Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Қазақстан тарихы,5 «в» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
02.12.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау; 5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды; -
ежелгі дүние өнеріне сипаттама
береді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жасампаздық және жаңашылдық (Жаңа тақырыпқа шығу) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар
аудару.)
1.Ежелгі Бактрия
мемлекеті қай жерде құрылды? (Тәжікстан мен Ауғанстан
жері) 4.Кушан патшалығының әйгілі билеушісі (Қанышке патша)
5.Парфия
патшалығының ірге көтерген жері (Иранның
солтүстігі)
7.Кушан патшалығы
қай аумақтарда қалыптасты? (Өзбекстан,Қырғызстан,Қашқария) Тақырыпқа шығу. Миға шабуыл жасау ретінде картаны қолдану (суреттерді көрсету)
Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Оқушыларды 3 топқа бөлу |
Тест сұрақтарына жауап береді Суреттерге қарап оқушылар жаңа тақырыпты, мақсатын анықтайды |
Мадақтау Дұрыс жауапты көру арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды |
Презентация № 1бет Тест тапсырмасы суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут 4 минут 5 минут 5 минут 5 минут 5 минут |
Мәтінмен жұмыс
1)Ежелгі Үндістан
2-тапсырма. Кестемен жұмыс
Мохенджо-Дароның
жойылу себептері 2)Үнді алқабындағы қалалар табиғи апаттардан кейін әлсіреп күйреді 3)Үнді өркениеті адамдардың табиғи ресурстарды дұрыс пайдаланбауының салдарынан жойылды 4)Қалалардың тұрғындары кең тараған індет салдарынан жойылып кетті
*4-тапсырма.
Картамен жұмыс ЕБҚ оқушыға арналған
тапсырма.
*5 тапсырма. Ежелгі
Үнді халқының негізгі шаруашылығы мен кәсібін
анықта. ЕБҚ оқушыға арналған
тапсырма.
1) Керекті сөздер: сауда, қолөнер, аңшылық, балық аулау, егіншілік, малшаруашылығы, құрылыс ісі, терімшілік |
Дескриптор:
Мәтінмен танысып түсінген ойын
айтады
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: Мохенджо-Дароның жойылу себептерін анықтайды
Дескриптор: Картадан Мохенджо-Даро, Хараппа қалаларын тауып белгілейді
Дескриптор: |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Бағалау. Дұрыс жауаппен тексереді
5 балл
6 балл
4 балл
2 балл
5 балл |
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық https://m.youtube.com/watch?v=nyJDhN6HK-w
Тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 минут |
Сабақты
қорытындылау
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
кесте |
Презентация № 2 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу |
|
|
Презентация № 3 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? ҚМЖ
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? ҚМЖ
Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Қазақстан тарихы,5 «в» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
02.12.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау; 5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды; -
ежелгі дүние өнеріне сипаттама
береді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жасампаздық және жаңашылдық (Жаңа тақырыпқа шығу) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар
аудару.)
1.Ежелгі Бактрия
мемлекеті қай жерде құрылды? (Тәжікстан мен Ауғанстан
жері) 4.Кушан патшалығының әйгілі билеушісі (Қанышке патша)
5.Парфия
патшалығының ірге көтерген жері (Иранның
солтүстігі)
7.Кушан патшалығы
қай аумақтарда қалыптасты? (Өзбекстан,Қырғызстан,Қашқария) Тақырыпқа шығу. Миға шабуыл жасау ретінде картаны қолдану (суреттерді көрсету)
Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Оқушыларды 3 топқа бөлу |
Тест сұрақтарына жауап береді Суреттерге қарап оқушылар жаңа тақырыпты, мақсатын анықтайды |
Мадақтау Дұрыс жауапты көру арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды |
Презентация № 1бет Тест тапсырмасы суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут 4 минут 5 минут 5 минут 5 минут 5 минут |
Мәтінмен жұмыс
1)Ежелгі Үндістан
2-тапсырма. Кестемен жұмыс
Мохенджо-Дароның
жойылу себептері 2)Үнді алқабындағы қалалар табиғи апаттардан кейін әлсіреп күйреді 3)Үнді өркениеті адамдардың табиғи ресурстарды дұрыс пайдаланбауының салдарынан жойылды 4)Қалалардың тұрғындары кең тараған індет салдарынан жойылып кетті
*4-тапсырма.
Картамен жұмыс ЕБҚ оқушыға арналған
тапсырма.
*5 тапсырма. Ежелгі
Үнді халқының негізгі шаруашылығы мен кәсібін
анықта. ЕБҚ оқушыға арналған
тапсырма.
1) Керекті сөздер: сауда, қолөнер, аңшылық, балық аулау, егіншілік, малшаруашылығы, құрылыс ісі, терімшілік |
Дескриптор:
Мәтінмен танысып түсінген ойын
айтады
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: Мохенджо-Дароның жойылу себептерін анықтайды
Дескриптор: Картадан Мохенджо-Даро, Хараппа қалаларын тауып белгілейді
Дескриптор: |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Бағалау. Дұрыс жауаппен тексереді
5 балл
6 балл
4 балл
2 балл
5 балл |
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық https://m.youtube.com/watch?v=nyJDhN6HK-w
Тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 минут |
Сабақты
қорытындылау
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
кесте |
Презентация № 2 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 минут |
Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу |
|
|
Презентация № 3 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















