Білім беру ұйымының
атауы
|
|
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
Алматыкітап
|
|
Бөлім:
|
Табиғат
физикасы
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
|
Күні:
|
|
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№30 сабақ. Дыбыстар қандай
болады?
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
2.5.3.1 - дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін
жіктеу
|
|
Сабақтың мақсаты
|
дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс
көздерін жіктейді
|
|
Құндылықтар
|
Талап: жаңаны тануға,білуге
құштар болу
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй тапсырмасын
сұрау
Дыбыстың өсімдіктер
мен жануарларға тигізетін әсері туралы мәлімет жина. Хабарлама
дайында.
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй
тапсырмасын
Оқиды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Дайындаған
хабарламасын оқиды-1б
|
|
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
Жаңа
сабақ
ФС
тапсырма
1-тапсырма
Шиыршықты
айналдыра отырып, сөзді оқы. Ол нені білдіреді?
ДЫБЫС сөзі
шықты.
|
Шиыршықты айналдыра сөзді
оқы
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Шиыршықты айналдыра сөзді
оқиды-1б
|
|
|
|
2-тапсырма
Суретке
қара. Оқу кабинеттерінде парталар неліктен осылай
орналасқан?
Топпен
жұмыс істеу барысында оқушыларды қалай отырғызу қажет?
Неліктен?
Біз дыбыстар әлемінде өмір сүреміз.Қай жерде
болмасын түрлі дыбыстардың ортасында боламыз.Өмірімізге етене
кіріп,араласып кеткені сонша сағаттың тықылын,адамның жүрегіндегі
соғу дыбысын, айналамыздағы түрлі шуларды
елемейміз.
|
Сұраққа жауап
береді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа жауап
береді-1б
|
Сурет
|
|
|
ЕБҚ және
ЕБҚ
3-тапсырма
Айсұлу
схема құрастырады. Дыбыс таралатын ортаның қандай болатынын
айт.
Дыбыстың
таралуына қарай екі толқынға жіктейміз : Қатты денелерде көлденең
толқындар,бос кеңістікте (ауада) серпінді толқын.Сөйлеген сөз
серпінді толқын арқылы тарайды.Дыбыс қабылдағыштар қабылданған
дыбыс толқынын энергияның басқа түріне
айналдырады.
|
Дыбыс таралатын ортаны
айтады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Дыбыс таралатын ортаны
айтады-1б
|
|
|
|
4-тапсырма
Қай
ортада дыбыстың жақсы тараталатынын болжа. Қуаныштың құрған
диаграммасы бойынша өзіңді тексере аласың ба?
Қорытынды. Дыбыс кеңістік ортада өте жақсы
таралады.
Дыбысты
есту үшін мыналар қажет:
-дыбыс
көзі
-дыбыс
таралатын орта
-дыбыс
қабылдағыш (құлақ)
Дыбыс
вакуумда таралмайды.
Вакуум (лат. тілінен аударғанда –бос)-заттардан
бос кеңістік.
|
Дыбыстың таралу жолын
атайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Дыбыстың таралу жолын
атайды-1б
|
|
|
|
5-тапсырма
«Зертте» айдары
Айсұлу
«Дыбыс» деген тақырыпқа зерттеу жүргізбек болды. Ол қажетті ақпарат
көздерін таңдады. Айсұлу қай ақпарат көзін дұрыс таңдамады?
Ойлан.
Су асты әлемін дұрыс таңдамады
|
Зерттеу
жүргізеді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Зерттеу
жүргізеді-1б
Қай ақпарат көзін дұрыс
таңдамағанын табады-1б
|
|
|
|
6-тапсырма
Саққұлақ неліктен жерге құлағын төсеп жатыр?
Түсіндір.
Балықшы
неге ренжулі?
Саққұлақ дыбыс естіп жатыр.
Өйткені балалар қатты дыбыс шығарып,шулап,балықты
қашырды.
|
Сұраққа жауап
береді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа жауап
береді-1б
|
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Бекіту
Сен
білесің бе?
Жануарлардың бәрі дыбысты біз ести бермейді.
Шегіртке дыбысты аяғымен естиді. Жыланның құлағы жоқ. Ол дыбысты
ауа арқылы қабылдайды. Әйтсе де жылан төмен дыбысты басын жерге
төсеп жатып естиді. Ал балықтар бүкіл денесімен естиді.
Дыбыс
қалай таралады?
Қай
дене мүшесінсіз дыбысты ести алмайсың?
Қандай
ортада дыбыс өте жақсы таралады?
Үй
тапсырмасы
Ғарышта
дыбыс тарала ма? Неліктен? Осы туралы сен қайдан біле
аласың?
Кері
байланыс
|
Сұраққа жауап
береді
Үй тапсырмасы
алады
Кері байланыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді-1б
«Білім заряды»
әдісі
|
Оқулық
|
|