Сабақтың тақырыбы: Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі
|
Бөлім: |
8.3В Қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акылбекова Анель |
|
Күні: |
01.11.2023ж |
|
Сыныбы: 8 « ә,б » |
Қатысушыар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.2 бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «wordwall» платформасындағы арқылы ,оқушыны алдыңғы білімді қорытындылайды. жылдамдыққа , есте сақтау қабілетін қалыптастырады |
«wordwall» платформасындағы лабиринт ойыны арқылы тапсырма орындады |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
https://wordwall.net/ru/resource/38120850
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сурет беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады «Күлкі көңіл айнасы» тренинг «Күні бойы бір күле алмасаң, Онда оны зая кеткен күнім деп есепте» Виктор Мари Гюго (француз жазушысы) |
Білу және түсіну сұрақтарына жауап береді:
«Ымға түсінбеген дымға түсінбейді» Үш оқушы шығып, қағазға жазылған сөздерді ыммен көрсетеді. «Көңілсіз, ренжулі», «Ашулы», «Қуанышты» Осы көңіл күйлерді ыммен көрсету үшін оқушылар нені пайдаланды. Шағын талқылау арқылы сабақтың тақырыбы ашылып, сабақтың мақсаты анықталады. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі». |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. . |
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді, бақылайды. Бейне жазбамен танысады |
«Түртіп алу әдісі: Жеке жұмыс.Мәтінді оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады, Бейне жазбадағы ақпартпен танысады |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. |
https://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/11973/ Презентация Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал-саймандары, АКТ |
|
Жеке жұмыс |
Қолдану айдарындағы тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсетеді. «Сәйкестігін тап» әдісі . Бұлшықет ұлпаларының тұсына сәйкес суреттердегі мүшелердің санын қою , оқушыны жылдамдыққа , есте сақтау қабілетін қалыптастырады |
«Сәйкестігін тап» әдісі .
Бұлшықет ұлпаларының тұсына сәйкес суреттердегі
мүшелердің санын қою арқылы тапсырма орындады. |
Дескриптор: 1 Көлденең жолақты бұлшық ет ұлпаларынан тұратын мүшелерді анықтайды.. 2.Жүрек бұлшық еттінен тұратын мүшені анықтайды 3. Бірыңғай салалы бұлшық еттен тұратын мүшелерді анықтайды -Жалпы 3 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал-саймандары, АКТ |
|
Жұптық жұмыс |
Талдау айдарындағы тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсетеді. |
«Скимминг және скэннинг» әдісі 1) Бүгінгі тақырып не туралы? Бұлшық ет 2) Бұлшық еттің маңызы? Тепе-теңдікті сақтайды, тыныс алуға қатысады, жұту, дыбыс түзілу, көз алмасының қимылдауы, қозғалыс, пішін береді, дененің тік қалпын қамтамасыз етеді. 3) Бұлшық еттің негізгі қызметі___қозғалыс________ 4) Бұлшық ет қандай ұлпадан тұрады? Бұлшық ет 5) Бұлшықет ұлпасының неше түрі бар? 3 6) Бұлшық ет жасушалары ? миоцит немесе бұлшық ет талшықтарынан (миофибриллалар) 7) Бұлшық еттер сүйектерге не арқылы бекиді? Сіңір 8) Неліктен әрбір сүйекке 2 қарама-қарсы әрекет ететін бұлшық ет бекиді? Себебі: бұлшық ет жиырылып сүйектерді тартады. Бірақ босаңсыған кезде оларды итере алмайды. 9) Бицепс жиырылған кезде қол шынтақтан___бүгіледі_______ 10) Трицепс жиырылған кезде қол шынтақтан _жазылады___ 11) Бұлшық еттердің негізгі қасиеті __жиырылғыштық___ |
Дескриптор: 1.Бұлшықеттерді орналасуына қарай орналастырады 2.Бұлшықеттің негізгі топтарының атқаратын қызметтерін анықтайды -Жалпы 2 балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал-саймандары, АКТ https://wordwall.net/ru/resource/38120850 |
|
Жеке жұмыс |
«learningapps» платформасындағы арқылы ,оқушы алған білімді қорытындылайды. жылдамдыққа , есте сақтау қабілетін қалыптастырады |
Бұлшық ет құрылысының
атауларын жазу. |
Дескриптор: 1.Бұлшық ет құрылысының атауларын жазады. -Жалпы 1 балл |
https://learningapps.org/view1117342 |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
«Басбармақ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, «Padlet» платформасы арқылы сұралды |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатын, тақырыбы бойынша өз ойын айту «Padlet» платформасы арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
https://padlet.com/rabila2576/tgrppdte2znnz0it |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЕББҚ балаға қмж
ЕББҚ балаға қмж
Сабақтың тақырыбы: Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі
|
Бөлім: |
8.3В Қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акылбекова Анель |
|
Күні: |
01.11.2023ж |
|
Сыныбы: 8 « ә,б » |
Қатысушыар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.2 бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «wordwall» платформасындағы арқылы ,оқушыны алдыңғы білімді қорытындылайды. жылдамдыққа , есте сақтау қабілетін қалыптастырады |
«wordwall» платформасындағы лабиринт ойыны арқылы тапсырма орындады |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
https://wordwall.net/ru/resource/38120850
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сурет беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады «Күлкі көңіл айнасы» тренинг «Күні бойы бір күле алмасаң, Онда оны зая кеткен күнім деп есепте» Виктор Мари Гюго (француз жазушысы) |
Білу және түсіну сұрақтарына жауап береді:
«Ымға түсінбеген дымға түсінбейді» Үш оқушы шығып, қағазға жазылған сөздерді ыммен көрсетеді. «Көңілсіз, ренжулі», «Ашулы», «Қуанышты» Осы көңіл күйлерді ыммен көрсету үшін оқушылар нені пайдаланды. Шағын талқылау арқылы сабақтың тақырыбы ашылып, сабақтың мақсаты анықталады. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі». |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. . |
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді, бақылайды. Бейне жазбамен танысады |
«Түртіп алу әдісі: Жеке жұмыс.Мәтінді оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады, Бейне жазбадағы ақпартпен танысады |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. |
https://massaget.kz/layfstayl/Zdorove/11973/ Презентация Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал-саймандары, АКТ |
|
Жеке жұмыс |
Қолдану айдарындағы тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсетеді. «Сәйкестігін тап» әдісі . Бұлшықет ұлпаларының тұсына сәйкес суреттердегі мүшелердің санын қою , оқушыны жылдамдыққа , есте сақтау қабілетін қалыптастырады |
«Сәйкестігін тап» әдісі .
Бұлшықет ұлпаларының тұсына сәйкес суреттердегі
мүшелердің санын қою арқылы тапсырма орындады. |
Дескриптор: 1 Көлденең жолақты бұлшық ет ұлпаларынан тұратын мүшелерді анықтайды.. 2.Жүрек бұлшық еттінен тұратын мүшені анықтайды 3. Бірыңғай салалы бұлшық еттен тұратын мүшелерді анықтайды -Жалпы 3 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал-саймандары, АКТ |
|
Жұптық жұмыс |
Талдау айдарындағы тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсетеді. |
«Скимминг және скэннинг» әдісі 1) Бүгінгі тақырып не туралы? Бұлшық ет 2) Бұлшық еттің маңызы? Тепе-теңдікті сақтайды, тыныс алуға қатысады, жұту, дыбыс түзілу, көз алмасының қимылдауы, қозғалыс, пішін береді, дененің тік қалпын қамтамасыз етеді. 3) Бұлшық еттің негізгі қызметі___қозғалыс________ 4) Бұлшық ет қандай ұлпадан тұрады? Бұлшық ет 5) Бұлшықет ұлпасының неше түрі бар? 3 6) Бұлшық ет жасушалары ? миоцит немесе бұлшық ет талшықтарынан (миофибриллалар) 7) Бұлшық еттер сүйектерге не арқылы бекиді? Сіңір 8) Неліктен әрбір сүйекке 2 қарама-қарсы әрекет ететін бұлшық ет бекиді? Себебі: бұлшық ет жиырылып сүйектерді тартады. Бірақ босаңсыған кезде оларды итере алмайды. 9) Бицепс жиырылған кезде қол шынтақтан___бүгіледі_______ 10) Трицепс жиырылған кезде қол шынтақтан _жазылады___ 11) Бұлшық еттердің негізгі қасиеті __жиырылғыштық___ |
Дескриптор: 1.Бұлшықеттерді орналасуына қарай орналастырады 2.Бұлшықеттің негізгі топтарының атқаратын қызметтерін анықтайды -Жалпы 2 балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал-саймандары, АКТ https://wordwall.net/ru/resource/38120850 |
|
Жеке жұмыс |
«learningapps» платформасындағы арқылы ,оқушы алған білімді қорытындылайды. жылдамдыққа , есте сақтау қабілетін қалыптастырады |
Бұлшық ет құрылысының
атауларын жазу. |
Дескриптор: 1.Бұлшық ет құрылысының атауларын жазады. -Жалпы 1 балл |
https://learningapps.org/view1117342 |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
«Басбармақ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, «Padlet» платформасы арқылы сұралды |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатын, тақырыбы бойынша өз ойын айту «Padlet» платформасы арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
https://padlet.com/rabila2576/tgrppdte2znnz0it |
шағым қалдыра аласыз

















