Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Күні 09.11.2018ж Пәні қазақ тілі |
Мұғалімі Қатысқандар саны – Қатыспағандар саны – |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыс және әріп |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыстар және әріптер туралы 3 сыныпта алған білімін еске түсіру, қайталау дауыссыз дыбыстар айтылу ерекшелігіне қарай пысықтау; Әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың шығармашылығын дамыту. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Жаңа сабақты меңгеру |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||
|
Әдістері |
Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл «топтастыру» «Ой қозғау» әдісі. «Автор орындығы». АКТ |
||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, тақырыптық сурет, бейне материалдар, слайд көрсетілімдері |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Шаттық шеңберін ұйымдастырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
|
Күннен, жерден нәр
алған |
|||||||||||||||||||
|
Миға шабуыл |
«Бәйге» ойынын ойнату. 10. Сөйлеу не үшін қажет? 20. Сөйлеудің қандай түрлері бар? 30. Ауызша сөйлеудің қандай түрін білесің? 40. Жазбаша сөйлеудің қандай түрлері бар. 50. Тіл туралы мақал – мәтелдер айт. 60. Сөйлеу мәдиенеті деген не? Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатынтаныстыру. Білімді жан-жақты тексеру кезеңі. Әр топқа сұрақтар жазылған парақ беріледі. 1-топ. Дыбыстар жайлы не білесіңдер?. 2-топ. Әріп жайлы не білесіңдер?. 3-топ. Дыбыстар түрлері. Дыбыс пен әріптің ерекшелігі. |
Шығармашылық қабілеттері артады. Топ ішінде бірлесіп жұмыс жасауға, әрқайсысының пікірімен санасуға үйренеді. |
|||||||||||||||||||
|
«Ой қозғау» әдісі |
1-жаттығу. Сөздерді оқыту. Көбелек, шың, ұлан, ер, жапырақ, өлке, көгершін, пияз, киік -Әр сөзде неше дыбыс, неше әріп бар екенін анықтау. -Қай сөзде дыбыс пен әріптің саны бірдей емес? -Дыбыс пен әріптің бір-бірінен өзгешелігі неде? |
|
|||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгеру кезеңі |
3 топқа кітаптағы 3 түрлі тапсырма беріледі. 2-жаттығу. Берілген сызба бойынша дыбыстарды топтап жазады. Дауысты Дауыссыз
3-жаттығуда берілген буындардан мақал құрастырып жазды. Оқу – білім бұлағы Білім – өмір шырағы. -Мақалдан тасымалдауға болмайтын сөзді тауып оқыту. «Кім жылдам?» ойыны Шарты: 3 топтан 3 оқушы шығарып мақал-мәтелдер айтып жарыстыру
4-жаттығу. Кестені толтыру
|
Дыбыстар туралы білімдерін еске түсіреді
Мақалдарды жаттап, жазады
Кестені толтырады.
|
|||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Бір, екі, үш – бойға жинап күш, Төрт, бес, алты – отыр, тұр, шалқы, Жеті, сегіз, тоғыз, он – орныңа қон.
|
Қимыл-қозғалыс жасайды |
|||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты бекіту |
5-жаттығу. Көп нүктенің орнына киіз үйге керекті жабдықтардың атауларын әліпби ретімен жазу. Киіз үйдің жабдықтары: есік, маңдайша, кереге, күлдіреуіш, сықырлауық, табалдырық, уық, шаңырақ 6-жаттығу. «Әліпби» сөзіне берілген анықтамаларды талдау. |
Киіз үйдің жабдықтарын жазу арқылы алфавитті еске түсіреді |
|||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Қазақ әліпбиін ретімен жазып келу |
|
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
«Басбармақ» әдісі |
Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау |
|
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыс және әріп
Дыбыс және әріп
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Күні 09.11.2018ж Пәні қазақ тілі |
Мұғалімі Қатысқандар саны – Қатыспағандар саны – |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыс және әріп |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыстар және әріптер туралы 3 сыныпта алған білімін еске түсіру, қайталау дауыссыз дыбыстар айтылу ерекшелігіне қарай пысықтау; Әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың шығармашылығын дамыту. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Жаңа сабақты меңгеру |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||
|
Әдістері |
Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл «топтастыру» «Ой қозғау» әдісі. «Автор орындығы». АКТ |
||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, тақырыптық сурет, бейне материалдар, слайд көрсетілімдері |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Шаттық шеңберін ұйымдастырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
|
Күннен, жерден нәр
алған |
|||||||||||||||||||
|
Миға шабуыл |
«Бәйге» ойынын ойнату. 10. Сөйлеу не үшін қажет? 20. Сөйлеудің қандай түрлері бар? 30. Ауызша сөйлеудің қандай түрін білесің? 40. Жазбаша сөйлеудің қандай түрлері бар. 50. Тіл туралы мақал – мәтелдер айт. 60. Сөйлеу мәдиенеті деген не? Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатынтаныстыру. Білімді жан-жақты тексеру кезеңі. Әр топқа сұрақтар жазылған парақ беріледі. 1-топ. Дыбыстар жайлы не білесіңдер?. 2-топ. Әріп жайлы не білесіңдер?. 3-топ. Дыбыстар түрлері. Дыбыс пен әріптің ерекшелігі. |
Шығармашылық қабілеттері артады. Топ ішінде бірлесіп жұмыс жасауға, әрқайсысының пікірімен санасуға үйренеді. |
|||||||||||||||||||
|
«Ой қозғау» әдісі |
1-жаттығу. Сөздерді оқыту. Көбелек, шың, ұлан, ер, жапырақ, өлке, көгершін, пияз, киік -Әр сөзде неше дыбыс, неше әріп бар екенін анықтау. -Қай сөзде дыбыс пен әріптің саны бірдей емес? -Дыбыс пен әріптің бір-бірінен өзгешелігі неде? |
|
|||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгеру кезеңі |
3 топқа кітаптағы 3 түрлі тапсырма беріледі. 2-жаттығу. Берілген сызба бойынша дыбыстарды топтап жазады. Дауысты Дауыссыз
3-жаттығуда берілген буындардан мақал құрастырып жазды. Оқу – білім бұлағы Білім – өмір шырағы. -Мақалдан тасымалдауға болмайтын сөзді тауып оқыту. «Кім жылдам?» ойыны Шарты: 3 топтан 3 оқушы шығарып мақал-мәтелдер айтып жарыстыру
4-жаттығу. Кестені толтыру
|
Дыбыстар туралы білімдерін еске түсіреді
Мақалдарды жаттап, жазады
Кестені толтырады.
|
|||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Бір, екі, үш – бойға жинап күш, Төрт, бес, алты – отыр, тұр, шалқы, Жеті, сегіз, тоғыз, он – орныңа қон.
|
Қимыл-қозғалыс жасайды |
|||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты бекіту |
5-жаттығу. Көп нүктенің орнына киіз үйге керекті жабдықтардың атауларын әліпби ретімен жазу. Киіз үйдің жабдықтары: есік, маңдайша, кереге, күлдіреуіш, сықырлауық, табалдырық, уық, шаңырақ 6-жаттығу. «Әліпби» сөзіне берілген анықтамаларды талдау. |
Киіз үйдің жабдықтарын жазу арқылы алфавитті еске түсіреді |
|||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Қазақ әліпбиін ретімен жазып келу |
|
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
«Басбармақ» әдісі |
Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау |
|
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













