Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні:Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Қ.И.Сәтбаев атындағы №7 мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні:Абикаева Жайнагуль Галымовна Қатысқандар саны:24 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. Ж дыбысы мен әрпі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың
жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен
сәйкестендіреді, жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың
жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай
жазады Кейбір оқушылар: әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жаза отырып өмірмен байланыстырады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ж дыбысы мен әрпі |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет пен ынтымақтастық
|
||||
|
Пән аралық байланыстар |
әдебиеттік оқу, дүниетану
|
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта
|
||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс пен әріп туралы біледі
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 2-мин
2-мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар шаттық шеңберін құрып, барлығына сәттілік тілейді. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туады. Ширату жаттығуы «Шатасқан әріптер» Оқушыға әріптер жазылған таратпа беріледі. Сол таратпадағы әріптерді біріктіріп сөз құрастырады. Жарық, жапырақ, жұлдыз, қобдиша, кебеже, әже т.б. «Миға шабуыл»әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
-Суретте не бейнеленген? –Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген? –Бұл жерді не деп атайды? Жайлау сөзі ж дыбысынан басталатынын аңғарта отырып, «Ж» дауыссыз екенін, оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсетіп, таңбасын үйрету. Бүгін балалар біз сіздермен Ж әріпін тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру; жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу мақсатымен таныс боламыз. |
Әріптер жазылған таратпа қағаз
Интер. тақта жайлау суреті |
|||
|
Сабақтың ортасы 6 мин
3 мин
13 мин
2 мин
4 мин
5 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтін құрастыр. «Кластер» әдісі. Оқушылар берілген сурет бойынша «Жарыс» тақырыбына мәтін құрастырады. Әр топ плакаттағы суреттерге өз қиялдарындағы жарысты бейнелеп, мәтін құрастырады.
-Мәтін не туралы айтылған? -Жарыста кім жеңеді? - Кім жарыс мәресіне тез жетеді? -Мәтінде жиі қайталанып тұрған қандай дыбыс бар? Әр топ «Бармақ» әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды. 2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Сөз құра. «Кім жылдам?» ойыны.Оқулық 92-бет. Жаңбыр тамшыларында тұрған буындардан сөз құрап, оны жазады,қай жұп көп сөз жазады.
Жа, ға, са, лау, жа, сыл, жыл, тыр, жа, уын, жа, рыс, Жа,рас, жү,зім, жу, а -Осы буындардан қандай сөздер құрастырдыңыздар? -Құрастырған сөздеріңізді оқыңыздаршы. -Ж дыбысы сөздің қай жерінен естіп тұрмыз? Оқушылар бірін-бірі бағалайды. «Жауап беретін әріптес әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. 3 тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. »Бастырып жазу» әдісі Оқушылар дәптерде берілген әріп элементтерін жазады. Ж_______________________________ Жж___________________________ ________________ж______________________ ___________жарыс__________________ Жарас_______________________________ Оқушыларды мұғалім бағалайды. Мадақтау. Жарайсың! Сергіту сәті Видеодағы әуен ырғағымен билеу.
4 – тапсырма. Жұптық жұмыс. Дыбыстық талдау. «Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы. Әр жұпқа таратпа қағазға жазылған сөздер беріледі. Оқушылар оған дыбыстық, буындық талдау жасайды. -Неше дыбыс бар? -Неше дауыссыз және дауысты дыбыс бар? -неше әріп бар? -Неше буыннан құралған? -Ж дыбысы қай буында кездеседі? Оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне смайликтер жабыстырады. 5-тапсырма. Жеке жұмыс. «Сәйкестендір» әдісі. Сөйлемдерді оқы. Жайлауда ат жарысы өтуде. Жарастың жорғасы мықты.Жанаттың аты желден де жүйрік. ____ • Сөйлемнен сызбаға сәйкес сөзді тауып жаз.
_________ _____________ _______________ • Не байқадың? Сөзде неше дыбыс, неше әріп бар? Неліктен? Мұғалімнің бағалауы. «Мадақтау» әдісі. Тамаша! Керемет! |
Суреттер» http://go.mail.ru/redir
Жаңбыр тамшылары
Жұмыс дәптері
Видеоро лик
Таратпа қағаз, смайлик
Таратпа қағаз |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Ұялы телефон» әдісі. Оқушылардың алдарындағы парақшаларды ұялы телефонның клавиатура тәрізді бір-біріне хабарлама жазады. -көмек қажет болды -қызықты болды - өте жақсы
|
Парақша лар ұялы телефон |
|||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Топтық,жұптық жұмыстар. Мәтін құрастыруға суреттер беру. Барлық тапсырманы орындау кезінде уақытынан бұрын тапсырманы орындаған оқушылар үлгермей жатқан оқушыларға көмектеседі. Таратпа әріптерді, буындарды тарата отырып, сөз құрап, дыбыстық талдау жасау |
Топтық «Бармақ» әдісі,Жұптық «Жауап беретін әріптес», «Көңілді смайликтер» әдісі,мұғалімнің мадақтауы, өзін өзі бағалау арқылы бағалау. Дескриптор: - сөйлемдерді қатесіз оқиды - сызбаға сәйкес сөзді анықтайды - сөздегі дыбыс пен әріп санын анықтайды
|
мектептегі қауіпсіздік ережелерін сақтау; -оқу құралдарын дұрыс қолдану |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. Ж дыбысы мен әрпі
Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. Ж дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні:Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Қ.И.Сәтбаев атындағы №7 мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні:Абикаева Жайнагуль Галымовна Қатысқандар саны:24 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. Ж дыбысы мен әрпі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың
жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен
сәйкестендіреді, жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың
жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай
жазады Кейбір оқушылар: әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жаза отырып өмірмен байланыстырады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ж дыбысы мен әрпі |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет пен ынтымақтастық
|
||||
|
Пән аралық байланыстар |
әдебиеттік оқу, дүниетану
|
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта
|
||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс пен әріп туралы біледі
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 2-мин
2-мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар шаттық шеңберін құрып, барлығына сәттілік тілейді. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туады. Ширату жаттығуы «Шатасқан әріптер» Оқушыға әріптер жазылған таратпа беріледі. Сол таратпадағы әріптерді біріктіріп сөз құрастырады. Жарық, жапырақ, жұлдыз, қобдиша, кебеже, әже т.б. «Миға шабуыл»әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
-Суретте не бейнеленген? –Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген? –Бұл жерді не деп атайды? Жайлау сөзі ж дыбысынан басталатынын аңғарта отырып, «Ж» дауыссыз екенін, оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсетіп, таңбасын үйрету. Бүгін балалар біз сіздермен Ж әріпін тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру; жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу мақсатымен таныс боламыз. |
Әріптер жазылған таратпа қағаз
Интер. тақта жайлау суреті |
|||
|
Сабақтың ортасы 6 мин
3 мин
13 мин
2 мин
4 мин
5 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтін құрастыр. «Кластер» әдісі. Оқушылар берілген сурет бойынша «Жарыс» тақырыбына мәтін құрастырады. Әр топ плакаттағы суреттерге өз қиялдарындағы жарысты бейнелеп, мәтін құрастырады.
-Мәтін не туралы айтылған? -Жарыста кім жеңеді? - Кім жарыс мәресіне тез жетеді? -Мәтінде жиі қайталанып тұрған қандай дыбыс бар? Әр топ «Бармақ» әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды. 2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Сөз құра. «Кім жылдам?» ойыны.Оқулық 92-бет. Жаңбыр тамшыларында тұрған буындардан сөз құрап, оны жазады,қай жұп көп сөз жазады.
Жа, ға, са, лау, жа, сыл, жыл, тыр, жа, уын, жа, рыс, Жа,рас, жү,зім, жу, а -Осы буындардан қандай сөздер құрастырдыңыздар? -Құрастырған сөздеріңізді оқыңыздаршы. -Ж дыбысы сөздің қай жерінен естіп тұрмыз? Оқушылар бірін-бірі бағалайды. «Жауап беретін әріптес әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. 3 тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. »Бастырып жазу» әдісі Оқушылар дәптерде берілген әріп элементтерін жазады. Ж_______________________________ Жж___________________________ ________________ж______________________ ___________жарыс__________________ Жарас_______________________________ Оқушыларды мұғалім бағалайды. Мадақтау. Жарайсың! Сергіту сәті Видеодағы әуен ырғағымен билеу.
4 – тапсырма. Жұптық жұмыс. Дыбыстық талдау. «Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы. Әр жұпқа таратпа қағазға жазылған сөздер беріледі. Оқушылар оған дыбыстық, буындық талдау жасайды. -Неше дыбыс бар? -Неше дауыссыз және дауысты дыбыс бар? -неше әріп бар? -Неше буыннан құралған? -Ж дыбысы қай буында кездеседі? Оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне смайликтер жабыстырады. 5-тапсырма. Жеке жұмыс. «Сәйкестендір» әдісі. Сөйлемдерді оқы. Жайлауда ат жарысы өтуде. Жарастың жорғасы мықты.Жанаттың аты желден де жүйрік. ____ • Сөйлемнен сызбаға сәйкес сөзді тауып жаз.
_________ _____________ _______________ • Не байқадың? Сөзде неше дыбыс, неше әріп бар? Неліктен? Мұғалімнің бағалауы. «Мадақтау» әдісі. Тамаша! Керемет! |
Суреттер» http://go.mail.ru/redir
Жаңбыр тамшылары
Жұмыс дәптері
Видеоро лик
Таратпа қағаз, смайлик
Таратпа қағаз |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Ұялы телефон» әдісі. Оқушылардың алдарындағы парақшаларды ұялы телефонның клавиатура тәрізді бір-біріне хабарлама жазады. -көмек қажет болды -қызықты болды - өте жақсы
|
Парақша лар ұялы телефон |
|||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Топтық,жұптық жұмыстар. Мәтін құрастыруға суреттер беру. Барлық тапсырманы орындау кезінде уақытынан бұрын тапсырманы орындаған оқушылар үлгермей жатқан оқушыларға көмектеседі. Таратпа әріптерді, буындарды тарата отырып, сөз құрап, дыбыстық талдау жасау |
Топтық «Бармақ» әдісі,Жұптық «Жауап беретін әріптес», «Көңілді смайликтер» әдісі,мұғалімнің мадақтауы, өзін өзі бағалау арқылы бағалау. Дескриптор: - сөйлемдерді қатесіз оқиды - сызбаға сәйкес сөзді анықтайды - сөздегі дыбыс пен әріп санын анықтайды
|
мектептегі қауіпсіздік ережелерін сақтау; -оқу құралдарын дұрыс қолдану |
|||
шағым қалдыра аласыз

















