|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 С бөлімі – Ежелгі Египет тарихы |
Мектеп:№2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп интернаты Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Утешова.Э.Б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Сабақтың тақырыбы: Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
|
5.2.4.2 – ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау; 5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Шаруашылықтың египеттіктердің іс-әрекеті пен әлеуметтік өзгерістеріне ықпалын түсіндіру; Египеттің шаруашылық жүйесін сипаттау Барлық оқушылар: Ежелгі египеттіктердің шаруашылық түрлерін анықтайды Көпшілігі:Неліктен ежелгі еипеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды болғанын түсіндіреді. Кейбірі:Ежелгі египеттіктердің өміріндегі ғылыми білімдердің рөлін сипаттайды |
||||||
|
Бағалау критерийі
|
|
1.Тарихи деректерден негізгі фактілерді анықтайды 2.Суреттермен жұмыс жасау барысында берілген белгілер бойынша ақпаратты дұрыс ретпен орналастырады 3.Дәлелді қорытынды жасайды,дәлелдер мен фактілер келтіре алады |
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
Оқушылар орындай алады: Нілдің тасуы египеттіктер үшін маңызды болғанын түсіндіреді Мәтінмен жұмыс жасау арқылы оқылым мен тыңдалым дағдысы қалыптасады; Жеке жұмыс барысында жазылым айтылым дағдысы жүреді Пәндік лексика және терминдер «Қара жер», Бөгет,канал,арықтар,өзен лайы,папирус |
||||||
|
Құндылықтарға баулу бау |
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлайды - қарым-қатынас жасау қабілеті артады - Египет мемлекетінің мәдениетіне құрметпен қарайды |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
География –картамен жұмыс Әдебиет – тарихи деректерді зерттеу; Қазақ тілі-тіл құзыреттілігі(айтылым,жазылым,сөйлеу,тыңдалым) |
||||||
|
Алдыңғы білім |
|
Өзен алқаптарында өркениеттер туралы қалай біле аламыз. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
|
Дереккөздер, ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезең. Оқушылармен амандасып, түгендеу, және оқу құралдарын тексеріп үй тапсырмасын пысықтау. Бағалау:Мадақтау арқылы Оқушылардың назарын шоғырландыру. |
|
Сабақтың басы |
|||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі. Мәтінді пайданаланып тапсырмаларды орындайды. Сабақтың соңы. Сабақты бекіту. |
Жаңа сабақ. Мұғалім түсіндірмесі. Оқулықпен жұмыс "Ой қозғау" әдісі І-тапсырма. Неліктен ежелгі египеттіктер Нілге табынды? (Ніл өзенінің египеттіктер үшін маңызды болғандығын дәлелдейтін кем дегенде 4 себепті атаңдар) II-тапсырма. Математика,геометрия,астрономия,медицина ғылымдарының пайда болып,оның қоғамға әсерін анықтайды Математикадағы жетістіктер: - Пирамидалар салғанда оның көлемін есептеп отырған.
- Дөңгелек көлемін қандай әдіспен анықтау керектігін білген. - Түбірасты квадраттарын анықтай білді. - Кез келген заттың көлемін есептей алған. -Арифметикалық және геметриялық прогрессия туралы білді. Геометриядағы жетістіктері: Египеттегі ең ежелгі пирамиданы перғауын Джосер (б.з.б. 2780-2720 жж.) салдырған. Астрономиядағы жетістіктері: Египеттіктердің астрономия саласына қызығушылығы жоғары болды. Әр түрлі планеталар мен жұлдыздарды айыра білген. Өз білімдерін күнтізбе жасауға жұмсаған. Ең негізгі жұлдыз Сириус болды, египеттіктер оны Сопдет деп атады. Ең алғашқы египеттік күнтізбенің шығуын осы жұлдызбен байланыстырған. Медицинадағы жетістіктері:
Бағалау:Мадақтау арқылы Рефлексия. 1.Неліктен ежелгі египеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды болды? 2.Не үшін египеттіктер астрономияны зерттеді? 3.Ежелгі египетте егіншілік қалай дамыды? Үй тапсырмасын беру. Ежелгі египеттіктердің шаруашылық түрлерін сипаттау. |
|
Сабақтың ортасы Мәтінмен жұмыс. Оқулық және жұмыс дәптері. Берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. Сабақтың соңы Күнделікке бағаларын қойдырады. |
|||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Египет тарихы
Ежелгі Египет тарихы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 С бөлімі – Ежелгі Египет тарихы |
Мектеп:№2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп интернаты Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Утешова.Э.Б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Сабақтың тақырыбы: Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
|
5.2.4.2 – ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау; 5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Шаруашылықтың египеттіктердің іс-әрекеті пен әлеуметтік өзгерістеріне ықпалын түсіндіру; Египеттің шаруашылық жүйесін сипаттау Барлық оқушылар: Ежелгі египеттіктердің шаруашылық түрлерін анықтайды Көпшілігі:Неліктен ежелгі еипеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды болғанын түсіндіреді. Кейбірі:Ежелгі египеттіктердің өміріндегі ғылыми білімдердің рөлін сипаттайды |
||||||
|
Бағалау критерийі
|
|
1.Тарихи деректерден негізгі фактілерді анықтайды 2.Суреттермен жұмыс жасау барысында берілген белгілер бойынша ақпаратты дұрыс ретпен орналастырады 3.Дәлелді қорытынды жасайды,дәлелдер мен фактілер келтіре алады |
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
Оқушылар орындай алады: Нілдің тасуы египеттіктер үшін маңызды болғанын түсіндіреді Мәтінмен жұмыс жасау арқылы оқылым мен тыңдалым дағдысы қалыптасады; Жеке жұмыс барысында жазылым айтылым дағдысы жүреді Пәндік лексика және терминдер «Қара жер», Бөгет,канал,арықтар,өзен лайы,папирус |
||||||
|
Құндылықтарға баулу бау |
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлайды - қарым-қатынас жасау қабілеті артады - Египет мемлекетінің мәдениетіне құрметпен қарайды |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
География –картамен жұмыс Әдебиет – тарихи деректерді зерттеу; Қазақ тілі-тіл құзыреттілігі(айтылым,жазылым,сөйлеу,тыңдалым) |
||||||
|
Алдыңғы білім |
|
Өзен алқаптарында өркениеттер туралы қалай біле аламыз. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
|
Дереккөздер, ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезең. Оқушылармен амандасып, түгендеу, және оқу құралдарын тексеріп үй тапсырмасын пысықтау. Бағалау:Мадақтау арқылы Оқушылардың назарын шоғырландыру. |
|
Сабақтың басы |
|||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі. Мәтінді пайданаланып тапсырмаларды орындайды. Сабақтың соңы. Сабақты бекіту. |
Жаңа сабақ. Мұғалім түсіндірмесі. Оқулықпен жұмыс "Ой қозғау" әдісі І-тапсырма. Неліктен ежелгі египеттіктер Нілге табынды? (Ніл өзенінің египеттіктер үшін маңызды болғандығын дәлелдейтін кем дегенде 4 себепті атаңдар) II-тапсырма. Математика,геометрия,астрономия,медицина ғылымдарының пайда болып,оның қоғамға әсерін анықтайды Математикадағы жетістіктер: - Пирамидалар салғанда оның көлемін есептеп отырған.
- Дөңгелек көлемін қандай әдіспен анықтау керектігін білген. - Түбірасты квадраттарын анықтай білді. - Кез келген заттың көлемін есептей алған. -Арифметикалық және геметриялық прогрессия туралы білді. Геометриядағы жетістіктері: Египеттегі ең ежелгі пирамиданы перғауын Джосер (б.з.б. 2780-2720 жж.) салдырған. Астрономиядағы жетістіктері: Египеттіктердің астрономия саласына қызығушылығы жоғары болды. Әр түрлі планеталар мен жұлдыздарды айыра білген. Өз білімдерін күнтізбе жасауға жұмсаған. Ең негізгі жұлдыз Сириус болды, египеттіктер оны Сопдет деп атады. Ең алғашқы египеттік күнтізбенің шығуын осы жұлдызбен байланыстырған. Медицинадағы жетістіктері:
Бағалау:Мадақтау арқылы Рефлексия. 1.Неліктен ежелгі египеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды болды? 2.Не үшін египеттіктер астрономияны зерттеді? 3.Ежелгі египетте егіншілік қалай дамыды? Үй тапсырмасын беру. Ежелгі египеттіктердің шаруашылық түрлерін сипаттау. |
|
Сабақтың ортасы Мәтінмен жұмыс. Оқулық және жұмыс дәптері. Берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. Сабақтың соңы Күнделікке бағаларын қойдырады. |
|||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













