|
Пәні: |
Ежелгі заман тарихы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қос дөңгелекті арбалар және империялар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау; 5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау; 5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау № 3БЖБ |
||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Орта Азия империялары және олардың қалай құрылғандығын зерттеу Орта Азиялықимпериялардағыбасқаруісінсалыстыру Империялардыңэкономикалықдамуынсипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ынтымақтастық атмосферасын құру: Сәлеметсіздер ме!.Уй тапсырмасы кім жылдам әдісі бойынша . 1. Қай ғасырда Ассирия өрлеу кезеңін бастан кешірді? ХVІІ 2. Ассирияда қанша мың әскер болды? 120 3. Ассирияда жаулап алған жерді қалай атады ?провинция 4. Жаңававилонның патшасын ата? ІІ Навуходоносор 5.Вавилондықтардың басты кісібі қандай? егіншілік 6. Парсы елінің валютасы қандай? дарик 7. Парсылардың негізгі қаруы? садақ 8. Парсылардың құдіретті патшасы кім? І Дарий Тақырыпқа шығу. (М) Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Енді бүгінгі сабақта ежелгі Орта Азия империялары жайында деректер зерттелетіні туралы айтылады.
Қазіргі замандағы
Қазастанның картасына назар аударыңыз. Қазақстан Оңтүстікте қандай
елдермен шекаралас? Қалай ойлайсыздар картада көрсетілген
мемлекеттер аймақтық тұрғыдан ежелден осылай
қалыптасқанба? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Карта ,презентация |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
1 – тапсырма «Шындық немесе жалған» тапсырмасы
2 – тапсырма
«Суреттер сөйлейді» тапсырмасы
|
Дескрипторы:
IV ғасырда Александр Македонскийдің жорығы бағытының ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Ежелгі Бактрия мемлекетінің орналасу аймағының ақиқат болмаса жалған екенін анықтайды. Дескрипторы: Атты әскерлердің ерекшеліктеріне қарап қай империяның әскері екенін анықтайды. |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық мәтін
Кесте
Суреттер
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма? Үйге тапсырма Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Мен.............................білдім Мен..............................орындай алдым Маған.........................қиын болды Маған........................көмегі қажет
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
|
Пәні: |
Ежелгі заман тарихы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қос дөңгелекті арбалар және империялар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау; 5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау; 5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау № 3БЖБ |
||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Орта Азия империялары және олардың қалай құрылғандығын зерттеу Орта Азиялықимпериялардағыбасқаруісінсалыстыру Империялардыңэкономикалықдамуынсипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ынтымақтастық атмосферасын құру: Сәлеметсіздер ме!.Уй тапсырмасы кім жылдам әдісі бойынша . 1. Қай ғасырда Ассирия өрлеу кезеңін бастан кешірді? ХVІІ 2. Ассирияда қанша мың әскер болды? 120 3. Ассирияда жаулап алған жерді қалай атады ?провинция 4. Жаңававилонның патшасын ата? ІІ Навуходоносор 5.Вавилондықтардың басты кісібі қандай? егіншілік 6. Парсы елінің валютасы қандай? дарик 7. Парсылардың негізгі қаруы? садақ 8. Парсылардың құдіретті патшасы кім? І Дарий Тақырыпқа шығу. (М) Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Енді бүгінгі сабақта ежелгі Орта Азия империялары жайында деректер зерттелетіні туралы айтылады.
Қазіргі замандағы
Қазастанның картасына назар аударыңыз. Қазақстан Оңтүстікте қандай
елдермен шекаралас? Қалай ойлайсыздар картада көрсетілген
мемлекеттер аймақтық тұрғыдан ежелден осылай
қалыптасқанба? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Карта ,презентация |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
1 – тапсырма «Шындық немесе жалған» тапсырмасы
2 – тапсырма
«Суреттер сөйлейді» тапсырмасы
|
Дескрипторы:
IV ғасырда Александр Македонскийдің жорығы бағытының ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Ежелгі Бактрия мемлекетінің орналасу аймағының ақиқат болмаса жалған екенін анықтайды. Дескрипторы: Атты әскерлердің ерекшеліктеріне қарап қай империяның әскері екенін анықтайды. |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық мәтін
Кесте
Суреттер
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма? Үйге тапсырма Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Мен.............................білдім Мен..............................орындай алдым Маған.........................қиын болды Маған........................көмегі қажет
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















