|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А Мектеп: Тоқжігітов атындағы ЖОМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Баян Сыныбы: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|||||
|
Тақырыбы: Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: шетелдік ғалымдардың көшпелілердің мәдениеті туралы жазған зерттеулері арқылы әлемдік мәдениеттегі ролін түсінеді Кейбір оқушылар: көшпелілердің өркениет ошақтарын анықтап саралап талдайды |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Көшпелілердің мәдениетін сипаттайды 2. көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін біледі |
||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика және терминология: Археология,номадизм,шаңырақ,отау,қанат,алтынүзік,алтын орда, ақ орда Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер 2.Мәтінмен жұмыс 3.Кестемен жұмыс |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетке көзқарастарына құрметпен қарау |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану дүние жүзі тарихы география |
||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін біледі |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Сәлемдесу.Шаттық шеңбер Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Құпия сыйлық»әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.Оқушылар бір-біріне өздерінің жетістіктері туралы айтып жақсы тілектер тілейді сыйлықтарын береді Киіз үйдің суреттері арқылы 3 топқа біріктіремін. Бірінші топ Шаңырақ Екінші топ Кереге Үшінші топ Уық |
Киіз үй бөлшектерінің суреттері Кесте Смайликтер |
|||
|
Ортасы 15 минут 2 минут 6 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Мәтінмен жұмыс. Тапсырма. Көшпелілердің қолданбалы өнері мен киіз үйдің құрылымын сипатта
«Джигсо әдісі»арқылы жұпта,топта мәтінмен жұмыс жүргізеді.Мәтін топта толық талданып болған соң , «Айналмалы бекет » әдісі арқылы топтар сағат тілімен жылжи отырып тілді қолдану шеберлігін көрсетеді,әрі белсенді тыңдаушылар тобын қалыптастырады. Дескриптор 1.Көшпелілерде қолданбалы өнердің жақсы дамығанын сипаттайды 2.Көшпелілердегі киіз жабдықталуының ерекшеліктерін анықтайды. 3.Қазақтың киіз үйі құрылымдық жағынан осы уақытқа дейін қолданыста екендігіне сараптама жасайды «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалайды Бас бармақ жоғары-керемет,орта-қанағаттанарлық,басбармақ төмен қараса-төмен көрсетеді. Тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс Табыс сәті әдісі 1-баспалдағы Мен білемін 2- баспалдағы Мен түсінемін 3-баспалдағы Мен жасай аламын |
Смайликтер |
|||
|
4 минут |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі
Үй тапсырмасы.Өзіндік жұмыс: : Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы эссе жазу |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз?? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Сабақ барысында уақытты тиімді пайдалана отырып барлық оқушыларға жаңа тақырыпты меңгертуге арналған тапсырмалар дайындаймын,айналмалы бекет әдісін қолдану арқылы оқушылардың өзіндік ойын еркін жеткізуге мүмін болған жауаптардың ішінен таңдау еркіндігін қалыптастыруға дамытамын.Суретпен жұмыс,кестемен жұмыс жасата отырып топтық тапсырмаларды орындату арқылы оқушылардың жеке қабілеттерінің ілгеріленуіне,өз бетінше ізденуіне бағыттаймын.
|
Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағалау Керібайланыс «Бес саусақ әдісі» арқылы кері байланыс алу. |
|
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақстатары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға Жазыңыз |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда назар аудару қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А Мектеп: Тоқжігітов атындағы ЖОМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Баян Сыныбы: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|||||
|
Тақырыбы: Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: шетелдік ғалымдардың көшпелілердің мәдениеті туралы жазған зерттеулері арқылы әлемдік мәдениеттегі ролін түсінеді Кейбір оқушылар: көшпелілердің өркениет ошақтарын анықтап саралап талдайды |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Көшпелілердің мәдениетін сипаттайды 2. көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін біледі |
||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика және терминология: Археология,номадизм,шаңырақ,отау,қанат,алтынүзік,алтын орда, ақ орда Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер 2.Мәтінмен жұмыс 3.Кестемен жұмыс |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетке көзқарастарына құрметпен қарау |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану дүние жүзі тарихы география |
||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін біледі |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Сәлемдесу.Шаттық шеңбер Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Құпия сыйлық»әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.Оқушылар бір-біріне өздерінің жетістіктері туралы айтып жақсы тілектер тілейді сыйлықтарын береді Киіз үйдің суреттері арқылы 3 топқа біріктіремін. Бірінші топ Шаңырақ Екінші топ Кереге Үшінші топ Уық |
Киіз үй бөлшектерінің суреттері Кесте Смайликтер |
|||
|
Ортасы 15 минут 2 минут 6 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Мәтінмен жұмыс. Тапсырма. Көшпелілердің қолданбалы өнері мен киіз үйдің құрылымын сипатта
«Джигсо әдісі»арқылы жұпта,топта мәтінмен жұмыс жүргізеді.Мәтін топта толық талданып болған соң , «Айналмалы бекет » әдісі арқылы топтар сағат тілімен жылжи отырып тілді қолдану шеберлігін көрсетеді,әрі белсенді тыңдаушылар тобын қалыптастырады. Дескриптор 1.Көшпелілерде қолданбалы өнердің жақсы дамығанын сипаттайды 2.Көшпелілердегі киіз жабдықталуының ерекшеліктерін анықтайды. 3.Қазақтың киіз үйі құрылымдық жағынан осы уақытқа дейін қолданыста екендігіне сараптама жасайды «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалайды Бас бармақ жоғары-керемет,орта-қанағаттанарлық,басбармақ төмен қараса-төмен көрсетеді. Тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс Табыс сәті әдісі 1-баспалдағы Мен білемін 2- баспалдағы Мен түсінемін 3-баспалдағы Мен жасай аламын |
Смайликтер |
|||
|
4 минут |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі
Үй тапсырмасы.Өзіндік жұмыс: : Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы эссе жазу |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз?? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Сабақ барысында уақытты тиімді пайдалана отырып барлық оқушыларға жаңа тақырыпты меңгертуге арналған тапсырмалар дайындаймын,айналмалы бекет әдісін қолдану арқылы оқушылардың өзіндік ойын еркін жеткізуге мүмін болған жауаптардың ішінен таңдау еркіндігін қалыптастыруға дамытамын.Суретпен жұмыс,кестемен жұмыс жасата отырып топтық тапсырмаларды орындату арқылы оқушылардың жеке қабілеттерінің ілгеріленуіне,өз бетінше ізденуіне бағыттаймын.
|
Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағалау Керібайланыс «Бес саусақ әдісі» арқылы кері байланыс алу. |
|
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақстатары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға Жазыңыз |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда назар аудару қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз















