Материалдар / Ежелгі қала-Отырар

Ежелгі қала-Отырар

Материал туралы қысқаша түсінік
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Омирбаева М.Р.

Күні:


Сынып:

2 «А»


Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі қала-Отырар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы

көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Дереккөздерді интернет желісінен, зерделеу арқылы

көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттайды

Құндылықтар


Индикатор

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ


Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алағшқы түсінікті қалыптастырады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут






























Сергіту сәті

2 минут












Сабақты қорыту

5минут




















Кері байланыс

5 минут
















































Сабақтың соңы

Психологиялық ахуалды жақсарту


Балалар бір бірлерінің қолдарынан ұстап сабақтарына сәттілік тілейді




Үй тапсырмасын тексеру:

«Орамал тастамақ»

-Қожа Ахмет Яссауи кесенесі қай қалада орналасқан ?

- Туризмнің қандай түрлері бар? -тарихқа қызығатын адамдар неге Қазақстанның оңтүстігінде саяхат жасайды деп ойлайсың?

-Бурабай көлі туралы не айта аласың?

-Ежелгі Тараздың ең алғашқы атауы?

-Қашан ежелгі аты қайтарылып Тараз деп аталды?




Жаңа тақырыпты ашу.

Пазылды жинақтау

Әр топқа қаланың суреттері беріледі.

Тараз, Түркістан, Отырар, Сарайшық оқушылар берілген суреттерді жинақтап, сол сурет бойынша өз білгендерін ортаға салады.


Тараз, Түркістан, Отырар, Сарайшық

Қазақстанның ежелгі қалаларына жатқызуға болады.





Бейнежазба : «Отырар өркениет ордасы». Бейнежазба арқылы ой түйіндеу.

Критерий: бейнежазбадан негізгі ақпаратты анықтайды

Дескриптор: 1.ақпаратты анықтайды



Отырар – Орталық Азиядағы ең көне қалаларының бірі. Ол алғаш рет әлемге әйгілі философ және математик Әбу-Наср-әл-Фарабидің туған жері ретінде 9 ғасырда айтыла бастады. Отырар қаласы XIII ғасырдың ортасында Шығыс пен Батыс арасындағы ірі сауда орталықтарының біріне айналды. Отырар – Ұлы Жібек жолы дәуіріндегі Қазақстанның гүлденуінің куәсі. Орта ғасырларға дейін ірі сауда орталығы болып қала берді. Отырар тарихы бай, көне қала.




Суреттен не көріп тұрсыңдар?- Дұрыс

Олай, болса бұл ежелгі қазба жұмыстары арқылы табылған көне заттар. Қазба жұмыстарын археологтар жүргізу арқылы, біз оларды мұражайлардан көреміз.

Ежелгі Отырар қаласы туралы әңгімелеу.

Оның тарихымен таныстыру, шеберлердің еңбектеріне тоқталу.

Ұлы Жібек жолы» 7 мың шақырымға созылды.Бұл жолмен түйе керуендері Қытайдан Еуропа елдеріне жібек матасын және тағы басқа да тауарлар тасымалдады. Көп жылдардан соң, соғыс зардабынан қалалар жойылды .Теңіз жолдары дамыды. Енді қытайлықтар өз тауарларын теңіз жолдары арқылы шығара бастады. Сөйтіп, Ұлы Жібек жолы тоқтады.

Керуеншілерге ұзақ жолдан демалуға тоқтап, түйелерін тынықтыру керек болды.Бұндай жерлерде керуен сарайлар салынып, саудагерлер тауарларын сақтайтын.Жергілікті тұрғындар мен саудагерлер арасында сауда –саттық басталатын.Бұл орындарға адамдар келіп қоныстана бастады.Олар саудамен, қолөнермен, жер өңдеумен айналысты. Осындай жолмен қала пайда бола бастаған.Ал, бұл уақытта дамыған қала Отырар одан сайын өсіп, гүлдене түсті.


Оқулықпен жұмыс:

Оқушылар оқулықтағы негізі тақырыппен танысады.

Мәтін бөліктерін жеке, жұпта оқып, негізгі ойды анықтайды. Әр жұп сұрақ бойынша жауап дайындайды

«Бинго» әдісі.

1.Отырар қаласында ұста , зергер, шеберлердің көп болғаны нені білдіреді? 2.Қолөнер шебері дегеніміз кім? 3.Қыштан жасаған ыдысты қазір кездестіруге бола ма?

4.Ағаш шеберлері нені жасайды? 5.Темір ұсталар нелер жасайды?

6.Зергелер нені,қалай жасайды деп ойлайсың?

Критерий: Дереккөздер арқылы Отырар қаласының қол өнер шеберлерінің жұмысын анықтайды.

Дескриптор:

-Отырар қаласының шеберлерін атайды;

-Ағаш шеберлерінің жұмысын атайды;

-Темір ұсталарының еңбектерін айтады


Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі



Шеберлер мен ұсталардың жасалған бұйымдары.


Шығармашылық жұмыс:

Әр топ ермексазбен жұмыс жасайды.

1-топ: құмыра

2-топ: тостаған

3-топ: леген








Кері байланыс:

  • Сонымен балалар бүгінгі сабағымыздан немен таныстық?

  • Сабағымыздың мақсаты не еді? Сабағымыздың мақсатына жете алдық па? (

  • Үйге тапсырма:

  • Ежелгі қала- Отырар

Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту,

амандасады




Үй тапсырмасын тексертеді
















Суретпен жұмыс жасайды, берілген пазылдарды құрап ойларын ортаға салады






Оқушылар бейне жазбаны көре отырып негізгі ойды табады

















Суреттермен жұмыс жасайды












«Ұлы Жібек жолы» туралы балаларға түрлі мәліметтер жіткізілді. Сол кездегі адамдардың өмірі мен тұрмысы туралы айтылды. Олардың ұстаған заттарымен таныстыру,











Оқулықпен жұмыс:

Оқушылар оқулықтағы негізі тақырыппен танысады.






























Шығармашылық жұмыс:

Әр топ ермексазбен жұмыс жасайды.






«Еркін микрофон» арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін тиянқтайды.


Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Өткен тақы-рыптарды пысықтайды -1б

Сұрақтарға жауап береді-1б














Жарайсыңдар!














Тамаша!






















Сұраққа жауап берген оқушыларға кері байланыс беріп, мадақтау











































Дескриптор бойынша бағалау



























Дескриптор бойынша бағалау











слайд

















пазлдар














Бейне жазба
















Қимылдар







Суреттер















Слайд























Оқулық







































ермексаз


Бағалау








Shape1







ЖИ арқылы жасау
04 Мамыр 2025
216
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі