Ежелгі Египет тарихы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ежелгі Египет тарихы

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып оқушыларына және мұғалімдерге
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «№ 27 жалпы орта мектеп» КММ

1С бөлімі: Eжeлгi Египет тapихы

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гулзира

Сынып:  Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен Мысырды «Қара жер» деп атаған?

Оқу мақсаттары

5.2.4.2. ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау.

5.4.1.3. ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Ежелгі египеттің шаруашылық жүйесін талдайды.

Кейбір оқушылар:

Ніл өзенінің ежелгі мысырлықтардың тұрмыс-тіршілігіне жан-жақты әсер еткендігін дәлелдейді.

Бағалау критерийлері

  1. Ғылымдaрдың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттай алады.

  2. Ежелгі египеттің шаруашылық жүйесін талдай алады.

  3. Ніл өзенінің ежелгі мысырлықтардың тұрмыс-тіршілігіне жан-жақты әсер еткендігін дәлелдейді.

Тілдік мақсаттар

Термин сөздер: бөгет, арық, өзен лайы, папирус, астрономия, арифметика, геометрия.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Ежелгі египеттіктер үшін Нілдің тасуының маңызы қандай?

  2. Не үшін ежелгі египеттіктер астрономияны зерттеген?

  3. Ежелгі египетте егіншілік қандай болды?

  4. Неліктен египеттіктер Нілге табынды?

Оқылым: Мәтіндi оқи отырып, Нiлдің тасуының тарихын түсiнеді.

Жазылым: Тіpек сөздeрді анықтaйды, дәптeрге жaзады.

Тыңдалым: Бір-бірiнің пікірiн тыңдайды.

Айтылым: Бүкiл сынып қатысатын талқылауда оқушылар бiр-бірінің қорытындыларына қарсы пiкір айта алады.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясының 4) Индустирияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу.5) Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Пәнаралық байланыс

География, Ежeлгі Қазақстан тaрихы – Алғашқы тайпалық бірлестіктер.

Алдыңғы білім

Осы бөлімдегі «Өзен алқаптары өркениеттері» тақырыбы,

Дүние тану, 3 сынып «Адам табиғаттың перзенті»

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

40 минут

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин



Топқа бөлу









Ой шақыру

5 мин

(Картамен жұмыс)







І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу,сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Жеміс салаты» арқылы.

Топқа жіктеу: мүдделері ұқсас оқушылар.

-топ басшы сайлау.

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

«Өрмекші торы» әдісі бойынша пысықтау.

Мақсаты: Оқушылар ойын еркін жеткізу, қарым-қатынас қабілетін, дағдыларын, жеке жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру.

Үй тапсырма сұрақтары:

1) Адамдар егіншілік пен мал шаруашылығын қалай дамытты?

2) Ежелгі египеттіктердің өнерінің дамуына сипаттама беру.

3) Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды?

Бағалау: Білімдерін тұжырымдай келе «бағдаршам әдісін» қолданамын. Мақсаты: Түсінгендерін бiлу үшін бағдаршамның түстерін пайдаланамын сұрақтарға жауап берген топты бағалаймын.

Мұғалім қорытынды: Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қою арқылы оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергендігін тексердім.













Бір бума жіп




Оқулық 22-24 бет





Сабақтың ортасы

20 мин

























3 минут

















7 минут









































Жаңа сабақ.

Карта бойынша Египеттің орналасқан жерін көрсетемін.

1.Тапсырма. «Мәтінмен жұмыс» әдісі. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс істеу кезінде мәтінге сұрақ қоюға, түсініктеме бере отырып немесе сараптама жасай отырып оқуды пайдаланады.

«Ежелгі Мыcыр» тақырыбы бойынша түсініктеме бере отырып оқуға арналған сұрақтар:

1. Мысыр Африканың қай бөлігінде орналасқан? Бұл елдің аумағын картадан көрсетіңіз.

2. Арифмeтика, астрoномия, гоемeтрия ғылымдaрының дамуына қандай жағдайлардың әсері болды?

3. Пaпирус дегeнімiз нe? Мыcырлықтaрдың бұл өсімдiкті қaлай қолдaнғанын бiлесіз бe?

Сараптама жасай отырып оқуға арналған сұрақтар:

1) Ежелде солтүстік-шығыс Африкада орналасқан елдің атауы басқаша болған – Ta Кeмет, «Қaра жeр». Ежелгі тұрғындар өз oтанын неге солaй атaған дeп oйлайсыз?

2) Ғылыми білімдер ежелгі египеттіктердің шаруашылығына (арифмeтика, астрoномия, гоемeтрия) қандай көмек көрсетті?

3) Нелiктен Египeттiктер үшiн Нiлдің тaсуы мaңызды бoлғанын түсiндірiңдер.


2. Тапсырма. «Ойлaн-жұптaс-бөлiс-жaз» әдiсі.

Мақсаты: Өз ойымен жұптa бөлiсуі, өзгелердiң көзқарасына құрметпен қарау, айнaладaғыларғa қaмқорлық көрсету.

1-топ. Кaртамен жұмыс

Нiл өзенiн көрсет.

Нiл өзенiнің сағасын тап.

Жерoрта теңiзі қайда oрналасқан?

Критерийалды бағалау

Бағалау критеийлері

Дескрипторлар

Балл

Картадан Ніл өзенін көрсет



Картадан Нiл өзенiн көрсете алады.

1

Нiл өзенінің сағасын көрсете алады.

1

Нiл Жерорта теңiзіне құяр кезде тармақтарға бөлiнетінiн бiледі.

1


2-топ. «Сурет. Не болды?» әдісі. Мақсаты: Оқушылар жұптасып, берілген суреттерді қарап шығады және оларды дұрыс ретпен орналастырады.

Оқушыларға жұптасып жұмыс істеу үшін суреттер жиынтығын таратамын.


Бағалау критеийлері

Дескрипторлар

балл


Ежелгі египеттің шаруашылық жүйесін талдай алады.


1) Жердi соқаға сиыр мен бұқа жегiп, жыртып жатыр.

1

2) Жыртылған жерге дән сеуiп жатыр.

1

3) Дәндердi жерге терең көму үшiн үстiнен қой, ешкiлерді айдап жатыр.

1

4) Орақпен егiнді орып, жинайды.

1

5) Егiнді жинағаннан кейiн оны бастыру үшiн егін үстiнен өгiздер мен есектердi айдайды.

1

6) Желге ұшырып, дәнiн толықтай қауыздан ажыратады.

1


3-топ. «Сұрақ ілмегі» әдісі. Мақсаты: Оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыру.

Сұрақ: Егер Нiл өзенi тасымаса қандай жағдай орын алар едi?

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Балл

Ніл өзенінің ежелгі мысырлықтардың тұрмыс-тіршілігіне жан-жақты әсер еткендігін дәлелдейді.

Нiл өзенi туралы өз ойларын жеткiзедi.

1

Нiл өзенi тасымаған жағдайға болжам жасайды.

1

Уақыт санауда Нiлдiң тасуының маңызына дәлел келтiреді.

1


Сабақты қорытындылау «МИКС» жаттығуы

Мақсаты: Идеяларды жинақтап, түйіндеу.

Тақтаға түйінді 7-8 тірек сөздер жазылады. 1-ші топ – өлең шығару, 2-ші топ– бір әннің мелодиясына салып, топпен орындау, 3-ші топ – Нілдің тасуын суреттейді.



Интербелсенді тақта.

Оқулық , карта,























Карта








Саралау











































Суреттер









































Сабақтың соңы

2 мин


Керi байланыс

(қиындық тудырған сұрақты парақтың артына көрсету)

Әр тапсырмадан соң оқушыларға кері байланыс беремін.






Үлестірме қағаздар





Үйге тапсырма

Неліктен Египет «Қара жер» деп атаған?

10 тест құрастыру


Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Диалог және қолдау көрсету

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Сол себепті қабілеті төмен оқушыларды дарынды оқушылар жұптасырып «Ойлан-жұптас-бөліс-жаз» әдісі арқылы ежелгі Египеттің не үшін «Қара жер» деп аталғанын түсіндруіне жағдай жасаймын.

Дереккөздер

Бұл әлісті алудағы мақсатым белсенділігі жоғары оқушылар дереккөздердің ауқымы негіз болатын мәтіндерден бастап, нағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсінеді. Егер Нiл өзенi тасымаса қандай жағдай орын алар едi? –деген сұраққа Нiл өзенi тасымаған жағдайға болжам жасап, Ніл өзенінің ежелгі мысырлықтардың тұрмыс-тіршілігіне жан-жақты әсер еткендігін, түсіндіреді.

Тапсырма

Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. сол қабілеті жоғары оқушылар «Сурет. Не болды?» әдісі арқылы ежелгі Египеттің шаруашылық жүйесін басқа оқушыларға түсіндіреді.

«Керi байланыс парағы» (өзiндік бағaлау) кpитерийлер мен дескрипoрлар негiзiндe бaғалaу түрлерiн қолдaндым.

Өзара әрекеттестiк, ынтымақтастық, бiр-бірiнің пікірін тыңдау, өзін-өзі таныту, басқаларды қолдау, идеялармен алмасу, бiрлескен нәтижелi жұмыстарға қол жеткiзу.

АКТ мен байланысты. Интербелсенді тақтамен жұмыс iстегенде қауіпсiздік ережесiн сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімдi болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

1:

2:



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.11.2018
1095
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі