Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ: 1

Мектеп:

Күні: 21.04.17ж

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар саны: 18

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды

САБАҚ НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ:

5.2.2.2 Ежелгі Египет храмдары мен пирамидаларын сипаттау

5.1.2.1 Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ежелгі Египетте пирамидалар перғауындарға арналып салынғандығын және перғауындарды айта алды.

Оқушылардың басым бөлігі: Пирамидаларды салу үшін қандай құрылыс материалдарын қолданғандығын, пирамидалар салу өнерінің ерекшеліктерін атай алады.

Кейбір оқушылар:. Пирамидалар мен храмдардың ерекшеліктерін талдай алады.

Бағалау критерийлері

  • Пирамида салу өнерінің ерекшеліктері мен пирамида туындылары үшін қолданған материалдарын анықтайды

  • Ежелгі Египет храмдар мен пирамидаларын салыстыра алады

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер:Термин сөздерді анықтап дәптерге жазады. (жазылым дағдысы) «Перғауын», «Сфинкс», «храм» , «пирамида»

- сөздерді жазып алады. Оқушылар оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді.Оқулықтан пирамидалардың қалай салынғанын біліп, неге перғауындарға арналып салынғандығы мен ғибадатханалар туралы жауап іздейді.

Құндылықтарға баулу

Әр елдің мәдениетін құрметтеуге, өз мәдениетімізді сақтауға тәрбиелеп баулу.

Пән аралық байланыс

География, математика

Алдыңғы білім

Математика пәнінде пирамидалар туралы айтылады

Жоспар:

Жоспарланған уақыт

45 минут

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

2 мин









8 мин






5 мин-10 мин







Ортасы

3 мин-12 мин















Критерий

1.Пирамида салу өнерінің ерекшеліктері мен пирамида туындылары үшін қолданған материалдарын анықтайды.



2.Ежелгі Египет храмдар мен пирамидаларын салыстыра алады






Саралау:


1.Қабілеті жоғары оқушылар жылдам сұрақтарды құрайды жазады.

2. В деңгейіндегі оқушылар сұрақтарды жазып отырады.

3..Қабілеті төмен оқушылар сұрақтарды келесі топқа түсіндіріп береді.Тапсырмалар орындаған оқушыларды смайликтермен ынталандырып отырамын


Кіріспе:Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. «Мозайка» әдісі арқылы Перғауын мүсіні мен Пирамида суреттердін құрастыру арқылы оқушыларды

2 топқа бөлу.

Мақсаты: Оқушылардың қызығушылығын ояту, бейнелеу,қарым-қатынастарын жақындастырады, шапшаңдыққа үйретеді.

1 топ: Пирамида

2 топ: Перғауын


Үй тапсырмасын сұрау:

«Сұрақ бізден, жауап сізден»

Мақсаты:Бұл әдіс оқушылардың осы тақырыпқа қатысты алған білімін пысықтайды, әр оқушыны тұлға ретінде қарауға мүмкіндік береді, өз ерекшеліктерін көрсете алады, сұрақ қою дағдысы дамиды.

Ой қозғау: «Әлемнің жеті кереметі» туралы айтады.

Мақсаты: Оқушылар әлемнің жеті кереметтерін айтып,жаңа сабақты ашамыз.Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырып тақырыпты меңгерту.

Жаңа сабақ:

«SWOT» әдісі: Оқушылар әр тармақтағы мәселелі сұрақты талдайды, талдаудың қорытындысын жасап,өз ойларымен бөліседі.


І топ: Пирамида салу өнерінің ерекшеліктері

Күшті жақтары мен әлсіз жақтарын айтады


ІІ топ:Перғауындар билігінің күшеюі

2 топ: Қауіп-қатер мен мүмкіндіктерін айтады


Бағалау критерий бойынша бағалау.

Дескрипторлар:

1.Пирамида салу өнерінің күшті жақтары мен

әлсіз жақтарын атай алады.

2. Пирамиданы әлемнің жеті кереметі екенін айта алады.

3.Пирамида перғауындарға салудағы мақсатын ашып айтады.


1.Храмдар мен пирамиданы ажырата алады

2.Ірі храмдарды атап бере алады.

3.Фивы храмы туралы деректер бере алады.

«Аялдама,жолаушы» әдісі

Мұғалім аялдама дегенде 2 топ сұрақ жазады.Жолаушы дегенде топтар сұрақтарды бір-бірімен ауысады.

Мақсаты: Оқушының оқыған мәтінді түсіну деңгейін тексеру, сұрақтар құру және олардың жауаптарын проблеманы шешу дағдысын қалыптастыру, оқушылардың сөз сөйлеу шеберлігі мен бірін- бірі тыңдай білу мәдениетін тәрбиелеуге мүмкіндік береді.

«Алдын-ала ойластырылған қателік»

2 топқа қатесі бар мәтіндер беріледі де, «мен бір жерде қателестім"- деп оқушыларға ой саламын.Оқушылардың алған білімін жинақтап,тиянақтау үшін және шығармашылық қабілетін арттыруға қолданылатын

әдіс-тәсіл

Сурет қағаздар үлестіру, постер




Стикерлер,ақ қағаз,маркер

NIS-оқулығы 2017ж




Топтар өзара бағалайды.


Интербелсенді тақта

Ежелгі Египет картасы.

Оқулық


Аяқталуы

3 мин


Кері байланыс.

Бүгінгі сабақта басың арқылы нені меңгердің?

Бүгінгі сабақта қолың арқылы нені жасай алдың?


Бүгінгі сабақта жүрегің арқылы нені сезіндің?


Стикерлер, маркер,флипчарт

Стикер



Үйге тапсырма

2 мин

Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды дәптерлеріне жазып келу


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Критерийалды бағалау

Бағалау: Пирамиданы кубиктермен құрайды.

Оқушыларының белсенділігіне қарай дұрыс жауаптарға әр топ кубиктермен пирамиданы толық құрап өзі-өздерін бағалайды


Пәнаралық байланыс. Құндылықтардағы байланыс


«Аялдама, жолаушы» әдісінде

1.Қабілеті жоғары оқушылар жылдам сұрақтарды жазады.

2.Жұптық, топтық жұмыста белсенділік танытады.

3.Қабілеті жоғары оқушыларды топ басшысы ете отырып,қабілеті төмен оқушыларға тапсырманы орындауда көмек көрсетеді.Тапсырмалар орындаған оқушыларды смайликтермен ынталандырып отырамын


  1. Өзара әрекеттестік, ынтымақтастық, бір – бірінің пікірін тыңдау, өзін – өзі таныту, басқаларды қолдау, идеялармен алмасу, бірлескен нәтижелі жұмыстарға қол жеткізу.


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдірге көмектесетін не білдім?























































Сабақ: 1

Мектеп: №31 Абай жалпы орта мектеп

Күні: 21.04.17ж

Мұғалімнің аты – жөні: Алибекова.Лаззат

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар саны: 18

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды

САБАҚ НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ:


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Өзен алқаптарындағы өркениеттер туралы айтады

Оқушылардың басым бөлігі: Қосөзен мемлекетеріндегі сәулет өнеріне тән ерекшеліктерді атайды.

Кейбір оқушылар:. Сәулет өнері туындыларын салу үшін қандай құрылыс материалдарын қолданған


Бағалау критерийлері

Сәулет өнері ерекшеліктерін анықтайды.

Сәулет өнері туындылары үшін қолданған материалдарын анықтайды

Тілдік мақсат

Өзен- река-River

Құндылықтарға баулу


Пән аралық байланыс

География, әлем мәдениеті тарихы

Алдыңғы білім


Жоспар:

Жоспарланған уақыт

45 минут

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

2 мин







8 мин












5 мин




10 мин


Сурет салынған кеспе қағаздар үлестіру








Топтар өзара бағалайды.










Интербелсенді тақта


Ежелгі Қазақстан картасы.

Оқулық.

Ортасы

3 мин




12 мин












Оқулық,маркер,

Флипчарт


Аяқталуы

3 мин



Кері байланыс «Гүлдер шоғы»




Стикер



Үйге тапсырма

2 мин

Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын дәптерлеріне салып келу


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Критерийалды бағалау

Бағалау:Оқушыларының белсенділігіне қарай конфеттер арқылы бағалау


5-4 конфет «5»

3-конфет «4»

2-конфет «3»

Пәнаралық байланыс. АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

  1. Венн диаграмасы әдісінде қабілеті жоғары оқушылар айырмашылықтарын жазады.

  2. Жұптық, топтық жұмыс.

  3. Қабілеті жоғары оқушыларды топ басшысы етуге ықпал ету.

Бағалау критерий бойынша бағалау.

  1. Өзара әрекеттестік, ынтымақтастық, бір – бірінің пікірін тыңдау, өзін – өзі таныту, басқаларды қолдау, идеялармен алмасыу, бірлескен нәтижелі жұмыстарға қол жеткізу.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдірге көмектесетін не білдім?





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
28.10.2018
2124
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі