тапсырма. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақтан не түсінгені туралы жазады. -күніне 3-4 рет ас қабылдау; -асықпай тамақтану; -асты дұрыс шайнау; -зиянды тағамдардан аулақ болу. |
«Электр тоғы» әдісі арқылы өздерін балдарымен бағалау. Мұғалім дескриптор бойынша топтарға алма беру арқылы бағалау жүргізеді. |
Тарат па лар, алма ағашы, стикер |
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды тамақтану мәдениетімен таныстырып, меңгерту. Адамның ағзасына қажетті тағамдық заттардың ерекшелігін түсіндіру. Қазақтың ұлттық тағамдары мен салт — дәстүрлерін жаңғырту арқылы патриоттық сезімдерін ояту. Салауатты өмір салытын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Пәнаралық байланыс: биология, әдебиет, тарих.
Сабақтың көрнекілігі: Тірек сызба «тамақтанудың негізгі ерекшелігі», «Адам ағзасына қажетті тағамдық заттар», мақал — мәтел, буклеттер асқа арналған.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру
4. Бекіту бөлімі
5. Оқушылардың білімін бағалау
6. Үйге тапсырма ебру
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасып, түгендеп журнал толтыру. Оқушыларды төрт топқа бөліп отырғызу. (алдарына үйден дайындап әкелген астарын және топты қорғау ұранын қою)
1 топ. «Нан астық басы, құдіреті, әрі символы» бұл топ оқушылары ұннан тағамдар даярлап әкеледі.
2 топ. «Дәрумендердің көзі — көкөністе» жеміс — жидек, көкөніс әкеледі.
3 топ. Ет, жұмыртқа, құс еті, балық «Ет қажетті нәруыздар»
4 топ. Сүт, айран, қымыз, шұбат, құрт «Ақты көп ішсе, ұзақ жасайсың».
2. Ұй тапсырмасын тексеру. Үйге «Ас» туралы, «денсаулық», «еңбек» туралы мақал — мәтелтауып, мағнасын ашып айту.
1 топ.
Нұрлан: Ас атасы — нан
Данияр: Арпа, бидай
ас екен
Алтын, күміс тас екен
Гүлжан: Нанды астық атасы деп
бағалаған қазақ.
Халқы оны барлық астын артық санаған.
Жанбота: Нанды бір қолмен үзбейді.
Нан үстіне зат қоймайды.
2 топ.
Шырай: Асты аяқ әдемі.
Айдана: Ас — адамның арқауы.
Мөлдір: Асбар жерде ауру жоқ.
Ерасыл: Дәрумендер көзі — жемісте.
Нұрбек: ішің ауырса аузыңды тый
3 топ.
Ерсін: Ет жесең тісіңе кіреді, жемесен түсіне кіреді.
Жарқын: Ет етке — сорпа бетке.
Аружан: Ас иесімен тәтті, тағамымен жақсы.
Айым:
Сиыр сауып ішсең мың күндік,
Сатып жесең мың күндік.
4 топ.
Шырай:
Қымызды кім ішпейді,
Қызға кім сөз айтпайды.
Элянура: Айран ішкен құтылады,
Шелек жоғалған тұжылады.
Алты жыл аш жұрсеңде,
Ата салтыңды ұмытпа.
Назым:
Ақты жерге төкпейді, ысыраптамайды.
Ас тұрған жерде, ауру тұрмайды.
Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде.
3. Жаңа тақырыппен таныстыру, мақсатын айту
Тамақтыну мәдениеті дегеніміз — бәр қалыпты тамақтану, тағамдардың әр түрлі алуы, қай кезде және қандай мөлшерде ішіп — жей білу.
Адам тағамынан өзінің бір тәулікте жұмсайтын энегиясының мөлшеріне қарай қуат алуы тиіс. Егер адам мөлшерден тыс ішіп жесе, артық салмақ қосып, нәтижесінде қант диабеті, атеросклероз, жүрек ауруларына шалдығады. Алайда тамақты аз ішіп, үнемі аш жүругеде болмайды. Бұның да қауіпті зардаптары бар. Тамақтанудың ақылға қонымды жай-жапсары болуға тиіс. Адам ағзасында (мысалы, салмағы 70 кг тартатын) 40-45 кг су, 16-17 кг нәруыз, 7-10 кг химиялық элементтен, 2,5 — 3 кг минералды тұздар, 0,5-0,8 кг көмірсутегіден тұрады. Адамның ағзасы тағам түрлерінен дәрумендерді, биологиялық заттарды ұдайы қабылдап тұру керек!
|
Адам ағзасына қажетті тағамдық заттар |
||||
|
Нәруыздар Сүт Ет Жұмыртқа Балық |
Майлар Ет Сүт Күнбағыс
|
Көмірсулар Ұн Картоп Бал
|
Дәрумендер Көкөніс Жеміс – жидектер |
Минералды тұздар Балық Теңіз өнімдер, Құс еті |
Бұл ас қорытатын шырындардың әрекетімен тағымнан бөлініп, қолға барып араласадыда, дененің барлық организміне тарайды, сөйтіп онда түрлі клетка элементтерін құруға, оларды қалпына келтіруге және адамның жұмсаған энергиясының орнын толтыруға жұмсалады.
Қазақтың ұлттық тағамдары тағамдық құнарлығы жағынан өте құнарлы және ерекше. (Ұлттық тағамдар суреті). Қазақ халқының негізгі ежелден келе жатқан тағамы ет пен сүттен жасалған өнімдер. Олардан көшпелі жағдайда ұзақ сақталатын түрлі тағамдар дайындаған. Мысалы, қазы, шұжық, сүрленген, қақталған, ысталған ет өнімдері ұзақ сақталады, әрі өте дәмді. Ал сүт өнімдерінен айран, ірімшік, қымыз, шұбат сіңімді сусындар дайындалған. ХХ ғасырдың басында енген ұн өнімдері де қазақтың ежелгі ет тағамдарының ажырамас бөлігіне айналды.
Тамақтану мәдениетінің 10 ережесі:
1.
Әрбір адам тағамнан 1 тәулікте жұмсайтын энергиясына сай қуат
алуға тиіс.
2. Күніне 4 не 5 рет тамақтану тиімді.
3. Тамақты күн сайын бір мезгілде қабылдау керек.
4. Ыстық тағам температурасы 50-600С, салқын тағам 100С —тан төмен
болмау керек.
5. Ақырғы тамақтану ұйқыға дейін 2 сағат бұрын болу керек.
6. Тамақтын түрін (рационын өзгертіп тұру керек)
7. Қайнатылған, буға, парға піскен тағам пайдалы.
8. Тамақты асықпай шайнап жеу керек
9. Сұйық тағамдарды көкөніс, жемісті көп қолдану керек
10. Сүт, суттен жасалған қышқылтым тағамды жеу
керек
4. Бекіту бөлімі. Топтарға саяхат.
1-тапсырма. Әр топ өз алдындағы тағамдарды бүгінгі тақырыпта айтылған тағамдық құнды заттары барма, қай тамақта қандай заттар бар айтып көрсету.
2-тапсырма.
1-топ. Нәруызы көп
тамақтын суретін ватманға салады.
2-топ. Көмірсулары көп
тағамды салады.
3-топ. Дәрумендері
көп тағамды салады.
4-топ. Минералды
заттар мен майлары бар тағамдарды салады
3-тапсырма. Әр топ асқа, тағам, дастарханға байланысты ырымдар айту.
1-топ. Тамаққа қарап
түшкіру әдепсіздік.
Жүкпен үйден шыққанда, үйден тұз алмайды.
2-топ. Шөлдегенде
су бермеген жаман ырым.
Қол жумай асты ішпейді.
3-топ. Аузында тамақ
тұрғанда сөйлемейді.
Тамақ үстінен аттамайды.
Дастарханға алдымен нан қойылады.
4-топ. Таңертеңгі асты
тастамайды.
Тамақты сол қолмен жемейді.
Дастарханға бата бермей мұсылмандар тұрмайды.
5. Оқушылардың білімдерін қорытындылау, бағалау. Жақсы қатысқан оқушыларды марапаттау. Күнделігіне, журналына баға қою.
6. Үйге тапсырма беру. Дұрыс тамақтану денсаулық кепілі. Жеке тапсырма: ас қайыру, бата іздену жұмысы.
с
Просмотрено: 0%
Скачать материал "Сабақ жоспары: Дұрыс тамақтану режимі"
шағым қалдыра аласыз



















