|
Пәні: Дүниетану |
Мектеп: №24 ЛМГ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ежелгі қала - Отырар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ежелгі қалалардың қалай пайда болғанын еске түсіреді, көне қаламен, ескерткіштермен танысады. Көптеген оқушылар :көне қаладан табылған археологтардың қазба жұмыстарымен танысып, ескерткіштерді сипаттайды. Кейбір оқушылар: ертедегі қолөнер мәдениеті мен қазіргі механикаландырылған бұйымдарды саралап, зерттейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көне қалалар туралы деректерді, ақпараттар мен сипаттамаларды есте сақтайды. Ежелгі қаладан табылған қазба жұмыстарымен танысады. Сипаттайды. Ертедегі қолөнер мен қазіргі заманауи бұйымдарды салыстырады, сәйкестендіреді, бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық , еңбек пен шығармашылық – топтық жұмыстың ермексазбен, конструктормен жасау барысында Өмір бойы білім алу – дерексөзбен жұмыс жасауда. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік терминология мен тірек сөздер Археология ғылымы, көзеші – қыштан бұйым жасайтын шебер, зергер, ұста Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Археолог деген кім? Ертеде арабтар Отырар қаласын қалай атады? /Фараб/ Фараб қандай мағынаны білдіреді? /сәулетті, ұлы/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Музыка – Отырардағы той әні орындалады. Тарих – сабақтың ортасында ежелгі қалалар туралы бейнероликпен түсіндіруде Қазақ әдебиеті – қазақи бұйымдар туралы жұмбақ жасыруда Көркем еңбек – сен өскенде қолөнер шебері болғың келе ме? Ермексазбен бұйым жасау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта арқылы Отырар қаласы туралы мағлұмат беру.https://youtu.be/g5toWNdwKzI |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Туризм сөзінің мәнін біледі, Қазақстандағы туристік орындар туралы білімін кеңейтеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-9 минут |
СМ.1 Ежелгі қалалардың қалай пайда болғанын еске түсіреді, көне қаламен, ескерткіштермен танысады МТ: «Әр сұраққа, бір кітап» ойыны Білім алушылар менің қолымда білімнің бұлағы болатын түрлі қызықты кітаптар бар.Осы кітаптарға иесі боласыздар ма? Әр сұрақтың дұрыс жауабына кітап беремін. Сұрақтар арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру. Сұрақтар:
Дескриптор:
Кері байланыс: «Ақылды үкі» әдісі
Бүгінгі
сабақта түрлі дереккөздерді
зерделеу арқылы көне қ Тапсырмалардың барлығын дұрыс орындасаңыздар Отырар қаласының қазіргі бейнесін шығарамыз. Музыка – «Отырардағы той» әні орындалады. Зергерлік бұйым, қазба , ағаш бұйымдарының суреттер арқылы топқа бөлемін 1-топ: Археологтар тобы 2-топ: Зергерлер тобы 3-топ: Ұсталар тобы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15 15-17 17-30 30-43 минут Сабақтың соңы 43-45 минут |
МТ: Бейнежазбадағы дереккөздер арқылы «Көне қала – Отырар» туралы білім беру. Археологтардың қазба жұмыстары кезінде қыш ыдыстар, түрлі әшекейлер, алтыннан жасалған бұйымдар табылды. Бұл Отырар қаласында осындай бұйымдар жасайтын шеберлер тұрғанын аңғартады. Шеберлер мен ұсталардың қолөнерлері Ұлы Жібек жолы арқылы дүние жүзіне таралған. Қазба жұмыстары кезінде Отырар қаласынан тиындар табылған. Бұл тиын жасайтын теңге сарайдың болғанын дәлелдейді. Ұ. Жаңа материалды ұғынғанын тексеру мақсатында «Ақиқат-жалған» әдісімен тапсырманы орындайды. Ақиқат пікір болса 1рет, ал жалған болса 2 рет шапалақ ұрады.
Дескриптор: -Ақпараттың ақиқатын анықтайды. - Жалған екенін ажыратады. Кері байланыс: «Үш шапалақ» әдісі БК1. (ТЖ)Көне қалалар туралы деректерді, ақпараттар мен сипаттамаларды есте сақтайды. «Конверттегі тапсырма » әдісі 1-топ: Ежелгі қала құрылымын құрастыр. Диалог жүргізе отырып, берілген сұрақтар арқылы сипатта .
2-топ: Суреттерге қарап,темір ұстасы мен көзешінің,зергердің жұмыстарын топтастыр.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Есенқұлова Гүлнәзия ЖұмағалиқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ежелгі қала - Отырар. Сабақ жоспары .4 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ежелгі қала - Отырар. Сабақ жоспары .4 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
: Ежелгі қалалардың қалай пайда болғанын еске түсіреді, көне қаламен, ескерткіштермен танысады.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
алалармен ескерткіштерді
сипаттайтын боламыз.












