|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 В бөлімі – Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп интернаты. Күні:12.12.18 Мұғалімнің аты-жөні: Утешова Э.Б Сынып: 5 а,ә,б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау 5.2.2.3 – ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтау. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін түсіндіру. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін талқылап,өз ойын білдіру Барлық оқушылар: Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшелігін айтады Оқушылардың басым бөлігі: Тарихи деректердің мазмұнын түсінеді Кейбір оқушылар: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласының жойылуы туралы идеяларын, пайымдауларын мазмұндап, негіздейді |
||
|
Бағалау критерийі |
Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтайды. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін түсіндіреді. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін талқылап,өз ойын білдіреді. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін түсіндіреді Пәндік лексика және терминдер Хараппа мәдениеті.Үндістандағы арий тайпалары.Мохенджо-Даро қаласы. Үндістандағы ведалық кезең. Үндістанға арий тайпаларының келуі.Санскрит тілі. Тілдік мақсатға жету үшін Голосарий ұсынамын. Арий-тайпа атауы. Санскрит-арийліктердің тілі Ведалық кезең-санкрит тілінде қасиетті кітаптар Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер Менің ойымша , ежелгі Мохенджо-Даро қаласының жойылуына әсер етті. Менің пікірімше..... Менің ойлауымша.... |
||
|
Құндылықтарға ба баулу
|
Үндістандағы өркениет ерекшеліктерін ажырату арқылы басқа мәдениет пен көзқарасқа құрметтеуге баулу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
География – картадан ежелгі Мохенджо-Даро қаласының орналасу орнынын белгілеу Әдебиет – тарихи деректерден үзінділер танысу және зерттеу; Қазақ тілі – тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу,тыңдау,жазу) көрініс табады |
||
|
Алдыңғы білім |
ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін біледі |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру, Оқытудың мақсатары мен бағалау критерийлері жайында таныстырылым Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып, үй тапсырмасын сұрау. Бағалау. Мадақтама сөздер арқылы. ІІІ. Миға шабуыл АКТ арқылы бірнеше суреттермен болжам жасап, жаңа сабақтың тақырыбын ой қозғай отырып, өз пікірлерін білдіру үшін жұмыс жасайды. Кері байланыс |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
С Ой қозғау. «Миға шабуыл»әдісі арқылы суреттер көрсетіле отырып, жаңа сабақ тақырыбына болжау жасалады. Ежелгі Үндістан мәтіні «Джексо» әдіс бойынша топтарға бөлініп беріледі. Венн диаграммасы.
Дескриптор: Білім алушы:
«Болжау» әдісі. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? Кері байланыс. «Доп лақтыру»әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақтар қоя отырып, тақырыпты түсіну деңгейлерін арттырады. Картамен жұмыс. Картадан Үнді түбегіндегі басты жерлерді белгілейді. Дескриптор Білім алушы:-Үнді түбегіндегі Ганга, Үнді өзендерін картадан белгілейді; -Мохенджо-Даро,Хараппа қалаларын картадан белгілейді; Дескрипторды негізге ала отырып,жұптар арасында өзара бағалау жүргізіледі. «Қарлы жұмбаз»әдісімен «Қазіргі өркениеттер жойылуына қандай себептер әсер етуі мүмкін?» тақырыбында эссе жазу. Қ.Б. Мадақтау |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Үйге тапсырма. Тақырыпты толық қайталап келеді. |
|
|
|
Саралау – |
Бағалау – |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? |
|
||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 В бөлімі – Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп интернаты. Күні:12.12.18 Мұғалімнің аты-жөні: Утешова Э.Б Сынып: 5 а,ә,б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау 5.2.2.3 – ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтау. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін түсіндіру. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін талқылап,өз ойын білдіру Барлық оқушылар: Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшелігін айтады Оқушылардың басым бөлігі: Тарихи деректердің мазмұнын түсінеді Кейбір оқушылар: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласының жойылуы туралы идеяларын, пайымдауларын мазмұндап, негіздейді |
||
|
Бағалау критерийі |
Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтайды. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін түсіндіреді. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін талқылап,өз ойын білдіреді. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кеткендігінің себебін түсіндіреді Пәндік лексика және терминдер Хараппа мәдениеті.Үндістандағы арий тайпалары.Мохенджо-Даро қаласы. Үндістандағы ведалық кезең. Үндістанға арий тайпаларының келуі.Санскрит тілі. Тілдік мақсатға жету үшін Голосарий ұсынамын. Арий-тайпа атауы. Санскрит-арийліктердің тілі Ведалық кезең-санкрит тілінде қасиетті кітаптар Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер Менің ойымша , ежелгі Мохенджо-Даро қаласының жойылуына әсер етті. Менің пікірімше..... Менің ойлауымша.... |
||
|
Құндылықтарға ба баулу
|
Үндістандағы өркениет ерекшеліктерін ажырату арқылы басқа мәдениет пен көзқарасқа құрметтеуге баулу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
География – картадан ежелгі Мохенджо-Даро қаласының орналасу орнынын белгілеу Әдебиет – тарихи деректерден үзінділер танысу және зерттеу; Қазақ тілі – тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу,тыңдау,жазу) көрініс табады |
||
|
Алдыңғы білім |
ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін біледі |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру, Оқытудың мақсатары мен бағалау критерийлері жайында таныстырылым Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып, үй тапсырмасын сұрау. Бағалау. Мадақтама сөздер арқылы. ІІІ. Миға шабуыл АКТ арқылы бірнеше суреттермен болжам жасап, жаңа сабақтың тақырыбын ой қозғай отырып, өз пікірлерін білдіру үшін жұмыс жасайды. Кері байланыс |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
С Ой қозғау. «Миға шабуыл»әдісі арқылы суреттер көрсетіле отырып, жаңа сабақ тақырыбына болжау жасалады. Ежелгі Үндістан мәтіні «Джексо» әдіс бойынша топтарға бөлініп беріледі. Венн диаграммасы.
Дескриптор: Білім алушы:
«Болжау» әдісі. Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? Кері байланыс. «Доп лақтыру»әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақтар қоя отырып, тақырыпты түсіну деңгейлерін арттырады. Картамен жұмыс. Картадан Үнді түбегіндегі басты жерлерді белгілейді. Дескриптор Білім алушы:-Үнді түбегіндегі Ганга, Үнді өзендерін картадан белгілейді; -Мохенджо-Даро,Хараппа қалаларын картадан белгілейді; Дескрипторды негізге ала отырып,жұптар арасында өзара бағалау жүргізіледі. «Қарлы жұмбаз»әдісімен «Қазіргі өркениеттер жойылуына қандай себептер әсер етуі мүмкін?» тақырыбында эссе жазу. Қ.Б. Мадақтау |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Үйге тапсырма. Тақырыпты толық қайталап келеді. |
|
|
|
Саралау – |
Бағалау – |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? |
|
||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз
абақтың ортасы.













