Тақырыбы: ЕГІН АЛҚАБЫ. СӨЗДЕРДІҢ ТУРА
ЖӘНЕ АУЫСПАЛЫ МАҒЫНАСЫ
|
Мектеп: Тереңкөл орта жалпы білім
беретін мектебі
|
Күні: 13.11.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нагумова Динара
Жадигеровна
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу
мақсаттары.
|
3-сағат:
5.1.3.1-тыңдалған мәтіннің мазмұнын
түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
5.3.6.1-мәтіндегі орфографиялық қателерді
сөздіктерді сүйене отырып түзету және редакциялау;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап бере
алады.
Көбісі: сөздің тура және ауыспалы мағынасының
айырмашылықтарын ажырата біледі.
Кейбірі: өз бетінше ізденіп, мысалдар келтіріп,
мәтін құрайды.
|
Жетістік критерийлері
|
Сөздің тура және ауыспалы мағынасының
ережесімен танысады;
Сөз
мағыналарын ажырата алады.
|
Тілдік мақсаттары:
|
Оқушылар:
егін алқабының түрлері туралы мәлімет алады, сөздің тура және
ауыспалы мағынасын ажыратуды үйренеді.
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер: егін, егінші, егін алқабы, сөздің тура
мағыгасы, сөздің ауыспалы мағынасы
|
Талқылауға
арналған сұрақтар: 1. Егін алқабы деген не? 2.егін алқабының қандай
түрлері болады? 3. Сөздің тура мағынада қолданылуы деген? 4. Қандай
жағдайларда сөздің ауыспалы мағынасы қолданылады?
|
Жазылым
бойынша ұсыныстар: жеке, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы білім
алмасып, оқушылар бір-бірінен үйренеді, тыңдау және сөйлеу
мәдениетін қалыптастырады. Әріптерді дұрыс дыбыстауға
бейімделеді.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология
|
Алдыңғы тақырып
|
Фонетикадан алған білімдерін
пысықтау
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен
тақырып бойынша бірнеше сұрақ қою. Оқушыларды «Көшбасшылық»
стратегиясын қолдану арқылы топқа бөлу. Топқа парақшалар таратылып
беріледі, топтағы рөлдерді (топтың аты алтын ережесі топ басшысы,
баяндамашы, сарапшы, уақыт белгілеуші) жазғызу.
Топтағы әр оқушы табиғат аясына жинаған
гүлдерін отырғызу арқылы бағаланатынын және ойын ережесін, шартын
түсіндіру. «Ашық сұрақтар» әдісімен өткен тақырыптарды еске
түсіреді, білімін жаңартады.
|
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Өткен
тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар «Көшбасшы»
таңдайды. Есімдері арқылы топқа бөлінеді.
Топқа парақшалар таратылып беріледі, топтағы
рөлдерді (топтың аты алтын ережесі топ басшысы, баяндамашы,
сарапшы, уақыт белгілеуші) жазғызу.
Топтағы әр оқушы табиғат аясына жинаған
гүлдерін отырғызу арқылы бағаланатынын және ойын ережесін, шартын
түсіндіру. «Ашық сұрақтар» әдісімен өткен тақырыптарды еске
түсіреді, білімін жаңартады.
|
Формативті бағалау
|
Сұрақтар салынған
ұяшықтар
|
|
5-тапсырма. Қарамен жазылған тіркестерлің
мағынасын ашатын қатарды анықтау.
11-тапсырмадағы қызықты мәліметті
оқыту.
Үйге: 2,10 -тапсырма
|
5-тапсырма. Қарамен жазылған тіркестің мағынасын
ашатын қатарды анықтайды. 11-тапсырмадағы қызықты мәліметті
оқиды.
Үйге: 2-тапсырма бойынша берілген
сөздердің мағынасына түсіндірме сөздіктен тауып, жазып
келеді.10-тапсырма. Асты сызылған сөздердің ауыспалы мағынада
қолданылуын көсетеді.
|
|
Флипчарт, маркерлер, тақта,
стикерлер
|
Қосымша материал
|
-
Берілген жауаптарға қарап сұрақтар
құрастырыңдар.
-
Егінші-еңбекқор, қаағатшыл
адам.
-
Ақшасының бір бөлігін балаларының біліміне
жұмсайды.
-
Патша егіншінің сөзіне риза болып, оған
көмектеседі.
Жаман сайдың суы тасыса өткел
бермес.
Қолымен қоға жұлмаған,
Аузымен орақ орады
Жер-адамның бесігі
Ел-бақыттың бесігі
Берекесі кеткен ауылдың
Айтқаны өсек болар
Берекесі кірген ауылдың
Айналдырғаны шаруа болар,
Еккені тары, жегені жарма
болар.
|
Рефлексия
|
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
|
Сабақ өз мақсатына жетті
ма?
|
Сыынптағы ахуал қандай
болды?
|
Саралау шаралары тиімді болды
ма?
|
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім
және неліктен?
|