Бекітемін: Ажкеева.К.Т.
|
Пән: сауат ашу Мектеп: Көктерек орта жалпы білім беретін мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Тлекқабылова.Т.Қ. Күні: 7.12.17 сынып: 1 сынып Қатысқандар саны: 16 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Е е дыбысы мен әрпі. |
|
Оқу мақсаттары: Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар: |
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қолдана отырып, жай сөйлемдер Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіріп, сурет бойынша сөйлем жазады. Жетекші сұрақтар арқылы әріпті танып, дыбыспен сәйкестендіреді. Мәтіннің негізгі ойын анықтап, мәтіннен әріп пен дыбысты сәйкестендіріп, талдайды. |
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті танып, ажыратады Әріп пен дыбысты сәйкестендіреді |
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік Ел ұлттық идеясының 7 құндылықтарының бірі тарихтың ,мәдениет пен тілдің маңыздылығын түсіндіру, оқуға қызығушылығын арттыра отырып, білімділікке тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану. |
|
Акт қолдану дағдылары |
Таныстырылым. |
|
Алдыңғы білім |
Е е әрпін мен дыбысын біледі |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-5 минут
|
Сәлемдесу! Психологиялық ахуалды орнату. Қол алысып кәне біз, Достайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру. Қандай жақсы дос болу. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Қыс мезгіліне байланысты «Қар бүршіктерін» жинайық ойынын ойнау арқылы 3 топқа бөлу. «Өрмекші торы» әдісі арқылы өтілген әріптерге сөз, сөйлем құрату.(Оқушылар әріптерді суырып, сол әріпке сөз, сөзге сөйлем құрап айтады)
Дескриптор:
ҚБ: «Жұлдызша» |
Шеңберге тұру Топқа бөлуге арналған қима суреттер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20-25мин
Сергіту сәті |
( Ұ.Ж ) №1 Тыңдалым. «ОБЖ» әдісі арқылы -Мен атам мен әжеме кім боламын? Суреттердің алғашқы әріптерінен жауабын табамыз.
Дескриптор:
ҚБ: «Смайлик» 1 а) Жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу. Жарға шығып ойнайды, Ойынға бір тоймайды. Болсадағы сақалы,
Секеңдеуді
қоймайды. ә) Электронды оқулықпен жұмыс. Е е дыбысын айтқызу. б) Сөздікпен жұмыс: Емен немере ел жел бел Еден немене ер жер бес сөздерінің мағынасын түсіндіру. в) Оқулықпен жұмыс: «Емен» мәтінін оқушыларға оқыту. г) Топтық жұмыс: «Сандар сөйлейді» ойынын ойнату арқылы әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құрату. 1-топ:
2 6 2 8 10 9 10 4 7 8 10 8 5 3 1 7 6 11 10 12 10 1 13 7. Емен ағашынан бұйым жасайды. 2-топ:
2 7 2 10 4 6 4 9 3 7 3 5 1 3 8 13 11 4 12 3. Емен ағашы мықты болады. 3-топ:
5 11 5 7 9 1 9 4 8 7 2 9 11 2 6 10 3 9. Емен ағашын қамқорла! Дескриптор. - әрбір топ сандар арқылы сөйлемдер шығарады. - емен ағашы туралы біледі: ҚБ: «Басбармақ» д) Дәптермен жұмыс: Е е әрпін жазғызып үйрету.
е) Сергіту сәті. Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) ж) «Адасқан буындар» ойыны арқылы буындардан сөз құрату. Жа лау сыл мал ба та ба ла су сын ық шы рын ны ал ма са та ой на ла қал лық
Дескриптор. - буындарды дұрыс қоса алады; - буындардан сөздер шығарады; ҚБ: «Отшашу» з) «Кім білгіш?» әдісі бойынша сөздерге дыбыстық талдау жасату. Е- е- с- м- т- е- а- н- й- |
Оқулықпен,таныстырылым.
Сандар мен әріптер жазылған карточкалар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәптермен жұмыс 5-мин
|
(Ұ) Е е әрпін және ә әріптері бар сөздерді көркем жазуын қадағалау.Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыру үшін бастырып жазу әдісін қолданамын. Е дыбысын ауада жазу Жазу дәптеріне жазу.Басқа әріптермен қосып жаздыру. |
Жазылым. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Қызықты тапсырма №4 Сұрақтың жауабын суреттің көмегімен болжа.
ҚБ: "Жұлдызша» Кері байланыс Оқушылар шана, коньки,шаңғы,аққаланы бояйды. Сабақ ұнаса –жасыл түспен Кейбір жерлері түсініксіз болса-сары түспен Түсінбеген болса қызыл түспен. Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың!» «Талпын!» «Белсенділік таныт!» |
Б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Ізденуге арналған тапсырма беремін. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Сыныптағы қабілетті оқушыларға жеке тапсырма беру арқылы олардың қабілетін дамытамын. Оқушыларға берілген тапсырмалар арқылы әр баланың сабақты қаншалықты қабылдағанын бақылаймын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. Сергіту сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Сандар сөйлейді. 2. Топтық жұмыс «Адасқан буындар» 3.Дыбыстық талдау. |
№1 тапсырманы «Смайлик» арқылы бағаладым. №2 тапсырманы «Басбармақ» арқылы бағаладым. №3 тапсырманы «Отшашу» арқылы бағаладым. №4 тапсырманы тапсырманы «Жұлдызша» әдісімен бағаладым. Қорытынды кезінде ауызша бағаладым. Оқушылар жалпы сабақтың ұнаған,ұнамағанын бағдаршам әдісімен бағалаттым. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Е дыбысы мен әрпі
Е дыбысы мен әрпі
Бекітемін: Ажкеева.К.Т.
|
Пән: сауат ашу Мектеп: Көктерек орта жалпы білім беретін мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Тлекқабылова.Т.Қ. Күні: 7.12.17 сынып: 1 сынып Қатысқандар саны: 16 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Е е дыбысы мен әрпі. |
|
Оқу мақсаттары: Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар: |
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қолдана отырып, жай сөйлемдер Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіріп, сурет бойынша сөйлем жазады. Жетекші сұрақтар арқылы әріпті танып, дыбыспен сәйкестендіреді. Мәтіннің негізгі ойын анықтап, мәтіннен әріп пен дыбысты сәйкестендіріп, талдайды. |
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті танып, ажыратады Әріп пен дыбысты сәйкестендіреді |
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік Ел ұлттық идеясының 7 құндылықтарының бірі тарихтың ,мәдениет пен тілдің маңыздылығын түсіндіру, оқуға қызығушылығын арттыра отырып, білімділікке тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану. |
|
Акт қолдану дағдылары |
Таныстырылым. |
|
Алдыңғы білім |
Е е әрпін мен дыбысын біледі |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-5 минут
|
Сәлемдесу! Психологиялық ахуалды орнату. Қол алысып кәне біз, Достайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру. Қандай жақсы дос болу. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Қыс мезгіліне байланысты «Қар бүршіктерін» жинайық ойынын ойнау арқылы 3 топқа бөлу. «Өрмекші торы» әдісі арқылы өтілген әріптерге сөз, сөйлем құрату.(Оқушылар әріптерді суырып, сол әріпке сөз, сөзге сөйлем құрап айтады)
Дескриптор:
ҚБ: «Жұлдызша» |
Шеңберге тұру Топқа бөлуге арналған қима суреттер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20-25мин
Сергіту сәті |
( Ұ.Ж ) №1 Тыңдалым. «ОБЖ» әдісі арқылы -Мен атам мен әжеме кім боламын? Суреттердің алғашқы әріптерінен жауабын табамыз.
Дескриптор:
ҚБ: «Смайлик» 1 а) Жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу. Жарға шығып ойнайды, Ойынға бір тоймайды. Болсадағы сақалы,
Секеңдеуді
қоймайды. ә) Электронды оқулықпен жұмыс. Е е дыбысын айтқызу. б) Сөздікпен жұмыс: Емен немере ел жел бел Еден немене ер жер бес сөздерінің мағынасын түсіндіру. в) Оқулықпен жұмыс: «Емен» мәтінін оқушыларға оқыту. г) Топтық жұмыс: «Сандар сөйлейді» ойынын ойнату арқылы әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құрату. 1-топ:
2 6 2 8 10 9 10 4 7 8 10 8 5 3 1 7 6 11 10 12 10 1 13 7. Емен ағашынан бұйым жасайды. 2-топ:
2 7 2 10 4 6 4 9 3 7 3 5 1 3 8 13 11 4 12 3. Емен ағашы мықты болады. 3-топ:
5 11 5 7 9 1 9 4 8 7 2 9 11 2 6 10 3 9. Емен ағашын қамқорла! Дескриптор. - әрбір топ сандар арқылы сөйлемдер шығарады. - емен ағашы туралы біледі: ҚБ: «Басбармақ» д) Дәптермен жұмыс: Е е әрпін жазғызып үйрету.
е) Сергіту сәті. Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) ж) «Адасқан буындар» ойыны арқылы буындардан сөз құрату. Жа лау сыл мал ба та ба ла су сын ық шы рын ны ал ма са та ой на ла қал лық
Дескриптор. - буындарды дұрыс қоса алады; - буындардан сөздер шығарады; ҚБ: «Отшашу» з) «Кім білгіш?» әдісі бойынша сөздерге дыбыстық талдау жасату. Е- е- с- м- т- е- а- н- й- |
Оқулықпен,таныстырылым.
Сандар мен әріптер жазылған карточкалар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәптермен жұмыс 5-мин
|
(Ұ) Е е әрпін және ә әріптері бар сөздерді көркем жазуын қадағалау.Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыру үшін бастырып жазу әдісін қолданамын. Е дыбысын ауада жазу Жазу дәптеріне жазу.Басқа әріптермен қосып жаздыру. |
Жазылым. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Қызықты тапсырма №4 Сұрақтың жауабын суреттің көмегімен болжа.
ҚБ: "Жұлдызша» Кері байланыс Оқушылар шана, коньки,шаңғы,аққаланы бояйды. Сабақ ұнаса –жасыл түспен Кейбір жерлері түсініксіз болса-сары түспен Түсінбеген болса қызыл түспен. Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың!» «Талпын!» «Белсенділік таныт!» |
Б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Ізденуге арналған тапсырма беремін. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Сыныптағы қабілетті оқушыларға жеке тапсырма беру арқылы олардың қабілетін дамытамын. Оқушыларға берілген тапсырмалар арқылы әр баланың сабақты қаншалықты қабылдағанын бақылаймын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. Сергіту сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Сандар сөйлейді. 2. Топтық жұмыс «Адасқан буындар» 3.Дыбыстық талдау. |
№1 тапсырманы «Смайлик» арқылы бағаладым. №2 тапсырманы «Басбармақ» арқылы бағаладым. №3 тапсырманы «Отшашу» арқылы бағаладым. №4 тапсырманы тапсырманы «Жұлдызша» әдісімен бағаладым. Қорытынды кезінде ауызша бағаладым. Оқушылар жалпы сабақтың ұнаған,ұнамағанын бағдаршам әдісімен бағалаттым. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














