|
Бөлім |
«Табиғат физикасы. Жарық,дыбыс, электрлік магниттілік» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыс қалай пайда болады? |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.3.1 – дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру 3.1.2.3 – эксперименттіжоспарлаужәнежүргізу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыс қаттылығының арақашықтыққа байланысты болатынын анықтайды |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру «Жедел жауап» әдісі 1.Қандай заттар дыбыс шығара алады? 2.Зат дыбысты қалай шығарады? 3.Дыбысты қаттырақ шығару үшін не істеу керек? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Тапсырманы тексертеді
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 108-бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 5 мин 6 мин |
1-тапсырма Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Дыбыстың қаттылығы арақашықтықпен қаншалықты байланысты? ЕББҚ Нені зерттедің? Талқылау сұрақтары: 1.Дыбыс қандай жағдайда жылдам таралады? 2 – тапсырма Жеке жұмыс «Сипатта» әдісі Суретті сипатта. Әр суретте дыбыс қандай ортада таралып жатыр? ЕББҚ Суреттерден не көріп тұрсың? Талқылау сұрақтары: 1.Дыбыс әртүрлі ортада бірдей жылдамдықпен тарала ма? |
Зерттеу жүргізеді
Суреттердегі дыбыстардың таралу ортасын анықтайды |
Дескриптор: -дыбыс қай кезде қатты болатынын анықтайды- -дыбыс қай кезде ақырын болатынын анықтайды -пікірін тұжырымдайды- ЕББҚ Дескриптор: -сұраққа жауап береді
Дескриптор: -бірінші суреттегі дыбыстың таралу ортасын анықтайды-1б -екінші суреттегі дыбыстың таралу ортасын анықтайды-1б -үшінші суреттегі дыбыстың таралу ортасын анықтайды-1б -пікірін тұжырымдайды-1б ЕББҚ Дескриптор: -сұраққа жауап береді |
Оқулық 108-бет Таратпа |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
3- тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Масалар мен зауза қоңызының дыбысы қалай ерекшеленеді? Қанаттарының қозғалысының жиілігіне қатысы бар ма? Қандай? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тербеліс деген не? «Тралалалалала» әуеніне қол жаттығуына арналған қимылдар жаса |
Сұрақтарға жауап береді Сұраққа жауап береді Әуенге сәйкес қол жаттығуларын жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -масаның дыбысының ерекшелігін айтады-1б -зауза қоңызының дыбысының ерекшелігін айтады-1б -себебін анықтайды-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 109-бет Бейнежазба |
|
|
10 мин |
4 –тапсырма Жеке жұмыс «Орнын тап» әдісі Суретте берілген нысандардың әрқайсысының дыбыс қаттылығының деңгейін анықта. Нысандарды дыбыс қаттылығы деңгейінің өсу реті бойынша ата. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Дыбыс қай кезде жоғары болады? |
Нысандарды дыбыс қаттылығы деңгейінің өсу реті бойынша атайды |
Дескриптор: - берілген нысандардың дыбыс қаттылығының деңгейін анықтайды-1б - дыбыс қаттылығы деңгейінің өсу реті бойынша атайды-1б -қатты дыбыстан қорғану жолын айтады-1б |
Таратпа |
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма Құлаққап қандай кезде пайдалы, қай кезде зиян? Зертте. |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыс қалай пайда болады ҚМЖ 3 сынып ЖАРАТ
Дыбыс қалай пайда болады ҚМЖ 3 сынып ЖАРАТ
|
Бөлім |
«Табиғат физикасы. Жарық,дыбыс, электрлік магниттілік» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыс қалай пайда болады? |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.3.1 – дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру 3.1.2.3 – эксперименттіжоспарлаужәнежүргізу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыс қаттылығының арақашықтыққа байланысты болатынын анықтайды |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру «Жедел жауап» әдісі 1.Қандай заттар дыбыс шығара алады? 2.Зат дыбысты қалай шығарады? 3.Дыбысты қаттырақ шығару үшін не істеу керек? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Тапсырманы тексертеді
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 108-бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 5 мин 6 мин |
1-тапсырма Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Дыбыстың қаттылығы арақашықтықпен қаншалықты байланысты? ЕББҚ Нені зерттедің? Талқылау сұрақтары: 1.Дыбыс қандай жағдайда жылдам таралады? 2 – тапсырма Жеке жұмыс «Сипатта» әдісі Суретті сипатта. Әр суретте дыбыс қандай ортада таралып жатыр? ЕББҚ Суреттерден не көріп тұрсың? Талқылау сұрақтары: 1.Дыбыс әртүрлі ортада бірдей жылдамдықпен тарала ма? |
Зерттеу жүргізеді
Суреттердегі дыбыстардың таралу ортасын анықтайды |
Дескриптор: -дыбыс қай кезде қатты болатынын анықтайды- -дыбыс қай кезде ақырын болатынын анықтайды -пікірін тұжырымдайды- ЕББҚ Дескриптор: -сұраққа жауап береді
Дескриптор: -бірінші суреттегі дыбыстың таралу ортасын анықтайды-1б -екінші суреттегі дыбыстың таралу ортасын анықтайды-1б -үшінші суреттегі дыбыстың таралу ортасын анықтайды-1б -пікірін тұжырымдайды-1б ЕББҚ Дескриптор: -сұраққа жауап береді |
Оқулық 108-бет Таратпа |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
3- тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Масалар мен зауза қоңызының дыбысы қалай ерекшеленеді? Қанаттарының қозғалысының жиілігіне қатысы бар ма? Қандай? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тербеліс деген не? «Тралалалалала» әуеніне қол жаттығуына арналған қимылдар жаса |
Сұрақтарға жауап береді Сұраққа жауап береді Әуенге сәйкес қол жаттығуларын жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -масаның дыбысының ерекшелігін айтады-1б -зауза қоңызының дыбысының ерекшелігін айтады-1б -себебін анықтайды-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 109-бет Бейнежазба |
|
|
10 мин |
4 –тапсырма Жеке жұмыс «Орнын тап» әдісі Суретте берілген нысандардың әрқайсысының дыбыс қаттылығының деңгейін анықта. Нысандарды дыбыс қаттылығы деңгейінің өсу реті бойынша ата. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Дыбыс қай кезде жоғары болады? |
Нысандарды дыбыс қаттылығы деңгейінің өсу реті бойынша атайды |
Дескриптор: - берілген нысандардың дыбыс қаттылығының деңгейін анықтайды-1б - дыбыс қаттылығы деңгейінің өсу реті бойынша атайды-1б -қатты дыбыстан қорғану жолын айтады-1б |
Таратпа |
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма Құлаққап қандай кезде пайдалы, қай кезде зиян? Зертте. |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз













