|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дыбыстың шығылуы деген не? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.2. жарықтың шағылуы және жұтылуы деген сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру; 4.1.2.2. алынаған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыстың шағылуы мен таралуы туралы білетін болады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Білуге, жаңа дүниені үйренуге құштар болу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды 4 топқа бөліп аламын: 1 – топ «Дарындылар» 2 – топ «Үздіктер» 3 – топ «Таланттылар» 4 – топ «Дарындылар» Балалар, біз өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? Жарайсыңдар! Енді сол тақырыпты т үсінгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар дайындап келдім; Дайынсыңдар ма? «Найзағай» әдісі 1.Жарық көздерінің неше түрі бар? 2.Табиғи жарық көзі дегеніміз не? Мысал келтір 3.Жасанды жарық көзі деген не? Мысал келтір 4. Жарық сәулесі қалай таралады? 5. Көлеңке дегеніміз не? (Жарық денеге келіп түскен кезде дененің келесі жағында пайда болатын қа¬раңғы дақ) 6. Көлеңкесін тап. Неліктен бұлардың көлеңкесі өзінен өте үлкен, екіншісінікі керісінше кішкентай? Бұл суретшінің қателігі ме? 7.Шынайы өмірде көлеңкенің өте үлкен болуымен кездестіңдер ме? Қай кезде көлеңке үлкен болады? 8.Бір тәулік бойынша ағаштардың көлеңкелері бірнеше рет өзгереді,неліктен?
Жарайсыңдар! Сабақты оқушыларға түрлі дыбыстарды тыңдатудан бастаймын. (күннің күркіреу). Естіген дыбыстарыңды қалай жіктер едіңдер? Дыбыс қалай таралады? (барлық бағытта) Сабақ мақсатымен таныстыру: Дыбыстың шағылуы мен таралуы туралы білетін болады; Балалар,сендер үлкен таулы жерде болып көріп па едіңдер? Тауда дауыс қалай шығады?
Эврика мен Негеш не істеп жүр? Негеш не істеп тұр деп ойлайсың? Суреттегі сызықтар нені білдіреді? Балалар тағы қандай дыбыстар естуі мүмкін? Шағылу деген не деп ойлайсың? Дыбыстың шағылуы мүмкін бе? Дыбыстың шағылуынан пайда болатын құбылыс жаңғырық деп аталады.
Балалар, қалай ойлайсыңдар, көп қабатты үйдің жоғарғы қабаты мен төменгі қабатында шудың естілу мүмкіндігі қандай? Неге олай деп ойлайсыңдар? Екі затты қолдану арқылы дыбыстың шағылуын түсіндіремін;
Дыбыс жарық тәрізді айналадағы денелерге соғылып, кері шағылады. Оның шағылуын «жаңғырық» деп атайды.
Дыбыстар қандай ортада таралады ? Қатты,газ,сұйық түрінде таралады. Ваккум түрінде дыбыс таралмайды. Сергіту сәті 1 – тапсырма Топтық жұмыс. Зерттеу жұмысы 1- топ: 1. Су құйылған ыдыс және тас дайындап алыңыз. 2. Тасты судың ішіне тастаңыз. 3. Судың бетінде пайда болған толқындарға мұқият қараңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз: - Суға түскен тастан пайда болған толқындар қалай таралды? - Су толқындарының орталығы қай жерде? Тәжірибеге сүйеніп, дыбыстың қалай таралатынын түсіндіріңіз. Суға лақтырған немесе түскен заттан пайда болған толқындар шеңбер жасап тарайды. 2- топ: Екі полиэтилен пакетін дайындап, бірінші пакеттің жартысын құммен, екінші пакетті сумен толтырып аузын байлаймыз. Алдымен құм салынған пакетті үстел үстіне қоямыз. Бір оқушы тиынмен үстелді тарсылдатып көріп, екіншісі құмы бар пакетке құлағын тосып тыңдайды. - Дыбыс қандай болды? Енді үстелдің үстіне су құйылған пакетті қоямыз. Бір оқушыға тиынмен үстелді тарсылдатып, екіншісі суы бар пакетке құлағын тосып тыңдайды. Дыбыстарды салыстырады. • Не өзгерді? Бұл зерттеуден «Дыбыс қатты денеде де, сұйықтықта да таралады» деген қорытындыға келеді. 3- топ: Бейнетаспаға қарап отырып қандай қорытындыға келесің? Жиһазы жоқ бөлмедегі дыбыс толқыны және жиһазы бар бөлмедегі дыбыс толқынын зерттеу,қорытындыға келу 4 – топ Аспаптарды дыбыс күшейту үшін қандай құбылыстар қолданылады? Қандай мақсатпен гитарада ойық жасалған? Барабан қандай дыбыс шығарады? Неге? Мұғалімнен ақпарат: Сен білесің бе? Жаңғырықтың қандай пайдасы бар? «Эхолот» деген сөзді естіп көріп пе едің? Эхолот қайда қолданылады? (кемелерде су тереңдігін анықтау үшін қолданылатын эхолоттың жұмыс істеу принципі ды¬быстың шағылуына негізделген. Құрылғы дыбыс толқындарын су түбіне жіберіп, шағылған дыбыстың құрылғыға қайтып оралған уақытын өлшеу арқылы су тереңдігін анықтайды) 2 – тапсырма (жеке жұмыс) «Иә» немесе «Жоқ» әдісі Платформалық ойын 1.Дыбысты 2 неше топқа жіктеуге болады ма? (иә) 2.Дыбыс ваккум ортада таралады ма? (жоқ) 3. Жаңғырық дыбыстың шағылуынан пайда болады ма? (иә) 4. Жазық далада жаңғырық шығу
мүмкін бе?(жоқ) 3 – тапсырма (жұптық жұмыс) Жазба жұмысы Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма: Саралау - диалог Ал,балық аулауға барғандарың бар ма?
Орманды жерде жаңғырық бола ма? Орманды жерде адасқан адамның орынын табу қаншалықты қиын? Неліктен? (болады/ себебі дыбыс көзінен шыққан дыбыс толқындары әрбір ағашқа барып шағылып жан жаққа таралады) Балалар, бүгінгі сабақ сендерге түсінікті болды ма?
«Ноутбук» әдісі бойынша кері байланыс береді
Үйге: Дыбыстың түрлеріне талдау; |
Амандасады Топқа бөлінеді
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бесір Назерке БауыржанқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Дыбыстың шығылуы деген не? ашық сабақ 4 сынып
Тақырып бойынша 12 материал табылды
Дыбыстың шығылуы деген не? ашық сабақ 4 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Дыбыстың шығылуы деген не? 4 сынып ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















