|
Білім беру ұйымының атауы |
“Қорам орта мектебі” КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жошыбаев Қ.С. |
|||||
|
Күні: |
11.12.2024 ж. |
|||||
|
Сынып: 5 “Ә” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы. Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі көшпелілердің салт – дәстүрлері туралы біледі, олардың күнделікті тұрмыс тіршілігендегі салт – дәстүрдің маңыздылығын анықтайды; |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу; Талап: Сыни және функционалдық сауаттылығын арттыру ; Ар-ұят: Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Музыка, биология, әдебиет,география |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин 1 мин |
Сәлемдесу -Психологиялық ахуал қалыптастыру: “Жақсы тілек” -Ақ әженің шашуы Кітапша таратылып беріледі,оқушылар аты-жөнін жазып қояды,бағалау парақшасымен таныстыру “Заттарды орнына дұрыс орналастыру”әдісі Сұрақтар: 1.Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде? 2.Күрке деген не? 3.Киіз үйлер неше жыл бұрын пайда болған? 4.Киіз үй неден жасалады? 5.Киіз үйдің құрылысын айтып бер? 6.Киіз үй мен оның ішкі құрылысы қанша бөліктен тұрады? 7.Киіз үй ішінде ненің орны қасиетті болып саналған? 8.Көшпелілер киіз үйді жабдықтауда қандай материалдар қолданған? 9.Киіз үй көшпелілердің қолданбалы өнері туралы қандай ақпарат береді?
М: Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. (Интербелсенді тақтадан көрсету)
|
Оқушылар ақ әженің кәмпитерін алып, түсіне қарай топқа бөлінеді.
Киіз үй жабдықтары ның артындағы сұрақтарға жауап береді, дұрыс орналстырады Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар дәптерлеріне күн ретін,сабақ тақырыбын жазады |
Мадақтау
Әр дұрыс жауап берген балаға- 1 балл
|
Кәмпит тер Кітапша Киіз үй,
жабдықтар
А -4 |
||
|
Жаңа білім 5 мин 2 мин 3 мин 9 мин 5 мин 2 мин |
1.«Наурыз мерекесі» бейнематериал көрсетіледі 2.Мұғалім көрмемен таныстырып өтеді 1-тапсырма: жұптық жұмыс
2-тапсырма:Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс
3-тапсырма: жеке жұмыс Жеке жұмыс 1.Наурыз мерекесі ғалымдардың пікірінше осыдан ….жыл бұрын пайда болған А. 2000 жылдай бұрын В. 3000 жылдай бұрын С. 4000 жылдай бұрын Д. 5000 жылдай бұрын 2.Наурыз мерекесі Қазақстанмен қатар кеңінен тойланатын елдер: А. Германия, Өзбекстан, Франция, Иран, Пәкстан, Ауғанстан В. Өзбекстан, Тәжікстан, Австрия, Норвегия, Швеция, Италия С. Иран, Пәкстан, Ауғанстан,Қытай, Жапония, Корея Д. Өзбекстан, Тәжікстан, Қырғызстан, Иран, Пәкстан, Ауғанстан Сөйлемдегі бос орындарға тиісті сөзді қойып, толықтырып жаз: 1.Көшпелілер Наурыз мерекесі тойланатын күнді “ ……………….. ұлы күні” деп атаған. 2. Наурыз мерекесі күні …………………………………………. өткізіліп, ән-күймен жалғасқан. 3.Көшпелілер …………………… тазарту қасиетіне ерекше сенді. 4.Жас келін табалдырықты алғаш аттағанда отқа …………………... ………………. дәстүрі жасалады. М: “Бесікке салу” дәстүрін көрсетеді -Отпен аластау; -Бесікке салу дәстүрі -гигиена - “Бесік жыры” әні |
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: -Наурыз көженің құрамына кіретін заттарды біледі -1 балл -Наурыз көженің құрамына кірмейтін заттарды анықтайды-1 балл Дескриптор: Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді, өмірмен байланыстыра ды-2 балл Дескриптор: -тест сұрақтарына жауап береді 1-сұрақ 1 балл 2-сұрақ 1 балл -Сөйлемдегі бос орындарға тиісті сөздерді жазады 1-сөйлем 0,5 балл 2-сөйлем 0,5 балл 3-сөйлем 0,5 балл 4-сөйлем 0,5 балл Дескриптор: Балалар қазақтың салт-дәстүрінің орындалуын көреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ: “От шашу”
ҚБ: “Екі жұлдыз бір тілек”
Мадақтау ҚБ: “Бас бармақ”
|
Тақырып бойынша бейнематериал, Қосымша №1 https://www.youtube.com/watch?v=0bRKLZ-jhCY
Ақпараттық мәтін дер Бағалау парағы Тапсырма жазылған кітапша Бесік, қуыршақ |
||
|
Бекіту 6 мин 2 мин |
Сабақты қорытындылау “Бауырсақ пісіру” әдісі Сұрақтарға дұрыс жауап берген балалар 1 баллдан жинап отырады Бағалау: әр оқушы өз кітапшасындағы жинаған баллдарын есептен жазады Үйге тапсырма: Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы. “Наурыз мерекесі” туралы эссе жазу |
Сабақтың тақырыбын тестті орындау арқылы қорытындылау-1 |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Итербелсенді тақта Бағалау парағы |
||
|
Кері байланыс 3 мин |
Тағы білгім келеді! |
Тақырып бойынша не білгісі келетінін жазады |
Оқушыларды мадақтау |
А4 стикер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі көшпенділер дүниетанымы
Ежелгі көшпенділер дүниетанымы
|
Білім беру ұйымының атауы |
“Қорам орта мектебі” КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жошыбаев Қ.С. |
|||||
|
Күні: |
11.12.2024 ж. |
|||||
|
Сынып: 5 “Ә” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы. Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі көшпелілердің салт – дәстүрлері туралы біледі, олардың күнделікті тұрмыс тіршілігендегі салт – дәстүрдің маңыздылығын анықтайды; |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу; Талап: Сыни және функционалдық сауаттылығын арттыру ; Ар-ұят: Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Музыка, биология, әдебиет,география |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин 1 мин |
Сәлемдесу -Психологиялық ахуал қалыптастыру: “Жақсы тілек” -Ақ әженің шашуы Кітапша таратылып беріледі,оқушылар аты-жөнін жазып қояды,бағалау парақшасымен таныстыру “Заттарды орнына дұрыс орналастыру”әдісі Сұрақтар: 1.Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде? 2.Күрке деген не? 3.Киіз үйлер неше жыл бұрын пайда болған? 4.Киіз үй неден жасалады? 5.Киіз үйдің құрылысын айтып бер? 6.Киіз үй мен оның ішкі құрылысы қанша бөліктен тұрады? 7.Киіз үй ішінде ненің орны қасиетті болып саналған? 8.Көшпелілер киіз үйді жабдықтауда қандай материалдар қолданған? 9.Киіз үй көшпелілердің қолданбалы өнері туралы қандай ақпарат береді?
М: Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. (Интербелсенді тақтадан көрсету)
|
Оқушылар ақ әженің кәмпитерін алып, түсіне қарай топқа бөлінеді.
Киіз үй жабдықтары ның артындағы сұрақтарға жауап береді, дұрыс орналстырады Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар дәптерлеріне күн ретін,сабақ тақырыбын жазады |
Мадақтау
Әр дұрыс жауап берген балаға- 1 балл
|
Кәмпит тер Кітапша Киіз үй,
жабдықтар
А -4 |
||
|
Жаңа білім 5 мин 2 мин 3 мин 9 мин 5 мин 2 мин |
1.«Наурыз мерекесі» бейнематериал көрсетіледі 2.Мұғалім көрмемен таныстырып өтеді 1-тапсырма: жұптық жұмыс
2-тапсырма:Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс
3-тапсырма: жеке жұмыс Жеке жұмыс 1.Наурыз мерекесі ғалымдардың пікірінше осыдан ….жыл бұрын пайда болған А. 2000 жылдай бұрын В. 3000 жылдай бұрын С. 4000 жылдай бұрын Д. 5000 жылдай бұрын 2.Наурыз мерекесі Қазақстанмен қатар кеңінен тойланатын елдер: А. Германия, Өзбекстан, Франция, Иран, Пәкстан, Ауғанстан В. Өзбекстан, Тәжікстан, Австрия, Норвегия, Швеция, Италия С. Иран, Пәкстан, Ауғанстан,Қытай, Жапония, Корея Д. Өзбекстан, Тәжікстан, Қырғызстан, Иран, Пәкстан, Ауғанстан Сөйлемдегі бос орындарға тиісті сөзді қойып, толықтырып жаз: 1.Көшпелілер Наурыз мерекесі тойланатын күнді “ ……………….. ұлы күні” деп атаған. 2. Наурыз мерекесі күні …………………………………………. өткізіліп, ән-күймен жалғасқан. 3.Көшпелілер …………………… тазарту қасиетіне ерекше сенді. 4.Жас келін табалдырықты алғаш аттағанда отқа …………………... ………………. дәстүрі жасалады. М: “Бесікке салу” дәстүрін көрсетеді -Отпен аластау; -Бесікке салу дәстүрі -гигиена - “Бесік жыры” әні |
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: -Наурыз көженің құрамына кіретін заттарды біледі -1 балл -Наурыз көженің құрамына кірмейтін заттарды анықтайды-1 балл Дескриптор: Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді, өмірмен байланыстыра ды-2 балл Дескриптор: -тест сұрақтарына жауап береді 1-сұрақ 1 балл 2-сұрақ 1 балл -Сөйлемдегі бос орындарға тиісті сөздерді жазады 1-сөйлем 0,5 балл 2-сөйлем 0,5 балл 3-сөйлем 0,5 балл 4-сөйлем 0,5 балл Дескриптор: Балалар қазақтың салт-дәстүрінің орындалуын көреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ: “От шашу”
ҚБ: “Екі жұлдыз бір тілек”
Мадақтау ҚБ: “Бас бармақ”
|
Тақырып бойынша бейнематериал, Қосымша №1 https://www.youtube.com/watch?v=0bRKLZ-jhCY
Ақпараттық мәтін дер Бағалау парағы Тапсырма жазылған кітапша Бесік, қуыршақ |
||
|
Бекіту 6 мин 2 мин |
Сабақты қорытындылау “Бауырсақ пісіру” әдісі Сұрақтарға дұрыс жауап берген балалар 1 баллдан жинап отырады Бағалау: әр оқушы өз кітапшасындағы жинаған баллдарын есептен жазады Үйге тапсырма: Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы. “Наурыз мерекесі” туралы эссе жазу |
Сабақтың тақырыбын тестті орындау арқылы қорытындылау-1 |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Итербелсенді тақта Бағалау парағы |
||
|
Кері байланыс 3 мин |
Тағы білгім келеді! |
Тақырып бойынша не білгісі келетінін жазады |
Оқушыларды мадақтау |
А4 стикер |
||
шағым қалдыра аласыз




















