Тексерілді:
|
Бөлім: |
Ежелгі Қытай |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тастан Ж.Б |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу; Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау; Ар-ұят:Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қытайлықтардың өнер табыстары бейнеленген карточкаларды таратылып, келесі сұрақ қойылады.
- Қалай ойласыздар суреттері мен фотосуреттерді не біріктіреді? - Осы суреттерге қарап бүгіңгі жаңа сабағымыз неге байланысты болады деп ойлайсыздар? Қытайдың мемлекет ретінде нығаюына көмектескен басты өнертабыстарды атауы ұсынылады. ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар суреттерге қарап, Қытайдың көне дәуірлердегі түрлі өнертабыстарын зерттейді. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБМа дақтау |
Ауылшаруашылық жұмыстарын бейнелейтін көрнекі суреттер Сәулет нысандарының суреттері http://www.cheaptrip.ru/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1 |
||
|
Жаңа білім |
Оқушыларға «Культура Древнего Китая. История древнего мира» аттывидеоматериал көрсетіліп, келесі сұрақтар қойылады – Ежелгі Қытайдың мәдениетті туралы бейнесюжет пен слайдтағы суреттері арқылы ежелгі қытайлықтар қандай жаңалықтар ашты деп ойлайсыздар? - Бұл ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай қойыңыздар және солай неге қойғаныз туралы шешімдерін дәлелдеп беріңіздер Мәтінмен жұмыс Зерттеу тақырыптары:
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз Тапсырма Суреттерді пайдалана отырып, ежелгі Қытайлықтар ойлап тапқан өнертабыстарын атап, оны не үшін қолданылатынын кестеге толтырыңыз. Е
ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Зерттеу тақырыбы бойынша бейнематериал-дарыменжәнеслайдтағысуреттерінөзбетіншеталдайалады Қытайда ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай белгілей алады Оқушыларғылымижаңалықтардыәртүрлішауашылық салаларбойыншажіктейаладыҒылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбелгілейалады Ғылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбағалайалады Дескриптор: Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім мен өнертабыстарды суреттерді пайдаланып атайды; Ежелгі Қытай өнертабыстарының не үшін қолданылатынын атайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Екі жұлдызғбір ұсыныс» |
СымаЦянь Исторические записки http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/China/I/Syma_Tsjan/Izbrannoe/text14.phtml Өнертабыстар (қағаз, оқ-дәрі, жібек, отшашу, тұсбағдар, сейсмограф, желпуіш, инемен емдеу, т.б.) http://www.078.com.ua/blogs/voprosy-i-otvety/vazhnye-i-drevnie-izobretenija-kitaja.html Ежелгі Қытайдағы ғылым мен білімнің дамуы http://kitap.kz/book/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау -Конфуций, Лао –цзы, Шан Ян ойшылдары туралы пікірлеріңіз! Үйге тапсырма «Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім қандай себептерімен дамыды?» атты тақырыбына эссе жазу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?
Тексерілді:
|
Бөлім: |
Ежелгі Қытай |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тастан Ж.Б |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу; Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау; Ар-ұят:Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қытайлықтардың өнер табыстары бейнеленген карточкаларды таратылып, келесі сұрақ қойылады.
- Қалай ойласыздар суреттері мен фотосуреттерді не біріктіреді? - Осы суреттерге қарап бүгіңгі жаңа сабағымыз неге байланысты болады деп ойлайсыздар? Қытайдың мемлекет ретінде нығаюына көмектескен басты өнертабыстарды атауы ұсынылады. ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар суреттерге қарап, Қытайдың көне дәуірлердегі түрлі өнертабыстарын зерттейді. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБМа дақтау |
Ауылшаруашылық жұмыстарын бейнелейтін көрнекі суреттер Сәулет нысандарының суреттері http://www.cheaptrip.ru/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1 |
||
|
Жаңа білім |
Оқушыларға «Культура Древнего Китая. История древнего мира» аттывидеоматериал көрсетіліп, келесі сұрақтар қойылады – Ежелгі Қытайдың мәдениетті туралы бейнесюжет пен слайдтағы суреттері арқылы ежелгі қытайлықтар қандай жаңалықтар ашты деп ойлайсыздар? - Бұл ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай қойыңыздар және солай неге қойғаныз туралы шешімдерін дәлелдеп беріңіздер Мәтінмен жұмыс Зерттеу тақырыптары:
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз Тапсырма Суреттерді пайдалана отырып, ежелгі Қытайлықтар ойлап тапқан өнертабыстарын атап, оны не үшін қолданылатынын кестеге толтырыңыз. Е
ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Зерттеу тақырыбы бойынша бейнематериал-дарыменжәнеслайдтағысуреттерінөзбетіншеталдайалады Қытайда ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай белгілей алады Оқушыларғылымижаңалықтардыәртүрлішауашылық салаларбойыншажіктейаладыҒылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбелгілейалады Ғылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбағалайалады Дескриптор: Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім мен өнертабыстарды суреттерді пайдаланып атайды; Ежелгі Қытай өнертабыстарының не үшін қолданылатынын атайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Екі жұлдызғбір ұсыныс» |
СымаЦянь Исторические записки http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/China/I/Syma_Tsjan/Izbrannoe/text14.phtml Өнертабыстар (қағаз, оқ-дәрі, жібек, отшашу, тұсбағдар, сейсмограф, желпуіш, инемен емдеу, т.б.) http://www.078.com.ua/blogs/voprosy-i-otvety/vazhnye-i-drevnie-izobretenija-kitaja.html Ежелгі Қытайдағы ғылым мен білімнің дамуы http://kitap.kz/book/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау -Конфуций, Лао –цзы, Шан Ян ойшылдары туралы пікірлеріңіз! Үйге тапсырма «Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім қандай себептерімен дамыды?» атты тақырыбына эссе жазу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2
шағым қалдыра аласыз

желгі
Қытай ғалымдары өте талантты болған. Олар Еуропаға қарағанда 1000
жыл бұрын бірнеше өнертабыстарын ойлап шығарған. Егіншілік пен
құрылыс істері көптеген ғылым салаларының қалыптасуына ықпал
етті













