Бекітілді_____________________
|
Бөлім: Дені саудың –жаны сау. Табиғат физика сы. Дыбыс. Жаратылыстану |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: Азиева А.Т. |
|||||
|
Күні: 20.05.2025ж |
|||||
|
Сынып 1 «Ә» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Дыбыстың таралуы. Өзіңді тексер. |
|||||
|
Оқыту мақсаты: |
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру; 1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратады; Жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтайды. |
||||
|
Құндылықтар |
Мамыр айы: Бірлік және ынтымақ Құндылық мақсаты: Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Жағымды ахуал туғызу. Ұжымдық жұмыс. «Шалкөде жаңбыры» әдісі арқылы шеңберде тұрып мұғалім дене мүшелерімен жаңбырдың басталып,жауын жауып,жел соғып,сіркіреп және біртін-деп аяқталуын бейнелейтін қимыл қозғалыс жасайды, оң жақтағы оқушыдан бастап сол қимылды біртіндеп қайталап қосылып, келесі қимыл басталғанда алдыңғы қозғалысты біртіндеп аяқтайды. Бұл әдіс арқылы алдыңғы оқу дыбыстың таралуын анықтай алады. Топқа топтастыру: «Тау әуені, құстар даусы, тылсым тіршілік үні» әуенін тыңдау арқылы оқушыларды «құстар», «жәндіктер», «құбылыс», «табиғат» деген қима қағаздар арқылы топқа топтастыру. 1 - тапсырма. Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Мұқият тыңдадыңдар ненің, қандай үнін естідіңдер? Қандай дыбыстарды естідіңдер? Осы тыңдаған әуеннен табиғи және жасанды дыбысты ажыратыңдар. |
Еркін тыныс алу жаттығуларын жасайды Тапсырмаларды орындайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Өз ойларын еркін жеткізеді |
Суреттер Микрофон Суреттер |
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
2 - тапсырма. Топтық жұмыс «Бейнеталдау» әдісі Оқушылар алдымен жасанды дыбыс көздерін, содан соң табиғи дыбыс көздерін атап жазады. Әр топ «құстар» құстарға, «жәндіктер» жәндікке, «құбылыс» құбылыстарға, «табиғат» табиғатқа өздері бір мысал келтіреді.
3 – тапсырма Зерттеу Жұптық жұмыс «Ойлан, Бөліс, Жұптас» әдісі 1.Қажетті заттарды дайындайды. 2.Стаканның түбін теседі. 3.Жіптің екі жақ шетін стакандардың тесігінен өткізеді, ішкі жағынан түйеді. 4.Жіптің басқа денелерге тимеуін ескереді. 5.Стаканды құлаққа тосады, екіншісі стаканды ауызға жақындатып сөйлейді. 6.Телефонсыз ақырын дауыспен сөйлесіп көреді. 7.Екі сөйлесудің нәтижесін салыстырады, сипаттайды.
Сергіту сәті «Дыбысына қарай ажырат» ойыны 4 - тапсырма . Жеке жұмыс «Суреттерді топтастыру» әдісі жасанды және табиғи дыбыс көздерін суреттер арқылы топтастыр.
|
Бейнебаян көреді Жаңа тақырыпты түсініп алады Топтық жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Қорытынды жасайды Сұрақтарға жауап береді Қосымша жұмыс орындайды |
Дескриптор: Табиғи және жасанды дыбыс көздерін біледі Оларды тауып, мысал келтіреді Дескриптор: 1.Жұптаса отырып «телефон » жасайды. 2.Тәжірибе негізінде дыбыс т үрлерін анықтайды 3. Ойыншық телефон арқылы сөйлесудің нәтижесін сипаттайды. Дескриптор: 1-деңгей Екі суретті салыстырады 2-деңгей Скрипка туралы айтады 3-деңгей Жасанды дыбыстар туралы баяндайды |
https://www.youtube.com/watch?v=Xu0EK8LOHcM Суреттер Суреттер
Қимылдар
Суреттер
|
|
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс
|
Кері байланыс жасайды |
«Бағдаршам» әдісі |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыстың таралуы. Өзіңді тексер.
Дыбыстың таралуы. Өзіңді тексер.
Бекітілді_____________________
|
Бөлім: Дені саудың –жаны сау. Табиғат физика сы. Дыбыс. Жаратылыстану |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: Азиева А.Т. |
|||||
|
Күні: 20.05.2025ж |
|||||
|
Сынып 1 «Ә» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Дыбыстың таралуы. Өзіңді тексер. |
|||||
|
Оқыту мақсаты: |
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру; 1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратады; Жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтайды. |
||||
|
Құндылықтар |
Мамыр айы: Бірлік және ынтымақ Құндылық мақсаты: Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Жағымды ахуал туғызу. Ұжымдық жұмыс. «Шалкөде жаңбыры» әдісі арқылы шеңберде тұрып мұғалім дене мүшелерімен жаңбырдың басталып,жауын жауып,жел соғып,сіркіреп және біртін-деп аяқталуын бейнелейтін қимыл қозғалыс жасайды, оң жақтағы оқушыдан бастап сол қимылды біртіндеп қайталап қосылып, келесі қимыл басталғанда алдыңғы қозғалысты біртіндеп аяқтайды. Бұл әдіс арқылы алдыңғы оқу дыбыстың таралуын анықтай алады. Топқа топтастыру: «Тау әуені, құстар даусы, тылсым тіршілік үні» әуенін тыңдау арқылы оқушыларды «құстар», «жәндіктер», «құбылыс», «табиғат» деген қима қағаздар арқылы топқа топтастыру. 1 - тапсырма. Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Мұқият тыңдадыңдар ненің, қандай үнін естідіңдер? Қандай дыбыстарды естідіңдер? Осы тыңдаған әуеннен табиғи және жасанды дыбысты ажыратыңдар. |
Еркін тыныс алу жаттығуларын жасайды Тапсырмаларды орындайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Өз ойларын еркін жеткізеді |
Суреттер Микрофон Суреттер |
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
2 - тапсырма. Топтық жұмыс «Бейнеталдау» әдісі Оқушылар алдымен жасанды дыбыс көздерін, содан соң табиғи дыбыс көздерін атап жазады. Әр топ «құстар» құстарға, «жәндіктер» жәндікке, «құбылыс» құбылыстарға, «табиғат» табиғатқа өздері бір мысал келтіреді.
3 – тапсырма Зерттеу Жұптық жұмыс «Ойлан, Бөліс, Жұптас» әдісі 1.Қажетті заттарды дайындайды. 2.Стаканның түбін теседі. 3.Жіптің екі жақ шетін стакандардың тесігінен өткізеді, ішкі жағынан түйеді. 4.Жіптің басқа денелерге тимеуін ескереді. 5.Стаканды құлаққа тосады, екіншісі стаканды ауызға жақындатып сөйлейді. 6.Телефонсыз ақырын дауыспен сөйлесіп көреді. 7.Екі сөйлесудің нәтижесін салыстырады, сипаттайды.
Сергіту сәті «Дыбысына қарай ажырат» ойыны 4 - тапсырма . Жеке жұмыс «Суреттерді топтастыру» әдісі жасанды және табиғи дыбыс көздерін суреттер арқылы топтастыр.
|
Бейнебаян көреді Жаңа тақырыпты түсініп алады Топтық жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Қорытынды жасайды Сұрақтарға жауап береді Қосымша жұмыс орындайды |
Дескриптор: Табиғи және жасанды дыбыс көздерін біледі Оларды тауып, мысал келтіреді Дескриптор: 1.Жұптаса отырып «телефон » жасайды. 2.Тәжірибе негізінде дыбыс т үрлерін анықтайды 3. Ойыншық телефон арқылы сөйлесудің нәтижесін сипаттайды. Дескриптор: 1-деңгей Екі суретті салыстырады 2-деңгей Скрипка туралы айтады 3-деңгей Жасанды дыбыстар туралы баяндайды |
https://www.youtube.com/watch?v=Xu0EK8LOHcM Суреттер Суреттер
Қимылдар
Суреттер
|
|
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс
|
Кері байланыс жасайды |
«Бағдаршам» әдісі |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















