Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім: |
Ежелгі Египет |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу; 5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; 5.1.2.1 Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды; Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды; |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдас-тыру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырып мазмұны (Сфинкс,Жосер,Хеопс) бойынша арқылы 3 топқа бөлу «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді. - Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін қандай? - Пунт жеріне перғауын Хатшепсут кемелерін не үшін жіберді? «Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына Египет пирамидаларына виртуалды саяхат жасаумен бастап және суреттерін ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді: 1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
.
|
Дескриптор: 1.Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды; 2.Ежелгі Египеттердің сыртқы саясатын анықтайды; Дескриптор: 1. Суретке қарап Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын атайды; |
Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайтын суреттер, слайдтар |
||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 30минут |
1.«Ежелгі Египет» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім көрсетілген бейнебаян бойынша оқушыларға «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады. -Не себепті ежелгі Египеттіктер Пирамидалар салған? -тотемизм, анимизм, фетишизм, магия дегеніміз не? - Мумия дегеніміз не? -Египетиктер кімдерді Мумиялаған? - Неліктен олай ойлайсың? Тапсырма №1 Жұптық жұмыс «Қызықты дерек»- дерек бойынша тапсырма орындау «Ежелпі заманда үлкен сфинюст бірнеше рет құм басқан. Аңыз бойынша, бір күні Тутмос ханзада сфинкстін етегінде уйықтап қалады, Түсінде қүдайдың бейнесінде сфинкс келіп,оны қумнан босатуды отінеді, Егер хандада оның өтінішін орындаса, онда ол ханзаданы пергауын мартебесіне көтеретініне уәде береді Тутмос сфинкст қумнан аршиды және көп кешкпен пергауын деп жариялаған жазуы бар тактайшада бейнеленген»
|
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
Оқушылар Ежелгі Египет туралы ақпараттармен жұмыс жасайды.
Сипаттамалардан тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдердің мағынасын жазады.
|
Дескриптор: 1. Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын атайды; 2. Египетте діни наным сенімдер пайда болғанын анықтайды; Дескриптор: 1.Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды; 2.Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды; 3.Ежелгі діни наным – сенім фетишизмнің толық мағынасын ашып жазады. 4.Ежелгі діни наным – сенім магияның толық мағынасын ашып жазады
|
Тақырыптық бейнеролик
Суреттер, слайдтар
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс ««Бағдаршам» әдісі -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл |
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
«Хеопс пирамидасы » тақырыбына зерттеу.
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?
Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім: |
Ежелгі Египет |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу; 5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; 5.1.2.1 Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды; Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды; |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдас-тыру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырып мазмұны (Сфинкс,Жосер,Хеопс) бойынша арқылы 3 топқа бөлу «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді. - Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін қандай? - Пунт жеріне перғауын Хатшепсут кемелерін не үшін жіберді? «Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына Египет пирамидаларына виртуалды саяхат жасаумен бастап және суреттерін ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді: 1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
.
|
Дескриптор: 1.Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды; 2.Ежелгі Египеттердің сыртқы саясатын анықтайды; Дескриптор: 1. Суретке қарап Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын атайды; |
Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайтын суреттер, слайдтар |
||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 30минут |
1.«Ежелгі Египет» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім көрсетілген бейнебаян бойынша оқушыларға «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады. -Не себепті ежелгі Египеттіктер Пирамидалар салған? -тотемизм, анимизм, фетишизм, магия дегеніміз не? - Мумия дегеніміз не? -Египетиктер кімдерді Мумиялаған? - Неліктен олай ойлайсың? Тапсырма №1 Жұптық жұмыс «Қызықты дерек»- дерек бойынша тапсырма орындау «Ежелпі заманда үлкен сфинюст бірнеше рет құм басқан. Аңыз бойынша, бір күні Тутмос ханзада сфинкстін етегінде уйықтап қалады, Түсінде қүдайдың бейнесінде сфинкс келіп,оны қумнан босатуды отінеді, Егер хандада оның өтінішін орындаса, онда ол ханзаданы пергауын мартебесіне көтеретініне уәде береді Тутмос сфинкст қумнан аршиды және көп кешкпен пергауын деп жариялаған жазуы бар тактайшада бейнеленген»
|
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
Оқушылар Ежелгі Египет туралы ақпараттармен жұмыс жасайды.
Сипаттамалардан тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдердің мағынасын жазады.
|
Дескриптор: 1. Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын атайды; 2. Египетте діни наным сенімдер пайда болғанын анықтайды; Дескриптор: 1.Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды; 2.Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды; 3.Ежелгі діни наным – сенім фетишизмнің толық мағынасын ашып жазады. 4.Ежелгі діни наным – сенім магияның толық мағынасын ашып жазады
|
Тақырыптық бейнеролик
Суреттер, слайдтар
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс ««Бағдаршам» әдісі -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл |
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
«Хеопс пирамидасы » тақырыбына зерттеу.
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз














