ЖШС «KEMENGER» жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
Әліппе 12-сабақ
|
Бөлім |
Жанды табиғат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Джаримбетова К.У |
|||||
|
Күні: |
15.09.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№12 Дыбыс.Буын.Сөз. Білім - кітапта |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды; байланыстырып сөйлейді; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді; жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін жазады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Жанұям – қорғаным, ата-анам – тірегім!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы 3мин |
Психологиялық ахуал «Амансыңба?!» музыкалық әуен Өткенді қайталау. «Өз есіміңді буындап айт және сәйкес ұяшықты тап» ойынын ойнату. Шарты: Парталас жұп бір-біріне өз есімдерін буынға бөліп айтып береді. Сөздің буынын анықтауда қате кетсе, бір-бірін түзетеді. Өз есімінің буындық санына сәйкес тақтаға ілінген «1», «2», «3», «4» санды ұяшықтарды таңдайды. Мысалы, Райхан есімді қыз «2» санды ұяшықты атайды. Дұрыс атаған оқушылар жеңімпаз атанады. Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру |
Оқушылар өз есімін буынға бөліп, буын санына сәйкес ұяшықты таңдайды. |
ҚБ бағалау
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ҚБ 1-тапсырма Топтық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі Тыңдалым.Айтылым.Оқылым ОДД:білу,түсіну,қолдану «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Нұсқау: Берілген сызбаға сәйкес суретті (аққу, торғай, тоқылдақ) тауып, буындап оқу.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Тор-ғай сөзін буындап айтады
|
Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып, 1-сурет бойынша дыбыстарды, 2, 3-суреттер бойынша буындап «оқиды». |
Жетістік критерийі: Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды Әр алған мадақтауға бір кітаптан беріп отырады
|
суреттер |
||
|
5 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Мен білемін» әдісі Нұсқау: Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып оқиды
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мысық сөзіндегі дауысты дыбыстарды айтады |
Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып, 1-сурет бойынша дыбыстарды, 2, 3-суреттер бойынша буындап «оқиды».
|
Жетістік критерийі: Сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын оқиды Әр алған мадақтауға бір кітаптан беріп отырады
|
|
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Жеке жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Көркем жазу» әдісі Жазылым Нұсқау: Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу. |
Оқушы партада дұрыс отырады, қаламды дұрыс ұстайды. Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. |
Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазу талаптарына сай жазады ҚБ Әр алған мадақтауға бір кітап беріп отырады
|
Дәптер
|
||
|
2 мин |
Сергіту жаттығуы |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
5 мин |
(МК, Т) Сабақты бекіту және саралау Суреттердің алғашқы дыбыстарынан қандай сөз шығаруға болады?» тапсырмасымен жұмыс. «Сөз тану» айдары бойынша берілген «Кітап – білім бұлағы» мақалының мәнін ашу. Ол үшін: Мақалды QR немесе үнтаспадан тыңдату
Саралау тапсырмаларын орындату: 1.деңгей: «Кітап» сөзін буынға бөліп айт. Бірінші буындағы дыбыстарды ата.
2.деңгей: «Кітап» сөзімен сөйлем құра.
3.деңгей: «Кітап – білім бұлағы» дегендегі «бұлақ» сөзінің мағынасын қалай түсінесің? Сұраққа жауапты «Менің алғашқы сөздігім» көмекші құралынан ізде. |
Оқушылар жаңылтпашты үнтаспадан тыңдап, жатқа айтады. Саралау тапсырмаларын орындайды. Оқушылар сабақта түсінгендері бойынша бір-біріне сұрақ қояды. |
ҚБ. Бағалау
|
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Белгі бер»
|
Сабақтағы көңіл күйлерін белгілер әдісімен көрсетеді. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыс.Буын.Сөз. Білім - кітапта
Дыбыс.Буын.Сөз. Білім - кітапта
ЖШС «KEMENGER» жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
Әліппе 12-сабақ
|
Бөлім |
Жанды табиғат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Джаримбетова К.У |
|||||
|
Күні: |
15.09.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№12 Дыбыс.Буын.Сөз. Білім - кітапта |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды; байланыстырып сөйлейді; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді; жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін жазады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Жанұям – қорғаным, ата-анам – тірегім!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы 3мин |
Психологиялық ахуал «Амансыңба?!» музыкалық әуен Өткенді қайталау. «Өз есіміңді буындап айт және сәйкес ұяшықты тап» ойынын ойнату. Шарты: Парталас жұп бір-біріне өз есімдерін буынға бөліп айтып береді. Сөздің буынын анықтауда қате кетсе, бір-бірін түзетеді. Өз есімінің буындық санына сәйкес тақтаға ілінген «1», «2», «3», «4» санды ұяшықтарды таңдайды. Мысалы, Райхан есімді қыз «2» санды ұяшықты атайды. Дұрыс атаған оқушылар жеңімпаз атанады. Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру |
Оқушылар өз есімін буынға бөліп, буын санына сәйкес ұяшықты таңдайды. |
ҚБ бағалау
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ҚБ 1-тапсырма Топтық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі Тыңдалым.Айтылым.Оқылым ОДД:білу,түсіну,қолдану «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Нұсқау: Берілген сызбаға сәйкес суретті (аққу, торғай, тоқылдақ) тауып, буындап оқу.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Тор-ғай сөзін буындап айтады
|
Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып, 1-сурет бойынша дыбыстарды, 2, 3-суреттер бойынша буындап «оқиды». |
Жетістік критерийі: Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды Әр алған мадақтауға бір кітаптан беріп отырады
|
суреттер |
||
|
5 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Мен білемін» әдісі Нұсқау: Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып оқиды
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мысық сөзіндегі дауысты дыбыстарды айтады |
Суретке сәйкес сызбаны дыбыстармен толықтырып, 1-сурет бойынша дыбыстарды, 2, 3-суреттер бойынша буындап «оқиды».
|
Жетістік критерийі: Сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын оқиды Әр алған мадақтауға бір кітаптан беріп отырады
|
|
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Жеке жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Көркем жазу» әдісі Жазылым Нұсқау: Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әріп элементтерін бастырып жазу. |
Оқушы партада дұрыс отырады, қаламды дұрыс ұстайды. Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. |
Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазу талаптарына сай жазады ҚБ Әр алған мадақтауға бір кітап беріп отырады
|
Дәптер
|
||
|
2 мин |
Сергіту жаттығуы |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
5 мин |
(МК, Т) Сабақты бекіту және саралау Суреттердің алғашқы дыбыстарынан қандай сөз шығаруға болады?» тапсырмасымен жұмыс. «Сөз тану» айдары бойынша берілген «Кітап – білім бұлағы» мақалының мәнін ашу. Ол үшін: Мақалды QR немесе үнтаспадан тыңдату
Саралау тапсырмаларын орындату: 1.деңгей: «Кітап» сөзін буынға бөліп айт. Бірінші буындағы дыбыстарды ата.
2.деңгей: «Кітап» сөзімен сөйлем құра.
3.деңгей: «Кітап – білім бұлағы» дегендегі «бұлақ» сөзінің мағынасын қалай түсінесің? Сұраққа жауапты «Менің алғашқы сөздігім» көмекші құралынан ізде. |
Оқушылар жаңылтпашты үнтаспадан тыңдап, жатқа айтады. Саралау тапсырмаларын орындайды. Оқушылар сабақта түсінгендері бойынша бір-біріне сұрақ қояды. |
ҚБ. Бағалау
|
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Белгі бер»
|
Сабақтағы көңіл күйлерін белгілер әдісімен көрсетеді. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


















