|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4.А Дыбыс |
Мектеп: Ю. А. Гагарин атындағы №1 Күршім орта мектебі |
|||||||||||
|
Күні:03.03.2021
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қалматаев Ғалым. Машықкер: Жағдай Жайдар |
|||||||||||
|
Сынып: 9 а(I,II);9 б.
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық. |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.15 дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау; 9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру; 9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру; 9.2.5.18 жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау; 9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Бағыттаушы сұрақтар |
Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс әртүрлі ортада қалай таралады? Неліктен дыбыстың таралу жылдамдығы әртүрлі? |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар біледі: Білу: - Дыбыс толқындарының пайда болу процесін біледі; Түсіну: - Әртүрлі ортадағы дыбыс толқындарының таралу ерекешеліктерін түсінеді; Қолдану: Дыбыс толқынын сипаттайтын шамаларды есептер шығаруда қолдана алады Талдау: - Дыбыс толқындарын суреттер немесе видеоролик арқылы түсіндіре алады Жинақтау: Толқындарды демонстрациялап, эксперименттік тапсырмаларды қортындылай алады |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика (дәрежелермен амалдар орындау) |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ресурстардағы берілген сайттармен жұмыстану |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Толқындық қозғалыс. Электромагниттік толқындар |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.(W)= Тақырыбы: « Ой шақыру» стратегиясы Мақсаты: Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу . Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға сөзжұмбақ шешуді ұсынады. Сабақтың тақырыбы ашылғаннан соң оқу мақсаттары айтылады және қазақша-орысша-ағылшынша сөздік беріледі. Оқушы
іс-әрекеті:Жеке жұмыстана отырып
сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар мұғаліммен бірге
сөздерді қайталайды. |
.Презентация, ? |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2. (G)=Тақырыбы: Дыбыс толқындары. Дыбыс жылдамдығы. Мақсаты: Дыбыстың толқынды таралуына ортаның қажет екендігін және толқын жылдамдығының әртүрлі ортада әртүрлі екендігін түсіну; Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды кездейсоқ таңдау арқылы топқа бөледі. Топтарға тақырыптыр бөліп береді. Жұмыс барысын түсіндіреді. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар осы шығын тәжірибені бақылап,өз ойларымен бөліседі. Бағалау: Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды. 3. (Т1)Тақырыбы: Видео көрсетілім Мақсаты: Толқындық қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға виде көрсетеді. Видео бойынша сұрақтар қояды. Оқушы іс-әрекеті: Видео қарайды. Сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: Мұғалім-оқушы. Тақырыбы: Адам дыбысты қалай естиді? Мақсаты: Оқушылардың пікірін тыңдау. Адамның дыбысты қалай еститіндігін анықтау Мұғалім іс-әрекеті:
Оқушы іс-әрекеті:
Кері байланыс: мұғалім-оқушы Бағалау:
(G)Тақырыбы: «Дыбыс» тақырыбына сандық есептер шығару. Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға есептер мазмұнымен таныстырып, есеп жазылған парақшаларды үлестіреді Оқушы іс-әрекеті: Есептерді орындайды. Бағалау: Бағалау критерийлері бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды. Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы Мұғалім іс-әрекеті: рефлексия жүргізеді. |
Қосымша 2 Камертон. Суы бар ыдыс, қоңырау. ? |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия жасау. 1. Бүгінгі сабақта біз не білдік? 2. Ал осы алған білімдерің сендерге не үшін керек? 3. Біз алдымызға қойған мақсатымызға жеттік пе? 4. Келесі сабақтардан қандай мағлұмат алғыларың келеді? V Үй тапсырмасын беру: §31. Дыбыс; 32. Дыбыстың сипаттамалары 26-жаттығу; №3-5 §§ |
Физика және астрономия; 9-сыныына арналған оқулық |
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
|
|
|
Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1. 2. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыс. Дыбыстық акустика
Дыбыс. Дыбыстық акустика
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4.А Дыбыс |
Мектеп: Ю. А. Гагарин атындағы №1 Күршім орта мектебі |
|||||||||||
|
Күні:03.03.2021
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қалматаев Ғалым. Машықкер: Жағдай Жайдар |
|||||||||||
|
Сынып: 9 а(I,II);9 б.
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық. |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.15 дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау; 9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру; 9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру; 9.2.5.18 жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау; 9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Бағыттаушы сұрақтар |
Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс әртүрлі ортада қалай таралады? Неліктен дыбыстың таралу жылдамдығы әртүрлі? |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар біледі: Білу: - Дыбыс толқындарының пайда болу процесін біледі; Түсіну: - Әртүрлі ортадағы дыбыс толқындарының таралу ерекешеліктерін түсінеді; Қолдану: Дыбыс толқынын сипаттайтын шамаларды есептер шығаруда қолдана алады Талдау: - Дыбыс толқындарын суреттер немесе видеоролик арқылы түсіндіре алады Жинақтау: Толқындарды демонстрациялап, эксперименттік тапсырмаларды қортындылай алады |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика (дәрежелермен амалдар орындау) |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ресурстардағы берілген сайттармен жұмыстану |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Толқындық қозғалыс. Электромагниттік толқындар |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.(W)= Тақырыбы: « Ой шақыру» стратегиясы Мақсаты: Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу . Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға сөзжұмбақ шешуді ұсынады. Сабақтың тақырыбы ашылғаннан соң оқу мақсаттары айтылады және қазақша-орысша-ағылшынша сөздік беріледі. Оқушы
іс-әрекеті:Жеке жұмыстана отырып
сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар мұғаліммен бірге
сөздерді қайталайды. |
.Презентация, ? |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2. (G)=Тақырыбы: Дыбыс толқындары. Дыбыс жылдамдығы. Мақсаты: Дыбыстың толқынды таралуына ортаның қажет екендігін және толқын жылдамдығының әртүрлі ортада әртүрлі екендігін түсіну; Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды кездейсоқ таңдау арқылы топқа бөледі. Топтарға тақырыптыр бөліп береді. Жұмыс барысын түсіндіреді. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар осы шығын тәжірибені бақылап,өз ойларымен бөліседі. Бағалау: Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды. 3. (Т1)Тақырыбы: Видео көрсетілім Мақсаты: Толқындық қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға виде көрсетеді. Видео бойынша сұрақтар қояды. Оқушы іс-әрекеті: Видео қарайды. Сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: Мұғалім-оқушы. Тақырыбы: Адам дыбысты қалай естиді? Мақсаты: Оқушылардың пікірін тыңдау. Адамның дыбысты қалай еститіндігін анықтау Мұғалім іс-әрекеті:
Оқушы іс-әрекеті:
Кері байланыс: мұғалім-оқушы Бағалау:
(G)Тақырыбы: «Дыбыс» тақырыбына сандық есептер шығару. Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға есептер мазмұнымен таныстырып, есеп жазылған парақшаларды үлестіреді Оқушы іс-әрекеті: Есептерді орындайды. Бағалау: Бағалау критерийлері бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды. Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы Мұғалім іс-әрекеті: рефлексия жүргізеді. |
Қосымша 2 Камертон. Суы бар ыдыс, қоңырау. ? |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия жасау. 1. Бүгінгі сабақта біз не білдік? 2. Ал осы алған білімдерің сендерге не үшін керек? 3. Біз алдымызға қойған мақсатымызға жеттік пе? 4. Келесі сабақтардан қандай мағлұмат алғыларың келеді? V Үй тапсырмасын беру: §31. Дыбыс; 32. Дыбыстың сипаттамалары 26-жаттығу; №3-5 §§ |
Физика және астрономия; 9-сыныына арналған оқулық |
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
|
|
|
Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1. 2. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













