|
Тақырыбы: ЕГІН АЛҚАБЫ. СӨЗДЕРДІҢ ТУРА ЖӘНЕ АУЫСПАЛЫ МАҒЫНАСЫ |
Мектеп: Тереңкөл орта жалпы білім беретін мектебі |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 07.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Нагумова Динара Жадигеровна |
|||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары. |
1-сағат: 5.2.6.1-оқылым стратегияларын қолдану; жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу нақты ақпаратты табу үшін оқу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап бере алады. Көбісі: сөздің тура және ауыспалы мағынасының айырмашылықтарын ажырата біледі. Кейбірі: өз бетінше ізденіп, мысалдар келтіріп, мәтін құрайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Сөздің тура және ауыспалы мағынасының ережесімен танысады; Сөз мағыналарын ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары: |
Оқушылар: егін алқабының түрлері туралы мәлімет алады, сөздің тура және ауыспалы мағынасын ажыратуды үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: егін, егінші, егін алқабы, сөздің тура мағыгасы, сөздің ауыспалы мағынасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Егін алқабы деген не? 2.егін алқабының қандай түрлері болады? 3. Сөздің тура мағынада қолданылуы деген? 4. Қандай жағдайларда сөздің ауыспалы мағынасы қолданылады? |
||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: жеке, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үйренеді, тыңдау және сөйлеу мәдениетін қалыптастырады. Әріптерді дұрыс дыбыстауға бейімделеді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Фонетикадан алған білімдерін пысықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
||||||||||||||||||||
|
|
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақ қою. Оқушыларды «Көшбасшылық» стратегиясын қолдану арқылы топқа бөлу. Топқа парақшалар таратылып беріледі, топтағы рөлдерді (топтың аты алтын ережесі топ басшысы, баяндамашы, сарапшы, уақыт белгілеуші) жазғызу. Топтағы әр оқушы табиғат аясына жинаған гүлдерін отырғызу арқылы бағаланатынын және ойын ережесін, шартын түсіндіру. «Ашық сұрақтар» әдісімен өткен тақырыптарды еске түсіреді, білімін жаңартады. 1-тапсырма. Мәтінмен таныстыру. «Кім жылдам?» әдісі бойынша мәтінге байланысты сұрақтар қойып, ережені түсіндіреді. Осы әдіспен топ болып жарысып 1А,1Ә,1Б тапсырмаларын ауызша орындату. 1В тапсырмасын тақтада орындату. 1А: мәтінде жоқ ақпаратты табу (егін жинаудың ерекшеліктері) 1Ә: берілген мақал-мітелдердің мағынасын түсіндіру 1. Екпей егін шықпас, Үйренбей білім жұқпас. 2. Жабайы шөп егінді аздырар. Еріншектік ерді аздырар 3. Шегірткеден қорыққан егін екпес Бейнеттен қорыққан мал жимас 1Б: «ақ егіс» «көк егіс» Ортақ сипат:б) сөз арасындағы дыбыстар бір-біріне әсер етеді. 1В: тақтаға орындау.
|
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар «Көшбасшы» таңдайды. Есімдері арқылы топқа бөлінеді. Топқа парақшалар таратылып беріледі, топтағы рөлдерді (топтың аты алтын ережесі топ басшысы, баяндамашы, сарапшы, уақыт белгілеуші) жазғызу. Топтағы әр оқушы табиғат аясына жинаған гүлдерін отырғызу арқылы бағаланатынын және ойын ережесін, шартын түсіндіру. «Ашық сұрақтар» әдісімен өткен тақырыптарды еске түсіреді, білімін жаңартады. 1-тапсырма. Мәтінмен таныстыру. «Кім жылдам?» әдісі бойынша мәтінге байланысты сұрақтар қойып, ережені түсіндіреді. Осы әдіспен топ болып жарысып 1А,1Ә,1Б тапсырмаларын ауызша орындату. 1В тапсырмасын тақтада орындату. 1А: мәтінде жоқ ақпаратты табу (егін жинаудың ерекшеліктері) 1Ә: берілген мақал-мітелдердің мағынасын түсіндіру 1. Екпей егін шықпас, Үйренбей білім жұқпас. 2. Жабайы шөп егінді аздырар. Еріншектік ерді аздырар 3. Шегірткеден қорыққан егін екпес Бейнеттен қорыққан мал жимас 1Б: «ақ егіс» «көк егіс» Ортақ сипат:б) сөз арасындағы дыбыстар бір-біріне әсер етеді. 1В: тақтаға орындау.
|
Формативті бағалау |
Сұрақтар салынған ұяшықтар |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? |
Сабақ өз мақсатына жетті ма? |
Сыынптағы ахуал қандай болды? |
Саралау шаралары тиімді болды ма? |
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
||||||||||||||||||||
Тексерілді: ______________ Күні: ______________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Егін алқабы 1-сабақ
Егін алқабы 1-сабақ
|
Тақырыбы: ЕГІН АЛҚАБЫ. СӨЗДЕРДІҢ ТУРА ЖӘНЕ АУЫСПАЛЫ МАҒЫНАСЫ |
Мектеп: Тереңкөл орта жалпы білім беретін мектебі |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 07.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Нагумова Динара Жадигеровна |
|||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары. |
1-сағат: 5.2.6.1-оқылым стратегияларын қолдану; жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу нақты ақпаратты табу үшін оқу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап бере алады. Көбісі: сөздің тура және ауыспалы мағынасының айырмашылықтарын ажырата біледі. Кейбірі: өз бетінше ізденіп, мысалдар келтіріп, мәтін құрайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Сөздің тура және ауыспалы мағынасының ережесімен танысады; Сөз мағыналарын ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары: |
Оқушылар: егін алқабының түрлері туралы мәлімет алады, сөздің тура және ауыспалы мағынасын ажыратуды үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: егін, егінші, егін алқабы, сөздің тура мағыгасы, сөздің ауыспалы мағынасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Егін алқабы деген не? 2.егін алқабының қандай түрлері болады? 3. Сөздің тура мағынада қолданылуы деген? 4. Қандай жағдайларда сөздің ауыспалы мағынасы қолданылады? |
||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: жеке, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үйренеді, тыңдау және сөйлеу мәдениетін қалыптастырады. Әріптерді дұрыс дыбыстауға бейімделеді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Фонетикадан алған білімдерін пысықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
||||||||||||||||||||
|
|
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақ қою. Оқушыларды «Көшбасшылық» стратегиясын қолдану арқылы топқа бөлу. Топқа парақшалар таратылып беріледі, топтағы рөлдерді (топтың аты алтын ережесі топ басшысы, баяндамашы, сарапшы, уақыт белгілеуші) жазғызу. Топтағы әр оқушы табиғат аясына жинаған гүлдерін отырғызу арқылы бағаланатынын және ойын ережесін, шартын түсіндіру. «Ашық сұрақтар» әдісімен өткен тақырыптарды еске түсіреді, білімін жаңартады. 1-тапсырма. Мәтінмен таныстыру. «Кім жылдам?» әдісі бойынша мәтінге байланысты сұрақтар қойып, ережені түсіндіреді. Осы әдіспен топ болып жарысып 1А,1Ә,1Б тапсырмаларын ауызша орындату. 1В тапсырмасын тақтада орындату. 1А: мәтінде жоқ ақпаратты табу (егін жинаудың ерекшеліктері) 1Ә: берілген мақал-мітелдердің мағынасын түсіндіру 1. Екпей егін шықпас, Үйренбей білім жұқпас. 2. Жабайы шөп егінді аздырар. Еріншектік ерді аздырар 3. Шегірткеден қорыққан егін екпес Бейнеттен қорыққан мал жимас 1Б: «ақ егіс» «көк егіс» Ортақ сипат:б) сөз арасындағы дыбыстар бір-біріне әсер етеді. 1В: тақтаға орындау.
|
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар «Көшбасшы» таңдайды. Есімдері арқылы топқа бөлінеді. Топқа парақшалар таратылып беріледі, топтағы рөлдерді (топтың аты алтын ережесі топ басшысы, баяндамашы, сарапшы, уақыт белгілеуші) жазғызу. Топтағы әр оқушы табиғат аясына жинаған гүлдерін отырғызу арқылы бағаланатынын және ойын ережесін, шартын түсіндіру. «Ашық сұрақтар» әдісімен өткен тақырыптарды еске түсіреді, білімін жаңартады. 1-тапсырма. Мәтінмен таныстыру. «Кім жылдам?» әдісі бойынша мәтінге байланысты сұрақтар қойып, ережені түсіндіреді. Осы әдіспен топ болып жарысып 1А,1Ә,1Б тапсырмаларын ауызша орындату. 1В тапсырмасын тақтада орындату. 1А: мәтінде жоқ ақпаратты табу (егін жинаудың ерекшеліктері) 1Ә: берілген мақал-мітелдердің мағынасын түсіндіру 1. Екпей егін шықпас, Үйренбей білім жұқпас. 2. Жабайы шөп егінді аздырар. Еріншектік ерді аздырар 3. Шегірткеден қорыққан егін екпес Бейнеттен қорыққан мал жимас 1Б: «ақ егіс» «көк егіс» Ортақ сипат:б) сөз арасындағы дыбыстар бір-біріне әсер етеді. 1В: тақтаға орындау.
|
Формативті бағалау |
Сұрақтар салынған ұяшықтар |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? |
Сабақ өз мақсатына жетті ма? |
Сыынптағы ахуал қандай болды? |
Саралау шаралары тиімді болды ма? |
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
||||||||||||||||||||
Тексерілді: ______________ Күні: ______________
шағым қалдыра аласыз













