Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: |
Түркістан қ/сы №27 жалпы орта мектеп |
|||||||
|
Пәні: Дүниежүзі тарихы |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гулзира |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Ежелгі Мысыр пирамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз? |
|||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
5.2.1.2. Тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу . 5.2.2.2. Ежелгі Мысыр ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау. 5.1.2.1. Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын түсіндіреді. |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
Ежелгі Мысыр ғибадатханалары мен пирамидаларын тарихин сипаттайды |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
Тотемизм ,анимизм ,фетишизм ,магия сияқты ежелгі діндердің ерекшеліктерін талдайды. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Термин сөздер: Перғауын, Пирамида ,Тутанхамон, храм , Жосер, сфинкс,саркофаг, магия |
|||||||
|
Талдауға арналған сұрақтар |
||||||||
|
1 Ежелгі Египеттіктер не себебті пирамидаларды салған... 2 Пирамидалар Нілдің қай жағасында орналасқан
4. Мумияларды қалай жасаған Өқылым: Мәтінді оқыды,пирамида салу себебін түсінеді Жазылым: Тірек сөздерді анықтайды,дәптерге жазады Тыңдалым: Бір бірін пікірін тыңдайды Айтылым: Ежелгі Мысыр пирамидалары мен ғибадаттары туралы айтады |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясының Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Әлемнің жеті кереметі туралы біледі, тарихи жәдігерлерге құрметпен қарайды. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
|||||||
|
Алдыңғы тақырып |
4 сынып. Дүниетану Әлемнің жеті кереметі. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 3 мин Өткенді қайталау 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2.Психологиялық ахуал туғызу. «Күн шуағы». Балалар күннің көзі бізге жылылық сыйлайды.Ал егер күннің көзі болмаса не болатын еді?
Ал мен сендерге бүгінгі сабағымыз көңілді әрі сәтті өтсін деп жылылық нұрын төгетін күн болсын күннің шапағын ала келдім.Тақтаға шуағын шашып тұрған күн суреті плакат ілінеді.Оқушылар күн шуақтарына бір-бір тілектерін айтып отырады. -Оқушылар ақ, сары, қөңыр түсті фигуралар арқылы топқа бөлу І топ –«Пирамида» ІІ топ-«Сфинкс» ІІІ топ-«Храм» Оқушылар өз тобын тауып отыру. «Мен саған, сен маған» сұрақтар қою арқылы үйге беріл ген тақырыпты пысықтау сурақтары. 1.Мысыр Африкаңың қай бөлігінде орналасқан? 2.Папирус дегеніміз не мысырлықтар бұл өсимдікті қалай қолданған? 3.Неліктен Египеттер үшін Нілдің тасуы маңызды болды Дескриптор 1.Мысырдың қай жерде орналасқанындығын біледі. 1-балл 2.Папирус өсімдігін қалай пайдаланғандығын біледі 1-балл Мақсаты оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылығын ояту жаңа тақырыптың мазмұнына кіріспе жасаймыз. |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері фигуралар стикерлер,атлас, Сөз тіркестер жазылған қағаздар |
||||||
|
Ортасы 15 минут |
Жаңа сабақ «Джигсо» әдісі 1-топ: Перғауындар билігі мен жорықтар 2-топ: Мысыр пирамидалары 3-топ:Сфинкс Храмдар. Мақсад Оқушылар төп болып өрындайды мәтінді ашу үшін төмендегі сұрақтарға жауап береді
Сфинкс неге «үрей атасы» аталды? Топтық талқылау. Қарлы кесек ойыны.Әрбір топ оқушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек –кезек алмасады. 1 Асатаяқ мен қамшының перғауындар үшін маңызы кандай? 2 Ең алғашқы пирамида қашан кімге атаб салынған 3 Пирамидани салуда құлдардың енбектері қалай бағаланды. |
|
||||||
|
Сабақты қорытындылау 15 мин Сабақтың соңы 2 минут |
1
тапсырма. Бұл сүреттер арқалы не айта
аласыз Дескриптор
2 тапсырма. Жеке
жұмыс.
Мақсаты: Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытады. 3 тапсырма. «Картамен жұмыс» әдісі арқалы Египеттің қай жерде орналасқандығы, пирамидалардың қай өзен жағалауна салынғанын көрсетеді. Дескриптор
Кері байланыс. «Аялы алақан» Оқушылар сабақ туралы ойларын алақандарына жазады. Оқушылар өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсету . Бағалау. Критериалды бағалау. Топқа баға беру Үйге тапсырма: §1–2оқу |
Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта
|
||||||
|
бағалау парағы Оқулық, күнделік Үлестірме қағаздар Электрондық оқулық, маркер флипчат |
||||||||
|
Қосымша ақпарат:
|
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып, талаптары әр турлі оқушыларды біріктіре отырып «картамен жұмыс» әдісі арқылы картадағы Египеттің орналасқан жерін анықтайды. Оқуға ынтасы жоғары оқушыларға «суретпен жұмыс» әдісінен ұтымды пайдаланамын. Үлгерімі нашавр оқушыларды үлгерімі жоғары оқушыларға біріктіре отырып, термин сөздерді меңгерту. |
Бағалау дискриптор
|
Топ ережесін таныстырылды Сабақта қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіледі. АКТ дан пайдалану ережесі айтылады. Топта ынтымақтастықпен жұмыс жасауды, жауапкершілікті сезінуге меңгерту. |
||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: топтық жұмыс 2: постер қорғау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Мысыр пирамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз
Ежелгі Мысыр пирамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: |
Түркістан қ/сы №27 жалпы орта мектеп |
|||||||
|
Пәні: Дүниежүзі тарихы |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Гулзира |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Ежелгі Мысыр пирамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз? |
|||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
5.2.1.2. Тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу . 5.2.2.2. Ежелгі Мысыр ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау. 5.1.2.1. Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын түсіндіреді. |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
Ежелгі Мысыр ғибадатханалары мен пирамидаларын тарихин сипаттайды |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
Тотемизм ,анимизм ,фетишизм ,магия сияқты ежелгі діндердің ерекшеліктерін талдайды. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Термин сөздер: Перғауын, Пирамида ,Тутанхамон, храм , Жосер, сфинкс,саркофаг, магия |
|||||||
|
Талдауға арналған сұрақтар |
||||||||
|
1 Ежелгі Египеттіктер не себебті пирамидаларды салған... 2 Пирамидалар Нілдің қай жағасында орналасқан
4. Мумияларды қалай жасаған Өқылым: Мәтінді оқыды,пирамида салу себебін түсінеді Жазылым: Тірек сөздерді анықтайды,дәптерге жазады Тыңдалым: Бір бірін пікірін тыңдайды Айтылым: Ежелгі Мысыр пирамидалары мен ғибадаттары туралы айтады |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясының Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Әлемнің жеті кереметі туралы біледі, тарихи жәдігерлерге құрметпен қарайды. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
|||||||
|
Алдыңғы тақырып |
4 сынып. Дүниетану Әлемнің жеті кереметі. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 3 мин Өткенді қайталау 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2.Психологиялық ахуал туғызу. «Күн шуағы». Балалар күннің көзі бізге жылылық сыйлайды.Ал егер күннің көзі болмаса не болатын еді?
Ал мен сендерге бүгінгі сабағымыз көңілді әрі сәтті өтсін деп жылылық нұрын төгетін күн болсын күннің шапағын ала келдім.Тақтаға шуағын шашып тұрған күн суреті плакат ілінеді.Оқушылар күн шуақтарына бір-бір тілектерін айтып отырады. -Оқушылар ақ, сары, қөңыр түсті фигуралар арқылы топқа бөлу І топ –«Пирамида» ІІ топ-«Сфинкс» ІІІ топ-«Храм» Оқушылар өз тобын тауып отыру. «Мен саған, сен маған» сұрақтар қою арқылы үйге беріл ген тақырыпты пысықтау сурақтары. 1.Мысыр Африкаңың қай бөлігінде орналасқан? 2.Папирус дегеніміз не мысырлықтар бұл өсимдікті қалай қолданған? 3.Неліктен Египеттер үшін Нілдің тасуы маңызды болды Дескриптор 1.Мысырдың қай жерде орналасқанындығын біледі. 1-балл 2.Папирус өсімдігін қалай пайдаланғандығын біледі 1-балл Мақсаты оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылығын ояту жаңа тақырыптың мазмұнына кіріспе жасаймыз. |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері фигуралар стикерлер,атлас, Сөз тіркестер жазылған қағаздар |
||||||
|
Ортасы 15 минут |
Жаңа сабақ «Джигсо» әдісі 1-топ: Перғауындар билігі мен жорықтар 2-топ: Мысыр пирамидалары 3-топ:Сфинкс Храмдар. Мақсад Оқушылар төп болып өрындайды мәтінді ашу үшін төмендегі сұрақтарға жауап береді
Сфинкс неге «үрей атасы» аталды? Топтық талқылау. Қарлы кесек ойыны.Әрбір топ оқушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек –кезек алмасады. 1 Асатаяқ мен қамшының перғауындар үшін маңызы кандай? 2 Ең алғашқы пирамида қашан кімге атаб салынған 3 Пирамидани салуда құлдардың енбектері қалай бағаланды. |
|
||||||
|
Сабақты қорытындылау 15 мин Сабақтың соңы 2 минут |
1
тапсырма. Бұл сүреттер арқалы не айта
аласыз Дескриптор
2 тапсырма. Жеке
жұмыс.
Мақсаты: Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытады. 3 тапсырма. «Картамен жұмыс» әдісі арқалы Египеттің қай жерде орналасқандығы, пирамидалардың қай өзен жағалауна салынғанын көрсетеді. Дескриптор
Кері байланыс. «Аялы алақан» Оқушылар сабақ туралы ойларын алақандарына жазады. Оқушылар өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсету . Бағалау. Критериалды бағалау. Топқа баға беру Үйге тапсырма: §1–2оқу |
Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта
|
||||||
|
бағалау парағы Оқулық, күнделік Үлестірме қағаздар Электрондық оқулық, маркер флипчат |
||||||||
|
Қосымша ақпарат:
|
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып, талаптары әр турлі оқушыларды біріктіре отырып «картамен жұмыс» әдісі арқылы картадағы Египеттің орналасқан жерін анықтайды. Оқуға ынтасы жоғары оқушыларға «суретпен жұмыс» әдісінен ұтымды пайдаланамын. Үлгерімі нашавр оқушыларды үлгерімі жоғары оқушыларға біріктіре отырып, термин сөздерді меңгерту. |
Бағалау дискриптор
|
Топ ережесін таныстырылды Сабақта қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіледі. АКТ дан пайдалану ережесі айтылады. Топта ынтымақтастықпен жұмыс жасауды, жауапкершілікті сезінуге меңгерту. |
||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: топтық жұмыс 2: постер қорғау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз

















