Материалдар / Дыбыс және әріп
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дыбыс және әріп

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Ана тілі пәнінен 1-сыныпқа арналып жасалған
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтар жоспары

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназиясы

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

Такенова А.Е.

Күні:

17.01.2024ж

Сынып:

1«Ә»

32

Сабақтың тақырыбы:

10 сабақ. Балақайлар әні

Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар( 17-18 б)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.2- оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану

1.2.8.2.-дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:;


Сабақтың мақсаты

- оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады

-дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады; дауысты дыбыстарды жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді:;

Құндылықтар

Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут




























Сергіту сәті

2 минут








Сабақты қорыту

6минут





Қосымша тапсырма

2минут
















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру



Өткенді пысықтау

«Таза тақта» әдісі

Сөздерді оқы

Дыбыстық талдау жаса

Қыс, қар, шана, мұз, мамық,боран.



Жаңа тақырып

1-жаттығу

Ұжымдық жұмыс

«Тізбек» әдісі

Өлеңді оқы.

Өлең не туралы?

Сөздік жұмыс

Шүпірлейді- бір жерге көп болып жинау

Ереже

Жуан дауысты дыбыстар: а, о, ұ, ы.


ЕБҚ

Өлең мазмұнына талдау жасауды үйрен

Өлеңде кімдер туралы айтылған?

Олар не істеді?


ЕҚБ

Ата, әже, бота сөздеріндегі дауысты дыбыстарды жуан немесе жіңішке екендігін ата.

Көркем жазу минуты

2-жаттығу

Көркем жаз. Сөздердегі дауысты дыбыстар жуан ба, жіңішке ме?






3 – тапсырма

Жұптық жұмыс

«Гүл құрастырамыз» ойыны

Берілген әріптерден бірнеше сөз жаса.

Сөздердегі дауысты дыбыстардың жуан немесе жіңішке екенін айт



ҚЖ:

« Плюс-минус» әдісі

Сөздерді жіңішке және жуан дауысты дыбыстарға бөл. Белгіле


Дауысты

Дауыссыз

Ш



А



Н



А






Б



О



Р



А



Н





Кері байланыс




Қол ұстасып, бір-біріне жақсы лебіз білдіреді






Тақтада талдау жасайды







Өлеңді тізбектеле, кезектесе оқиды





Ережені жаттайды



Жеке жұмыс жасайды







Дәптермен жұмыс жасайды










Жаттығу жасайды







Берілген әріптерден бірнеше сөз жасайды








Қосымша жұмыс жасайды






Кестеге белгі қояды








Кері байланыс береді


Оқушыларды мадақтап отыру



Дескриптор:

Сөздерді дұрыс оқиды

Дыбыстық талдау жасай алады



Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп, тұтас оқиды

Өлеңнің мазмұнын айтады

Дауысты дыбыстарды жуан, жіңішке түріне ажыратады





Сен мықты боп келе жатырсың!



Мен сені мақтан тұтамын!





Дескриптор:

Өлеңді көркем жазу емлесін сақтап жазады

Сөздердегі жуан және жіңішке дауыстыларды анықтайды











Дескриптор:

Берілген әріптерден сөздер жасайды

Сөздердегі жуан және жіңішке дауыстыларды анықтайды



Дескриптор:

Сөздерді жіңішке және жуан дауысты дыбыстарға бөледі Кестеде белгілейді







«Тик ток» әдісі













Баяу әуен









Тақта



Кеспе сөздер




Суреттер















Оқулық





Жұмыс дәптері








Қимыл-қозғалыстар





Оқулық





Гүл суреттері









Кесте






Оқулық




Кері байланыс парақтары













Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназиясы

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

Такенова А.Е.

Күні:

18.01.2024ж

Сынып:

1 «Ә»


Сабақтың тақырыбы:

11 сабақ. Әже.

Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар(18-19 б)


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.2- оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану

1.4.1.1.-айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу;

1.2.8.2-.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:;

Сабақтың мақсаты

- оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады

.-айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазады;

-.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады; дауадысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді:;

Құндылықтар

АР-ҰЯТ: Отбасының, өз ортасының абыройын асыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут















Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут




























Сергіту сәті

2 минут



























Сабақты қорыту

6минут







Қосымша тапсырма

2минут



















Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Орын ауыстыру» ойыны

Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Бір оқушы ортада орындықсыз тұрады. Оның мақсаты: орын тауып алу. Ол оқушы, мысалы, сары жапырақ ұстағандардың немесе жасыл жапырақ ұстағандардың орындарымен ауысады. Сол кезде жүргізуші біреудің орнына жылдам отырып алу керек. Орындықсыз қалған оқушы ойыннан шығады.

Мұндағы мақсат – балалар сабақтың басында еркін қимылдар жасап, ойлары сергіп, сабаққа құлшыныспен қатысады.



Өткенді пысықтау

«Спиральді оқу» әдісі


Жаңа тақырып

Таныстырылым

1-жаттығу

Автор жайында қысқаша мәлімет беріледі.

Сырбай Мәуленов – ақын, көптеген кітаптар жазған. 1922 жылы Қостанай облысы Жан- келдин ауданы Торғай ауылында дүниеге келген. Ұлы Отан соғысына қатысқан.


ФС тапсырмасы

Оқылым

«Тізбектеп оқу» әдісі

Мұғалім оқушыларға өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқытады. Өлең мазмұнын өз сөздерімен әңгімелетеді. Өлеңдегі жіңішке дауысты дыбыстарды табады.


Ереже

Жіңішке дауысты дыбыстар: ә, е, ө, ү, і.


ЕБҚ

Әженің құшағын неге Күнге теңеген?

Сенің әжең қандай адам. Әңгімеле

Дәптермен жұмыс

Мұнда мұғалім з дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады.

Көркем жазу

Көркем жазуға берілген әріпті талапқа сай әдемі жазады.

З З З З З З З

з з з з з з з з


Сергіту сәті. «Қуат алу»

Барлығы «Шаттық шеңберіне» тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша қуат жібергені бойынша қайта келу керек.


ЕҚБ

Өлеңдегі жіңішке дауысты дыбысты тап.

Оларды тақтаға жаз.



Жазылым

2-жаттығу

Нүктелердің орнына тиісті әріптерді қойып, көшіріп жаз.





3-жаттығу

Жаңылтпашты тыңдап, жеке-жеке оқиды. Әр сөзде неше жіңішке дауысты дыбыс бар екенін айтады.

Жұмыс дәптерінде берілген тапсырманы орындайды.


ҚЖ:

Саралау тапсырмасы.

1-деңгей

«Үш сұрақ» әдісі

Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?

Жуан дауыстыларды атай аласың ба?

Жіңішке дауыстыларды атай аласың ба?


2-деңгей

Тиісті әріптерді қойып, өлеңді көшіріп жазады.

Бал...ның да т...легі,

Дан...ның да т...легі.


Ауырмасын ...шқашан

Аналардың ж...регі.


3-деңгей

Постер жасап, оны талдайды



Кері байланыс




Жұмыс ережесін естеріне түсі- реді:

Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!









Өлеңді спираль бойымен оқиды












Автормен танысады








Өлеңді тізбектей оқиды






Ережені жаттайды



Жеке жұмыс жасайды



Дәптермен жұмыс жасайды






Жаттығу жасайды








Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазады.










Дәптермен жұмыс жасайды










Саралау тапсырмала

рын орындайды







Тапсырмалар

ды дәптерге орындайды











Кері байаныс жасайды




Тамаша ойын!


Көңіл күйлерін көтеріп отыру


Тамаша !






Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды

Сөздерді аны, толық оқи алады







Өте жақсы!





Дескриптор:

Өлеңді тұтас, мәнерлеп оқиды

Өлеңнің мазмұнын айтады

Өлеңдегі сөздерден жіңішке дауысты дыбыстарды тауып айтады




Жарайсың!



Дескриптор:

Көркем жазу емлесін сақтап жазады

Әріптерді дұрыс түсіруді біледі








Сен мықтысың!




Дескриптор:

Сөздерді көркем жазады

Нүктелердің орнына тиісті әріптерді қойып, сөзді табады

Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады





Дескриптор:

Жаңылтпашты оқып, жатқа айтады

Жіңішке дауысты дыбыстардың астын сызады




Дескриптор:

1-деңгей:

Сұрақтарға жауап айтады

2-деңгей

Тиісті әріптерді қойып, өлеңді көшіріп жазады.

3-деңгей

Постер жасап, оны талдайды











«Білім сандығы» әдісі




Орындық




Жұмыс ережесі









Суреттер







Плакат






https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/826





Оқулық




Плакат







Жұмыс дәптері








Суреттер







Оқулық






Жұмыс дәптері









Жұмыс дәптері



Суреттер





Постер жасауға керекті заттар









Кері байланыс тақтасы








































Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназиясы

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

Такенова А.Е.

Күні:

19.01.2024ж

Сынып:

1 «Ә»

32

Сабақтың тақырыбы:

12 сабақ. Бәрінен де жақсы

Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.5.1.-мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру.

1.2.8.2-.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:;

1.3.6.1- әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу ;

Сабақтың мақсаты

.-мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.

-.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді:;

- әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады ;

Құндылықтар

АР-ҰЯТ: Отбасының, өз ортасының абыройын асыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут















Сабақ

тың ортасы

20 минут



































Сергіту сәті

2 минут




Сабақты қорыту

6минут


















Қосымша тапсырма

2минут






Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру

Балалар, сендер аналарыңды қалай қуантасыңдар?

Аналарыңды қуанту үшін не істейсіңдер?

Ендеше, бүгін сабаққа белсенді қатысқан балаларға аналарын қуанту үшін мынадай әдемі гүлдерді тарту етемін.



Өткенді пысықтау

«Гүл жинау»

Гүлдердің артында мынадай сұрақтар болады:

Дыбыс деген не? Әріп деген не?

Сөйлеу не арқылы жүзеге асады?

Дыбыстар нешеге бөлінеді?

Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?

Жуан дауысты дыбыстарды ата.

Жіңішке дауысты дыбыстарды ата.

Қоян, аю, шахтёр, әже, таға т.б. сөздерге дыбыстық талдау жаса.



Жаңа тақырып

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу

Автор жайында қысқаша мәлімет беріледі.

Ыбырай Алтынсарин (шын аты – Ибраһим) – қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогі, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері, ақын.

Балалар әдебиетінің атасы, «дала қоңырауы», ең алғаш қазақ қыздарына арнап мектеп ашты, әліпби жазды. Ол 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының аумағында дүниеге келген. Әкесінен

ерте айырылған соң, атасы Балқожаның қолында тәрбиеленді. Ыбырай бала кезінен бастап білімге және өз бетінше оқып білуге бейім болды. Көп оқыды.


Оқылым

Мұғалім «Бәрінен де жақсы» әңгімесін дауыстап оқиды. Оқушыларға әңгімені тізбектей оқытады.

Ана сөзін тағы қалай айтуға болады? (апа, шеше)

Кішкентай қыз қайда адасып қалды?

Ол не істеді?

Адамдар қызды не деп жұбатты?

Одан не сұрады?

Қыз оларға қалай жауап берді?


Жазылым

Дәптермен жұмыс

Мұнда мұғалім и дыбысының сөздің басында, ортасында, кейбір сөздерде ғана сөз соңында келетінін айтады.


Көру диктанты

2-жаттығу

Мақалды хормен, дауыстап бірнеше рет оқытып, жатқа айтқызады. Содан кейін жатқа жаздыруға болады.

«Ананың құшағы жылы» дегенді қалай түсінесіңдер? Ең аялы алақан кімдікі? Ең мейірімді жүрек кімдікі?


Сергіту сәті.

Артикуляциялық жаттығу орындату.

3 – тапсырма

Жұптық жұмыс

«Диалог» әдісі

Төменде берілген сұрақтар бойынша өз отбасың туралы жаз.

1.Отбасында қанша адам бар?

2.Ата-анаңның аты кім? Олар қайда жұмыс істейді?

3.Ағаң, әпкең бар ма? Оның аты кім?

4.Бос уақытыңда немен айналысасың?

ЕБҚ

Отбасың туралы сурет сал

ЕҚБ

Өз отбасыңдағы адамдардың орны қандай?

Кім отбасына көбірек жауап береді?


ФС тапсырмасы

ҚЖ:

«Менің отбасым» тақырыбы

Постер жасап, оны қорғау, талдау



Кері байланыс







Өз ойларын айтады







Гүлдердің артындағы тапсырмалар

ды орындап, гүлді себетке жинайды










Автормен танысады








Өз білімдерін ортаға салады









Сұрақтарға жауап береді


Көркем жазу

Жұмыс дәптеріндегі көркем жазуды жазады.

И И И И И И

и и и и и и и и




Дәптермен жұмыс жасайды




Жаттығу жасайды





Диалог жүргізеді









Жеке жұмыс жасайды








Қосымша жұмыс жасайды












Кері байланыс жасайды


Оқушыларды мақтап,көтермелеп отыру




Дескриптор:

Дыбыс және әріптерді ажырата алады

Дыбыстарды түрлерін біледі










Тамаша!









Дескриптор:

Мәтінді мәнерлеп, тұтас оқиды

Сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:

Жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтайды

Әріп элементтерін көркем жазу талаптарына сай жазады









Дескриптор:

Сұрақтарға жауап тауып, жазады

Отбасы туралы әңгіме құрастырады







Әдемі сурет!




Жақсы жауап!





Дескриптор:

Отбасы мүшелерін атай алады

Отбасындағы адамдардың орнын анықтайды







«Білім гүлі» әдісі










Тілектер парағы







Гүлдер суреттері









https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/1166








Суреттер






Оқулық




Жұмыс дәптері









Жұмыс дәптері



Жаттығу түрлері




Отбасы туралы суреттер




Оқушы жұмысы





Постер жасауға керекті заттар






Кері байланыс тақтасы












































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!