Дыбысты бәсеңдетуге бола ма? 4 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дыбысты бәсеңдетуге бола ма? 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні:

Кукиева Айдана Сапарғалиқызы

Күні:

09. 02. 2026

Сынып:

4 «Д»

Сабақтың тақырыбы:

21 сабақ. Дыбысты бәсеңдетуге бола ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру;


Сабақтың мақсаты

Дыбыстың кедергіге жұтылуын эксперимент жүргізу арқылы зерттейді;

Құндылық:

Ақпан айы: Жасампаздық пен жаңашылдық айы

Апта дәйексөзі: «Ойлы оқушы – ертеңгі жаңашыл

тұлға »

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


















Өткен білімді еске түсіру







Жаңа білім

















































Бекіту











































Кері байланыс


Психологиялық ахуал қалыптастыру

Жақсы тілектер тілеу

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


Үй тапсырмасы

Ормандағы дыбыстың шағылуын суреттеуге тырыс.



ЖИ: «wordwall.» ойыны




Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Оқулықпен жұмыс

Дыбыс қай суретте бәсең естіліп тұрдеп ойлайсыңдар?

Ж:2- ші суретте сағат дыбысы сызғыш бойымен қатты естіледі

1-суретте сағаттың дыбысы жан-жаққа шашырап бәсеңдеу естіледі


Саралау: шығармашылық ізденіс

Салыстыр. Мұғалім оқушыларға жағдаят ұсынады, яғни пәтерде (үйінде немесе сынып бөлмесінде) жөндеу жұмысы жүріп жатқан кездегі өз тәжірибесімен бөлісу. Жеке тәжірибесі бар оқушылар жауап беруге тырысады. «Бос бөлмеде дыбыс қалай естіледі?» (Жаңғырады, жайсыз, қатты естіледі). Топтарға бос бөлменің суреті таратылады (үш қабырға, еден, төбесі). Топта мәселені шешу ұсынылады. «Осы бос бөлме өмір сүруге қолайлы болуы үшін не істеу керек?» (Жиһаз қою керек). Бөлменің суретіне жиһаз сұлбалары орналастырылады немесе бояу қарындаштарымен жиһаз суреттері салынады. «Бөлмеге жиһаз қойылып, кілем төселген соң тағы не өзгеруі мүмкін?» (Енді бөлмеде дыбыс құлаққа жағымды естіледі). «Неліктен?» сұрағына жауап беру барысында балалар бұл құбылысты дыбыстың жұтылуымен байланыстырады..




«Дыбыста» ойыны

Алдымен қатты дыбыста, кейін оны жайлап шығарып көр.

Не байқадың?

Ж: Дыбыс күшейеді және бәсеңдейді.




ФС тапсырмасы

Дыбыстың қасиетін қалай қолданады?

Ж: Дәрігерлер арнайы аппаратпен жүрек қағысын естиді, концерт залында дыбыстың жұтылуын пайдаланды.


Саралау тапсырмасы

Дыбыстың күшеюі мен жұтылуын

Белгіле


+ +

Трактор 1 Вагон 1



Үй тапсырмасы


Дыбысты бәсеңдеуіне зерттеу жүргізіп кел. Үйде қандай жағдайда дыбыс бәсеңдейді екен?









Шаттық шеңберін түзеді








Суреттері туралы түсіндірме

Айтады











Дыбыстың бәсеңдеу жолдарына зерттеулер жүргізеді









Сұрақтарға жауап береді



Мұғалім оқушылардың қатысуымен дыбыстың жұтылуын жарықтың жұтылуымен (немесе судың топыраққа жұтылуы) салыстыра отырып түсіндіреді














Тәжірибе жасайды



Сұрақтарға жауап береді










Сабақты қорытындылау тапсырмасын орындайды




Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады




Суреттегі заттардың қайсысы дыбысты күшейтеді ,қайсысы бәсеңдетеді екенін тауып белгілейді







Үй тапсырмасын алады














Кері байланыс береді








Мадақтау арқылы бағалап отыру




ҚБ:


Дескриптор:

Ормандағы дыбыстың шағылуын суреттейді-1б







Дескриптор:

Дыбыстардың бәсеңдеу жолдарын атай алады-1Б

Зерттеулер жүргізе алады-1Б







ҚБ:


Дескриптор:

Дыбыстарды салыстырады-1б

Жұмыс нәтижесін қорытындылай алады-1б

Өз өйын толық жеткізе алады-1б






Дескриптор:

Дыбыс туралы білімдері толық-1Б

Дыбысты күшейтетін және бәсеңдететін заттарды белгілеп шықты-1Б

Тапсырманы орындау арқылы сабақты қорытындылайды-1Б



Дескриптор:

Дыбыстың күшеюі мен жұтылуын

Белгілейді-1б















«Білім теңізіне кеме жібер» әдісі











https://wordwall.net/resource/83293844










Керекті заттар: Сүлгі, металл түтік, жастықша.












Суреттер








Оқулық












Тапсырма орындауға арналған парақтар













Дыбысты өзгертуге болатын заттардың суреттері













Суреттер








Кері байланыс тақтасы























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі